Który wybrać dla MŚP [2023]?

NetSuite i QuickBooks to dwa doskonałe rozwiązania, które pomagają firmom zarządzać ich procesami księgowymi.

Wraz z rozwojem organizacji rośnie liczba jej danych, a operacje biznesowe, takie jak księgowość, zarządzanie przedsiębiorstwem itp., stają się złożone. Dlatego ręczna księgowość nie jest wystarczająca i skuteczna, aby zaspokoić Twoje potrzeby.

Dlatego nowoczesne przedsiębiorstwa poszukują skutecznych rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem.

Jeśli chcesz zautomatyzować swoje procesy księgowe, obniżyć koszty operacyjne, zwiększyć produktywność i zautomatyzować kluczowe procesy biznesowe, wybierz niezawodne rozwiązanie z przydatnymi funkcjonalnościami i funkcjami oraz efektywnie skaluj swój biznes.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele programów księgowych, NetSuite i QuickBooks cieszą się ogromną popularnością. Są one podobne pod wieloma względami, ale różnią się funkcjonalnością.

W tym artykule omówię i porównam NetSuite i QuickBooks, ich funkcje, podobieństwa i różnice, aby pomóc Ci zdecydować, co wybrać między nimi zgodnie z Twoimi wymaganiami.

Zaczynajmy!

Co to jest NetSuite?

NetSuite to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania biznesem, które ma zaawansowane funkcje, takie jak planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP), zarządzanie relacjami z klientami (CRM) i rozwiązania e-commerce. Jest specjalnie zaprojektowany dla firm o wysokim wzroście. Ponadto otrzymujesz pulpit nawigacyjny w czasie rzeczywistym z wskaźnikami KPI, który dobrze sprawdza się w średnich firmach publicznych.

NetSuite jest własnością firmy Oracle, która dostarcza oparte na chmurze rozwiązania ERP, CRM, e-commerce, automatyzację usług profesjonalnych (PSA) i zarządzanie kapitałem ludzkim (HCM). Oznacza to, że nie potrzebujesz wielu programów dla każdego procesu biznesowego.

Platforma zajmuje się złożonymi zadaniami księgowymi, takimi jak rozpoznawanie przychodów GAAP na potrzeby sprawozdawczości finansowej. Potrafi też sprawnie obsłużyć każde zestawienie finansowe podmiotów globalnych.

Dzięki NetSuite możesz szybciej wykonywać zadania, takie jak prognozowanie sprzedaży, tworzenie budżetów, określanie przepływów pieniężnych i zaspokajanie potrzeb finansowych.

Innymi słowy, jest to kompletny system zarządzania, który pozwala Twoim pracownikom obsługiwać procesy biznesowe, oceniać wyniki, tworzyć dashboardy i raporty itp., aby umożliwić lepsze podejmowanie decyzji.

NetSuite umożliwia Twojemu zespołowi księgowości finansowej szybkie zamknięcie ksiąg rachunkowych, dając im więcej czasu na analizę i wspieranie podejmowania decyzji oraz usprawnianie inicjatyw firmy. Pomaga również zwiększyć efektywność biznesową, zmniejszając zapotrzebowanie na personel i oszczędzając czas i pieniądze.

NetSuite jest odpowiedni dla firm każdej wielkości:

 • Duże firmy uzyskują korzyści, takie jak NetSuite OneWorld, który oferuje globalne liczne filie, podmioty z wieloma osobami prawnymi i różne możliwości walutowe.
 • Firmy średniej wielkości mogą wykorzystać oprogramowanie NetSuite ERP. Zapewnia to transakcje i raporty w czasie rzeczywistym, funkcje wyższego poziomu, analityczne spostrzeżenia i inne funkcje.
 • Małe firmy mogą korzystać z oprogramowania księgowego i sprawić, by ich operacje były dokładniejsze i trafniejsze.

