Który z tych dwóch jest dla Ciebie odpowiedni?

FastAPI i Flask to frameworki Pythona, z którymi spotkasz się podczas tworzenia aplikacji internetowych.

Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, ponieważ można go używać do tworzenia zaplecza, nauki o danych i tworzenia aplikacji.

Programiści uwielbiają Pythona, ponieważ mogą stosować różne style programowania, takie jak funkcjonalne, obiektowe i refleksyjne, w różnych aplikacjach internetowych/oprogramowaniu.

Framework sieciowy to zbiór funkcji, modułów, bibliotek i klas, który pomaga programistom tworzyć aplikacje bez zbytniego zastanawiania się nad zarządzaniem wątkami i protokołami. Przykładami frameworków są Django i Ruby on Rails.

Z drugiej strony mikro framework to mały framework, który zapewnia tylko podstawowe usługi.

FastAPI jest klasyfikowany jako framework, podczas gdy Flask należy do mikro frameworków. Ruby Sinatra to kolejny przykład mikro frameworków.

Jako programista mogłeś już natknąć się na wiele frameworków i mikro frameworków internetowych, a podjęcie decyzji, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, może nie być takie łatwe. Wyjaśnijmy szczegółowo, jak działają frameworki FastAPI i Flask:

Co to jest FastAPI?

FastAPI to platforma internetowa w języku Python do tworzenia interfejsów Rest API i szybkich aplikacji internetowych. Framework sieciowy został wydany w 2018 roku i jest obsługiwany przez Pythona 3.6 i nowsze wersje.

FastAPI zasługuje na swoją nazwę, ponieważ jest szybki, a jego wysoka wydajność jest porównywalna z GO i NodeJS. Czołowe firmy, takie jak Uber i Netflix, już korzystają z platformy FastAPI w swoich aplikacjach.

Kluczowe cechy FastAPI

 • Wstrzyknięcie zależności. FastAPI ma wbudowane wstrzykiwanie zależności, które zapewnia, że ​​klasy nie są bezpośrednio od siebie zależne. Ta funkcja ułatwia wprowadzanie zmian w kodzie i zwiększa modułowość kodu, co ułatwia skalowanie.
 • Konkurencja. FastAPI umożliwia gotową współbieżność, co oznacza, że ​​unikasz zarządzania asynchronizacją/oczekiwaniem lub tworzenia pętli zdarzeń.
 • Wbudowana walidacja. Nie musisz już sprawdzać poprawności za pomocą zewnętrznych narzędzi, ponieważ FastAPI ma wbudowaną funkcję sprawdzania poprawności. Ta platforma internetowa wykrywa nieprawidłowe typy danych i zwraca błędy w formacie JSON. Walidacja danych odbywa się w bibliotece Pydantic, co znacznie zmniejsza liczbę błędów podczas pisania kodu.

Plusy FastAPI 👍

 • Szybko. FastAPI to jeden z najszybszych frameworków Pythona. Możesz także używać FastAPI do tworzenia interfejsów API nawet przy ograniczonej wiedzy programistycznej.
 • Wbudowane narzędzia do monitorowania. FastAPI ma wbudowane narzędzia monitorujące, które mogą wyświetlać alerty po osiągnięciu określonych progów.
 • Łatwy w adaptacji. FastAPI wykorzystuje podejście oparte na zestawie narzędzi, więc nie musisz tworzyć wszystkiego od zera. W ten sposób możesz używać różnych szablonów do tworzenia potężnych interfejsów API.

Wady FastAPI 👎

 • Brakuje wbudowanego systemu bezpieczeństwa. FastAPI nie ma wbudowanego systemu bezpieczeństwa, ale wykorzystuje moduł fastapi.security.
 • Wciąż nowe. FastAPI jest wciąż w fazie rozwoju i jest wiele rzeczy, które można ulepszyć. Nawet jeśli jego społeczność rośnie, nadal nie jest porównywalny z innymi frameworkami Pythona.

Co to jest Flask?

