Który komputer jest lepszy do projektowania graficznego?

Istotne komputery do pracy graficznej

  • Artykuł analizuje dyskusję dotyczącą wyboru między komputerem Mac a PC do projektowania graficznego. Zwraca uwagę na głęboką integrację systemową ekosystemu Apple jako argument za wyborem Maców, natomiast wskazuje na możliwości rozbudowy i personalizacji komputerów PC jako ich kluczowe zalety.
  • W tekście szczegółowo omówiono aspekty techniczne i wydajnościowe komputerów PC i Mac w różnych przedziałach cenowych. Porównano takie parametry jak procesory, pamięć RAM, karty graficzne i jakość wyświetlania obrazu.
  • Artykuł porusza kwestię modernizacji sprzętu, podkreślając łatwość rozbudowy i dostosowywania komputerów PC dzięki użyciu standardowych podzespołów. Zauważono, że komputery Mac wykorzystują komponenty zastrzeżone, co sprawia, że ich modernizacja jest droższa i bardziej skomplikowana. Omówiono także kompatybilność oprogramowania i obsługę zarówno Maców, jak i PC, a także doświadczenia użytkownika i interoperacyjność z innymi urządzeniami.

Debata dotycząca wyboru najlepszego komputera do projektowania graficznego – Maca czy PC – trwa od dawna. Wielu specjalistów w tej dziedzinie preferuje komputery Mac ze względu na ich zaawansowaną integrację w ramach całego ekosystemu, podczas gdy inni cenią sobie możliwości aktualizacji i dostosowywania, które oferują komputery PC.

Podjęcie decyzji nie jest łatwe. Spróbujmy więc ustalić, czy do projektowania graficznego lepszy jest Mac czy PC i z jakich powodów.

Specyfikacja i możliwości

Kluczowe aspekty do rozważenia to wydajność podzespołów i przedział cenowy. Możemy porównać oba typy komputerów, analizując zestawienie Maców i PC z 2023 roku.

Komputer PC z niższej półki: do 1000 dolarów

W przedziale cenowym do 1000 dolarów komputery PC oferują szeroki wybór. Większość z nich wyposażona jest w procesor AMD Ryzen 7 6800H lub Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB oraz dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 lub AMD Radeon RX 6600.

Monitory różnią się w zależności od modelu, ale najczęściej spotykane są matryce IPS z paletą kolorów sRGB. Zapewniają one przyzwoity obraz, jednak nie dorównują jakości wyświetlaczom Retina stosowanym w Macach. Ekrany IPS mogą wykazywać „zacieranie czerni”, co oznacza, że ciemne barwy nie są wyświetlane z należytą wiernością.

Tam, gdzie wyświetlacz może pozostawiać nieco do życzenia, procesor Ryzen 7 6800H nadrabia większą mocą obliczeniową. Bez problemu poradzi sobie z uruchomieniem wszelkich programów do projektowania, zapewniając płynną i szybką pracę. Ośmiordzeniowy procesor Ryzen 7 6800H dobrze sprawdzi się w codziennych zadaniach i przy mniej intensywnej edycji. W tej kategorii cenowej nie należy jednak oczekiwać długiego czasu pracy na baterii w przypadku laptopów. Średnio, w czasie pracy graficznej i edytorskiej, można liczyć na 3-4 godziny pracy bez ładowania.

Oto kilka przykładów komputerów o takich parametrach, które można kupić w cenie poniżej 1000 USD:

  • Dell Inspiron 15 3511
  • HP Pavilion Aero 13
  • Acer Aspire 5 A515-57G
  • Lenovo IdeaPad 5 Pro

Podstawowy Mac: do 1000 USD

W budżecie do 1000 dolarów, MacBook M1 Air z 2020 roku jest rozsądnym wyborem. Wyposażony w chip Apple M1, oferuje zintegrowany, siedmio- lub ośmiordzeniowy układ graficzny, do 16 GB zunifikowanej pamięci RAM i opcję dysku SSD o pojemności do 2 TB.

