Komputer się nie włącza? Oto jak to naprawić

Jeśli właśnie znalazłeś się z martwym komputerem, nie ma powodu do paniki. Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym problemów z zasilaniem, problemów ze sprzętem lub błędów oprogramowania. Dlatego często nie wiadomo, od czego zacząć i na czym polega problem.

MUO WIDEO DNIA

PRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Chociaż może się wydawać, że nie możesz nic zrobić, aby naprawić komputer, jest wiele rzeczy do wypróbowania przed wydaniem pieniędzy na jego wymianę. Więc jeśli Twój komputer nagle się nie włącza, te poprawki są dla Ciebie.

1. Wypróbuj różne kable

Chociaż jest to bardzo mało prawdopodobne, najlepiej najpierw to sprawdzić i wykluczyć. Możesz rzucić okiem na kabel zasilający — mógł się poluzować lub zostać odłączony, w takim przypadku konieczne będzie ponowne podłączenie. Czasami problemem jest sam przewód.

Jeśli masz zapasowy przewód zasilający, dobrym pomysłem może być jego wymiana. Możesz spróbować ponownie uruchomić komputer za pomocą nowego kabla zasilającego.

2. Rozszyfruj sygnały dźwiękowe błędu płyty głównej (lub sprawdź kod błędu)

Podczas próby włączenia komputera możesz usłyszeć serię sygnałów dźwiękowych dochodzących z płyty głównej. Podczas gdy pojedynczy sygnał dźwiękowy wskazuje, że wszystko jest w porządku, długa i ciągła seria może oznaczać, że w zasilaczu wystąpiła usterka krytyczna.

Do rozwiązywania problemów nie ma standardowego zestawu kodów błędów. Komputer może emitować kody błędów w postaci serii krótkich i długich dźwięków, które brzmią trochę jak alfabet Morse’a. Musisz sprawdzić instrukcję obsługi komputera, aby dowiedzieć się, co oznaczają te dźwięki, co pomoże ci naprawić komputer, który się nie włącza.

Możesz poszukać tych informacji na stronie internetowej producenta, jeśli nie masz instrukcji obsługi komputera. A jeśli Twój komputer w ogóle nie emituje sygnału dźwiękowego, możesz spróbować zainstalować wyświetlacz cyfrowy lub tani głośnik na płycie głównej, aby wyszukać błędy. Czasami są to najprostsze narzędzia, które pomagają naprawić płytę główną.

Sprawdź kody błędów płyty głównej

Niektóre nowoczesne płyty główne mają wyświetlacz cyfrowy, który przedstawia określony kod błędu lub zestaw diod LED wskazujących, który proces zawodzi. Płyta główna z wyświetlaczem kodu błędu jest przydatna, ponieważ teoretycznie ułatwia ustalenie, dlaczego komputer się nie włącza. Nadal będziesz musiał szukać i dowiedzieć się dokładnie, co oznacza kod błędu, ale jest to dobry punkt wyjścia.

3. Wypróbuj inne źródło zasilania

Jeśli komputer w ogóle się nie uruchamia — nie migają żadne kontrolki, nie piszczy kodów błędów ani nie działają żadne wentylatory — prawdopodobnie występuje problem z zasilaniem.

Możesz spróbować odłączyć źródło zasilania i podłączyć je do gniazdka ściennego, co do którego masz pewność, że działa. Jeśli używasz laptopa, upewnij się, że podłączyłeś ładowarkę i włączyłeś przycisk zasilania.

Ewentualnie możesz potrzebować nowego zasilacza (PSU). Zasilacz dostarcza zasilanie do komputera, a jeśli to się nie powiedzie, nic innego nie będzie działać, a komputer się nie włączy. Spróbuj wymienić zasilacz na nowy lub pożycz od znajomego znaną dobrą alternatywę.

4. Sprawdź, czy przyczyną problemu jest przycisk zasilania

Jeśli komputer nie uruchamia się, ale kontrolka płyty głównej świeci lub wentylatory działają, być może występują problemy z przyciskiem zasilania. Aby rozwiązać problem, spróbuj włączyć przycisk na płycie głównej. Jednak płyty główne nie są takie same, więc nie wszystkie mają wbudowany przycisk zasilania. Jeśli nie możesz go zlokalizować, możesz przejrzeć instrukcję obsługi płyty głównej.

Jeśli Twoja płyta główna nie ma wbudowanego przycisku zasilania, możesz dotknąć śrubokrętem styków nagłówka przełącznika zasilania, aby szybko uruchomić komputer. Jest to przydatne tymczasowe rozwiązanie, które pozwala sprawdzić, czy przyczyną problemu jest przycisk zasilania lub obudowa, gdy komputer się nie uruchamia.

Należy również sprawdzić złącza panelu przedniego komputera. Chociaż jest mało prawdopodobne, że zostały rozłączone, mogły się zepsuć w inny sposób (warto sprawdzić, czy są na swoim miejscu).

5. Sprawdź swój wyświetlacz

Jeśli komputer wydaje dźwięki, ale nic nie widać na ekranie, przyczyną może być monitor. Możesz zacząć od upewnienia się, że monitor jest podłączony do komputera i źródła zasilania.

