Najnowsze trendy i istotne statystyki

Development Operations (często w skrócie DevOps) obejmuje łączenie praktyk kulturowych, filozofii i narzędzi, które zwiększają zdolność organizacji do szybszego dostarczania aplikacji i usług.

W przeciwieństwie do organizacji, które stosują tradycyjne metody zarządzania infrastrukturą i tworzenia oprogramowania, wiąże się to z szybszym rozwojem i ulepszaniem produktów. Ze względu na wydajność operacyjną wiele organizacji stosuje techniki DevOps w celu usprawnienia przepływu pracy i osiągnięcia lepszych wyników.

W chwili pisania tego tekstu metoda DevOps jest coraz popularniejsza ze względu na zmieniające się wymagania i złożoność nowoczesnego oprogramowania, które ewoluuje na wielu frontach.

Jako programista zauważyłem stale rosnące zainteresowanie DevOps. W tym poście skupię się na najpopularniejszych obszarach DevOps popartych pewnymi statystykami. Chociaż nie uszeregowałem ich w określonej kolejności, przeczytanie ich da ci pewien wgląd w to, które pokoje możesz eksplorować i wyprzedzić w przestrzeni technologicznej; stale porusza się szybko. Dołączę również niektóre narzędzia DevOps, które zyskują na popularności.

DevSecOps

Obecnie bezpieczeństwo jest jednym z istotnych obszarów zainteresowania w erze cyfrowej, od którego nie można się oderwać. Jednak tradycyjne podejście do dostarczania oprogramowania sprawia, że ​​bezpieczeństwo jest towarem poszukiwanym. DevOps zmienia zasady gry i pomaga inżynierom oprogramowania wydawać kod o 60% szybciej. Ale wraz z szybkością pojawia się niepewność i właśnie tam z pomocą przychodzi DevSecOps.

Wiele przedsiębiorstw zintegrowało DevSecOps z cyklem życia oprogramowania. Oznacza to, że od momentu konceptualizacji oprogramowania priorytetem jest bezpieczeństwo, eliminując wszelkie szanse na luki w zabezpieczeniach. Inne korzyści obejmują usprawnione zarządzanie oprogramowaniem i obserwowalność.

Według raportu o Sekret informacji, 96% respondentów stwierdziło, że DevSecOps jest korzystne dla ich firm. DevSecOps polega na połączeniu (współpracy) zagadnień programistycznych, operacyjnych i bezpieczeństwa przez zespoły IT podczas automatyzacji procesów i wdrażania szybkich wdrożeń.

Przetwarzanie bezserwerowe

Przetwarzanie bezserwerowe odnosi się do opracowywania i uruchamiania usług lub aplikacji bez serwera. Już na etapie tworzenia aplikacje są taktycznie projektowane do działania bez zarządzania serwerami.

Ostatnie kilka dekad przyśpieszyło przyjęcie tego modelu działania opartego na korzyściach, takich jak ułatwienie migracji infrastruktury obliczeniowej do chmury, usprawnienie i optymalizacja procesów rozwojowych.

Raport wg Informacje o globalnym rynku pokazuje, że rynek rozwiązań bezserwerowych przekroczył w 2022 r. 9 miliardów dolarów i ma wzrosnąć o 25% skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w latach 2023-2032.

Architektura mikroserwisów

Źródło: microsoft.com

Często znajdziesz to określane jako mikroserwis. W tym przypadku DevOps wymaga podzielenia dużych aplikacji na małe, łatwe do zarządzania elementy, które pasują do siebie (pakiet luźno powiązanych usług). To kryterium zmniejsza złożoność, zwiększa skalowalność i ułatwia proces programowania.

Poza tym mikrousługi upraszczają tworzenie, testowanie i wdrażanie oprogramowania, co prowadzi do szybkiego dostarczania aplikacji bez utraty jakości produktu.

Raport z badań autorstwa IBM wskazuje, że architektura mikrousług jest obecnie stosowana w wielu dziedzinach, w tym w analityce danych, aplikacjach bazodanowych, zarządzaniu relacjami z klientami, obsłudze klienta, finansach i aplikacjach HR.

