Udostępnij teraz w social media:

Gdy system Windows 10 działa dobrze, działa wyjątkowo dobrze. Jeśli nie działa dobrze, prawdopodobnie częściej niż na pulpicie zobaczysz przerażający niebieski ekran śmierci (BSOD). BSOD nie oferuje zbytniej pomocy w rozwiązywaniu błędów, które go spowodowały. W rzeczywistości system Windows domyślnie uruchomi ponownie system kilka sekund po wyświetleniu BSOD. Będziesz miał szczęście, jeśli uda Ci się wykryć rzeczywisty błąd, który go spowodował.

DRIVER IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL to błąd, który często widzą użytkownicy systemu Windows 10.

Uruchamia BSOD, a system Windows 10 informuje Google o rozwiązaniu. Ten błąd jest skomplikowany i trudny do przypięcia do jakiejkolwiek rzeczy. Oto kilka rzeczy, które możesz spróbować rozwiązać, aby rozwiązać błąd DRIVER IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL.

DRIVER IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL Błąd

Błąd DRIVER IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL dotyczy szerokiego zakresu problemów, które może napotkać system. Oznacza to, że twój sterownik ma problemy z komunikacją ze sprzętem. Nie ma dla niego jednego uniwersalnego rozwiązania, ale są szanse, że jedno z poniższych rozwiązań go rozwiąże.

Rozwiązanie 1 – Zaktualizuj wszystkie sterowniki i BIOS

Sprawdź i zaktualizuj wszystkie sterowniki. Najlepiej byłoby pobrać te sterowniki bezpośrednio ze strony producenta, ponieważ sterowniki pobrane przez Windows Update mogą być w kilku przypadkach nieaktualne lub niezgodne. Pobierz odpowiednią wersję odpowiadającą Twojemu modelowi. Numer modelu sprzętu będzie podany na opakowaniu, w którym został wysłany. Jeśli nie masz pudełka, możesz sprawdzić samo urządzenie (powinno znajdować się w jednym z rogów).

Sprawdź -   Jak wkleić fragmenty tekstu za pomocą skrótów klawiaturowych w systemie Windows 10

Jeśli aktualizacja systemu BIOS (pierwszy ekran wyświetlany po włączeniu systemu) nie działa, zdecydowanie zaktualizuj ją. Czasami sterowniki są pisane zgodnie ze zaktualizowanym BIOS-em, co może narazić Cię na BSOD.

Rozwiązanie 2 – przeglądarka zdarzeń

Jeśli powyższe rozwiązanie nie działa, musisz określić, skąd może pochodzić problem. System Windows ma wbudowane narzędzie o nazwie „Podgląd zdarzeń”. Możesz go wyszukać na pasku wyszukiwania systemu Windows / Cortanie.

Przeglądarka zdarzeń będzie zawierała dziennik wszystkich krytycznych błędów, ostrzeżeń i komunikatów wraz ze znacznikami czasu. Może to być trochę uciążliwe, ale jeśli przejrzysz każdy krytyczny błąd, będziesz w stanie zidentyfikować, które urządzenie spowodowało problemy. Jeśli problem powtarza się na tym samym urządzeniu, problem został zidentyfikowany właśnie tam.

Jeśli jest to kwestia wadliwych sterowników, musisz całkowicie usunąć stary i zainstalować go ponownie. Najpierw pobierz najnowszy sterownik z witryny producenta, a następnie usuń sterownik, wykonując następujące czynności:

Otwórz Panel sterowania
Przejdź do Menedżera urządzeń
Kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie, które powoduje błąd
Wybierz „Odinstaluj” z menu kontekstowego

Po całkowitym usunięciu zainstaluj pobrany sterownik i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 3 – Usuń narzędzie do podkręcania

Narzędzia do overclockingu, z założenia, mają na celu zwiększenie wydajności Twojego sprzętu ponad jego ograniczenia. Usuń wszystkie narzędzia do podkręcania i przywróć sprzęt do ustawień fabrycznych. Następnie usuń oprogramowanie do podkręcania. Problem powinien zniknąć.

Jeśli chcesz ponownie przetaktować, zainstaluj ponownie nową kopię oprogramowania i tym razem rób to stopniowo, aby ponownie nie doprowadzić sprzętu do punktu krytycznego. Błąd może wynikać z tego, że system Windows 10 nie działa dobrze z narzędziem do przetaktowywania. Możliwe, że będziesz musiał wybrać między płynnym uruchomieniem systemu Windows 10 lub podkręceniem systemu.

