Najlepsze IDE dla Pythona

Jako programista twoje IDE jest prawdopodobnie najważniejszą działającą aplikacją. Spędzasz tak dużo czasu używając go, pisząc i debugując kod. Dobre IDE sprawi, że Twoja praca będzie przyjemniejsza i zwiększy produktywność, pomagając Ci pisać lepszy kod z mniejszą liczbą błędów.

W tym artykule dokonam przeglądu dwóch popularnych IDE dla programistów Pythona i podzielę się swoją opinią na temat tego, które IDE jest najlepsze. Te IDE to Visual Studio Code i PyCharm. Ale najpierw ustalmy, czym jest IDE i dlaczego warto z niego korzystać.

Co to jest IDE?

IDE to zintegrowane środowisko programistyczne. Zasadniczo jest to aplikacja, której używasz do tworzenia oprogramowania. Tworząc oprogramowanie, wykonujesz trzy podstawowe zadania:

✅ Napisz kod

✅ Uruchom kod

✅ Debuguj kod

IDE to aplikacja, która umożliwia wykonanie wszystkich trzech zadań. Możesz także wybrać osobne aplikacje do każdego zadania, ale IDE jest zwykle idealne, ponieważ łączy trzy kluczowe zadania i inne przydatne funkcje, które zwiększają produktywność.

Te przydatne funkcje stały się obecnie powszechne i każde dobre IDE powinno je zawierać. Obejmują one:

 • Podświetlanie składni, aby ułatwić czytanie kodu
 • Wychwytywanie błędów w celu zidentyfikowania i wyróżnienia błędów na jak najwcześniejszym etapie procesu programowania
 • Narzędzia do debugowania krok po kroku
 • Kontrola wersji ułatwiająca zarządzanie kodem i współpracę z innymi
 • Linting kodu, aby ułatwić pisanie czytelnego kodu
 • Zarówno Visual Studio Code, jak i PyCharm domyślnie zawierają te funkcje.

  Dlaczego warto używać IDE?

  • Ułatwia tworzenie oprogramowania i zmniejsza tarcie, ponieważ można jednocześnie otwierać wiele plików i łatwo przełączać się między nimi.
  • Ułatwia czytanie kodu dzięki podświetlaniu składni.
  • Upraszczają kontrolę wersji, udostępniając interfejsy GUI do pracy z popularnymi systemami kontroli wersji, takimi jak Git.
  • IDE ułatwia debugowanie kodu poprzez przechodzenie przez wiersze i odczytywanie stanu programu. Jest to łatwiejsze niż praca na sucho, co musiałbyś zrobić, gdybyś po prostu użył edytora tekstu, a nie IDE.
  • Oferują pomocne sugestie kodu, więc nie musisz wpisywać wszystkiego.
  • Pomagają sprawdzić, czy Twój program przestrzega zasad składni wybranego języka programowania.

  Co to jest kod VS?

  Visual Studio Code lub VS Code to edytor kodu typu open source firmy Microsoft. Jest niezwykle popularny, ponieważ jest bezpłatny, wszechstronny i łatwy w użyciu. Można go zainstalować na dowolnym komputerze, czy to Windows, Mac czy Linux.

  Ponadto możesz uruchomić go na serwerze i użyć lokalnej instancji Visual Studio Code do edycji plików na serwerze za pomocą SSH.

  Ponadto można go używać online i edytować pliki lokalne. Chociaż wersja online jest mniej funkcjonalna niż wersja na komputery stacjonarne, nadal jest przyzwoicie użyteczna.

  Funkcje kodu VS

  Zdecydowałem się skondensować moje ulubione funkcje Visual Studio Code na ładnej małej liście. Te rzeczy to tylko rzeczy, z których lubię korzystać oprócz podstawowych możliwości IDE VS Code.

  Ponadto niektóre z tych funkcji mogą nie być unikalne dla Visual Studio Code, ale mimo to uwzględniłem je, ponieważ są to po prostu dobre funkcje w środowisku IDE.

  # 1. Dobrze integruje się z Github Co-Pilot

  Drugi pilot GitHub jest programistą opartym na sztucznej inteligencji. Gdy masz zainstalowane rozszerzenie GitHub co-pilot, przewiduje ono kod, który napiszesz jako następny, na podstawie Twoich komentarzy lub kodu, który już napisałeś. Po naciśnięciu klawisza tabulatora kod zostanie wklejony do pliku. Poprawia to moją produktywność podczas pisania kodu.