Maki są popularne ze względu na wyświetlacz Retina z szeroką paletą kolorów P3. Ekran Quad HD o rozdzielczości 2560 x 1600 w MacBooku M1 Air z 2020 roku zapewnia żywe i dokładne odwzorowanie barw podczas pracy. Jednak częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz wypada słabiej w porównaniu z większością komputerów PC w tym przedziale cenowym, gdzie niekiedy osiąga ona wartość do 120 Hz.

Chip M1 zapewnia cichą pracę podczas większości standardowych zadań. Jednak przy bardziej wymagających zadaniach nie jest tak wydajny jak Ryzen 7 6800H i będzie potrzebował więcej czasu na eksport plików wideo. Jego zaletą jest jednak długa żywotność baterii, która pozwala na ponad 12 godzin nieprzerwanej pracy. Dzięki temu jest idealny do pracy w terenie i przewyższa pod tym względem przeciętnego laptopa z systemem Windows.

Komputer PC ze średniej i wyższej półki: 1500 – 2000 USD

W tym przedziale cenowym można liczyć na procesor z wyższej półki, taki jak Ryzen 7 lub Intel Core i7, oferujące jeszcze większą moc niż Ryzen 7 6800H. Dzięki temu operacje edycji i projektowania, np. rendering i eksportowanie plików, będą znacznie szybsze i sprawniejsze. Standardem jest również 32 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności do 1 TB, co przekłada się na większą szybkość działania komputera.

W tej kategorii cenowej można również oczekiwać karty graficznej AMD Radeon RX 7800 XT (lub odpowiednika NVIDII), co znacząco podnosi wydajność. Umożliwia to płynniejszą obróbkę obrazów o jakości PRORes 4K. W przypadku monitorów, ekran Full HD o częstotliwości odświeżania 144 Hz, a nawet Quad HD (QHD) 165 Hz zapewni znacznie wyraźniejszy obraz. Wysoka częstotliwość odświeżania zmniejsza opóźnienie wejściowe i drgania animacji podczas przewijania, co jest ważne przy edycji wideo i innych pracach wizualnych.

Przykładem komputera o takiej konfiguracji jest Dell XPS 15, wyposażony w znakomity wyświetlacz OLED IPS 165 Hz o rozdzielczości 2560 x 1600, który zaspokoi potrzeby projektantów.

Mac ze średniej i wyższej półki: 1500 – 2000 USD

W tym przedziale cenowym do wyboru jest 14-calowy MacBook Pro (2023) z chipem M2 Pro lub znacznie większy iMac M1 (2021). W obu przypadkach otrzymujemy sprzęt o dużej wydajności. Chip M2 Pro w MacBooku Pro oferuje jeszcze lepsze parametry niż imponujący już M1 Max. MacBook Pro posiada również wyświetlacz Liquid Retina XDR z technologią ProMotion, która zapewnia płynność i szybkość reakcji, a czas pracy baterii wynosi do 17 godzin.

W przypadku iMaca, którego cena zaczyna się od 1299 dolarów, otrzymujemy chip M1, co jest pewnym rozczarowaniem. M1 nadal jest mocnym układem, ale nie tak potężnym jak M2 Pro, a procesory AMD Ryzen 7 7800X zazwyczaj przewyższają M1 w zadaniach wymagających intensywnej obróbki. Zaletą iMaca M1 jest 24-calowy wyświetlacz Retina 4,5K z technologią True Tone i szeroką gamą kolorów P3, który gwarantuje ostry i precyzyjny obraz. Należy pamiętać, że w momencie pisania tego tekstu nie ma jeszcze modelu iMaca z chipem M2, ale krążą pogłoski o tym, że Apple pod koniec 2023 roku wprowadzi na rynek albo iMaca M2, albo zupełnie nowy model iMaca M3.