Główne korzyści, na które zwraca się uwagę, to samowystarczalność, łatwe wdrażanie zmian, uproszczone wdrażanie, szeroki zakres różnorodności technicznej i ciągłe dostarczanie. Z raportu wynika, że ​​30% kluczowej korzyści płynącej z tego podejścia to utrzymanie klienta.

AIOP/MLOP

Sztuczna inteligencja dla operacji IT (AIOps) wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji, takie jak przetwarzanie języka naturalnego, do automatyzacji i usprawnienia przepływów pracy.

Operacje uczenia maszynowego (MLOps) polegają na usprawnieniu procesu wykorzystania modeli uczenia maszynowego w produkcji przy jednoczesnym ich monitorowaniu. Dzięki AIOps łatwo jest zidentyfikować problemy utrudniające wydajność operacyjną. MLOps odgrywa rolę zwiększania produktywności.

Opieka nad webinarem opublikowali swoje badanie, w którym stwierdzili, że wykorzystanie AIOps powinno wzrosnąć z 5% do 30% do końca tego roku w oparciu o jego wpływ na poprawę współpracy opartej na danych.

Prognoza wg IDC podkreśla, że ​​60% przedsiębiorstw zoperacjonalizuje swój przepływ pracy za pomocą MLOps. W rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych przyszłych trendów w przestrzeni DevOps.

Aplikacje z niskim kodem

Jak można się domyślić, z nazwy aplikacje niskokodowe to nowe podejście DevOps do tworzenia oprogramowania. W takim przypadku kompletne aplikacje są tworzone przy niewielkich nakładach kodu. Wielu programistów i organizacje przyjmuje to podejście, ponieważ ułatwia ono łatwe i szybkie tworzenie oprogramowania.

Takie podejście stawia wiele organizacji w rywalizacji o szybkie oprogramowanie. Oprócz tego umożliwia personelowi nietechnicznemu udział w rozwoju produktu za pośrednictwem interfejsu obsługującego cały proces. Aplikacje o niskim kodzie to jeden z przyszłych trendów DevOps, których celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania dzięki prostym, przyjaznym dla użytkownika aplikacjom.

W chwili pisania tego tekstu wiele narzędzi jest używanych do automatyzacji wdrażania aplikacji za pośrednictwem łatwo dostępnego interfejsu, który pomaga w innych procesach DevOps, takich jak kontrola wersji, sprawdzanie poprawności kompilacji i zapewnianie jakości.

Statystyki Colorwhistle pokazują, że aplikacje o niskim kodzie są niezbędne i skracają czas programowania o 90%. Ponadto przewidują, że od 2025 r. 70% nadchodzących aplikacji biznesowych będzie opierać się na niskim kodzie.

GitOps

Źródło: blogs.vmware.com

GitOps to stosunkowo nowy trend w przepływie pracy DevOps. Jest to nowe podejście do tworzenia i wdrażania oprogramowania, łączące kontrolę wersji Git z technologiami orkiestracji kontenerów, takimi jak Kubernetes.

Głównym celem jest monitorowanie, kontrolowanie i automatyzacja infrastruktury poprzez przepływ pracy obejmujący Git. W oparciu o jego możliwości programiści i menedżerowie operacji IT używają Git do gromadzenia i wdrażania aplikacji.

GitOps łączy najlepsze praktyki DevOps, takie jak sztuczna inteligencja kontroli wersji, zgodność, współpraca i CI/CD, stosując je w infrastrukturze automatyzacji. Aby wykorzystać te korzyści, GitOps zachęca do zwiększania liczby wydań, ciągłego dostarczania tworzenia, testowania i bezproblemowego wdrażania z wysoką wydajnością.

Humanitec’s raport z analizy statystycznej przedstawia zalety podejścia GitOps do tworzenia oprogramowania, zapewniając programistom większą kontrolę nad plikami YAML, oferując jednocześnie swobodę konfiguracji aplikacji.

Spodziewaj się zwiększonej trakcji w GitOps dzięki możliwości zminimalizowania błędów ludzkich podczas pracy z plikami YAML. Statystów raport przedstawia GitOps w wiodących 40% technik DevOps.

Kubernetesa

Kubernetes, często nazywany K8s, to platforma orkiestracji kontenerów typu open source — narzędzie automatyzuje wdrażanie, skalowanie i zarządzanie aplikacjami kontenerowymi.