  #2. Jest bardzo konfigurowalny

  Jeśli nie podoba Ci się sposób, w jaki wygląda Twoja instancja Visual Studio Code, możesz zmienić motyw. Chociaż może to nie wydawać się kluczowe, odkryłem, że pisanie kodu sprawia mi większą przyjemność, gdy motyw wygląda ładnie. Regularna zmiana mojego motywu sprawia, że ​​IDE jest interesujące.

  #3. Posiada zintegrowany terminal

  Visual Studio Code jest dostarczany z terminalem do uruchamiania poleceń powłoki podczas opracowywania kodu. Na przykład, gdy chcesz zainstalować pakiety pip lub uruchomić aplikacje Pythona z wiersza poleceń. Ten terminal jest niezwykle przydatny i wygodny.

  #4. Obsługuje zdalny rozwój

  Po zainstalowaniu odpowiednich rozszerzeń możesz skonfigurować kod programu Visual Studio, aby uzyskać dostęp do plików na innym komputerze, do którego masz dostęp. Może to być zdalny serwer lub podsystem Windows dla systemu Linux.

  Dzięki tej konfiguracji możesz edytować pliki na tym komputerze i uruchamiać kod na tym komputerze ze swojego komputera. Czasami może to być bardzo wygodne.

  #5. Jest wszechstronny

  VS Code może być używany z szeroką gamą rozszerzeń plików i będzie je obsługiwał. Chociaż oceniamy Visual Studio Code pod kątem programowania w języku Python, przydatne jest, jeśli będziesz pracować również z innymi językami.

  Obsługuje wiele języków kodowania od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli język, z którym pracujesz, nie jest obsługiwany. Istnieje rynek rozszerzeń, na którym prawdopodobnie znajdziesz rozszerzenie, które Ci pomoże.

  Te funkcje są powodem, dla którego polecam każdemu używanie Visual Studio Code.

  Co to jest PyCharm?

  PyCharm to IDE do programowania w Pythonie stworzone przez JetBrains. JetBrains stworzył również popularne IDE, takie jak IntelliJ dla Javy i WebStorm dla rozwoju JavaScript.

  PyCharm jest dostępny w dwóch odmianach, w wersji społecznościowej, która jest bezpłatna i typu open source, oraz w wersji profesjonalnej, która jest płatna. W wersji community możesz tworzyć pliki Python i HTML. Jednak w wersji Professional możesz dodatkowo pracować z plikami HTML, JS i SQL. Jak można się spodziewać, PyCharm można zainstalować w systemie Windows, Mac lub Linux.

  Oto moja lista ulubionych funkcji PyCharm

  Funkcje PyCharma

  # 1. Jest niesamowicie przyjazny dla początkujących

  Rozpoczęcie korzystania z PyCharm jest łatwe. Proces instalacji jest prosty. Łatwo jest stworzyć nowy projekt i skonfigurować środowisko wirtualne. Równie łatwo jest tworzyć nowe pliki i dodawać je do swojego projektu.

  Możesz dodawać pakiety, wyszukując je na pasku narzędzi pakietów. Uruchomienie programu sprowadza się do naciśnięcia przycisku Uruchom. To bardzo ułatwia początkującemu rozpoczęcie pisania w Pythonie bez konieczności radzenia sobie z bardziej onieśmielającym terminalem.

  #2. Posiada wbudowane narzędzia do debugowania

  Kiedy dodasz punkty przerwania do swojego kodu, PyCharm pokaże stan zmiennych w różnych punktach kodu. Ułatwia to sprawdzenie, czy zmienne mają oczekiwany stan w miarę postępu programu. Ostatecznie upraszcza debugowanie i zwiększa produktywność.

  #3. Wygodne akcje refaktoryzacji

  PyCharm ma automatyzację, która ułatwia refaktoryzację kodu za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Możesz między innymi przenosić funkcje między różnymi plikami, wyodrębniać funkcje i pisać dokumenty.