Rozbudowa podzespołów

Mówiąc wprost, komputery PC są znacznie łatwiejsze w rozbudowie i dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb. Ich uniwersalność pozwala na stworzenie komputera, który idealnie spełnia wszystkie wymagania, przy założonym budżecie. Komputery PC, dzięki korzystaniu z powszechnie dostępnych, standardowych podzespołów, można w łatwiejszy sposób modernizować niż komputery Mac. Te ostatnie natomiast wykorzystują komponenty zastrzeżone przez Apple, co utrudnia i podraża ich modyfikację i rozbudowę.

Przykładowo, projektant może od podstaw zbudować cały komputer PC z monitorem, dopasowując go do swoich potrzeb. Szerokie możliwości personalizacji stanowią przewagę w stosunku do ograniczeń, jakie stawiają komputery Mac.

Kompatybilność oprogramowania

W przeszłości wiele popularnych programów do projektowania, np. Adobe Creative Cloud, Figma i Sketch, było dostępne wyłącznie dla systemu macOS. Obecnie sytuacja uległa zmianie, a różnice pomiędzy komputerami PC i Mac w tym zakresie zmniejszyły się. Większość kluczowych narzędzi do projektowania dostępnych jest na obu platformach. Zatem nie powinieneś mieć problemu z uruchomieniem wybranego oprogramowania niezależnie od posiadanego komputera.

Wsparcie techniczne to kolejny istotny aspekt przy wyborze między komputerem Mac a PC. Firma Apple tradycyjnie zapewnia długoterminowe wsparcie dla starszych MacBooków, co umożliwia im otrzymywanie aktualizacji przez wiele lat. W szczególności Rosetta 2 gwarantuje, że oprogramowanie do projektowania będzie kompatybilne z długą listą starszych MacBooków, niwelując różnice między komputerami Mac z procesorami Intela a tymi, które wykorzystują układy Apple Silicon. Trzeba jednak liczyć się z pewnym spadkiem wydajności. Dlatego warto sprawdzić, czy dostępne są wersje oprogramowania przystosowane do Apple Silicon, aby zapewnić optymalną wydajność i kompatybilność.

Komputery PC zazwyczaj mają wydłużone cykle wsparcia oprogramowania, co gwarantuje ich aktualność. Różnorodny rynek komputerów PC i łatwość ich rozbudowy pozwalają również na aktualizację podzespołów komputera w celu zaspokojenia przyszłych wymagań.

Wrażenia użytkownika

Pod względem kompatybilności z innymi urządzeniami komputery PC mają przewagę nad Macami. Można ich używać z różnymi urządzeniami, w tym z telefonami i tabletami z systemem Android. Z kolei komputery Mac są często kompatybilne tylko z urządzeniami Apple (choć zwykle istnieją rozwiązania umożliwiające obejście tych ograniczeń). Firma Apple często wykorzystuje własne, zastrzeżone technologie, aby utrzymać swój ekosystem zamknięty w pewnym sensie.

Mimo to płynność działania jest bardzo pożądana, a dzięki funkcji Continuity ekosystem Apple cieszy się dobrą opinią w kwestii płynnego przepływu pracy i integracji urządzeń. Mimo, że jest to wygodne, dzięki popularności przechowywania danych w chmurze i pracy grupowej w programach takich jak Adobe Cloud, łatwo można kontynuować pracę na różnych komputerach. Usługi te ułatwiają współpracę i udostępnianie plików w ramach wieloplatformowych przepływów pracy, co jest istotne, aby móc projektować z dowolnego miejsca.

Właściwy wybór w drodze projektanta

Mając te informacje, wybór pomiędzy komputerem Mac a PC do projektowania graficznego powinien być znacznie łatwiejszy. Według opinii ekspertów komputery PC są doskonałe, jeśli wolisz urządzenie, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Z drugiej strony, komputery Mac oferują kontrolowany i zoptymalizowany tok pracy, który jest funkcjonalny w konkretnym zastosowaniu.