NetSuite oferuje zintegrowane oprogramowanie do zarządzania kapitałem ludzkim (HCM). Firmy, które planują pierwszą ofertę publiczną, mogą użyć tego oprogramowania, aby szybciej wejść na giełdę. Działa również dobrze dla firm opartych na SaaS. Oprogramowanie zapewnia firmom widoczność możliwości sprzedaży dodatkowej i opinii klientów.

Główne cechy NetSuite

NetSuite oferuje szereg funkcji, takich jak:

 • Rozrachunki z zobowiązaniami i należnościami: Pomaga kontrolować podstawową księgowość, taką jak śledzenie należności i zobowiązań, obsługa uzgodnień bankowych itp.
 • Zarządzanie środkami trwałymi: Pomaga monitorować cykl życia środków trwałych i obsługiwać istotne dane. Pomaga również śledzić dane dotyczące umów najmu.
 • Fakturowanie i rozliczanie: Pomaga to zautomatyzować proces fakturowania i pobierania opłat.
 • Elastyczna księga główna: Ułatwia prowadzenie księgowości, automatyzując różne procesy księgowe i dostosowując je do unikalnych potrzeb.
 • Zgodność z wieloma przepisami podatkowymi: Uzyskaj kompleksowe rozwiązanie do zarządzania podatkami, które generuje szczegółowe raporty, automatyzuje obliczenia i pomaga analizować transakcje.

Inne funkcje to budżetowanie i prognozowanie, zarządzanie zapasami, planowanie i analiza finansowa, rozpoznawanie przychodów, WIP i wyznaczanie tras, zlecenia pracy i montaże, zaopatrzenie i inne.

Co to jest QuickBooks?

QuickBooks to niedrogi biznesowy system księgowy, idealny dla małych firm i start-upów. Zajmuje się podstawową księgowością oraz oferuje usługi płatności online za pośrednictwem Intuit.

Aplikacja księgowa QuickBooks obsługuje należności, fakturowanie klientów, zobowiązania, księgę główną, sprawozdawczość finansową, dokonywanie lub otrzymywanie płatności i nie tylko.

QuickBooks zapewnia zestaw rozwiązań do zarządzania zapasami, płacami, sprzedażą i innymi wymaganiami małej lub nowej firmy. Chociaż ewoluował, aby oferować wsparcie dla różnych operacji biznesowych, ma ograniczone funkcje i skalowalność.

Małe firmy i freelancerzy mogą korzystać z tego oprogramowania księgowego w podróży, ponieważ jest to opłacalna i przyjazna dla użytkownika platforma.

QuickBooks zapewnia zarządzanie zadaniami i gotowe rozwiązanie księgowe dla Twojej firmy. Dwa główne, bardzo przydatne rozwiązania QuickBooks to – QuickBooks Online i QuickBooks Enterprise.

QuickBooks Online to oparta na chmurze platforma oprogramowania, która oferuje narzędzia i rozwiązania wymagane do zarządzania nowymi lub małymi zadaniami biznesowymi, od opłacania rachunków i faktur po natywne raporty i śledzenie przepływów pieniężnych. Niektóre z jego funkcji to:

 • Zarządzanie listą płac: generuje formaty, czeki płacowe i raporty księgowe, przetwarza listy płac, rozlicza podatki i nie tylko.
 • Zarządzanie dochodami i sprzedażą: Obsługuje dochody firmy, takie jak faktury, sprzedaż itp.
 • Twórz raporty finansowe: Otrzymasz podstawowe raporty finansowe, takie jak raporty bilansowe, zestawienia przepływów pieniężnych, raporty wiekowe A/R i A/P itp.
 • Zarządzanie środkami pieniężnymi: umożliwia dokonywanie wpłat i płatności za faktury online oraz zarządzanie miesięcznymi sprawozdaniami finansowymi.
 • Zautomatyzowana płatność podatku: wypełnianie podatków jest łatwe dzięki QuickBooks Online, zapewniającemu automatyczne płatności podatków.
 • Zarządzanie rachunkami: Łatwiej jest kontrolować przepływy pieniężne, planować przyszłe płatności, zapamiętywać terminy, płacić rachunki online i nie tylko.