Sprawdź -   Uzyskaj iPad podobny do uruchamiania aplikacji w systemie Windows

Rozwiązanie 4 – Zainstaluj ponownie sterowniki audio / sieciowe

Jeśli aktualizacja sterowników nie pomogła, możesz rozważyć usunięcie i ponowne zainstalowanie wadliwych sterowników. Czasami system Windows instaluje ogólną wersję sterownika, która powoduje konflikt ze sprzętem. Aby rozwiązać ten problem, najpierw pobierz dokładny sterownik sprzętu z witryny internetowej jego producenta (dla dokładnego modelu). Aby sprawdzić dokładny model, zapoznaj się z oryginalnym pudełkiem. Jeśli nie masz pudełka, odłącz urządzenie i sprawdź je fizycznie, aby uzyskać numer modelu.

Jeśli masz zainstalowane więcej niż jedno urządzenie sieciowe, wykonaj poniższe czynności dla każdego z nich.

Otwórz aplikację Panel sterowania
Loko dla Menedżera urządzeń
Kliknij prawym przyciskiem myszy kartę sieciową
Kliknij „Odinstaluj” w menu kontekstowym

Następnie zainstaluj pobrany sterownik, a błąd powinien zniknąć. Następnym razem, gdy będziesz musiał zaktualizować ten konkretny sterownik, pobierz nowy ze strony producenta. Nie pozwól, aby system Windows pobierał ten sterownik za Ciebie, a wszystko powinno być w porządku.

Jeśli problem nadal występuje, sprawdź, czy możesz spróbować użyć zewnętrznego lub innego urządzenia sieciowego (tj. Takiego, które możesz podłączyć i usunąć ręcznie).

Rozwiązanie 5 – Zaktualizuj / zmień oprogramowanie VPN

Z technicznego punktu widzenia jest to również błąd związany z siecią, ponieważ oprogramowanie VPN ma przekierowywać ruch do innej lokalizacji na całej planecie. Czasami przestarzałe oprogramowanie VPN wysyła żądania, których sprzęt nie wie, jak je spełnić. Aktualizacja oprogramowania VPN powinna pomóc wyeliminować problemy.

Jeśli problem nadal występuje, usuń oprogramowanie VPN z Panelu sterowania> Programy i funkcje> Kliknij prawym przyciskiem myszy> Odinstaluj. Jeśli to rozwiązanie zadziała, może być konieczna zmiana używanego oprogramowania VPN na zgodne z systemem.

Sprawdź -   Jak wyświetlić globalne skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Rozwiązanie 6 – Narzędzia antywirusowe / zapory

Narzędzia zabezpieczające innych firm mogą zapewnić przyzwoitą ochronę systemu. W niektórych przypadkach środki bezpieczeństwa mogą zakłócać normalne działanie systemu (podobnie jak przyjmowanie zbyt dużej ilości leku w celu wyleczenia małej choroby). Usunięcie tego oprogramowania ochronnego powinno rozwiązać problem. Spróbuj użyć innego antywirusa, aby zabezpieczyć system.

Aby całkowicie usunąć oprogramowanie antywirusowe, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z jednego z dedykowanych dezinstalatorów. Większość firm antywirusowych ma w swoich witrynach internetowych narzędzia do dezinstalacji, które służą do usuwania określonego programu antywirusowego z komputera.

Po usunięciu oprogramowania antywirusowego możesz spróbować je ponownie zainstalować lub zainstalować inne oprogramowanie antywirusowe.

Rozwiązanie 7 – Zresetuj system Windows 10

Jeśli wszystko inne zawiedzie i wykluczyłeś jakiekolwiek wady fizyczne, być może konieczne jest całkowite zresetowanie. Spowoduje to usunięcie wszystkich plików i ustawień z systemu Windows 10, a także wszystkich zainstalowanych aplikacji. Będziesz musiał wykonać kopię zapasową, a następnie ją przywrócić. Wykonaj poniższe czynności, aby zresetować system Windows 10.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Aktualizacja i zabezpieczenia. Przejdź do karty Odzyskiwanie i wybierz Zresetuj ten komputer.

Wybierz opcję Usuń wszystko i zresetuj system Windows 10

Rozwiązanie 8 – Sprawdź swój sprzęt

Jeśli wszystkie rozwiązania programowe zostały wyczerpane, może zajść potrzeba zbadania sprzętu pod kątem wad fizycznych. Czasami system chłodzenia nie działa, przegrzewając się, a czasami system Windows nie generuje ostrzeżeń o temperaturze. Możesz otworzyć system, aby indywidualnie odłączyć, odkręcić, usunąć, sprawdzić pod kątem wad fizycznych (takich jak ślady przypaleń lub nadmierny kurz), wyczyścić i ponownie zainstalować każdą część. Jeśli nie masz pewności, czego szukać, rozważ zabranie systemu do specjalisty.