Odpowiednie narzędzie do automatyzacji IT dla Ciebie

Zakres narzędzi wykorzystywanych w technice wytwarzania oprogramowania DevOps jest coraz szerszy. Obecnie są tysiące do wyboru, a każde narzędzie ma swoje powody, dla których warto go używać w Twojej firmie: według tego, jak pomaga osiągać cele, a nawet codzienne zadania. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym, czy doświadczonym programistą, możesz czuć się przytłoczony wyścigami o właściwą opcję.

Nawet po zawężeniu listy potencjalnych narzędzi (tych, które Cię interesują), rodzaje problemów, które będziesz rozwiązywać, są różnorodne. Na przykład możesz potrzebować określonego zarządzania konfiguracją lub wdrożenia aplikacji w infrastrukturze informatycznej (IT), więc wybór jest trudny. Jak dotąd wiodącymi narzędziami są Chef i Ansible.

Jeśli interesujesz się DevOps, musisz zrozumieć, kiedy wybrać konkretny stos technologii automatyzacji i dlaczego. W tym poście opiszę dwa narzędzia do automatyzacji, mając na uwadze, że każdy programista będzie miał unikalne potrzeby. I chociaż „najlepsze” narzędzie jest subiektywne, pokażę ci różnice, wymienię wspólne cechy, a tym samym pomogę ci dokonać świadomego wyboru.

Warunki DevOps Automation, które warto znać

Przed zagłębieniem się w całą transakcję między Ansible i Chef warto zapoznać się z najczęściej używanymi terminami w automatyzacji DevOps, aby kaskadowo płynnie zrozumieć domenę.

  • DevOps i DevSecOps — terminy odnoszą się odpowiednio do operacji programistycznych i operacji związanych z bezpieczeństwem programistycznym. Te techniki tworzenia oprogramowania obejmują podejścia do kultury, automatyzacji i projektowania platform z przecięciem zintegrowanego bezpieczeństwa jako wspólnej odpowiedzialności w całym cyklu życia IT. Chociaż zarówno DevOps, jak i DevSecOps są podobne, dodanie zabezpieczeń do DevOps daje początek DevSecOps, aby wszystko wyjaśnić.
  • Zarządzanie konfiguracją – proces ten polega na utrzymywaniu systemów komputerowych, serwerów i pełnego oprogramowania w pożądanym stanie. Takie podejście do obsługi oprogramowania gwarantuje, że oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli możesz zautomatyzować zarządzanie konfiguracją, zmniejszysz koszty, złożoność i ryzyko związane z ręcznymi błędami.
  • Architektura oparta na agentach – Chef stosuje to kryterium. Opisuje model automatyzacji i infrastrukturę, która wykorzystuje określone oprogramowanie, zwane agentami, do wykonywania w zarządzanych środowiskach. Aby rozpocząć korzystanie z modelu, należy zainstalować zależności na każdym węźle docelowym z dodatkowymi kontrolami bezpieczeństwa i regułami, co może być czasochłonne, zwłaszcza w przypadku dostarczania oprogramowania w ograniczonym czasie.
  • Architektura bez agentów – stosowane przez Ansible kryterium to obejmuje automatyzację i zarządzanie usługami IT bez potrzeby korzystania z agentów. Oprogramowanie sterujące nie wymaga długotrwałych instalacji i łączy się ze zdalnymi maszynami przez bezpieczną powłokę gniazda (SSH). Po skonfigurowaniu systemu nie ma potrzeby utrzymywania systemu wdrażania; więcej o tym później.
  • YAML – w całości, Yet Another Markup Language, czasami Yet Ain’t Markup Language, to język deserializacji używany do pisania plików konfiguracyjnych. YAML to nadzbiór JavaScript. Jest czytelny dla człowieka i łatwy w użyciu w połączeniu z innymi językami programowania.
  • Co to jest Ansible?

    Ansible to narzędzie do automatyzacji IT stworzone w 2012 roku przez firmę macierzystą Ansible Works w celu zautomatyzowania całego cyklu życia aplikacji w środowiskach IT. Ansible pomaga zautomatyzować zarządzanie konfiguracją, koordynować przepływy pracy i opracowywać aplikacje; lista jest długa. Model działania Ansible realizuje zadania w określonej, własnej kolejności, konsekwentnie realizując procesy środowiska IT.