QuickBooks Enterprise to doskonałe oprogramowanie, które może pomóc w zwiększeniu wydajności, produktywności i podejmowaniu decyzji w Twojej firmie. Zapewnia wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu, w tym księgowość, raportowanie, kalkulację kosztów pracy, zarządzanie zapasami, listy płac, śledzenie czasu, reguły cenowe i wiele innych.

Niektóre z jego funkcji to:

 • Księgowość korporacyjna: uzyskasz pojemność ponad 1 miliona klientów, zapasów i pozycji dostawców, 45 niestandardowych pól i 100 000 klas. Pomaga to kontrolować dane przez utrzymywanie niestandardowych uprawnień użytkownika. Może usprawnić zarządzanie zamówieniami za pomocą jednego pulpitu nawigacyjnego, który śledzi cały proces kompletacji, pakowania i wysyłki.
 • Konfigurowalne i gotowe raporty: Otrzymasz ponad 200 dostosowywanych raportów. Możesz nawet tworzyć własne raporty lub korzystać z ponad 70 raportów branżowych. Ponadto można tworzyć scenariusze budżetu, planu i prognozy. Z łatwością zarządzaj sprzedażą i realizacją zapasów, przeglądaj wydatki i śledź koszty pracy.
 • Zapasy w różnych magazynach: łatwo śledź pozycje magazynowe i przenoś je z jednej lokalizacji do drugiej zgodnie z własnymi wymaganiami.
 • Produkcja: Zwiększ skalowalność i wydajność procesu produkcyjnego, korzystając z automatycznych poziomów zapasów, zamówień zakupu i kompilacji dla wszystkich zespołów.

NetSuite kontra QuickBooks: podobieństwa

NetSuite i QuickBooks to oparte na chmurze platformy do zarządzania finansami zaprojektowane, aby pomóc firmom w prowadzeniu ich działalności.

Oba oferują podobne funkcjonalności w zakresie zarządzania finansami, takie jak zobowiązania, należności, księga główna, wielowalutowość i budżetowanie. Funkcjonalności, takie jak zarządzanie zamówieniami, zarządzanie zapasami i zaopatrzenie, są również podobne na obu platformach.

Platformy te zapewniają funkcje automatyzacji przepływu pracy, które pozwalają zautomatyzować powtarzalne zadania w oparciu o księgowość i usprawnić przepływy pracy w finansach. Obejmuje to automatyzację procesów zatwierdzania, generowanie automatycznych powiadomień i tworzenie reguł przepływu pracy.

NetSuite a QuickBooks: różnice

Obie platformy są niezwykle przydatne w księgowości biznesowej. Chociaż oba oferują podobne usługi, NetSuite jest znacznie bardziej wszechstronnym rozwiązaniem, ponieważ zawiera funkcje takie jak narzędzie CRM. Chociaż NetSuite oferuje rozległe funkcje i funkcjonalności, QuickBooks oferuje prosty interfejs, którego każdy może się łatwo nauczyć.

Co więcej, podczas gdy NetSuite jest najlepszy dla dużych przedsiębiorstw, QuickBooks jest idealnym rozwiązaniem dla małych firm lub startupów do zarządzania finansami. Omówmy różnice w odniesieniu do ich cech i dowiedzmy się, który z nich jest odpowiedni dla jakiego rodzaju działalności.

