Spis treści:
Najważniejsze wnioski
- Najnowocześniejsza technologia nie jest niezbędna do robienia świetnych zdjęć smartfonem; umiejętności mają większe znaczenie niż sama kamera.
- Profesjonalne zdjęcia są możliwe do uzyskania za pomocą smartfonów, jeśli zrozumiesz ich możliwości.
- Megapiksele
W dzisiejszych czasach, gdy każdy wydaje się posiadać smartfona, łatwo wpaść w pułapkę mitów na temat fotografii mobilnej. Niezależnie od tego, czy przeszukujesz sieć w poszukiwaniu porad, czy przysłuchujesz się rozmowom znajomych, spotkasz wiele błędnych przekonań dotyczących robienia zdjęć smartfonem. Warto je poznać, ponieważ ich ignorowanie pomoże Ci znacznie szybciej poprawić swoje umiejętności. Poniżej przedstawiamy siedem mitów, w które nie warto wierzyć.
1. Musisz mieć najnowszego smartfona, aby robić dobre zdjęcia
valiantsin suprunovich / Shutterstock
Jednym z największych mitów w społeczności fotograficznej jest przekonanie, że do robienia najlepszych zdjęć potrzebna jest najnowsza kamera. Fotografia smartfonowa również na tym cierpi, ale to daleko od prawdy.
Osobiście zrobiłem niektóre ze swoich najlepszych zdjęć smartfonem na starszych urządzeniach. Mogę powiedzieć z doświadczenia, że posiadanie najnowszej technologii często jest przeszkodą, jeśli nie wiesz, jak jej używać. To tylko narzędzie, nic więcej.
W końcu będziesz musiał zaktualizować swój sprzęt, aby uzyskać lepsze zdjęcia. Musiałem to zrobić, gdy zauważyłem, że potrzeba mi lustrzanki, aby rozwinąć swoje umiejętności poza smartfonem. Jednak na początku to, co masz w kieszeni, będzie więcej niż wystarczające, aby robić dobre zdjęcia. Zrozumienie podstawowych efektów fotografii mobilnej to świetne miejsce, aby zacząć.
2. Nie możesz zrobić profesjonalnych zdjęć smartfonem
Inny mit głosi, że nie możesz robić zdjęć w profesjonalnym stylu smartfonem. Obecnie aparaty mobilne są znacznie bardziej zaawansowane niż najlepsze lustrzanki, jakie kiedykolwiek używano. Jeśli wiesz, jak korzystać z urządzenia i jakie są jego ograniczenia, możliwe jest zrobienie zdjęć o profesjonalnym wyglądzie.
meatbull / Shutterstock
Jako profesjonalny fotograf zalecałbym zakup lustrzanki lub aparatu bezlusterkowego w pewnym momencie. Daje to dużo więcej elastyczności. Ale jednocześnie można robić różne rzeczy—jak fotografowanie jedzenia—bez odpowiedniego aparatu. Kolejną zaletą korzystania ze smartfona jest to, że możesz również oferować klientom usługi wideo w krótkiej formie.
3. Megapiksele są ważne
Od lat mit, że megapiksele są ważniejsze niż wszystko inne, dziwnym trafem nadal przetrwał. można to zobaczyć na każdej nowej ulotce dotyczącej smartfona i w reklamach.
Megapiksele mają swoje znaczenie do pewnego stopnia; pamiętam, jak złe były aparaty w wielu smartfonach. Jednak po pewnym momencie (uważam, że 12MP w smartfonach), nie ma to już większego znaczenia, jeśli Twoim głównym celem jest robienie ładnych zdjęć.
Ponownie, najlepszym podejściem jest nauczenie się podstaw fotografii i ciągłe ćwiczenie. Jeśli brak megapikseli zaczyna stawać się zauważalny, to jak najbardziej możesz zaktualizować swój sprzęt. Do tego momentu prawdopodobnie nie potrzebujesz dodatkowych specyfikacji. Warto też wiedzieć, co zrobić, jeśli Twój iPhone wykonuje zdjęcia o niskich megapikselach.
4. Nie jesteś dobrym fotografem, jeśli edytujesz lub używasz filtrów
Diego Thomazini / Shutterstock
Dotknąłem już tego mitu w moim artykule o ogólnych mitach fotograficznych, w które warto przestać wierzyć, ale w przypadku fotografii mobilnej zgadzam się z tym jeszcze bardziej. Wielu purystów negatywnie mówi o każdym, kto edytuje swoje zdjęcia, ale prawda jest taka, że edytowanie jest—w większości przypadków—dobrym pomysłem.