    Ansible zwiększa jakość i produktywność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów poprzez optymalizację środowiska IT. Może to być również rozwiązanie wprowadzające smartness w domenie IT. Ansible łączy tradycyjne środowiska IT ze zwinną implementacją oprogramowania. Jest open source i opiera się na modelu klient-serwer. Projektanci Ansible twierdzą, że jest to jedyny silnik automatyzacji, który zrobotyzuje cały cykl życia APK w ramach ciągłego harmonogramu dostarczania. Automatyzacja polega na przekształcaniu złożonych zadań w powtarzalne podręczniki, upraszczaniu procesów i ostatecznie przyspieszaniu produkcji.

    Nic dziwnego, że nazwa „ansible” wywodzi się z literatury science fiction. Opisuje natychmiastowy system komunikacji nadprzestrzennej.

    Maszyny sterujące Ansible są oparte na systemach Linux/Unix — na przykład Debian, RedHat Enterprise Linux i macOS. Możesz uruchomić Ansible na Pythonie 2.7 lub 3.5. Po przejściu na platformy chmurowe Ansible działa w usługach internetowych Amazon (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud i Docker, z długiej listy dostawców. Ansible używa winRM i OpenSSH do połączeń zdalnych, oferuje samoobsługę, przeprowadza kontrolę dostępu opartą na rolach (RBAC) i umożliwia rozszerzone uprawnienia. W rezultacie Ansible zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo w DevOps i operacjach IT.

    Ansible może być wykorzystany do automatyzacji infrastruktury IT przez wielu operatorów w domenie, w tym operatorów, dyrektorów IT, menedżerów i inżynierów wersji. Teraz, gdy powiązałem Ansible z jego użytkownikami, co z organizacjami? Niezależnie od tego, czy prowadzisz duże, czy małe przedsiębiorstwa, możesz wdrożyć Ansible, aby usprawnić operacje IT. Jednak wiele firm korzystających z Ansible jest dostosowanych do domen technologii informacyjnej i komunikacji.

    Kluczowe cechy Ansible’a

  • Kolekcje treści Ansible — to narzędzie pomaga w tworzeniu silnej społeczności użytkowników. Ansible ma wbudowane wstępnie skomponowane moduły, które pomagają programistom i twórcom treści wydajnie współpracować w pracy. Ansible zapewnia spójną strukturę, dzięki której możesz przenosić pakiety modułów, ról, wtyczek i dokumentacji w procesie tworzenia treści. Fantastyczną częścią jest to, że zawsze możesz zapewnić spójną przepustowość treści bez martwienia się o aktualizacje wersji i wydania.
  • Katalog usług automatyzacji — jest to funkcja obsługująca udostępnianie, zarządzanie i całą automatyzację zasobów. Chociaż automatyzuje częste żądania użytkowników za pomocą wspomnianej wcześniej techniki RBAC, pomaga również spełnić wymagania zgodności IT.
  • Centrum automatyzacji — to narzędzie zapewnia dostęp do wyszukiwania i korzystania z treści firmy Red Hat i powiązanych partnerów. Możesz rozszerzyć jego zawartość, publikując i zarządzając kolekcjami Ansible w centrum automatyzacji. W szczególności „poradniki”, które pomogą Ci wykorzystać Ansible.
  • Środowiska wykonawcze automatyzacji — zazwyczaj jest to obraz kontenera, na którym budowane są środowiska automatyzacji IT. Jest to sposób na automatyzację zadań i procedur w standardowy sposób. W oczach programisty można go postrzegać jako wspólny język dla inżynierów automatyki, architektów platform i administratorów.
  • Automation Mesh – Ta warstwa upraszcza proces skalowania za pomocą dwustronnej warstwy komunikacyjnej. Narzędzie usprawnia elastyczność we wdrażaniu aplikacji, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie pogarszać widoczności i kontroli nad ekosystemem IT. Siatka automatyzacji zapewnia funkcje bezpieczeństwa, takie jak podpisywanie cyfrowe, zabezpieczenia warstwy transportowej (TLS), szyfrowanie ruchu i dodatkowe kontrole dostępu.
  • Automation Analytics and Insights – Ta część pomaga ocenić wydajność automatyzacji Ansible. Innymi słowy, jest to Twoja brama do sprawdzenia stanu Twojej automatyzacji na podstawie dających się zastosować danych, których możesz użyć do podejmowania logicznych i świadomych decyzji.
  • Zalety Ansibla

