Jak zmienić schematy kolorów gedit w systemie Linux

gedit to bardzo przydatny edytor tekstu, jednak jego standardowe ustawienia mogą nie odpowiadać każdemu użytkownikowi. Istnieje możliwość personalizacji wyglądu gedit poprzez zmianę jego motywu kolorystycznego. Można wybierać spośród dostępnych w programie schematów, importować gotowe motywy od innych twórców lub samodzielnie stworzyć własny. Na szczęście, wszystkie te modyfikacje są łatwe do wykonania w systemie Linux.

Wybór domyślnego motywu kolorystycznego w gedit

Najprostszym sposobem na zmianę kolorystyki gedit jest wybór jednego z wbudowanych motywów. Program standardowo oferuje siedem różnych schematów kolorów, co daje pewną swobodę wyboru.

Aby zacząć, kliknij ikonę menu, znajdującą się w prawym górnym rogu okna, a następnie z rozwijanej listy wybierz „Preferencje”. W kolejnym kroku, spośród czterech opcji u góry menu Preferencje, wybierz zakładkę „Czcionki i kolory”.

Przeglądaj dostępne schematy kolorów, aż znajdziesz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Na koniec, kliknij wybrany schemat i zamknij okno Preferencje. Gedit automatycznie zaktualizuje wygląd okna, używając wybranego schematu.

Wykorzystanie motywów kolorystycznych od innych twórców

Nie musisz ograniczać się jedynie do schematów kolorów oferowanych przez gedit. Istnieje możliwość pobierania gotowych motywów z różnych źródeł internetowych, a także tworzenia własnych, unikalnych kompozycji, aby dopasować wygląd programu do swoich indywidualnych preferencji.

Znajdź nowe motywy kolorystyczne w internecie

W sieci, zwłaszcza na platformie GitHub, można znaleźć mnóstwo fantastycznych motywów kolorystycznych dla gedit. Wiele starszych motywów wciąż działa bez problemu z najnowszymi wersjami edytora. Wielu użytkowników ceni sobie klasyczne motywy kolorystyczne gedit, które można odnaleźć na przykład w repozytorium Gmate GitHub.

Jeśli preferujesz nowsze motywy, warto sprawdzić repozytorium mig na GitHub, a także motywy dostępne w repozytorium Nordtheme GitHub oraz repozytorium Solarwaita GitHub. Przeglądając inne repozytoria GitHub i subreddit GNOME, znajdziesz jeszcze więcej interesujących opcji.

Jednym z najlepszych punktów startowych w poszukiwaniach jest oficjalna strona Wiki GNOME. Zawiera ona aktualną listę wielu ciekawych stylów, podzielonych na kategorie takie jak style jasne, ciemne, emulujące inne edytory, style GHOP i GMate.

Wiele motywów kolorystycznych polecanych na Wiki GNOME jest dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami ślepoty barw. Przeglądając dostępne propozycje, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na:

  • Dla osób z daltonizmem czerwono-zielonym: ​​vs ciemność
  • Dla osób z daltonizmem niebiesko-żółtym: kobalt
  • Dla osób z monochromatycznym widzeniem: espresso_libre

Stworzenie własnego motywu kolorystycznego gedit

Jeżeli nie jesteś zadowolony z gotowych opcji dostępnych w Internecie, możesz z łatwością stworzyć własny, unikalny motyw. Istnieje kilka programów i narzędzi webowych, które pozwalają na utworzenie motywu gedit w kilku prostych krokach. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą napisać swój motyw, używając pliku XML.

Najlepszym programem do tworzenia motywów gedit jest GtkSourceSchemer, darmowa aplikacja dostępna na GitHub.

Pobierz: GtkSourceSchemer (Darmowy)

Po zainstalowaniu aplikacji, będziesz mógł modyfikować styl, w tym kolor tekstu, tła oraz styl czcionki, korzystając z intuicyjnego interfejsu graficznego.