FunkcjeNetSuiteQuickBooksKsięga głównaOferuje bardziej elastyczną i konfigurowalną księgę główną.Oferuje prostsze podejście.Zarządzanie środkami pieniężnymiJego narzędzia do zarządzania gotówką są wszechstronne i oferują prognozowanie i widoczność w czasie rzeczywistym.Oferuje łatwe podejście dzięki prostym w obsłudze narzędziom do uzgadniania rachunków bankowych. Należności Oferuje większą personalizację i automatyzację, umożliwiając automatyzację fakturowania i zarządzanie windykacjami. QuickBooks oferuje łatwe w użyciu narzędzie do fakturowania. Rozrachunki z dostawcami Automatyzuje przepływy zatwierdzania, zarządza płatnościami w różnych walutach i nie tylko. Wykorzystuje łatwe do zrozumienia i łatwe w użyciu narzędzia do opłacania rachunków. Zarządzanie podatkami Możesz łatwo obliczać podatki, zarządzać harmonogramami podatkowymi i generować raporty podatkowe. uzyskaj narzędzia do obliczania podatków do obliczania podatków. Zamknięcie zarządzania Automatyzuje procedury zamykania i generuje raporty na koniec i zamknięcie okresu. Oferuje narzędzia na koniec okresu do uzyskiwania raportów zamykających. Zarządzanie środkami trwałymi NetSuite umożliwia zarządzanie środkami trwałymi, umożliwiając śledzenie wartości środków trwałych Twojej firmy. QuickBooks nie ma tej funkcji. Śledzenie czasu Możesz zautomatyzować przepływy pracy oparte na czasie. Możesz także śledzić czas pracowników w różnych projektach. QuickBooks ma funkcje śledzenia czasu, które pozwalają śledzić godziny pracy pracowników, śledzić czas wolny i przetwarzać listy płac. PayrollNetSuite nie ma wbudowanych funkcji listy płac. Możesz zintegrować się z narzędziami innych firm, aby zarządzać płacami. QuickBooks ma wbudowaną listę płac, która pozwala zarządzać danymi pracowników, generować raporty płacowe i przetwarzać listy płac. Integracje Łączy się z zewnętrznymi dostawcami oprogramowania i wszystkimi rozwiązaniami NetSuite ERP. QuickBooks ma ponad 650 aplikacji biznesowych. Wsparcie klienta NetSuite oferuje wsparcie telefoniczne 24/7. QuickBooks oferuje wsparcie tylko w godzinach pracy.

Przypadki użycia NetSuite

Przypadki użycia NetSuite są liczne. NetSuite jest wszechstronny, ponieważ może obsługiwać wszystkie operacje. Dzięki szerokim funkcjom i analizom biznesowym pomaga uzyskać natychmiastową wartość i lepszą wydajność. Dlatego może być wdrażany w różnych obszarach.

Omówmy przypadki użycia NetSuite:

Finanse

Firmy finansowe zajmują się zakupami i zamówieniami klientów. Dlatego potrzebuje możliwości zarządzania finansami systemu ERP. Dzięki temu wszystkie transakcje z tytułu należności i zobowiązań są automatycznie rejestrowane i śledzone.

Dzięki temu dyrektorzy firmy mogą mieć natychmiastowy wgląd w finanse firmy, co pozwala im na większą kontrolę nad wydatkami i przepływami pieniężnymi. Zespół finansowy Twojej firmy może szybko generować ważne dokumenty i raporty, takie jak zestawienia zysków i strat oraz bilanse.

Produkcja

Producent spędza czas na badaniu i pozyskiwaniu potencjalnych dostawców oraz ofert na surowce, składniki i komponenty. Z pomocą NetSuite wszystkie te procesy można zautomatyzować. Niezależnie od tego, czy chcesz poprosić o wycenę, czy śledzić zamówienia, możesz skorzystać z modułów zakupowych NetSuite.

ERP zarządza listami dostawców, dzięki czemu producent może śledzić postępy i podejmować lepsze decyzje. Dzięki temu cały proces staje się prostszy i oszczędza czas.

Sprzedaż detaliczna

NetSuite zarządza zapasami, dzięki czemu sprzedawca może mieć pewność, że zapasy są dokładne. Sprzedawca może zobaczyć poziom zapasów w czasie rzeczywistym i mieć pełny wgląd w dodatkowe zapasy. Dzięki temu sprzedawca będzie wiedział, kiedy zamawiać zapasy i ile. Eliminuje sytuacje braku towaru wraz z problemami z realizacją zamówienia.