Twój aparat nie zawsze uchwyci dokładnie to, co miałeś na myśli, a edycja to sposób, w jaki ożywiasz swój obraz. Dostosowanie jasności, kolorów itp. to sposób, w jaki wielu dużych fotografów sprawia, że ich zdjęcia są unikalne—prawie każde zdjęcie reklamowe, które widzisz, jest edytowane w pewnym zakresie.
Czasami lepiej jest edytować na telefonie zamiast na komputerze.
5. Fotografia smartfonowa jest łatwa
Jeżeli myślałeś, że fotografia smartfonowa jest tak prosta jak skierowanie urządzenia na coś, co Ci się podoba, warto przemyśleć tę opinię. Fotografia smartfonowa to odrębna umiejętność od fotografii z użyciem lustrzanki i aparatu bezlusterkowego, i musisz nauczyć się kilku aspektów. To nie tylko Twoje umiejętności robienia zdjęć; musisz też umieć skutecznie wykorzystywać swoją technologię.
Danny Maiorca/www
Fotografia smartfonowa wymaga również dobrego opowiadania historii i wiedzy o tym, jak skutecznie kadrować swoje tematy. W ten sam sposób, w jaki zachęcam ludzi do spędzania znaczącej ilości czasu z lustrzankami i aparatami bezlusterkowymi, uważam, że powinieneś robić to samo z fotografią smartfonową.
Możesz zacząć od przeczytania tego pełnego przewodnika dla początkujących w fotografii smartfonowej, jeśli chcesz wiedzieć, na które obszary zwrócić uwagę.
6. Musisz pozostać w trybie automatycznym
Ponieważ większość aparatów w smartfonach nie oferuje poziomów dostosowania, które można uzyskać w odpowiednich aparatach, łatwo pomyśleć, że musisz pozostać w trybie automatycznym. Jednak to absolutnie nieprawda. Korzystając ze smartfona, nadal możesz wprowadzić kilka zmian, aby zdjęcia wyglądały tak, jak chcesz.
Przede wszystkim zaleciłbym zmianę jasności i zablokowanie ustawień dla obrazu, który próbujesz uchwycić. Jeżeli urządzenie oferuje różne filtry, sugeruję eksperymentowanie z nimi, aby efektywniej dostosować ostateczny wygląd.
W niektórych przypadkach warto również skorzystać z różnych aplikacji do aparatu w smartfonie, aby uzyskać lepsze zdjęcia. Na przykład, po pobraniu takich aplikacji, możesz często dostosować czas naświetlania i przysłonę.
7. Nie możesz robić dobrych zdjęć w nocy
Mogą być trudności z robieniem zdjęć smartfonem w ciemności, ale zdecydowanie nie jest to niemożliwe. W niektórych okolicznościach preferuję używać swojego telefonu do fotografii nocnej, a nowsze aparaty w szczególności są w tym dobre.
Danny Maiorca/www
Smartfony obecnie mają znacznie lepszą stabilizację obrazu niż kiedykolwiek wcześniej, co ułatwia uchwycenie pożądanych zdjęć w słabym świetle. Ponadto, nie doświadczysz tak dużego ziarna, jak to miało miejsce w przeszłości.
Jeśli próbujesz robić zdjęcia smartfonem w nocy, zalecam szukać źródeł światła i wykorzystywać je tam, gdzie to możliwe. Możesz również użyć statywu i zastosować wiele innych sposobów, aby robić zdjęcia smartfonem w warunkach słabego oświetlenia.
Nie wierz we wszystko, co słyszysz o fotografii smartfonowej. Wiele z tych rzeczy to projekcje innych ludzi i nie chcesz, aby przeszkadzały w Twoim postępie. Przede wszystkim zachęcam Cię, abyś wyszedł i zrobił jak najlepsze foto z aktualnym urządzeniem; tylko Ty będziesz wiedział, kiedy czas na aktualizację.
Podsumowanie: W mitach na temat fotografii smartfonowej łatwo się pogubić, ale kluczem do sukcesu jest umiejętność dostosowania techniki do własnych potrzeb oraz zrozumienie mocnych stron swojego urządzenia. Nie pozwól, aby fałszywe przekonania ograniczały Twój rozwój jako fotografa. Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci zrobić krok w stronę lepszych zdjęć, a Twoja kreatywność ostatecznie wpłynie na jakość zdjęć, które wykonujesz, niezależnie od tego, jaki sprzęt masz dostępny.