  Jest to przydatne, ponieważ umożliwia refaktoryzację kodu i uczynienie go bardziej czytelnym, jednocześnie zmniejszając ryzyko zapomnienia o aktualizacji innych części. Na przykład możesz przenieść funkcję do innego modułu, a PyCharm zaktualizuje wszystkie importy dla tej funkcji.

  #4. Możesz czytać dokumentację z poziomu IDE

  Podczas instalowania pakietów można czytać dokumentację z poziomu środowiska IDE. Ułatwia to wyszukiwanie dokumentacji i odwoływanie się do niej bez konieczności otwierania przeglądarki i wchodzenia na stronę internetową pakietu.

  PyCharm pozwala czytać dokumentację wszystkich pakietów, które mają na pasku narzędzi pakietu, w zasadzie wszystkich publicznie dostępnych pakietów.

  #5. Posiada wizualną kontrolę wersji

  Używanie Gita z wiersza poleceń może początkowo być onieśmielające i nieintuicyjne. Ponadto błędne wpisanie polecenia może być frustrujące. PyCharm ma wbudowany pasek narzędzi do kontroli wersji.

  Zatwierdzenie zmian jest tak proste, jak wybranie plików, które chcesz zatwierdzić, z listy pól wyboru i napisanie komunikatu o zatwierdzeniu. Następnie możesz albo zatwierdzić zmiany lokalnie, albo zatwierdzić i przekazać do zdalnego repozytorium za pomocą jednego kliknięcia.

  PyCharm vs. Kod Visual Studio

  Aspect/FeatureVisual Studio Code Interfejs użytkownika PyCharmVisual Studio Code ma przejrzysty i prosty interfejs użytkownika, który można dostosować za pomocą jednego z wielu dostępnych motywów. Interfejs użytkownika PyCharm może początkowo wydawać się zagracony i zastraszający. Istnieją również opcje dostosowywania interfejsu użytkownika za pomocą motywów, ale PyCharm ma mniejszą społeczność niż Visual Studio CodePlugins/ExtensionsVisual Studio Code ma większy ekosystem rozszerzeń, dzięki czemu jest bardziej konfigurowalny i wszechstronny. PyCharm ma mniejszy ekosystem, ale ma więcej funkcje. Edycja kodu VS Code ma technologię IntelliSense, która chroni Cię przed pisaniem. Ponadto ma rozszerzenie GitHub CoPilot, które przyspiesza kodowanie. Możesz także skonfigurować linting, aby pomóc Ci pisać czystszy kod. PyCharm ma również własną wersję kodowania predykcyjnego i rozszerzenie GitHub Co-Pilot. Ponadto ma wbudowane formatowanie PEP8, które po prostu działa bez konfiguracji. To sprawia, że ​​jest to łatwiejsze i wygodniejsze. CostVisual Studio jest całkowicie darmowePyCharm ma darmową edycję, ale ma kilka funkcjiSetupVisual Studio Code jest instalowany jako zwykły edytor tekstu. Musiałbyś zainstalować własny interpreter Pythona i dodatkowe przydatne pakiety, takie jak menedżer środowiska wirtualnego. PyCharm wymaga również zainstalowania własnego tłumacza. Ale jest również wyposażony we wbudowane narzędzia, takie jak menedżer środowiska wirtualnego i formatowanie PEP8SupportVisual Studio jest bardziej popularne z tych dwóch i dlatego ma większą społeczność ludzi, którzy mogą Cię wesprzeć w przypadku napotkania jakichkolwiek problemów.PyCharm, pomimo mniejszej społeczności, nadal ma pomocne zasoby, jak najlepiej wykorzystać PyCharm od zespołu JetBrains. Społeczność jest nadal dość duża. Jednak prawdopodobnie uzyskasz lepszą pomoc ze strony społeczności VS Code. Obsługa języków Visual Studio Code obsługuje prawie każdy język, którego chcesz używać. Możesz go użyć do przeglądania edycji reklam Python Jupyter Notebooks PyCharm służy do programowania w języku Python. W rezultacie obsługuje mniej języków. Społeczność PyCharm obsługuje tylko Python i HTML. Zdalne programowanieVisual Studio obsługuje łatwe zdalne programowanie po zainstalowaniu rozszerzenia. Z PyCharm możesz używać zdalnego programowania tylko w płatnej wersji profesjonalnej.

