Który jest najlepszy dla samodzielnego serwera NAS?

  • OMV jest prosty w obsłudze NAS i łatwych aktualizacjach, a najlepiej sprawdza się w prostych konfiguracjach NAS.
  • TrueNAS oferuje więcej funkcji, złożoność i ulepszony interfejs, a ponadto doskonale nadaje się do ogólnego zarządzania danymi.
  • Unraid wyróżnia się przyjaznym interfejsem, dodatkowymi funkcjami i elastycznym zarządzaniem pamięcią masową, ale kosztuje 59-129 dolarów.

Sieciowa pamięć masowa (NAS) świetnie się sprawdza, jeśli chcesz udostępniać dane, treści lub inne dane komputerom za pośrednictwem sieci lokalnej (lub nawet Internetu!). Co więcej, możesz stworzyć własny serwer NAS, jeśli masz pod ręką zapasowy komputer.

Jeśli samodzielne zbudowanie własnego serwera NAS wydaje się zbyt skomplikowane, zawsze możesz kupić gotową obudowę NAS, aby uniknąć kłopotów z wyborem systemu operacyjnego NAS i konfiguracją wszystkiego. Po prostu wsuń dyski twarde i gotowe. Jeśli jednak chcesz stworzyć własny serwer NAS, będziesz musiał dokonać kilku trudnych wyborów.

Chociaż wybór sprzętu może być łatwy, dzięki opcjom takim jak OpenMediaVault (OMV), TrueNAS CORE i Unraid, przy podejmowaniu decyzji o samodzielnym systemie operacyjnym NAS istnieje duża różnorodność.

Jeśli chodzi o podstawowe możliwości, różnica między tymi trzema systemami operacyjnymi jest niewielka, ale poniżej znajduje się krótkie porównanie możliwości wykorzystania każdego z systemów operacyjnych NAS. Poza podstawową rolą systemu operacyjnego NAS wszystkie trzy oferują funkcje, które mogą skłonić Cię do wyboru jednego z nich.

OpenMediaVault

Rdzeń TrueNAS

Unraid

Podstawowy system operacyjny

Debian Linux

FreeBSD

Linux-Slackware

Obsługiwane systemy plików

GPT, EXT3, EXT4, XFS, JFS i Btrfs

ZFS

XFS, ZFS, Btrfs i ReiserFS

Ochrona danych

Oferuje obsługę oprogramowania RAID (nie jest wymagany kontroler RAID ani karta)

Oferuje obsługę oprogramowania RAID (nie jest wymagany kontroler RAID ani karta)

Używa systemu opartego na parzystości zamiast RAID

Minimalne wymagania sprzętowe

Dowolny procesor zgodny z x86, x64 lub ARM, 1 GB RAM, 4 GB przestrzeni dyskowej.

2-rdzeniowy procesor Intel 64-bitowy lub AMD x86 lub x64, 8 GB pamięci RAM, dysk rozruchowy SSD 16 GB, co najmniej dwa dyski magazynujące.

Procesor 64-bitowy pracujący z częstotliwością 1 GHz lub wyższą, 4 GB pamięci RAM, co najmniej dwa dyski twarde

cennik

Bezpłatny

Bezpłatny

59 dolarów za wersję Basic, 89 dolarów za wersję Plus i 129 dolarów za wersję Pro. Jednorazowy zakup

Chociaż zarówno OMV, jak i TrueNAS Core mogą obsługiwać maszyny wirtualne, Unraid ma wiele funkcji, które pozostawiają oba w tyle. Nie tylko możesz hostować kontenery Docker na Unraid bez dodatkowej konfiguracji, ale możesz także uruchamiać prywatne serwery gier, konfigurować WireGuard (funkcja, którą oferuje również TrueNAS CORE), automatyzować kodowanie multimediów, konfigurować serwer przechwytywania, kodowania i przesyłania strumieniowego oraz wiele więcej.

Jeśli jednak chcesz zbudować coś więcej niż tylko serwer NAS lub skonfigurować domowe laboratorium, Unraid to system operacyjny, z którego możesz skorzystać, pod warunkiem, że wytrzymasz jednorazową opłatę. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, istnieje kilka powodów, dla których Unraid jest najlepszym rozwiązaniem NAS dla domu. OMV i TrueNAS Core to nadal świetne opcje dla podstawowego serwera NAS, zapewniające dodatkową funkcjonalność.

To jest najważniejsza kwestia. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom pomiędzy poszczególnymi systemami operacyjnymi NAS.