Alternatywnie, możesz pobrać wtyczkę o nazwie geditSchemer, jeśli wolisz edytować schematy kolorów bezpośrednio w aplikacji. Wymagana jest wersja gedit 3.3.3 lub nowsza.

Postępując zgodnie z instrukcjami na stronie geditSchemer GitHub, możesz spersonalizować gedit, aktywując wtyczkę Schemer w Preferencjach.

Pobierz: geditSchemer (Darmowy)

Jeśli nie chcesz niczego instalować, Generator motywów Scribes na SourceForge to kolejna godna uwagi opcja. Zarówno gedit, jak i Scribes wykorzystują bibliotekę GtkSourceView, więc każdy motyw kolorystyczny utworzony w generatorze Scribes będzie kompatybilny z gedit.

Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym detalem motywu, powinieneś rozważyć stworzenie go od podstaw. Schematy kolorów gedit są dość proste do utworzenia, ponieważ są one oparte na plikach XML. Jeśli masz choćby podstawową wiedzę o HTML, zadanie to nie powinno sprawić Ci trudności.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest skorzystanie z samouczka DevynCJohnson, dostępnego pod adresem Linux.org. Wystarczy Ci do tego zwykły edytor tekstu, choć możesz użyć dowolnego innego, jeśli wolisz.

W samouczku znajdziesz prawie wszystko, co musisz wiedzieć o pisaniu plików XML. Gdy skończysz, możesz skorzystać z internetowego walidatora XML, aby sprawdzić poprawność kodu.

Umieszczenie pliku XML z motywem w katalogu stylów gedit

Niezależnie od tego, czy pobrałeś gotowy schemat kolorów z Internetu, czy stworzyłeś własny, gdy już masz gotowy plik XML, możesz przejść do kolejnego kroku. Aby zainstalować jeden lub kilka motywów, wystarczy przeciągnąć pliki do katalogu /.local/share/gedit/styles za pomocą menedżera plików.

Zanim przejdziesz dalej, pamiętaj, że zmiany nie będą widoczne, dopóki nie uruchomisz ponownie gedit. Zapisz więc wszystkie otwarte pliki i zamknij program. Następnie uruchom go ponownie. Teraz możesz przejść do dalszych ustawień.

Alternatywnie, w najnowszych wersjach gedit, można dodawać schematy kolorów poprzez kliknięcie ikony plusa w zakładce „Czcionki i kolory” w oknie Preferencje. W otwartym eksploratorze plików znajdź i wybierz swój plik XML.

Wybór nowego motywu kolorystycznego w Preferencjach

Ostatnim etapem dodawania własnego schematu kolorów do gedit jest jego wybranie. Kliknij ikonę menu w prawym górnym rogu gedit i wybierz „Preferencje” z rozwijanego menu. Następnie, na liście w górnej części okna „Preferencje”, kliknij opcję „Czcionki i kolory”.

Przewiń listę dostępnych schematów kolorystycznych, aż odnajdziesz ten, który chcesz użyć. Kliknij go, aby go wybrać. Gedit od razu zastosuje wybrany motyw. Możesz zapisać wybór, zamykając okno Preferencje.

Dostosuj i zoptymalizuj gedit według własnych potrzeb

gedit to naprawdę użyteczny edytor tekstu. Może nie posiada tylu zaawansowanych funkcji, co inne aplikacje, ale jest bezpłatny i niezwykle niezawodny, co czyni go świetnym wyborem do wielu zadań.

Wbudowana obsługa zewnętrznych motywów kolorystycznych sprawia, że gedit jest doskonałym wyborem dla każdego, kto ceni sobie indywidualny wygląd aplikacji lub potrzebuje motywów dostosowanych do osób z problemami ze wzrokiem. Jeśli jednak okaże się, że schematy kolorystyczne gedit wciąż nie spełniają Twoich oczekiwań, nie musisz się martwić – w systemie Linux znajdziesz wiele innych doskonałych alternatyw dla gedit.


newsblog.pl