Przypadki użycia QuickBooks

QuickBooks oferuje różnorodne rozwiązania, z których może korzystać każda firma, od małych i dużych firm po freelancerów. Zobaczmy, jak możesz wykorzystać QuickBooks w swojej organizacji:

TO

Dzięki QuickBooks możesz szybko generować niestandardowe i profesjonalne faktury oraz skutecznie je dostarczać. Niezależnie od tego, czy są to szacunki, paragony sprzedaży czy faktury, dzięki QuickBooks możesz mieć bezproblemową obsługę. Śledzi wydatki i rachunki, łącząc kartę kredytową i konta bankowe. Pomaga to kategoryzować wszystkie twoje finanse.

Finanse

QuickBooks zapewnia pełny wgląd w sprzedaż, zakupy i projekty. Raporty księgowe pozwalają podejmować decyzje finansowe, optymalizować zapasy, rozpoznawać trendy, pobierać terminowe płatności i identyfikować lukratywne usługi.

QuickBooks może tworzyć niestandardowe raporty w oparciu o potrzeby firmy. Ponadto pomaga uzyskać dokładne zestawienie zysków i strat. Oznacza to, że możesz skutecznie przeprowadzić bilans, aby ocenić i odkryć wzorce.

Sprzedaż detaliczna

Sprzedawcy detaliczni mogą płacić online swoim dystrybutorom bezpośrednio bezpośrednio z poczty e-mail, na którą otrzymują link do faktury za pomocą QuickBooks. Ponieważ masz QuickBooks, możesz rejestrować wszystkie transakcje sprzedaży, depozyty gotówkowe i opłaty za karty kredytowe w jednym miejscu.

Często zadawane pytania

Czy są inne alternatywy, które powinienem rozważyć?

Tak, istnieją inne alternatywy dla QuickBooks i NetSuite, w tym Sage Intacct, Microsoft Dynamic 365, Acumatica, SAP ERP, Xero, Certinia ERP Cloud i tak dalej.

Kiedy firma powinna rozważyć korzystanie z oprogramowania księgowego?

Firma używa oprogramowania księgowego do łatwego wystawiania faktur i rozliczeń, obliczania podatków i zarządzania finansami. Oprogramowanie księgowe pomaga również zarządzać klientami, generować wnikliwe raporty dotyczące finansów i uzgadniać rachunki bankowe.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze oprogramowania księgowego?

Wybierając oprogramowanie księgowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak reputacja obsługi klienta, stabilność, dostępność, funkcje, bezpieczeństwo, koszt, raporty i typ oprogramowania (oparte na chmurze itp.).

Czy potrzebuję księgowego, jeśli korzystam z oprogramowania księgowego?

Oprogramowanie księgowe jest niezwykle cennym narzędziem i odgrywa istotną rolę w oszczędzaniu kłopotów i czasu. Jeśli chodzi o zarządzanie finansami, posiadanie księgowego jest korzystne, aby umożliwić efektywne kalkulacje podatkowe. Pomoże to również Twojej firmie zachować zgodność z przepisami podatkowymi.

Wniosek

NetSuite i QuickBooks to zarówno programy księgowe, jak i księgowe. Oba mogą być przydatne dla Twojej firmy, ale mogą różnić się pod względem funkcji i użyteczności dla różnych typów firm.

NetSuite został zaprojektowany specjalnie dla dużych przedsiębiorstw do obsługi finansów wraz z innymi operacjami biznesowymi. Z drugiej strony QuickBooks pomaga małym firmom i freelancerom zarządzać tylko ich finansami. Każdy z nich ma swój własny zestaw zalet i wad.

W ten sposób możesz wybrać dowolną spośród NetSuite i QuickBooks, zgodnie z wielkością i typem firmy oraz wymaganiami księgowymi.