K8s korzysta z ciągłego i autonomicznego środowiska opartego na kontenerach do integracji, w którym programiści mogą skalować (w górę lub w dół) zasoby aplikacji. Właśnie dlatego K8s znalazło się na szczycie listy DevOps w tym roku.

Według sondażu przeprowadzonego przez Dynatrace, K8s stał się kluczową platformą, na której można przenosić obciążenia do chmury. W takim przypadku roczna stopa wzrostu wyniosła 127%, przy czym liczba klastrów Kubernetes wzrosła pięciokrotnie w porównaniu z klastrami hostowanymi lokalnie.

Ankieta zwraca również uwagę na silnie rozwijające się obszary technologii K8: bezpieczeństwo, bazy danych oraz domeny CI/CD. Nie zdziw się, gdy usłyszysz, że K8 są nazywane systemem operacyjnym chmury.

Infrastruktura jako kod

Źródło: cisco.com

Infrastruktura jako kod (IaC) w DevOps polega na zarządzaniu i udostępnianiu infrastruktury za pomocą plików konfiguracyjnych zamiast procesów ręcznych. Pliki konfiguracyjne definiują i porządkują zasoby obliczeniowe, takie jak pamięć masowa, sieci i maszyny wirtualne. Ta technologia umożliwia organizacjom dostarczanie i obsługę infrastruktury poprzez poprawę dokładności i spójności.

Zarządzanie infrastrukturą odeszło od fizycznego sprzętu centrów danych i przyjęło nowe formy poprzez wirtualizację, konteneryzację i przetwarzanie w chmurze. Kluczowe korzyści to redukcja kosztów, szybsze wdrażanie, minimalizacja błędów, lepsza spójność infrastruktury i zmniejszony dryf konfiguracji.

GlobeNewswire’s raport stwierdza, że ​​przestrzeń rynkowa infrastruktury jako kodu (IaC) odnotowuje skumulowaną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 24%. Kluczowymi aspektami napędzającymi tę przestrzeń są eliminacja rocznych metod i swoboda, jaką daje automatyzacja zespołom DevOps.

Inżynieria niezawodności witryny (SRE)

SRE w DevOps to współpraca w zakresie inżynierii oprogramowania i operacji w celu tworzenia wysokiej jakości oprogramowania i usług. Głównym celem jest tworzenie, mierzenie i obsługa odpornych systemów zaprojektowanych do obsługi dużego ruchu, zapewniając jednocześnie najlepsze wrażenia użytkownika.

Mówiąc najprościej, SRE polega na wykorzystaniu inżynierii oprogramowania jako osi do automatyzacji operacji IT, takich jak reagowanie na incydenty i sytuacje awaryjne, zarządzanie systemem produktów i zarządzanie zmianami (z których wszystkie zostałyby wykonane ręcznie przez administratorów systemu).

Ankieta przeprowadzona przez logika sumo wskazuje na stale rosnącą trakcję polegającą na zależności od SRE w celu dostarczania niezawodnych i cyfrowych produktów poprzez wykorzystanie narzędzi natywnych dla chmury i ich nowych procesów.

Z badania wynika, że ​​62% organizacji korzysta z SRE, 19% w całym procesie IT, 55% z określonymi zespołami IT, 23% pilotuje SRE, a pozostałe 2% w innych, podczas gdy 1% twierdzi, że SRE nie działało dla nich.

Zarządzanie lukami w zabezpieczeniach

Jeśli jesteś entuzjastą bezpieczeństwa, to jest Twoja dziedzina. Pociąga to za sobą zarządzanie i łagodzenie luk w zabezpieczeniach. Ta technologia ma na celu wykrywanie, kategoryzowanie i łagodzenie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, zanim atakujący je wykorzystają.

Jest to więc ciągły, proaktywny i zautomatyzowany proces ochrony sieci, systemów komputerowych i aplikacji przed naruszeniami danych i cyberatakami. Proces obejmuje wykrywanie zasobów i tworzenie inwentarza, przeprowadzanie skanowania pod kątem luk w zabezpieczeniach, zarządzanie poprawkami (utrzymywanie systemów na bieżąco z najnowszymi łatami bezpieczeństwa), zarządzanie incydentami bezpieczeństwa i zdarzeniami (SIEM), testy penetracyjne, analizę zagrożeń i usuwanie luk w zabezpieczeniach.