Należy również dokładnie sprawdzić, czy przewód zasilający monitora nie jest uszkodzony. Jeśli użycie innego kabla zasilającego nie rozwiąże problemu, a masz zapasowy monitor lub telewizor, który możesz podłączyć, spróbuj go podłączyć. Jeśli komputer teraz się uruchamia, wygląda na to, że konieczna jest wymiana monitora.

6. Odłącz urządzenia USB, których nie potrzebujesz

Próbując rozwiązać problem, najlepiej jest wyeliminować wszystkie zmienne przyczyniające się do nieprawidłowego działania. Skoncentruj się na obszarze z najbardziej prawdopodobną przyczyną. Jeśli dotarłeś tak daleko, a problem nadal występuje, odłącz wszystko i spróbuj uruchomić komputer za pomocą samej klawiatury i myszy.

W krytycznych sytuacjach rozwiązuj problemy bez klawiatury i myszy, aby upewnić się, że żadne urządzenie USB nie powoduje konfliktu. Od czasu do czasu przyczyną mogą być porty. Dlatego pomocne może być upewnienie się, że porty są puste podczas procesu uruchamiania.

7. Zmniejsz ciepło

Komputer może się wyłączyć z powodu przegrzania. Kurz gromadzący się na otworach wentylacyjnych lub wentylatorach może doprowadzić do przegrzania, a w konsekwencji do wyłączenia urządzenia lub uniemożliwienia jego uruchomienia.

Najlepszą opcją rozwiązywania problemów w tej sytuacji jest poczekanie, aż komputer ostygnie. Możesz także użyć oprogramowania do regulacji i monitorowania prędkości wentylatora oraz systemu chłodzenia lub zewnętrznej chłodnicy sprzętowej. Twój komputer powinien mieć puste przedziały nad procesorem, aby dodać zewnętrzne chłodziarki.

8. Sprawdź ochronnik przeciwprzepięciowy

Jeśli komputer został podłączony do zasilacza awaryjnego (UPS) lub urządzenia przeciwprzepięciowego, sprawdź przełącznik resetowania. Większość ochronników przeciwprzepięciowych ma wbudowany przełącznik resetowania, który należy nacisnąć po skoku napięcia lub awarii. Jeśli zasilacz UPS wymaga zresetowania, komputer nie chce się włączyć.

9. Sprawdź baterię CMOS

Twój system nie może zapamiętać daty ani godziny, jeśli bateria CMOS jest rozładowana, i poprosi o uruchomienie systemu operacyjnego, naciskając klawisz F1.

Zwykle nie powoduje to awarii rozruchu, ale w rzadkich przypadkach może. Jeśli wyczerpałeś wszystkie inne możliwości, zawsze warto wymienić baterię CMOS, aby zobaczyć, czy to coś zmieni.

10. Sprawdź swoją pamięć RAM

Inną opcją, gdy komputer się nie włącza, jest sprawdzenie, czy pamięć RAM jest osadzona w gniazdach. Jeśli pamięć RAM zostanie zwolniona i przestanie działać prawidłowo, komputer może się nie uruchomić.

Ponowne zamontowanie pamięci RAM zajmuje tylko chwilę i potwierdzi, czy to był winowajca. Aby wykonać to zadanie, musisz otworzyć obudowę komputera. Po zdjęciu boku obudowy dość szybko powinno stać się jasne, czy pamięć RAM jest na swoim miejscu. Delikatnie wepchnij każdy moduł w jego gniazdo, aby upewnić się, że jest dobrze osadzony; sprawdź, czy oba mechanizmy blokujące są mocne i bezpieczne.

11. Wypróbuj tryb awaryjny

Jeśli wydaje się, że komputer zaczyna się uruchamiać, ale w trakcie procesu ulega awarii, być może uda się przejść do trybu awaryjnego (w systemie Windows). Jeśli możesz to zrobić, być może będziesz w stanie określić, dlaczego komputer nie uruchamia określonego procesu. Istnieje kilka sposobów na uruchomienie w trybie awaryjnym. Jeśli komputer nie uruchamia się prawidłowo, może być konieczne nakłonienie systemu Windows do wejścia do środowiska odzyskiwania.

  • Naciśnij przycisk zasilania na urządzeniu. Gdy maszyna zacznie się uruchamiać, przytrzymaj przycisk zasilania, aby wymusić wyłączenie. Powtórz ten proces.
  • Przy trzeciej próbie zezwól na kontynuowanie procesu uruchamiania. Środowisko odzyskiwania systemu Windows powinno się załadować.
  • Przejdź do Rozwiązywanie problemów > Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie.
  • Po ponownym uruchomieniu komputera naciśnij 4,5 lub 6, aby uruchomić system w trybie awaryjnym z różnymi opcjami.
  • Jeśli jednak komputer w ogóle się nie uruchamia, musisz sprawdzić inne poprawki wymienione powyżej.

    Przywróć swój komputer i uruchom go

    Chociaż komputery pomagają uprościć nasze życie, często przyprawiają o ból głowy. Komputery ulegają awariom w najbardziej nieodpowiednich momentach, a my musimy szukać rozwiązań naprawczych.

    Choć czasami jest to frustrujące, awaria komputera to nie koniec świata. Możesz wykonać powyższe kroki, aby jak najszybciej przywrócić go do działania. Jeśli żadna z tych metod rozwiązywania problemów nie działa, skontaktuj się z producentem lub poszukaj specjalisty od sprzętu, który może pomóc.