    • Łatwe do nauki. Nie potrzebujesz żadnych wymagań wstępnych.
    • Uproszczone zarządzanie konfiguracją i wdrażanie aplikacji.
    • Zwiększone bezpieczeństwo i niezawodność.
    • Dostępny scentralizowany pulpit automatyzacji i wizualizacji.
    • Obsługuje zgodność z przepisami IT.
    • Efektywny czasowo.
    • Umożliwia ciągłą integrację.
    • Większa społeczność

    Wady Ansible’a

    • Nie obsługuje systemu macOS.
    • Niedopracowany graficzny interfejs użytkownika (GUI)
    • Bezstanowy, a zatem nie śledzi zmian w zależnościach.
    • Niepożądana zdolność debugowania.

    Co to jest szef kuchni?

    Chef został wymyślony w 2009 roku przez firmę macierzystą OpsCode. Technologia Chef to następca oprogramowania po starym narzędziu konfiguracyjnym o nazwie Puppet, które było trudne do zrozumienia i wymagało stromej krzywej uczenia się. Szef kuchni jest nieco trudniejszy do zrozumienia, w przeciwieństwie do Ansible. Ale z praktyką staje się to łatwe, jak w przypadku każdego języka programowania. Chef i Puppet są marionetkami w języku programowania Ruby.

    „Chef to potężna platforma do automatyzacji, która przekształca infrastrukturę w kod…”

    – Projektanci szefów kuchni

    Tak więc Chef to kolejne narzędzie do automatyzacji, które sprawdza się w ciągłym wdrażaniu i zarządzaniu konfiguracją. Niezależnie od tego, czy Twoje operacje są lokalne, w środowisku hybrydowym, czy w chmurze, Chef automatyzuje konfigurację, wdrażanie i zarządzanie za pośrednictwem Twojej sieci, niezależnie od jej rozmiaru.

    Chef działa na wielu platformach, takich jak Windows, Cisco IO i Nexus. A jeśli jesteś programistą entuzjastycznie nastawionym do technologii chmurowej, Chef obsługuje platformy takie jak Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud Platform. Lista wykracza poza tutaj; przeprowadź badania, aby potwierdzić, że preferowany dostawca chmury jest obsługiwany.

    W przeciwieństwie do Ansible, z którego korzysta wielu użytkowników, Chef jest wyraźnie ukierunkowany na inżynierów DevOps i DevSecOps. Rozwiązanie jest z natury przyjmowane przez firmy informatyczne średniego i wyższego szczebla oraz firmy usługowe.

    Kluczowe cechy szefa kuchni

    Chef Solutions ma wiele istotnych cech architektonicznych; oto podział.

    • Chef Infra — to narzędzie umożliwia wydajną automatyzację, konfigurację, zarządzanie i wdrażanie infrastruktury IT. Chef Infra przekształca infrastrukturę w kod i zapewnia stabilne wdrażanie w całym jej zakresie. Chef Infra składa się z trzech elementów; Serwer szefa kuchni, stacja robocza i klienci. Jako kluczowy gracz stacja robocza działa na dowolnej platformie i obsługuje testowanie kodu przy użyciu różnych narzędzi.
    • Chef Habitat — jako produkt typu open source narzędzie to obsługuje wdrażanie aplikacji niezależnie od platformy. Definiuje, pakuje i dostarcza aplikacje automatycznie, jeśli spojrzysz na jego komponenty składowe, formaty pakietów, które często są izolowane, podlegające audytowi i niezmienne, oraz nadzorcę siedliska do zarządzania tymi pakietami.
    • Chef InSpec — ta platforma testowa typu open source działa na dowolnej platformie. Ramy są czytelne zarówno dla ludzi, jak i maszyn. Jest to również rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i zgodność. Dodatkowym atutem jest to, że możesz go użyć do przetestowania fizycznego sprzętu.
    • Chef Automate – to Twoja brama do integracji produktów typu open source, takich jak Chef InSpec i Habitat. Zapewnia pełne, ciągłe bezpieczeństwo i zgodność. Możesz także użyć Chef Automate do przeglądania całego ekosystemu IT i generowania spostrzeżeń, które byłyby przydatne.