Astry raport na temat luk w zabezpieczeniach podkreśla, że ​​rejestrowanie bibliotek dla aplikacji może stanowić zagrożenie dla urządzeń, a brak sprawdzania poprawności danych wejściowych (jak w aplikacjach opartych na przeglądarce Chrome) zagraża ponad 3 miliardom urządzeń. Raport zaleca również aktualizacje oprogramowania w celu zmniejszenia luk w zabezpieczeniach o co najmniej połowę.

Inżynieria Platformy

Inżynieria platformy jest kluczowym ramieniem w przestrzeni DevOps. Polega na budowaniu i obsłudze aplikacji na platformach cloud-native. Inżynieria platformy polega na szybkim budowaniu, wdrażaniu i rozwiązywaniu problemów z oprogramowaniem przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych innowacji technologicznych.

Zasadniczo jest to dyscyplina, która projektuje i buduje przepływy pracy i łańcuchy narzędzi, które umożliwiają samoobsługę w erze natywnej chmury dla organizacji zajmujących się inżynierią oprogramowania. Inżynierowie platformy korzystają ze zintegrowanych produktów, Internal Developer Platform (IDP), które obejmują wszystkie wymagania operacyjne w całym cyklu życia aplikacji.

Humanitec’s wpis na blogu pokazuje, że rozwój inżynierii platformy jest dość szokujący, z inżynierią platformy Luźna społeczność wzrost z tysiąca do 8 tys. praktykujących w 2022 r.

Post przewiduje również, że można się spodziewać większej liczby studiów przypadku w tej domenie, unikalnych podejść do tego, w jaki sposób platformy jako produkty zaspokajają unikalne potrzeby programistów oraz wzrostu roli DevOps i inżynierii platformy.

Wdrożenie hybrydowe

DevOps łączy zasoby lokalne i oparte na chmurze we wdrożeniu hybrydowym, aby wdrożyć zwinne i elastyczne tworzenie i wdrażanie oprogramowania. Technologia ta pomaga organizacjom skalować możliwości chmury i obniżać koszty, zapewniając jednocześnie skuteczną kontrolę nad aplikacją i jej danymi.

Takie podejście pozwala organizacjom, które już zainwestowały w infrastrukturę lokalną, na jej rozszerzenie i stworzenie alternatywnych ścieżek do AWS (na przykład) lub Microsoft Azure zamiast pełnej migracji swoich usług.

Kluczowe zalety tego modelu obejmują obniżone koszty, lepsze wsparcie dla pracowników zdalnych, lepszą skalowalność i kontrolę, zwinność innowacji, ciągłość biznesową i ulepszone zarządzanie ryzykiem związanym z bezpieczeństwem.

Statystów raport na temat chmury hybrydowej stwierdza, że ​​72% przedsiębiorstw wdrożyło chmurę hybrydową w swoich organizacjach. A przy pomocy wdrożeń hybrydowych kładzie się większy nacisk na strategie chmurowe, bezpieczeństwo i ulepszone zarządzanie danymi.

Obserwowalność danych

Obserwowalność danych zyskuje na popularności w DevOps, ponieważ jej techniki mogą zapewnić dogłębne zrozumienie i analizę wydajności aplikacji, zwiększając w ten sposób niezawodność, dostępność i skalowalność.

Jest to kryterium, dzięki któremu zespoły DevOps uzyskują kompleksowy wgląd w aplikację, identyfikują problemy i wpływają na podejmowanie decyzji. Dzięki obserwowalności danych organizacje mogą korzystać z narzędzi do automatyzacji monitorowania, przeprowadzania analizy przyczyn źródłowych, śledzenia pochodzenia danych i uzyskiwania wglądu w stan danych. Te spostrzeżenia ułatwiają wykrywanie, rozwiązywanie problemów i zabezpieczanie aplikacji przed anomaliami danych.