Wymagania sprzętowe i kompatybilność

  • OMV wymaga dowolnego procesora zgodnego z architekturą x86, x64 lub ARM z 1 GB pamięci RAM i co najmniej 4 GB przestrzeni dyskowej.
  • TrueNAS CORE nie obsługuje procesorów zgodnych z ARM i wymaga co najmniej 2-rdzeniowego 64-bitowego procesora Intel lub AMD x86 lub x64, 8 GB pamięci RAM, urządzenia rozruchowego SSD 16 GB i co najmniej dwóch dysków magazynujących o tej samej wielkości.
  • Unraid to mało wymagający system operacyjny, wymagający jedynie 64-bitowego procesora działającego z częstotliwością 1 GHz lub wyższą, co najmniej 4 GB pamięci RAM i dwóch dysków twardych w celu zapewnienia obsługi parzystości.

Pamiętaj, że są to minimalne wymagania sprzętowe zawarte w dokumentacji systemu operacyjnego, a Twój przebieg może się różnić. Poza tym są to minimalne specyfikacje. Każdy z tych systemów operacyjnych NAS można zainstalować na znacznie wydajniejszym sprzęcie.

sławomir.gawryluk/Shutterstock

Każdy system operacyjny NAS może działać na dowolnym urządzeniu, od starego laptopa po serwery klasy korporacyjnej. Jednak Unraid i TrueNAS CORE oferują lepszą kompatybilność z maszynami wyższej klasy. Nie oznacza to, że OMV nie będzie działać na serwerze; po prostu nie będziesz w stanie wydobyć z komputera tak dużej ilości danych, jak w przypadku TrueNAS CORE lub Unraid.

Gwoli ostrożności, napotkałem problemy z instalacją bezpłatnej wersji próbnej Unraid na moim komputerze, który z łatwością spełniał wymagania sprzętowe. Pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej danych na wypadek zmiany systemu operacyjnego na działającym serwerze NAS, ponieważ problemy podczas instalacji mogą potencjalnie spowodować uszkodzenie komputera, zwłaszcza jeśli przełączasz się z systemu operacyjnego opartego na RAID na system oparty na parzystości, podobnie jak sprawa z Unraidem. To tylko jeden przykład, pamiętaj.

Zarządzanie pamięcią masową i narzędzia systemowe

OMV

OpenMediaVault

OMV jest najbardziej podstawowym z trzech. Opiera się na systemie Debian Linux i posiada prostą, internetową stronę administracyjną, z poziomu której możesz zmienić swoją pamięć sieciową. To powiedziawszy, prostota OMV oznacza również, że aktualizacja dzięki uprzejmości zarządzania pakietami Debiana jest łatwiejsza. Dostępna jest obsługa wielu użytkowników, zaplanowane zadania, system certyfikatów, a nawet system wtyczek zapewniający dodatkową funkcjonalność.

Jeśli chodzi o możliwości zarządzania pamięcią masową OMV, otrzymujesz wsparcie dla partycji GPT i wszystkich głównych systemów plików, w tym EXT3, EXT4, XFS, JFS i Btrfs. Btrfs umożliwia także zarządzanie migawkami oraz automatycznie zaplanowane zadania czyszczenia i sprawdzania błędów.

Rdzeń TrueNAS

Prawdziwy NAS

Następny w kolejce jest TrueNAS. Wykorzystuje FreeBSD jako bazę i wykorzystuje system plików OpenZFS firmy iXsystems. Otrzymujesz nieco lepiej wyglądający interfejs sieciowy z większą liczbą elementów sterujących niż OMV. Jak można się spodziewać, możesz planować zadania i zadania Cron, uruchamiać skrypty powłoki i dodawać wtyczki dla dowolnej dodatkowej funkcjonalności. Otrzymujesz także nieograniczoną liczbę migawek, punkty kontrolne puli, replikację zdalną i lokalną oraz klony oszczędzające miejsce.

Aktualizacje są dostarczane za pośrednictwem systemu aktualizacji w ramach usługi. Nie jest to dokładnie to samo, co uruchomienie prostego polecenia terminala, ale jest to wygodny sposób na aktualizację systemu operacyjnego niezależnie od tego. Otrzymujesz także jednokrotne logowanie (SSO) i zarządzanie zbiorami danych.

Unraid

Unraid

Unraid zapewnia wszystkie wyżej wymienione funkcje, z wyjątkiem znacznie lepiej wyglądającego i łatwo dostępnego interfejsu. Opiera się na Linuxie Slackware i obsługuje systemy plików XFS, ZFS, Btrfs i ReiserFS. Dodatkowo Unraid może zarządzać szeregiem dysków z możliwością późniejszego dodania dodatkowych dysków bez konieczności ponownej konfiguracji. Otrzymujesz także wsparcie w zakresie uruchamiania kontenerów Docker i maszyn wirtualnych od razu po wyjęciu z pudełka.