    Zalety szefa kuchni

    • Gotowe szablony, które upraszczają konfigurację.
    • Łatwy w użyciu; szybko opracowuje książki kucharskie.
    • Zapewnia spójność i jakość podczas wdrażania.
    • Dobra personalizacja narzędzi; dostosuj pulpit do swoich potrzeb.
    • Nie można łatwo migrować szefa kuchni.
    • Automatyzuje zgodność IT.
    • Zapewnia bezpieczne i płynne dostarczanie do krytycznych aplikacji.

    Wady szefa kuchni

    • Wiele narzędzi wymaga wyjaśnień wśród użytkowników.
    • Wymaga zrozumienia języka programowania Ruby.
    • Stroma krzywa uczenia się.
    • Nie najlepiej dla mikroorganizacji.
    • Podąża za podejściem mistrz-klient, czyniąc go powolnym.
    • Relatywnie wyższe koszty.

    Kluczowe różnice między Ansible a szefem kuchni

    Chociaż zarówno Ansible, jak i Chef są na tej samej stronie w kwestii automatyzacji, mają cechy wyróżniające. Ta sekcja przedstawia różnice między Ansible i Chef.

    FeatureAnsibleChefInstallationŁatwy w instalacji, ponieważ wykorzystuje architekturę bezagentową. Wykorzystuje kryteria klient główny, które wymagają działania Chef Agent na każdym komputerze klienckim. Składnik stacji roboczej szefa kuchni również wymaga konfiguracji, co spowalnia cały proces instalacji. Używany język Wykorzystuje kryteria klient główny, które wymagają uruchomienia agenta szefa kuchni na każdym komputerze klienckim. Powiązany ze swoim natywnym Ruby, który jest bardziej oparty na programistach.ConfigurationPliki konfiguracyjne w Ansible nazywane są playbookami. Ansible wykorzystuje model działania konfiguracji push. Pliki konfiguracyjne w Chef nazywane są książkami kucharskimi. Szef kuchni stosuje technikę konfiguracji pull.Społeczność
    (Różnorodne operacje, które nie ograniczają się do spotkań, obecności w mediach społecznościowych, książek i szkoleń). Nowy produkt i relatywnie mniej do nauczenia się.
    Ma dużą społeczność.Chef to starszy produkt, więc jego dokumentacja jest lepsza.
    Stosunkowo mniejsza społeczność.

    Kładąc wszystko razem

    Jak widzieliście, Chef i Ansible to najbardziej wydajne systemy automatyzacji i konfiguracji rządzące DevOps, DevSecOps i innymi procesami IT. Ansible jest prosty i łatwy w użyciu, a wielu użytkowników może się go nauczyć. I odwrotnie, Chef ma wiele funkcji i pomaga wykonywać złożone operacje informatyczne.

    Widziałeś również zalety i ograniczenia zarówno Ansible, jak i Chef. Aby wybrać rozwiązanie do automatyzacji, musisz ocenić swoje wymagania. I chociaż twoje wymagania są spełnione, istnieje kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę z punktu widzenia wygody; aktualne funkcje dostępne w wybranym przez Ciebie rozwiązaniu i długoterminowe perspektywy. Weź pod uwagę inne czynniki, takie jak przyszłe obciążenie pracą lub wzrost wielkości organizacji w czasie.

    Jeśli dotarłeś tak daleko, DevOps wzbudził Twoje zainteresowanie. Jeśli tak jest, sugeruję, abyś poszedł naprzód z wyborem kariery lub przemyśleniami; dlatego powinieneś zapoznać się z naszym przewodnikiem, który nasi eksperci starannie wyselekcjonowali na temat najlepszych kursów DevOps.