Według CDInsights90% ekspertów IT uważa, że ​​obserwowalność danych ma kluczowe znaczenie na każdym etapie cyklu życia oprogramowania (SDLC), przy czym najbardziej dotyczy to etapów planowania i eksploatacji.

We współczesnym biznesie obserwowalność zapewnia wiele korzyści, takich jak lepsza współpraca i produktywność, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów nawet o 90%.

Doker

Doker to platforma oprogramowania, na której można bezproblemowo tworzyć, testować i wdrażać aplikacje. Możesz użyć Dockera do spakowania oprogramowania w standardowe jednostki zwane kontenerami. Kontenery zawierają wszystkie wymagania dotyczące oprogramowania potrzebne do jego uruchomienia, w tym biblioteki, kod, narzędzia systemowe i środowisko wykonawcze.

Dockery gwarantują łatwe wdrożenie, które skaluje Twoją aplikację w dowolnym środowisku podczas działania kodu. Mówiąc prościej, Docker upraszcza programowanie i przepływ pracy, umożliwiając wprowadzanie innowacji dzięki wyborowi narzędzi dla stosu aplikacji ze środowiskami wdrażania dla każdego projektu.

Oparte na raport DMR, Docker zatrudnił ponad 4 miliony programistów z ponad 1000 klientami komercyjnymi. Centrum dokowania zawiera ponad 5,8 miliona zadokowanych aplikacji oraz 100 000 aplikacji korzystających z niego jako strony trzeciej.

Ansibl

Ansiblskierowany przede wszystkim do specjalistów IT, to potężne oprogramowanie do automatyzacji wdrażania aplikacji, aktualizowania stacji roboczych i serwerów, zarządzania konfiguracją i wykonywania wszystkich zadań administratora systemu.

Chociaż jest to przydatne do automatyzacji, administrowania systemem i popularnych procedur DevOps, możesz skonfigurować sieć komputerową bez dogłębnych umiejętności programistycznych. Ansible odgrywa kluczową rolę w kontroli wersji, infrastrukturze jako kodzie (IaC) i wszystkich innych operacjach wykonywalnych, które mają kluczowe znaczenie dla działania i organizacji.

żonkila raport na temat narzędzi infrastruktury jako kodu (IaC) pokazuje, że Ansible jest drugim po Terraform preferowanym narzędziem konfiguracyjnym na świecie. Narzędzie jest popularne do konfiguracji, udostępniania chmury i automatyzacji orkiestracji wewnątrz usług.

Terraformacja

Terraform, jako infrastruktura jako kod (IaC), umożliwia definiowanie zarówno zasobów lokalnych, jak i chmurowych w plikach konfiguracyjnych z możliwością wersjonowania, wielokrotnego użytku i udostępniania czytelnych dla człowieka.

Platforma zapewnia spójny przepływ pracy, którego można używać do zarządzania infrastrukturą przez cały jej cykl życia. Dzięki Terraform możesz zarządzać komponentami wysokiego poziomu, takimi jak funkcje SaaS i wpisy DNS, a także komponentami niskiego poziomu, takimi jak obliczenia, pamięć masowa i zasoby sieciowe.

Statystów raport na temat narzędzi DevOps pokazuje, że Terraform zajmuje 35% po szablonach tworzenia chmur AWS, które prowadzą o 47%. Jest preferowany przez zespół DevOps ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa w budowaniu, zmienianiu i wersjonowaniu infrastruktury.

Ostatnie słowa

DevOps to interesująca dziedzina w przestrzeni inżynierii oprogramowania. Jak widziałeś, istnieje wiele domen do wyboru. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czy tylko entuzjastą, który chce rozpocząć karierę, przestrzeń DevOps ma dla Ciebie szansę.

Jeśli chcesz ugruntować swoją wiedzę w tej dziedzinie, polecam zaopatrzyć się w świetne zasoby. Im bardziej zdobędziesz głęboką wiedzę, tym bliżej do wymarzonej kariery.

Z drugiej strony, jeśli jesteś decydentem w organizacji, znasz trendy technologiczne, które zdecydowałbyś się dostosować, gdy DevOps ewoluuje na wielu frontach. Jeśli istnieje dobre miejsce do rozpoczęcia nauki DevOps, jest to nasza lista najlepszych kursów DevOps, które możesz wziąć.