Ochrona danych

OMV oferuje obsługę oprogramowania RAID w celu zapewnienia dodatkowej warstwy ochrony danych. Możesz ustawić niestandardowe przydziały na wolumen, tworzyć listy kontroli dostępu (ACL) i zarządzać sposobem udostępniania serwera NAS innym komputerom. Istnieje również mnóstwo narzędzi do monitorowania, w tym Syslog i Watchdog, a jeśli chcesz, możesz otrzymywać powiadomienia e-mail. Omówiliśmy już, czym jest RAID i jak działa, na wypadek gdybyś potrzebował odświeżenia. Programowa macierz RAID nie wymaga żadnych specjalistycznych kart ani kontrolerów RAID, dzięki czemu jest również łatwiejsza w implementacji.

TrueNAS CORE wykorzystuje również RAID. Oferuje jednak również dyski samoszyfrujące, szyfrowanie zbiorów danych, szyfrowaną replikację oraz obsługę WireGuard i OpenVPN. Na koniec możesz utworzyć własne listy ACL i filtrować adresy IP, aby mieć pewność, że nieuprawniona osoba nie uzyska dostępu do Twojego serwera NAS. Chociaż dostępna jest tutaj obsługa zarówno sprzętowej, jak i programowej macierzy RAID, zdecydowanie odradza się używanie sprzętowej macierzy RAID w przypadku systemów plików opartych na ZFS.

Unraid nie wykorzystuje tradycyjnych technologii opartych na macierzy RAID, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby ponownego równoważenia istniejących danych po dodaniu większej liczby dysków. Zamiast tego Unraid wykorzystuje system oparty na parzystości, co oznacza, że ​​możesz mieszać i dopasowywać dyski o różnych prędkościach i pojemnościach. System opiera się na wartościach 0 lub 1 w każdym wyrównanym bloku dysku na aktualnie używanych dyskach, co daje wynik parzysty lub nieparzysty. Dzięki temu Unraid może obliczyć utracone dane niezależnie od liczby dysków.

cennik

  • OMV i TrueNAS CORE są oprogramowaniem typu open source i całkowicie bezpłatne.
  • Unraid kosztuje 59 dolarów za plan Basic, który obsługuje do sześciu dysków, 89 dolarów za plan Plus, który obsługuje do 12 dysków i 129 dolarów za plan Pro, który obsługuje nieograniczoną liczbę dysków.

Na szczęście jest to jednorazowy zakup, więc jeśli zdecydujesz się na Unraid, będziesz musiał wydać tylko raz, przynajmniej na oprogramowanie. To powiedziawszy, jeśli chcesz najpierw poeksperymentować z Unraid, możesz wypróbować dowolny z planów za darmo przez maksymalnie 30 dni, bez żadnych ograniczeń dotyczących funkcji.

OMV vs. TrueNAS vs. Unraid: który wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz szybkiej i prostej konfiguracji NAS, bez większych problemów, która pozwoli ci pracować z Debianem, OMV jest właściwym wyborem. Jeśli chcesz zmienić przeznaczenie urządzenia ARM (takiego jak Raspberry Pi) na serwer NAS, jedyną opcją jest OMV. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoją prostotę zestaw funkcji jest ograniczony poza podstawowymi możliwościami systemu operacyjnego NAS.

TrueNAS CORE trafia w sedno i zapewnia więcej funkcji oraz lepszy interfejs, kosztem bycia nieco bardziej skomplikowanym. Jeśli chcesz poświęcić czas i wysiłek, może to być świetna opcja, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że korzystanie z niej jest bezpłatne.

Poleciłbym używanie Unraid tylko wtedy, gdy masz z niego aktualne zastosowanie. To świetna opcja, lepsza od OMV i TrueNAS CORE pod niemal każdym względem. Jednakże system operacyjny może być przesadą dla osób chcących hostować prosty serwer NAS, zwłaszcza jeśli doliczysz jednorazową opłatę do wszystkich pieniędzy wydanych na sprzęt NAS.

Najlepiej wypróbować wszystkie trzy systemy operacyjne, aby określić, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Unraid może wydawać się fajny w użyciu, ale jeśli nie zamierzasz korzystać z jego obszernej listy funkcji, może lepiej będzie, jeśli użyjesz czegoś prostszego i lżejszego, takiego jak TrueNAS CORE lub OMV.