  Werdykt: którego należy użyć?

  Podoba mi się wszechstronność Visual Studio Code, duży ekosystem i bezpłatny koszt. Podoba mi się to, jak przyjazny dla początkujących i jak minimalna jest instalacja PyCharm. W rezultacie moim osobistym faworytem jest Visual Studio Code. Jednak nadal poleciłbym PyCharm każdemu, kto dopiero zaczyna kodować i nie chce komplikować sprawy konfiguracją środowiska programistycznego.

  Ale zamiast przepisywać IDE, myślę, że programiści Pythona powinni używać obu i zdecydować, który im się podoba.

  Zasoby edukacyjne

  IDE to niezwykle przydatne narzędzia dla programistów. Jednak narzędzia są przydatne tylko w takim stopniu, w jakim można ich efektywnie używać. Poniższe zasoby nauczą Cię, jak skutecznie i wydajnie używać wybranego IDE, czy to PyCharm, czy Visual Studio Code, aby pomóc Ci produktywnie pisać lepszy i czystszy kod.

  # 1. Visual Studio Code dla programistów 2023: od początkującego do zaawansowanego

  Ten kurs na temat Visual Studio Code dla programistów nauczy Cię VS Code od prostych podstaw do bardziej zaawansowanych tematów. Między innymi nauczysz się klawiszy skrótów, aby zwiększyć wydajność, jak pracować z Git i GitHub oraz jak skutecznie debugować swój kod.

  #2. Samouczek programu Visual Studio Code — wprowadzenie do programu VS Code

  Ten samouczek Visual Studio Code nauczy Cię podstaw Visual Studio Code. Nauczysz się poruszać po interfejsie i konfigurować przestrzeń roboczą za pomocą Git i GitHub. Ten kurs pomoże ci stworzyć solidne podstawy do późniejszej nauki bardziej zaawansowanych koncepcji.

  #3. Opanowanie kodu programu Visual Studio: przewodnik dla początkujących (opanowanie informatyki)

  W tej książce omówiono Visual Studio Code, od podstawowych koncepcji interfejsu użytkownika po interfejs API rozszerzeń.

  Obejmuje bardziej zaawansowane koncepcje interfejsu API, w tym konfigurowanie kodu programu Visual Studio dla wybranego języka programowania oraz integrację z kontrolą wersji i źródła.

  #4. Mistrzowskie IDE Pycharm

  Kurs Master Pycharm IDE obejmuje dostosowywanie PyCharm poprzez zmianę motywów i przesuwanie okien. Dowiesz się również, jak poruszać się po edytorze i używać skrótów klawiaturowych, aby zwiększyć produktywność.

  Nauczysz się różnych funkcji, których możesz użyć, aby poprawić czytelność swoich programów w Pythonie i jak testować swoje oprogramowanie przy użyciu różnych bibliotek testowych.

  #5. Techniki produktywności i debugowania PyCharm

  Ten kurs PyCharm Productivity and Debugging Techniques obejmuje sposób instalowania i zarządzania pakietami w PyCharm. Dowiesz się, jak refaktoryzować swój kod oraz konwertować funkcje i eksportować je.

  Nauczysz się zewnętrznych frameworków i obsługi front-endu do tworzenia bardziej skomplikowanych aplikacji internetowych przy użyciu frameworków takich jak Django.

  #6. Skuteczny PyCharm: poznaj PyCharm IDE w praktyczny sposób

  Ta książka omawia różne dostępne funkcje PyCharm i sposoby ich efektywnego wykorzystania.

  Funkcje te obejmują obsługę baz danych, kontrolę wersji, obsługę debugowania, refaktoryzację kodu i zarządzanie projektami.

  Ostatnie słowa

  W tym artykule omówiono, czym jest IDE i dlaczego prawdopodobnie powinieneś je mieć. Ponadto porównaliśmy dwa popularne IDE dla programistów Pythona, Visual Studio Code i PyCharm. Na koniec wymieniliśmy przydatne zasoby, które pomogą Ci nauczyć się efektywniej korzystać z IDE.

  Następnie sprawdź najlepsze środowisko IDE w języku Python, które przyspiesza programowanie i debugowanie.