Flask to lekka mikrostruktura Pythona typu open source z prostym i rozszerzalnym rdzeniem. Flask nie potrzebuje do działania żadnych konkretnych bibliotek ani narzędzi. Ta mikrostruktura zapewnia niezbędne komponenty do tworzenia stron internetowych, takie jak obsługa żądań i routing.

Ten framework został wydany w 2010 roku i jest oparty na Werkzeug i Jinja2. Flask obsługuje aplikacje REST przy użyciu rozszerzeń, takich jak Flask-RESTful, Flask-RESTPlus i Flask-Classful. Możesz użyć Flask do tworzenia botów mediów społecznościowych, statycznych stron i platform eCommerce. Niektóre godne uwagi firmy używające Flask w swoich aplikacjach to Netflix, Lyft i Zillow.

Kluczowe cechy Flaska

 • Wbudowany serwer i szybki debugger. Możesz symulować środowisko produkcyjne za pomocą wbudowanego serwera w Flask. W związku z tym nie musisz wprowadzać aplikacji do środowiska produkcyjnego w celu debugowania.
 • Używa szablonów Jinja2. Jinja2 to ekspresyjny, szybki i rozszerzalny silnik szablonów. Szablony mają specjalne symbole zastępcze, które umożliwiają programistom pisanie kodu podobnego do składni Pythona.
 • Lekki framework webowy. Flask to lekki, ale wysoce skalowalny framework sieciowy. Możesz także dodawać nowe funkcje w drodze, oszczędzając czas.
 • Zintegrowane wsparcie dla testów jednostkowych. Testy jednostkowe są dostępne w Flask. W ten sposób możesz symulować różne scenariusze i łatwo testować swoją aplikację.
 • Świetna społeczność. Flask istnieje od 2010 roku i jest dobrze udokumentowany oraz znany ze swojej niesamowitej społeczności.

Plusy Flaska 👍

 • Elastyczny. Jako programista Flask daje Ci kontrolę nad tym, jak ma zachowywać się i wyglądać Twoja aplikacja.
 • Skalowalny Jeśli chcesz stworzyć dużą aplikację, nie musisz się martwić, ponieważ Flask pozwala to zrobić przy minimalnym wysiłku.
 • Ma wiele bibliotek stron trzecich. Możesz zrobić o wiele więcej, korzystając z bibliotek innych firm kompatybilnych z kolbą.

Wady Flaska 👎

 • Złożone ramy. Zrozumienie, jak działa Flask, może być trudne, a do korzystania z niego potrzebujesz trochę wiedzy programistycznej.
 • Wolny. W porównaniu do FastAPI, Flask jest nieco wolniejszy.

FastAPI vs. Kolba: Porównanie funkcji

Walidacji danych

FastAPI jest dostarczany z biblioteką Pydantic do sprawdzania poprawności danych, co ułatwia sprawdzanie poprawności danych. Deweloper może w ten sposób zadeklarować walidację i dodatkowe informacje na temat parametrów, które posiada podczas korzystania z FastAPI.

Z drugiej strony Flask nie ma walidacji. Na przykład, gdy program potrzebuje liczby całkowitej jako danych wejściowych, ale podasz łańcuch, program na pewno ulegnie awarii. Deweloper musi zadbać o walidację podczas pracy z Flask. Nadal możesz używać rozszerzeń Flask-Marshmallow lub Flask-Inputs w bibliotece społeczności do sprawdzania poprawności danych w Flask. Jednak takie biblioteki są opracowywane niezależnie od głównego frameworka i mogą powodować problemy ze zgodnością.

Wsparcie dokumentacji

Dokumentacja jest bardzo ważna, ponieważ pomaga innym użytkownikom korzystać z Twojego interfejsu API. Dokumentacja jest generowana podczas tworzenia interfejsu API przy użyciu FastAPI. Platforma internetowa tworzy również przejrzysty interfejs użytkownika (UI), a nawet możesz przetestować interfejs API, nawet jeśli nie napisałeś jeszcze kodu interfejsu użytkownika.

Możesz łatwo uzyskać dostęp do zautomatyzowanych dokumentów po trafieniu do punktów końcowych za pomocą /docs lub /redoc i Swagger UI podczas korzystania z FastAPI. Dokumenty będą również zawierać listę wszystkich punktów końcowych Twojego interfejsu API.

