Jak zorganizować drzewo genealogiczne w systemie Linux z Gramps

Udostępnij teraz w social media:

Chcesz śledzić swoje drzewo genealogiczne? Zrób to w systemie Linux za pomocą narzędzia do organizacji genealogicznej firmy Gramps.

Wiele dystrybucji Linuksa obsługuje Gramps. Aby zainstalować oprogramowanie, postępuj zgodnie z instrukcjami i wprowadź polecenia odpowiadające używanemu systemowi operacyjnemu.

Uwaga: aby używać Gramps, musisz mieć uruchomiony system Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora lub OpenSUSE.

Ubuntu

Genealogiczne narzędzie organizacyjne Gramps jest dostępne w systemie Ubuntu, a firma Canonical regularnie udostępnia najnowszą wersję programu bezpośrednio w swoich źródłach oprogramowania. Aby go zainstalować, uruchom okno terminala i użyj menedżera pakietów Apt.

sudo apt install gramps -y

Debian

Gramps jest oprogramowaniem open source, więc użytkownicy Debiana nie będą mieli problemu z jego zainstalowaniem. Jednak natura Debiana oznacza, że ​​oprogramowanie w wersji głównej jest nieco nieaktualne. Dla przeciętnych użytkowników może to nie być wielka sprawa. Jeśli jednak potrzebujesz najnowszych funkcji Gramps, musisz włączyć Backports Debiana.

Aby włączyć Backports Debiana, przejdź tutaj i postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem. Po skonfigurowaniu uruchom terminal i zainstaluj najnowszą wersję Gramps z repozytorium Debian Backports.

sudo apt-get -t stretch-backports install gramps

Arch Linux

Użytkownicy Arch mogą uzyskać Gramps w swojej konfiguracji, włączając repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Aby go włączyć, otwórz terminal i wyedytuj /etc/pacman.conf.

sudo nano /etc/pacman.conf

W pliku konfiguracyjnym Pacman.conf przewiń, aż znajdziesz „Społeczność” i usuń wszystkie symbole # z przodu. Pamiętaj, że Społeczność nie będzie działać, chyba że wszystkie linie nie będą miały znaku „#”.

  Jak zainstalować slicer Ultimaker Cura w systemie Linux

Teraz, gdy „Społeczność” jest skonfigurowana w Pacman.conf, zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O. Wyjdź z edytora za pomocą Ctrl + O.

Po wprowadzeniu zmian zaktualizuj repozytoria i zsynchronizuj je ponownie.

sudo pacman -Syy

Zakończ proces, instalując Gramps.

sudo pacman -S gramps

Fedora

Fedora to dystrybucja Linuksa, która dostarcza swoim użytkownikom całkiem nowe oprogramowanie. System genealogiczny firmy Gramps nie jest inny. Aby to uzyskać, otwórz okno terminala i użyj narzędzia do zarządzania pakietami DNF, aby zainstalować.

sudo dnf install gramps -y

OpenSUSE

OpenSUSE ma dostępne oprogramowanie genealogiczne Gramps, a wszystkie wydania mają dość nową wersję. Aby go zainstalować, otwórz terminal i użyj narzędzia do zarządzania pakietami Zypper.

sudo zypper install gramps

Ogólny Linux

Narzędzie drzewa genealogicznego Gramps jest jednym z nielicznych programów tego typu w systemie Linux. W rezultacie wiele dystrybucji Linuksa robi wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić dostępność programu. Mimo to nie każdy system operacyjny ma zasoby, aby spakować ten program, więc jeśli korzystasz z mniej znanej dystrybucji Linuksa, możesz nie być w stanie zainstalować go tradycyjnymi metodami. Jeśli tak się stanie, najlepiej skompilować oprogramowanie ze źródła.

  Jak zarządzać przepustowością w systemie Linux za pomocą Wondershaper

Aby zbudować oprogramowanie ze źródła, najpierw musisz zainstalować zależności kompilacji. Te zależności są ważne, ponieważ bez nich Gramps nie będzie budował. Wyszukaj zależności na poniższej liście za pomocą menedżera pakietów. Należy pamiętać, że te programy mogą mieć nieco inne nazwy.

gir1.2-atk-1.0
gir1.2-freedesktop
gir1.2-gdkpixbuf-2.0
gir1.2-gexiv2-0.10
gir1.2-gtk-3.0
gir1.2-osmgpsmap-1.0
gir1.2-pango-1.0
graphviz
libcdt5
libcgraph6
libgexiv2-2
libgcv6
libgvpr2
libosmgpsmap-1.0
libpathplan4
python3-bsddb3
python3-cairo
python3-gi-cairo
python3-icu
python3.5
python3.5-minimal
git

Po załatwieniu wszystkich zależności użyj narzędzia Git, aby uzyskać najnowszą wersję kodu źródłowego Grampsa.

git clone https://github.com/gramps-project/gramps.git Gramps

Za pomocą polecenia CD przenieś terminal do folderu kodu źródłowego.

cd Gramps

Zbuduj narzędzie za pomocą:

python setup.py build

Korzystanie z Gramps

Narzędzie Gramps nie wykonuje żadnego skanowania genealogicznego ani niczego w tym rodzaju. Jest to narzędzie organizacyjne i pomoże w badaniach. Jesteś nowy w badaniach genealogicznych? Przed użyciem tego narzędzia zbierz wszystkie posiadane informacje o członkach rodziny. Nie wiesz, gdzie szukać? Jeśli jesteś Amerykaninem, wypróbuj stronę genealogiczną rządu Stanów Zjednoczonych. Nie jesteś Amerykaninem? Próbować FindMyPast.

Aby rozpocząć korzystanie z Gramps, uruchom program. Po otwarciu programu pojawia się strona startowa. Kliknij „Nowe drzewo”, aby rozpocząć drzewo genealogiczne. Pamiętaj, aby nadać mu odpowiednią nazwę.

  Jak wyszukiwać tekst w wielu plikach pakietu Office w systemie Windows 10

Dodawanie osób

Podstawą oprogramowania Gramps jest dodawanie poszczególnych członków rodziny. Aby to zrobić, kliknij „Osoby” na pasku bocznym. Następnie kliknij przycisk +. Kliknięcie + powoduje wyświetlenie okna „Osoba”.

Wypełnij wszystkie niezbędne informacje dla osoby. Pamiętaj, aby powtórzyć ten proces dla jak największej liczby członków rodziny. Gdy dodasz więcej osób do Dziadka, twoje drzewo genealogiczne będzie rosło.

Relacje

Aby przypisać relację do osoby w narzędziu Gramps, zaznacz osobę w sekcji „Osoby”, a następnie kliknij przycisk „Relacje” z boku.

W obszarze relacji kliknij przycisk „dodaj nowy zestaw rodziców”. Umożliwi to przypisanie rodziców do wybranej osoby. Możesz też dodać osobę jako dziecko, wybierając przycisk „dodaj osobę jako dziecko”.

Rodzeństwo

Rodzeństwo jest ważnym aspektem funkcji „związków” w dziadku. Bez nich nie będziesz mógł dodawać ciotek, wujków ani braci i sióstr do swojego drzewa.

Aby dodać rodzeństwo, wybierz osobę w sekcji „Osoby”, a następnie przejdź do sekcji „Relacje”.

Pod relacjami spójrz na odczyt osoby. Poszukaj menu „rodzeństwo” i kliknij przycisk +, aby dodać nowe rodzeństwo dla tej osoby.

x