Kompletny przewodnik po czyszczeniu smartfona

  • Unikaj używania wody i agresywnych środków chemicznych. Używaj delikatniejszych środków czyszczących, takich jak ściereczki z mikrofibry, alkohol lub chusteczki Clorox.
  • Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia portów. Aby usunąć zanieczyszczenia bez powodowania uszkodzeń, użyj sprężonego powietrza, wacików lub wykałaczek owiniętych w watę.
  • Oczyść obiektywy aparatu za pomocą wacika i alkoholu. Wykonuj ruchy okrężne i unikaj zbyt mocnego dociskania. Sprężonego powietrza można używać również z bezpiecznej odległości.

Codziennie korzystamy ze smartfonów, nic więc dziwnego, że na naszych ekranach, aparatach i portach połączeniowych szybko gromadzi się brud i zanieczyszczenia. Jeśli Twój smartfon wygląda na trochę brudny, nasze wskazówki pomogą Ci przywrócić go do lśniącego stanu.

Czego unikać podczas czyszczenia smartfona

Istnieje kilka środków i technik, których należy unikać podczas czyszczenia smartfona, a najbardziej oczywistą jest woda. Do czyszczenia ekranu telefonu można zwilżyć szmatkę, jednak należy zachować ostrożność i nie nakładać na urządzenie zbyt dużej ilości wody. W końcu woda i elektronika nie idą w parze.

Ponadto należy unikać stosowania w smartfonie materiałów ściernych lub bardzo agresywnych środków chemicznych. Twój smartfon składa się z delikatnych materiałów, zwłaszcza aparatu i ekranu, dlatego powinieneś ograniczyć się do delikatniejszych środków czyszczących i wybierać wyłącznie środki czyszczące, o których wiadomo, że są bezpieczne dla smartfonów. Przykładami takich produktów są alkohol izopropylowy lub etylowy, niewielka ilość wody lub chusteczki Clorox.

1. Czyszczenie ekranu smartfona

Najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia ekranu smartfona będzie ściereczka z mikrofibry. Rolka papieru toaletowego, ręczniki kuchenne i podobne materiały mogą pozostawiać włókniste pozostałości, podczas gdy ściereczki z mikrofibry są przeznaczone do zbierania wszelkiego rodzaju brudu i kurzu.

Do czyszczenia ekranu smartfona możesz użyć kilku środków czyszczących, m.in. niewielkiej ilości wody, alkoholu lub chusteczki dezynfekującej.

Jeśli używasz ściereczki z mikrofibry, nałóż niewielką ilość płynu, niezależnie od tego, czy używasz wody, czy nacierasz alkoholem. Gdy niewielka część ściereczki zwilży się, pocieraj ją delikatnie, okrężnymi ruchami, po ekranie telefonu.

Powinieneś to zrobić kilka razy, aby złapać cały brud, ale unikaj przedniego głośnika smartfona i wszelkich ramek. W końcu nie chcesz, aby jakikolwiek produkt przedostawał się do przestrzeni pomiędzy elementami telefonu. Trzymaj szmatkę na ekranie.

Następnie możesz wytrzeć telefon suchą ściereczką z mikrofibry, aby usunąć resztki kurzu i brudu.

Możesz zastosować tę samą procedurę podczas czyszczenia tylnej części smartfona i pocierać obiektywy aparatu ściereczką z mikrofibry, ale rób to bardzo delikatnie, aby chronić szkiełko obiektywu.

2. Czyszczenie gniazda ładowania lub słuchawek w smartfonie

Podczas czyszczenia dowolnego portu połączeniowego należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie będziesz delikatny, możesz uszkodzić porty połączeniowe lub pozostawić w nich osad.

Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie gniazda słuchawkowego w smartfonie lub wyczyszczenie portu ładowania. Po pierwsze, możesz użyć puszki ze sprężonym powietrzem, aby wypchnąć zanieczyszczenia z portów. Nie wpychaj dyszy sprężonego powietrza do żadnego z portów, ponieważ może to bardzo łatwo spowodować trwałe uszkodzenie. Zamiast tego trzymaj dyszę trzy lub cztery cale od portu i stosuj krótkie impulsy powietrza.

Do czyszczenia portów połączeniowych można także użyć wacika lub wykałaczki owiniętej w watę. Może to być jednak trochę ryzykowne. Nie chcesz pozostawiać włóknistych pozostałości w portach i nie chcesz wciskać niczego na siłę, co spowoduje uszkodzenie. Jeśli nie masz puszki ze sprężonym powietrzem, użyj suchego wacika i nie wywieraj zbyt dużego nacisku na port.

Jeśli na zewnątrz jednego z portów smartfona znajduje się widoczny osad, możesz go zeskrobać bezpośrednio wykałaczką, uważając jednak, aby nie wpychać go zbyt daleko.