Flask nie ma automatycznej dokumentacji. Mimo że obsługuje dokumentację, można go napisać tylko ręcznie.

WSGI i ASGI

Flask używa Web Server Gateway Interface (WSGI), standardu Pythona, który został stworzony, aby umożliwić serwerom i aplikacjom internetowym wzajemny interfejs. WSGI może być nieco trudny dla początkujących, ale w jakiś sposób łatwiejszy do złamania dla programistów pochodzących z Ruby lub PHP.

Twórcy FastAPI wprowadzili Asynchronous Server Gateway Interface (ASGI). Dzięki ASGI możesz tworzyć sterowane zdarzeniami, asynchroniczne aplikacje internetowe. ASGI to standardowy interfejs między asynchronicznymi serwerami sieciowymi Pythona, aplikacjami i platformami.

Możesz montować aplikacje z frameworków WSGI, takich jak Flask, na aplikacji FastAPI. Takie środowisko pozwala mieć aplikację FastAPI w folderze głównym i mieć obsługę żądań Flask (WSGI) na różnych ścieżkach.

Wyświetlanie komunikatów o błędach

FastAPI wyświetla komunikaty w formacie JSON. Z drugiej strony framework Flask wyświetla komunikaty o błędach przy użyciu stron HTML.

Flask powstał w 2010 roku i przez lata przyciągał silną społeczność. FastAPI powstało w 2018 roku, a jego społeczność nie jest zbyt liczna. Spora społeczność jest przydatna, gdy utkniesz podczas kodowania, ponieważ zawsze możesz zadawać pytania. Duża społeczność prawdopodobnie wniesie również duży wkład w tworzenie nowych funkcji, które można wykorzystać w ramach.

FlaskFastAPIDWalidacja danychBrak walidacjiWbudowana walidacjaSpołecznośćMa silną społecznośćMa małą społecznośćWyświetlanie komunikatów o błędachWyświetlane na stronach HTMLWyświetlane w formacie JSONObsługa dokumentacjiRęcznyAutomatycznyObsługa zadań asynchronicznychNieTakWydajnośćOgraniczona w WCGI Wykorzystuje ASGIFastAPI vs. Flask

Kiedy używać FastAPI zamiast Flask i odwrotnie

FastAPI i Flask to świetne frameworki, ale odpowiednie do różnych zastosowań. Chociaż Flask jest mikro-frameworkiem, warto zauważyć, że FastAPI jest na nim zbudowany.

Flask to mikrostruktura, podczas gdy FastAPI to pełna platforma ze wszystkimi narzędziami potrzebnymi do stworzenia interfejsu API.

FastAPI nadaje się do tworzenia interfejsów API. FastAPI ma różne opcje szybkiego tworzenia serwerów zaplecza, nawet jeśli jesteś początkującym programistą. Jeśli szybkość i wydajność są dla Ciebie ważne, FastAPI będzie dla Ciebie idealne. Jest to również świetny wybór, jeśli chcesz stworzyć CDN i przewidujesz, że będzie duży ruch.

Z drugiej strony Flask ma różne narzędzia i jest idealny, gdy chcesz prototypować nowe pomysły i aplikacje. Jest to również dobry wybór, gdy chcesz stworzyć mikroserwis z kilkoma punktami końcowymi. Flask przyda się również, jeśli chcesz stworzyć małą aplikację, która prawdopodobnie będzie rosła/rozwijała się w sposób, którego być może jeszcze nie odkryłeś.

Kiedy używać FastAPI?

 • Twórz internetowe interfejsy API
 • Twórz interfejsy API z mniejszą liczbą błędów i błędów

Kiedy stosować Flask?

 • Twórz prototypy
 • Twórz aplikacje internetowe

Podsumowanie

Wybór, czy chcesz używać FastAPI czy Flask dla swojej aplikacji w Pythonie, będzie zależał od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli chcesz stworzyć wysokowydajny internetowy interfejs API, FastAPI to świetny wybór. Z drugiej strony, jeśli chcesz stworzyć szybki prototyp lub mikroserwis, wskazane jest pójście drogą Flask.