Jak znaleźć wersję sterownika Nvidia w Menedżerze urządzeń w systemie Windows 10

Menedżer urządzeń w systemie Windows 10 zapewnia kompleksowy przegląd sprzętu i sterowników zainstalowanych w systemie. W większości przypadków aplikacja może z łatwością instalować i aktualizować sterowniki. Nigdy nie będziesz musiał instalować innych aplikacji do obsługi sterowników dla komputera z systemem Windows 10. Jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba sprawdzenia wersji sterownika komponentu sprzętowego w systemie, Menedżer urządzeń zapewni Ci wsparcie. Niestety zauważysz, że często występuje różnica wersji dysku, który zgłasza Menedżer urządzeń, i oficjalnego sterownika dowolnego komponentu sprzętowego. Procesory graficzne Nvidii nie są z tego zwolnione. Oto, jak możesz znaleźć wersję sterownika Nvidia w Menedżerze urządzeń.

Wersja sterownika Nvidia a wersja Menedżera urządzeń

Nvidia ma oficjalną aplikację, która może zarządzać sterownikami w twoim systemie, jednak nie wszyscy ją instalują. Aplikacja Nvidia Control Center to jednak inna historia. Każdy z GPU Nvidia ma go i pozwala spojrzeć na wersję sterownika GPU zainstalowaną w systemie.

Jeśli klikniesz Informacje o systemie w aplikacji Nvidia Control Center, zobaczysz, że wersja sterownika nie pasuje do wersji zgłoszonej w Menedżerze urządzeń po rozwinięciu kart graficznych, dwukrotnym kliknięciu GPU i przejściu do karty Sterownik w oknie, które zostanie otwarte.

Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej, końcowa liczba po v10, którą zgłasza Menedżer urządzeń, jest w rzeczywistości taka sama, jak wersja sterownika, którą zgłasza aplikacja Control Center firmy Nvidia.

Dlaczego tak się dzieje, to dlatego, że w systemie Windows 10 możesz otrzymywać aktualizacje sterowników na jeden z dwóch sposobów. Możesz pobrać aktualizację sterownika karty graficznej bezpośrednio od producenta urządzenia sprzętowego, np. Możesz pobrać sterowniki GPU od firmy Nvidia, jeśli masz Układ Nvidia lub można je uzyskać za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows 10, tak jak większość użytkowników je otrzymuje, jeśli nie mają zainstalowanej aplikacji Nvidia Experience.

Różne kanały, z których otrzymujesz sterowniki, są przyczyną różnych wersji. Windows 10 zwykle otrzymuje wersję wewnętrzną i jej numer musi być zmodyfikowane na niektórych parametrach aby działał poprawnie ze wszystkim innym.

Jest wysoce prawdopodobne, że nawet jeśli zainstalujesz sterowniki za pośrednictwem aplikacji Nvidii, numer wersji będzie nadal inny. Dlatego też nowsza wersja sterownika, która nie została dostarczona za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows, może powodować problemy. Ta konwencja numerowania wersji ogólnie odnosi się do procesorów graficznych Nvidii, ale może nie obowiązywać w przypadku innego sprzętu.