3. Czyszczenie aparatu w smartfonie

Na obiektywach aparatu i latarce smartfona może z czasem gromadzić się kurz i brud, co wpływa na jakość zdjęć i filmów. Jednak czyszczenie aparatu w smartfonie należy wykonywać ostrożnie i uważnie.

Wacik to najlepszy sposób na czyszczenie aparatu w smartfonie, ponieważ może przedostać się w miejsca, do których nie może dotrzeć szmatka. Możesz użyć suchego wacika, ale w celu uzyskania najlepszych rezultatów rozważ nałożenie na wacik niewielkiej ilości alkoholu.

Delikatnie pocieraj każdy obiektyw aparatu okrężnymi ruchami, uważając, aby nie docisnąć go zbyt mocno. Nie naciskaj mocniej, jeśli jest trochę kurzu lub brudu, który nie chce zniknąć. Zamiast tego przytrzymaj wacik (najlepiej zamoczony w alkoholu) nad zaznaczeniem przez dziesięć do dwudziestu sekund, aby sprawdzić, czy to pomoże.

Możesz także użyć oczyszczacza na sprężone powietrze, aby usunąć kurz i brud z obiektywów aparatu, ale nie trzymaj puszki bardzo blisko urządzenia. Zamiast tego zachowaj odległość trzech lub czterech cali, aby uniknąć uszkodzeń.

4. Czyszczenie głośnika w smartfonie

Podobnie jak w przypadku portów ładowania, możesz użyć puszki ze sprężonym powietrzem, aby delikatnie wypchnąć zanieczyszczenia z głośnika smartfona. Ponownie upewnij się, że trzymasz dyszę trzy lub cztery cale od urządzenia przed podaniem sprężonego powietrza.

Używanie jakiegokolwiek płynu do czyszczenia wnętrza smartfona nie jest dobrym pomysłem, ale możesz delikatnie usunąć zanieczyszczenia za pomocą wykałaczki.

Możesz lekko przekręcić wykałaczkę, aby poluzować brud i kurz, ale upewnij się, że nie wywierasz nacisku na głośniki. Należy czyścić jedynie szczeliny w zewnętrznej części telefonu; nic więcej. Jeśli nie masz wykałaczki, możesz także użyć klucza SIM w telefonie.

5. Czyszczenie obudowy smartfona

Czyszczenie obudowy smartfona nie wiąże się z kontaktem z żadnymi elementami elektronicznymi, dlatego nie musisz być tak wybredny w kwestii tego, czego używasz. Jeśli masz plastikową obudowę telefonu bez gniazdka i naklejek, możesz rozważyć zanurzenie jej w ciepłej wodzie z mydłem na około godzinę, aby umożliwić rozpuszczenie uporczywego brudu.

Jeśli nie chcesz zamoczyć obudowy, użyj wilgotnej szmatki lub chusteczki dezynfekcyjnej, aby ogólnie wyczyścić obudowę, a następnie użyj wacika nasączonego wodą lub alkoholem, aby dostać się do zakamarków i zakamarków. Jeśli etui na smartfona posiada zabezpieczenie ekranu, do wytarcia użyj ściereczki z mikrofibry zwilżonej niewielką ilością wody lub alkoholu.

Jeśli minęło dużo czasu od czyszczenia etui i pozostało na nim dużo twardych pozostałości, rozważ użycie igły, noża do długopisu lub pęsety do brwi, aby usunąć brud. Następnie możesz go wytrzeć lub umyć obudowę wodą z mydłem.

6. Usuwanie naklejek ze smartfona

Być może z tyłu smartfona znajduje się kilka ozdobnych naklejek, których już nie potrzebujesz, ale usunięcie naklejek może pozostawić nieprzyjemny ślad, który będzie się utrzymywał przez wiele miesięcy.

Jeśli więc chcesz skutecznie usunąć naklejkę, nie uszkadzając urządzenia, należy najpierw położyć na niej szmatkę zwilżoną ciepłą wodą i przytrzymać przez chwilę. Powinno to nieco poluzować krawędzie naklejki i umożliwić jej usunięcie. Aby to ułatwić, możesz delikatnie przetrzeć naklejkę wilgotną szmatką.

Nadszedł czas, aby odkleić tę naklejkę. Możesz to łatwo zrobić, ale istnieje ryzyko, że pozostaną pewne pozostałości. Aby tego uniknąć, nie odklejaj naklejki samymi palcami. Zamiast tego zwilż szmatkę alkoholem lub zmywaczem do paznokci i zacznij przesuwać krawędzie naklejki w górę. Powinno to zmniejszyć ryzyko przyklejenia się pozostałości do smartfona. Jeżeli po peelingu nadal pozostają pozostałości, nałóż ponownie alkohol lub zmywacz do paznokci i usuń je tępym przedmiotem, np. kartą kredytową lub pęsetą do brwi.

Mamy również poradnik, jak usunąć naklejki z komputera, jeśli posiadasz laptopa lub komputer stacjonarny, który wymaga drobnego uporządkowania.