Które połączenie urządzenia pamięci masowej jest najlepsze?

Szybkie linki

  • W dyskach SATA priorytetem jest pojemność pamięci, dzięki czemu są niedrogie i łatwo dostępne do codziennego użytku.
  • Dyski SAS są szybsze i bardziej niezawodne niż dyski SATA, co czyni je lepszym wyborem w przypadku aplikacji i serwerów na poziomie przedsiębiorstwa.
  • Dyski SATA lepiej nadają się do dodawania pamięci masowej do komputera PC lub lokalnego serwera NAS, natomiast dyski SAS lepiej nadają się do serwerów i środowisk korporacyjnych.

Interfejsy takie jak SATA i SAS umożliwiają płytom głównym współpracę z dyskami twardymi i dyskami SSD, umożliwiając im ładowanie systemów operacyjnych, uruchamianie programów i robienie niemal wszystkiego, co potrafią komputery.

Jednak przy tak wielu różnych zastosowaniach i tak dużej liczbie żargonu łatwo zgubić się w terminach takich jak „SATA” i „SAS”. Czym oni są? Czym się różnią? Który wybrać?

Co to jest SATA?

Złącze SATA lub Serial Advanced Technology Adapter wykorzystuje standardowe 15 styków zasilania i siedem styków danych. Dyski SATA są bardziej popularne, ponieważ przedkładają pojemność nad prędkość, co skutkuje niedrogą i łatwo dostępną pamięcią masową.

CyberVam/Shutterstock

Jednak to, że dyski SATA skupiają się na pojemności, nie oznacza, że ​​są powolne. Większość konsumenckich dysków SATA zaczyna się od 5400 obr./min, ale może osiągnąć nawet 7200 obr./min. Chociaż dyski SATA nie są tak szybkie jak dyski SAS, większości ludzi w zupełności wystarczą do uruchomienia komputerów.

Dyski SATA są również tanie, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do przechowywania danych w większości sytuacji, takich jak samodzielne uruchamianie serwera NAS lub regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Nawet po przejęciu dysków SSD dyski twarde SATA są nadal popularne w przypadku pamięci masowych.

Co to jest SAS?

SAS oznacza interfejs szeregowy podłączonego małego komputera. Wykorzystuje podobne złącze do SATA, również wykorzystując 15 pinów do zasilania i siedem do przesyłania danych. Jednakże podział w złączu SATA pomiędzy pinami zasilania i przesyłania danych nie jest tak wyraźny.

Adamantios/Wikimedia

Dyski SAS są szybsze i bardziej niezawodne niż dyski SATA pod względem transferu danych. Złącze SATA umożliwia szybkie przechowywanie danych, ale dane wychodzące nie są przesyłane z tą samą szybkością. SAS rozwiązuje ten problem, przesyłając dane tak szybko, jak przychodzą.

Są powszechnie używane w aplikacjach i serwerach na poziomie przedsiębiorstw zaprojektowanych do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Według Toshiby, jednego z najpopularniejszych producentów dysków twardych na świecie, średni czas między awariami (MBTF) dla dysków SAS wynosi od 1,4 do 2,5 miliona godzin pracy w temperaturze od 5 do 55 stopni Celsjusza. Natomiast współczynnik MTBF dla dysków SATA ogólnego przeznaczenia wynosi tylko około 600 000 godzin pracy w tej samej temperaturze. Strona porównawcza Różnica szacuje tę różnicę na 1,2 do 1,6 miliona godzin pracy w temperaturze 45 stopni Celsjusza w przypadku dysków SAS i 700 000 do 1,2 miliona godzin w temperaturze 25 stopni Celsjusza w przypadku dysków SATA.

Zużywają jednak więcej energii i powszechną praktyką jest, aby dysk SAS ładował system operacyjny na serwerze i używał dysków SATA do przechowywania. Dzieje się tak również dlatego, że dyski SAS skupiają się bardziej na szybkości przesyłania danych niż na pamięci, co oznacza, że ​​dyski SAS o pojemności powyżej 500 GB mogą być dość drogie.

SATA kontra SAS: jaka jest różnica?

Dyski SATA i SAS mają zalety i wady, dlatego poniżej znajduje się przydatna tabela do porównania tych dwóch dysków.

SATA

SAS

Typ złącza

15-pinowe zasilanie, 7-pinowe dane (złącze dzielone)

Zasilanie 15-pinowe, dane 7-pinowe (złącze scalone)

Prędkość

5400 do 7200 RPM, transfer danych do 6 Gb/s

7200 do 15000 obr./min, transfer danych do 12 Gb/s (z dwuportowym SAS)

Niezawodność

700 000 do 1,2 miliona godzin w temperaturze 25°C, może ulec awarii w trakcie lub po długotrwałym użytkowaniu

1,2 miliona do 1,6 miliona godzin w temperaturze 45°C, przeznaczone do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Cena

Ceny dysków o pojemności 1 TB zaczynają się od ~25 USD

Stosunkowo droższe. Ceny dysków o pojemności 1 TB zaczynają się od 35–40 USD.

Przypadków użycia

Komputery stacjonarne, laptopy i rozwiązania pamięci masowej

Środowiska korporacyjne, takie jak serwery i centra danych.

Oczywiście istnieje kilka innych typów połączeń, zwłaszcza jeśli mówisz o użytku konsumenckim na komputerze PC. SATA w porównaniu do NVMe i M.2 nie zapewnia niezawodności i szybkości. Nawet dyski SSD PCIe mogą być dobrą alternatywą w porównaniu do SATA.

Czy powinieneś używać SATA czy SAS?

Jak się zapewne domyślacie, obie technologie mają specyficzne zastosowania. Jeśli chcesz dodać pamięć masową do swojego komputera lub lokalnego serwera NAS, SATA jest ogólnie lepszą opcją. Nie tylko zyskujesz mnóstwo miejsca na dysku przy stosunkowo niższych kosztach, ale także przyzwoitą prędkość przesyłania danych w przypadku przenoszenia danych na wewnętrzny dysk twardy lub przez sieć na serwer NAS.

Jeśli jednak szukasz pamięci masowej dla serwera, stacji roboczej intensywnie przetwarzającej, centrum danych lub innego środowiska korporacyjnego, lepszym wyborem będzie SAS. Otrzymujesz szybszą i bardziej niezawodną pamięć masową zaprojektowaną do ciągłej i bezawaryjnej pracy. To powiedziawszy, wiąże się to z niewielką premią: kosztem. Dysk SAS o pojemności 1 TB może być znacznie droższy niż dysk SATA o pojemności 1 TB ze względu na jego popularność. Dokładny koszt może się różnić w zależności od producenta, ale w większości przypadków dyski SAS są droższą opcją.

Ogólnie rzecz biorąc, wybór sprowadza się do tego, do czego będziesz używać dysku. Jeśli chcesz po prostu wrzucić go do komputera, aby działał jako pamięć masowa, lepiej będzie, jeśli użyjesz SATA. Jeśli jednak chcesz rozbudować pamięć masową na serwerze lub potrzebujesz, aby dysk był stale aktywny, najlepszym wyborem będzie SAS.