Jak korzystać z funkcji Znajdź mój Chromebook, aby zlokalizować zagubione urządzenie z systemem operacyjnym Chrome

Podczas gdy Apple i Samsung opracowały zaawansowane technologie śledzenia zgubionego urządzenia – nawet jeśli jest wyłączone lub wymazane – z drugiej strony Google zawsze pozostawał w tyle w tym aspekcie. Wynik zobaczysz na Chromebooku. Większość Chromebooków nie ma chipa GPS, a łączność mobilna jest dostępna w kilku urządzeniach. Dlatego zlokalizowanie Chromebooka staje się trudniejsze. Niemniej jednak w tym samouczku przedstawiamy prosty sposób zlokalizowania zagubionego Chromebooka za pomocą konta Google. Ponadto możesz zdalnie znaleźć swojego Chromebooka i od razu usunąć swoje konto Google. Jeśli więc chcesz użyć funkcji Znajdź mój Chromebook, aby zlokalizować zgubionego Chromebooka, postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jak znaleźć zagubionego Chromebooka (2023)

W tym przewodniku wspomnieliśmy, jak uzyskać przybliżoną lokalizację zagubionego Chromebooka i chronić swoje konto Google. Oprócz tego udostępniliśmy kilka wskazówek, jak skonfigurować Pulpit zdalny Chrome na wypadek, gdybyś znajdował się w obszarze podatnym na kradzież. Obie metody znajdziesz w poniższej tabeli.

Jak śledzić zagubionego Chromebooka za pomocą konta Google

Zanim zaczniemy, chcę wyjaśnić, że nie możesz zlokalizować zagubionego Chromebooka za pomocą usługi Google Znajdź moje urządzenie. Jest dostępny tylko dla urządzeń z Androidem, które są wyposażone w układ GPS. Nie możesz więc śledzić Chromebooka w czasie rzeczywistym. Powiedziawszy to, możesz bardzo dobrze chronić swoje konto Google, wylogowując się zdalnie.

Poza tym możesz uzyskać ogólne pojęcie o jego lokalizacji na podstawie adresu IP. Chociaż nie jest to dokładne, możesz przynajmniej znaleźć miasto lub kraj, w którym zgubiono Chromebooka. Powiedziawszy to, oto kroki, które należy wykonać po zgubieniu Chromebooka.

1. Znajdź inny komputer lub skorzystaj z urządzenia innej osoby i włącz tryb incognito do prywatnego przeglądania w Chrome. Teraz skieruj się do myaccount.google.com/device-activity i zaloguj się na to samo konto Google, które było powiązane z Chromebookiem.

2. Tutaj znajdziesz listę urządzeń zalogowanych na to samo konto Google. Znajdź zgubionego Chromebooka na liście i kliknij go, aby zobaczyć szczegóły.

3. Następnie w sekcji „Ostatnia aktywność” znajdziesz lokalizację z ostatnim czasem komunikacji urządzenia z systemami Google. Należy pamiętać, że lokalizacja została oszacowana na podstawie adresu IP dostarczonego przez dostawcę usług internetowych, więc może być niedokładna.

4. Teraz, aby chronić swoje konto Google, dotknij „Wyloguj się” i ponownie potwierdź akcję.

5. Twoje konto Google automatycznie wyloguje się z Chromebooka przy następnym połączeniu z Internetem. Jeśli urządzenie pozostanie w trybie offline, Chromebook będzie musiał zostać wyczyszczony, co ponownie usunie Twoje konto Google i pliki offline. Oznacza to, że nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twoich danych osobowych ani konta Google ze skradzionego Chromebooka.

Skonfiguruj Pulpit zdalny Chrome w obszarach podatnych na kradzieże

Jeśli wybierasz się do obszaru podatnego na kradzieże, lepiej wcześniej skonfigurować Pulpit zdalny Chrome. Umożliwi to zdalne usuwanie plików osobistych i konta Google z Chromebooka, zakładając, że urządzenie nadal jest podłączone do internetu. Możesz też zmienić hasło Chromebooka i wprowadzić dowolne zmiany. Aby to zadziałało, potrzebujesz innego komputera, czy to PC, czy Mac. Zanim więc wybierzesz się na spacer po obszarze zagrożonym kradzieżą, wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć osobiste pliki i usunąć je na zgubionym Chromebooku.

1. Na innym komputerze otwórz remotedesktop.google.com/access i zaloguj się na to samo konto Google, które jest powiązane z Chromebookiem. Następnie kliknij przycisk „Pobierz” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

2. Zasadniczo musisz zainstalować rozszerzenie Chrome Remote Desktop i sideload programu.

3. Następnie kliknij „Konfiguruj dostęp zdalny” i dodaj nazwę swojego komputera.

4. Następnie ustaw 6-cyfrowy PIN.

5. Przejdź do swojego Chromebooka i otwórz tę samą stronę internetową, kierując się do remotedesktop.google.com/access. W tym miejscu kliknij dwukrotnie komputer, który właśnie skonfigurowałeś, i wprowadź utworzony powyżej kod PIN.

6. Na koniec zostanie skonfigurowany zdalny dostęp między Twoim Chromebookiem a innym komputerem. Teraz możesz uzyskać dostęp do zgubionego Chromebooka w dowolnym momencie z innego komputera PC lub Mac, bez interwencji użytkownika, aby znaleźć i usunąć poufne pliki.

Znajdź zgubionego Chromebooka za pośrednictwem swojego konta Google

W ten sposób możesz zlokalizować zagubionego Chromebooka i uzyskać przybliżone oszacowanie lokalizacji. Co najważniejsze, możesz zabezpieczyć swoje konto Google przed wszelkimi oszustwami. Jak wspomniano powyżej, jeśli planujesz odwiedzić miejsce, w którym kradzież jest rutyną, możesz skonfigurować Pulpit zdalny Chrome, aby kontrolować Chromebooka z innego komputera. W każdym razie to wszystko od nas. Jeśli szukasz zgubionego lub skradzionego urządzenia z Androidem, przejdź do naszego połączonego samouczka. Aby znaleźć iPhone’a nawet wtedy, gdy jest wyłączony lub wymazany, przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy przewodnik. Na koniec, jeśli masz jakieś pytania, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.