Szybkie odnośniki
Najważniejsze informacje
- Aplikacje działające w tle często są przyczyną spowolnienia działania smartfonów z systemem Android lub szybkiego wyczerpywania się akumulatora.
- Dostęp do opcji programistycznych pozwala na lepsze zarządzanie aplikacjami działającymi w tle na Androidzie.
- Możesz natychmiast wyłączyć aplikację, ograniczyć jej pobór energii lub włączyć funkcję adaptacyjnej baterii, by zredukować liczbę programów działających w tle.
Nie wszystkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu z systemem Android muszą nieustannie działać w tle. Jeżeli zauważasz opóźnienia w działaniu urządzenia lub nadmierne zużycie baterii, możesz zaoszczędzić zasoby, blokując niepotrzebnym aplikacjom możliwość działania w tle.
Jak zidentyfikować aplikacje pracujące w tle na Androidzie
Menu opcji programistycznych w systemie Android udostępnia szereg użytecznych funkcji i pozwala na głębszy wgląd w działanie urządzenia. Szczególnie przydatną opcją w tym menu są „Uruchomione usługi”, które prezentują listę aplikacji działających w tle, wraz z informacją o wykorzystaniu pamięci RAM. Aby uzyskać do niego dostęp, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
Możesz również skorzystać z menu zużycia baterii w systemie Android, by dowiedzieć się, które aplikacje pochłaniają najwięcej energii. To pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję, które aplikacje warto wyłączyć, aby wydłużyć czas pracy Twojego smartfona z Androidem.
Aby sprawdzić, które aplikacje najbardziej zużywają baterię, przejdź do ustawień, a następnie do zakładki „Bateria”. Aplikacje zużywające najwięcej energii powinny znajdować się na szczycie listy. Przeanalizuj listę, znajdź niepotrzebne aplikacje i zapamiętaj je, aby wykorzystać w kolejnych krokach.
Jak uniemożliwić aplikacjom Androida działanie w tle
Istnieje kilka metod blokowania działania aplikacji w tle na urządzeniach z Androidem, w zależności od tego, czy preferujesz szybkie działanie, czy bardziej zautomatyzowane i inteligentne rozwiązania. Przyjrzymy się różnym podejściom, które możesz wykorzystać.
1. Natychmiastowe zatrzymanie aplikacji
Jeżeli chcesz, aby wybrana aplikacja przestała działać w tle do czasu jej ponownego uruchomienia, możesz wymusić jej zamknięcie, wykonując następujące czynności:
Pamiętaj, że to rozwiązanie nie jest trwałe, ponieważ niektóre aplikacje mogą się uruchamiać ponownie automatycznie.
2. Ograniczenie zużycia baterii przez aplikacje
W systemie Android masz możliwość ograniczenia zużycia baterii przez konkretne aplikacje, co zapobiega ich niepotrzebnej aktywności w tle. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:
Jak wspomniano w tym menu, ograniczenie aktywności aplikacji może spowodować, że powiadomienia nie będą wyświetlane. Z tej opcji korzystaj z rozwagą, tylko w przypadku aplikacji, które nie przesyłają pilnych informacji.
3. Włączenie funkcji inteligentnej baterii
Funkcja inteligentnej baterii w systemie Android wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji DeepMind firmy Google, aby analizować schematy Twojego użytkowania i ograniczać aktywność w tle aplikacji, z których rzadko korzystasz. To rozwiązanie jest idealne, jeśli nie chcesz za każdym razem ręcznie wyłączać aplikacji lub konfigurować ustawień zużycia baterii dla każdej z nich. Aby włączyć tę opcję:
Jeżeli wbudowane narzędzia nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz rozważyć użycie aplikacji zewnętrznych, takich jak Greenify, do hibernacji aplikacji i zapobiegania ich działaniu w tle. Pamiętaj jednak, że wiele z tych aplikacji nie jest już rozwijana, dlatego warto korzystać z wbudowanych opcji oferowanych przez system Android.
Choć blokowanie aplikacji działających w tle przynosi korzyści, wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Jednym z głównych minusów jest wpływ na powiadomienia w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, aplikacje wymagające ciągłej synchronizacji lub odświeżania danych mogą nie działać tak wydajnie.
Ponadto, regularne zamykanie często używanych aplikacji może prowadzić do wolniejszego ich uruchamiania i większego zużycia energii przez procesor. Dlatego nie zaleca się ciągłego wyłączania aplikacji w systemie Android.
newsblog.pl