12/05/2021

Jak zrobić samorozpakowujące się archiwum w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Samorozpakowujące się archiwum to skompresowany plik, który może wyodrębnić swoją zawartość bez specjalnych programów. Wielu programistów używa samorozpakowujących się archiwów, aby szybko i wydajnie dostarczać swoje oprogramowanie. Jednak archiwa samorozpakowujące mają również inne zastosowania, a mianowicie pozwalają na dekompresję plików bez konieczności korzystania ze skomplikowanych narzędzi, takich jak Tar, Zip i inne.

W tym przewodniku pokażemy, jak utworzyć samorozpakowujące się archiwum w systemie Linux. Omówimy również sposób szyfrowania samorozpakowujących się archiwów, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo.

Instalowanie narzędzia Shar

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zainstalować narzędzie Shar w systemie Linux. Powód? Pomimo tego, że jest powszechnie używanym narzędziem, Shar nie jest fabrycznie zainstalowany w wielu systemach operacyjnych Linux. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux możesz pobrać aplikację Shar w następujący sposób Trafny Komenda.

sudo apt install sharutils

Debian

Czy korzystasz z systemu Debian Linux? Będziesz mógł sprawić, aby Shar pracował z Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install sharutils

Arch Linux

Chcesz uruchomić Shar na swoim komputerze Arch Linux? Skorzystaj z Pacman polecenie poniżej.

sudo pacman -S sharutils

Fedora

W Fedorze Linux zainstaluj aplikację Shar w swoim systemie w następujący sposób Dnf Komenda.

sudo dnf install sharutils

OpenSUSE

Czy jesteś użytkownikiem OpenSUSE Linux? Zainstaluj program Shar za pomocą Zypper polecenie poniżej.

sudo zypper install sharutils

Ogólny Linux

Chcesz zdobyć aplikację Shar i skorzystać z wersji systemu Linux nieujętej w tym przewodniku? Udaj się do ta strona aby dowiedzieć się, jak pobrać kod źródłowy.

Sprawdź -   Jak naprawić brakującą opcję Stereo Mix lub Wave Out w systemie Windows

Tworzenie archiwum Shar

Tworzenie archiwum Shar odbywa się w terminalu, ponieważ program Shar jest narzędziem wyłącznie z wiersza poleceń. Aby utworzyć swoje archiwum, otwórz okno terminala. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Użyj ls polecenie, aby wyświetlić zawartość katalogu domowego.

ls

Krok 2: Przejrzyj dane wyjściowe ls polecenie i zlokalizuj folder, w którym chcesz skompresować zawartość. Następnie wprowadź go za pomocą Płyta CD Komenda. Na przykład, jeśli chcesz skompresować wszystkie pliki dokumentów w katalogu „Dokumenty”, zrobiłbyś to Dokumenty cd. Aby dodać zawartość folderu „Pobrane”, wystarczy Płyta CD Pobieranie itp.

cd name-of-folder-in-home-directory

Krok 3: Po wejściu do folderu uruchom shar polecenie, aby dodać wszystkie pliki wewnątrz (za pomocą Płyta CD polecenie w kroku 2) do nowego archiwum .shar.

Sprawdź -   Teraz przeglądarka oferuje czyste przeglądanie sieci w systemie Android z obsługą Flash

Pamiętaj, że podczas uruchamiania shar polecenie, doda absolutnie wszystko do archiwum. Jeśli w folderze znajdują się elementy, których nie chcesz dodawać do archiwum, przenieś je z menedżera plików systemu Linux przed wykonaniem poniższej komendy.

shar ./* > ../my-shar-archive.shar  

Krok 4: Po wykonaniu shar w kroku 3 aplikacja Shar rozpocznie tworzenie samorozpakowującego się archiwum. Bądź cierpliwy i zezwól na wykonanie polecenia. Po zakończeniu procesu zobaczysz my-shar-archive.shar pojawiają się w twoim katalogu domowym (~).

Krok 5: Po utworzeniu nowego samorozpakowującego się archiwum Shar proces nie został zakończony. Przed uruchomieniem go w celu wyodrębnienia zawartości wewnątrz należy zaktualizować uprawnienia do pliku.

Aktualizowanie uprawnień w systemie Linux odbywa się za pomocą chmod użyteczność. Za pomocą chmod + x zmiana my-shar-archive.shar aby każdy mógł go wykonać i wyodrębnić zawartość.

sudo chmod +x my-shar-archive.shar  

Pamiętaj, aby powiedzieć znajomym, że muszą również zaktualizować uprawnienia my-shar-archive.shar w ich systemie Linux, również z chmod polecenie, jeśli chcą wyodrębnić jego zawartość.

Sprawdź -   Jak zmienić czcionkę równania w programie MS Word

Wypakuj swoje samorozpakowujące się archiwum

Aby wyodrębnić zawartość nowego samorozpakowującego się archiwum Shar, wykonaj następujące polecenie.

./my-shar-archive.shar

Zawartość my-shar-archive.shar zostanie umieszczony w katalogu, w którym został wyodrębniony.

Szyfrowanie archiwum samorozpakowującego się

Jeśli wysyłasz poufne pliki do samorozpakowującego się archiwum przez Internet, możesz go zaszyfrować ze względów bezpieczeństwa. Na szczęście szyfrowanie samorozpakowujących się plików archiwów w systemie Linux jest bardzo łatwe. Aby to zrobić w systemie, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Upewnij się, że masz narzędzie GPG zainstalowane na komputerze z systemem Linux, uruchamiając gpg --help polecenie w terminalu. Jeśli GPG jest zainstalowany, zobaczysz stronę pomocy GPG. Jeśli nie, nic się nie stanie.

Uwaga: musisz zainstalować GPG? Kliknij tutaj.

gpg --help

Krok 2: Zaszyfruj swoje samorozpakowujące się archiwum za pomocą gpg polecenie poniżej. Pamiętaj, aby użyć bezpiecznego hasła.

gpg -c my-shar-archive.shar

Po zaszyfrowaniu plik wyjściowy będzie my-shar-archive.shar.gpg.

Krok 3: Usuń niezaszyfrowane archiwum Shar za pomocą rm.

rm my-shar-archive.shar

Krok 4: Wysłać my-shar-archive.shar.gpg do przyjaciela, członka rodziny lub przesłać online w celu przechowywania.

Aby wyodrębnić plik, wykonaj następujące polecenia.

gpg my-shar-archive.shar.gpg ./my-shar-archive.shar
x