Jak zdobyć zapasową powłokę Gnome w Ubuntu 17.10

W Ubuntu 17.10 firma Canonical zdecydowała się całkowicie zmienić znane środowisko graficzne Unity na rzecz środowiska graficznego Gnome Shell. Od premiery działa najnowsza wersja Gnome Shell z kilkoma poprawkami użyteczności, tj. W Ubuntu 17.10 nie ma standardowej powłoki Gnome Shell. Otrzymujesz zmodyfikowaną wersję.

Deweloperzy uważają, że te poprawki są bardzo potrzebne, aby poprawić ogólną użyteczność środowiska graficznego. Modyfikacje wprowadzone przez Ubuntu obejmują rozwidlenie popularnego rozszerzenia „Dash to dock”, które zamienia ukryte działania Gnome w stały dok podobny do Unity do nawigacji po programach, obsługę wskaźników aplikacji Unity w panelu Gnome Shell i inne rzeczy.

Dla wielu użytkowników Gnome Shell te poprawki i rozszerzenia są pożądaną zmianą. Głównym powodem jest fakt, że wielu użytkowników Linuksa bardzo nie lubi standardowego Gnome 3 i tak czy inaczej wprowadziłoby te zmiany. Ubuntu sprawia, że ​​wszystko jest bardziej przyjazne dla użytkownika.

Wszystko jest dobrze, ale nowe zmiany w Gnome Shell nie są chwalone przez wszystkich fanów Ubuntu. Niektórzy użytkownicy Gnome w systemie operacyjnym woleliby, aby programiści stojący za Ubuntu po prostu dali wszystkim standardową powłokę Gnome Shell w Ubuntu 17.10.

Wróć do stanu zapasowego Gnome

Powrót do standardowego Gnome Shell różni się nieco od innych systemów operacyjnych Linux. Dzieje się tak, ponieważ Ubuntu 17.10 stworzył dwie różne wersje Gnome, z dwiema różnymi sesjami logowania. Aby uzyskać konfigurację, użytkownicy nie mogą po prostu odinstalować / wyłączyć różnych rozszerzeń. Zamiast tego otwórz okno terminala i wykonaj następujące czynności:

sudo apt install gnome-session

Instalacja pakietu sesji Gnome w Ubuntu to absolutne minimum. Usuwa wszystkie różne modyfikacje, ale nie oferuje tego, do czego użytkownicy są przyzwyczajeni w innych Linuksach.

Zamiast tego nadal będziesz widzieć tapetę Ubuntu i motyw Ubuntu GDM. W przypadku większości użytkowników to zadziała. Aby uzyskać „prawdziwe” doświadczenie z Gnome Shell, należy również zainstalować pakiety Gnome. Zacząć od:

sudo apt install ubuntu-gnome-default-settings

Pakiet ustawień domyślnych daje Gnome wygląd akcji obecny w praktycznie wszystkich innych systemach operacyjnych Linux opartych na Gnome. W komplecie bez tapety Ubuntu i bez dziwnego pomarańczowo-fioletowego ekranu logowania GDM.

Następnym pakietem, który użytkownicy powinni zainstalować, są pakiety Vanilla Gnome. Jest to duża grupa pakietów, która zapewnia użytkownikom wszystko, co jest zawarte w pulpicie Gnome. Zmienia to takie rzeczy, jak animacja logowania itp.

sudo apt install vanilla-gnome-default-settings vanilla-gnome-desktop

Alternatywnie, innym pakietem, który użytkownicy mogą zainstalować, jest Ubuntu Gnome Desktop. Te pakiety nie idą tak daleko, jak zestaw pakietów Vanilla. Użytkownicy nie będą mieli zainstalowanych wielu dołączonego oprogramowania Gnome i tak dalej.

Zainstaluj go na komputerze z systemem Ubuntu 17.10 za pomocą tego polecenia:

sudo apt install ubuntu-gnome-desktop

Odinstalowywanie Stock Gnome

Jeśli zdecydowałeś się przejść do Gnome, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że przegapisz modyfikacje, które przynosi Ubuntu 17.10, istnieje sposób, aby wszystko przywrócić do normy. To prosty proces wykorzystujący moc menedżera pakietów Ubuntu. Zamiast używać funkcji „remove” w apt (która odinstalowałaby tylko pakiety modyfikacji), użyjemy funkcji „purge”.

Purge jest znacznie bardziej użyteczne jako polecenie, ponieważ nie tylko odinstalowuje wszelkie pakiety z systemu Ubuntu, ale także usuwa wszystkie jego ślady z komputera Ubuntu. Oznacza to usunięcie plików konfiguracyjnych i tym podobnych.

Instrukcje dla Ubuntu Gnome Desktop

Najpierw wyczyść pakiety zainstalowane wcześniej w Ubuntu, używając:

sudo apt purge ubuntu-gnome-desktop ubuntu-gnome-default-settings gnome-session

Następnie uruchom polecenie autoraove, aby automatycznie pozbyć się wszelkich pozostałych pakietów, których nie powinno tam być.

sudo apt autoremove

Kliknij prawą górną część panelu Gnome i kliknij przycisk wylogowania. Spowoduje to przejście do ekranu logowania GDM (który ponownie jest fioletowo-pomarańczowy). Kliknij ikonę koła zębatego i wybierz „Ubuntu”. Następnie wprowadź swoje hasło i zaloguj się ponownie. Wszystko będzie tak, jak przed zainstalowaniem modyfikacji.

Instrukcje dla Gnome Vanilla

Podobnie jak w przypadku odinstalowywania Ubuntu Gnome Desktop, instrukcje dotyczące usuwania ustawień Gnome Vanilla są bardzo podobne. Aby usunąć, uruchom:

sudo apt purge vanilla-gnome-default-settings vanilla-gnome-desktop

Następnie uruchom autorove, aby pozbyć się wszelkich pozostałych pakietów, ustawień itp. Z pulpitu Ubuntu.

sudo apt autoremove

Po wykonaniu polecenia czyszczenia zamknij terminal i wyloguj się z Ubuntu. Następnie zaloguj się ponownie. Wszystko wróci do normy.

Wniosek

Ubuntu 17.10 całkowicie zmienił sposób interakcji z Ubuntu. Całkowita zmiana w porównaniu do ostatnich 7 lat, ale mimo wszystko mile widziana decyzja. Wynika to z faktu, że Ubuntu zaczął wypełniać wszystkie obietnice, które złożył społeczności (z „konwergencją”, telefonami komórkowymi i tabletami).

Przechodząc do tradycyjnego pulpitu Gnome, Canonical nie poddaje się. Zamiast tego decydują się dać użytkownikom solidny pulpit, który reszta społeczności Linuksa już kocha i używa na co dzień. Bardzo się stara, aby uszczęśliwić zarówno fanów, jak i hejterów. Miejmy nadzieję, że umożliwiając użytkownikom wybór między „standardowym” a „podobnym do Unity”, więcej użytkowników będzie korzystać z Ubuntu Linux.

x