Jak zrobić własny Chromebook z systemem operacyjnym Chromium

ChromeOS to interesujący system operacyjny. Działa na laptopach marki Google zwanych Chromebookami. Problem w tym, że Google i jego partnerzy prawie nigdy nie wypuszczają komputerów, które nie są tanie i słabe. W rezultacie te urządzenia są relegowane do użytkowników, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze. Szkoda, ponieważ system operacyjny Google na komputery PC ma poważne zalety. Prostym obejściem korzystania z ChromeOS, ale na lepszym komputerze jest system operacyjny Chromium. To otwarta wersja zablokowanego systemu operacyjnego Google na komputery PC. Wygląda i działa bardzo podobnie do systemu operacyjnego Chrome, z kilkoma zastrzeżeniami. Główną przyczyną jest brak wszystkich zastrzeżonych wtyczek (flash, kodeków Netflix itp.). Jeśli brak zastrzeżonych kodeków i oprogramowania w ChromiumOS Ci nie przeszkadza, możesz go zainstalować i stworzyć własnego Chromebooka z lepszego komputera.

Pobieranie kompilacji systemu operacyjnego Chromium

Jeśli chcesz zdobyć Chromium OS, nie ma zbyt wielu dostępnych opcji. Dzieje się tak, ponieważ Google nie rozdaje kompilacji. Zamiast tego udostępniają kod źródłowy każdemu do użytku. Użytkownicy muszą przeczytać przewodniki (które są niewiarygodnie długie) i skompilować je od podstaw.

Na szczęście istnieje strona internetowa, która codziennie i co tydzień tworzy obrazy ChromiumOS, aby użytkownicy mogli z nich w pełni korzystać. Jeśli chcesz stworzyć własnego Chromebooka, to jest miejsce, od którego możesz zacząć. Udaj się do ta strona internetowa i pobierz kompilację.

Zrozum, że te kompilacje są różne. Codzienne obrazy są tworzone codziennie i mają tendencję do mniej stabilnych. W przeciwieństwie do tego, cotygodniowe obrazy są znacznie bezpieczniejsze w użyciu i ogólnie uważane za najlepszy sposób. Jednak użytkownicy mają również możliwość pominięcia dziennych i tygodniowych wersji specjalnych.

Te specjalne kompilacje są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby ChromiumOS działał, ale Daily i Weekly nie działają na twoim komputerze. Te kompilacje zawierają dodatkowe sterowniki i działają na znacznie większej liczbie komputerów po wyjęciu z pudełka. Jest to najlepsza opcja, jeśli w innych kompilacjach brakuje sterowników, których potrzebujesz. W witrynie wybierz wersję, którą chcesz, i posortuj listę, aby znaleźć najnowszy obraz. Następnie kliknij przycisk pobierania, aby rozpocząć proces pobierania. Po zakończeniu pobierania rozpakuj pobrane archiwum.

Tworzenie instalatora na żywo

Flashowanie ChromiumOS trochę różni się od flashowania dowolnego innego systemu operacyjnego. Wynika to ze sposobu, w jaki Google tworzy swój system operacyjny. Zamiast pojedynczej partycji, gdy użytkownicy flashują obraz Chromium, tworzy wiele partycji i małpy wokół wszystkiego. W rezultacie potrzebne jest specjalne narzędzie.

W zależności od systemu operacyjnego dostępne opcje mogą się różnić.

Uwaga: użyj polecenia lsblk, aby określić, jaka jest nazwa twojego dysku flash. W tym przykładzie jest to / dev / sdc. Twój może się różnić.

Aby zrobić obraz w systemie Linux i Mac, otwórz terminal i wykonaj następujące polecenia:

cd ~/Downloads

dd if=*.img of=/dev/sdx bs=4m

Aby utworzyć dysk instalacyjny w systemie Windows, zainstaluj ten program i postępuj zgodnie z instrukcjami w witrynie.

Uruchamiam system operacyjny Chromium

Użytkownicy mogą uruchomić dysk instalacyjny Chromium OS podobnie jak każdy inny obraz USB na żywo. Pierwszym krokiem jest wejście do systemu BIOS komputera i skonfigurowanie go tak, aby uruchamiał się z pamięci USB ponad wszystko inne. Należy pamiętać, że BIOS każdego komputera jest znacznie inny. Niektórzy użytkownicy mogą uzyskać dostęp do BIOS-u, naciskając DEL, F2, ESC itp. Aby dowiedzieć się, jak korzystać z niego, zapoznaj się z menu komputera.

Instalacja

Po uruchomieniu ChromiumOS użyj menu logowania, aby zalogować się do systemu operacyjnego. Po zalogowaniu uruchom terminal programisty. Zrób to, naciskając CTRL + ALT + T. Stąd jesteś w terminalu ChromiumOS, ale aby rozpocząć proces instalacji, musisz załadować Bash.

W terminalu wpisz: shell

Następnie ustaw hasło. Jest to ważne, ponieważ nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do roota bez ustawienia hasła. Pamiętaj, aby podczas tego procesu wybrać łatwe do zapamiętania i bezpieczne hasło.

chromeos-setdevpasswd

Po ustawieniu hasła można rozpocząć proces instalacji. Uruchomienie ChromiumOS jest bardzo, bardzo prostym procesem.

sudo su

Zaloguj się do użytkownika chronos jako root z ustawionym wcześniej hasłem, używając polecenia setdevpasswd.

/usr/sbin/chromeos-install

Uwaga: zainstalowanie ChromiumOS spowoduje wyczyszczenie dysku twardego!

Szybka wskazówka dotycząca ChromiumOS

Chociaż głównym celem tego artykułu jest uruchomienie ChromiumOS z dysku twardego, należy wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób korzystania z systemu operacyjnego. Podobnie jak wiele innych systemów operacyjnych opartych na Linuksie, ChromiumOS może być uruchamiany i używany do pełnego potencjału z dysku flash, na którym został zainstalowany. Jeśli nie jesteś pewien, czy zdecydować się na korzystanie z ChromiumOS w pełnym wymiarze godzin, dobrą alternatywą jest po prostu trzymanie go na dysku flash i uruchamianie z niego. Dodatkowo, używanie go na dysku flash oznacza, że ​​ChromiumOS może działać z wielu komputerów zamiast jednego!

Wniosek

Użytkownicy, którzy chcą wyjść poza poważną wadę braku prawnie zastrzeżonego oprogramowania na ChromiumOS, znajdą zaskakująco niesamowity system operacyjny. Działa dobrze i oferuje większość tych samych funkcji, których użytkownicy mogą oczekiwać od swojego kuzyna Chrome OS. Jeśli nie możesz się doczekać wypróbowania systemu operacyjnego Chrome, ale nie chcesz wyjść i kupić Chromebooka, wypróbuj ten system operacyjny. Chromium OS może z łatwością sprawić, że każdy laptop lub komputer stacjonarny na ostatnim etapie będzie znów ekscytujący.

x