Przeglądarki internetowe wyciszają irytujące wyskakujące okienka powiadomień

„Ta witryna chce wyświetlać powiadomienia!” Od lat jest irytującą częścią krajobrazu internetowego. Wiele witryn nadużywało funkcji, która miała dobre intencje, aby przeszkadzać użytkownikom, a teraz przeglądarki takie jak Mozilla Firefox i Google Chrome ulegają rozpadowi.

Dlaczego przeglądarka sprawia, że ​​są tak irytujące?

Możliwości powiadamiania były tylko częścią uczynienia z sieci lepszej platformy aplikacji. Aplikacje internetowe powinny mieć możliwość wysyłania powiadomień o nowych wiadomościach i e-mailach – jeśli tego chcesz. Te powiadomienia powinny nadejść, nawet jeśli strona internetowa jest zamknięta. Co jest nie tak z opcjami?

Cóż, przeglądarki internetowe prezentowały te żądania powiadomień w dość irytujący sposób. Kiedy odwiedzasz witrynę internetową – nawet jeśli jest to tylko jeden raz w celu przeczytania artykułu – może pojawić się komunikat, którego trudno zignorować. Coraz więcej witryn zaczęło dodawać żądania powiadomień. Na przykład witryna z wiadomościami może wysyłać nowe artykuły do ​​swoich subskrybentów za pośrednictwem powiadomień przeglądarki internetowej.

Problemem nie jest sama opcja powiadomienia. To, jak natarczywe jest żądanie powiadomienia. Przeglądarki internetowe powinny były rozprawić się z takimi wyskakującymi okienkami lata temu.

Mozilla Firefox pękła jako pierwsza

Cichsze powiadomienie w przeglądarce Firefox

Mozilla była pierwszym programistą przeglądarki, który rozprawił się z tymi irytującymi powiadomieniami. Zmiana pojawiła się w Firefoksie 72, wydanym 7 stycznia 2020 r.

Teraz zamiast dużego komunikatu z żądaniem, który wyskakuje, gdy tylko odwiedzisz witrynę, zobaczysz mały dymek na pasku adresu po lewej stronie adresu strony internetowej. Będzie się trochę poruszać podczas ładowania strony internetowej.

Nadal możesz włączyć powiadomienia dla witryny, klikając dymek, a następnie „Zezwalaj na powiadomienia”. Jeśli nie chcesz, aby dymek się poruszał, możesz zamiast tego kliknąć „Nigdy nie zezwalaj” – lub przejdź do opcji przeglądarki Firefox i całkowicie wyłącz żądania powiadomień.

Tak czy inaczej, nie zobaczysz wyskakujących okienek zaraz po otwarciu strony internetowej. Mówi Mozilla „Podczas testów odkryto, że około 99% monitów powiadomień nie jest akceptowanych, a 48% jest aktywnie odrzucanych przez użytkownika”.

Google Chrome 80 również wycisza irytujące monity

Powiadomienia są domyślnie blokowane w Chrome

Google podąża za tym przykładem w Google Chrome 80, który został wydany 4 lutego 2020 r. Ta zmiana nie będzie dostępna dla wszystkich od razu, ale Google twierdzi, że planuje automatycznie włączyć ją dla osób, które odrzucają powiadomienia w kółko i na stronach internetowych gdzie bardzo niewiele osób akceptuje powiadomienia.

Aby włączyć ją ręcznie, możesz przełączyć flagę „Używaj cichszych wiadomości”. Aby uzyskać do niego dostęp, podłącz chrome: // flags / # quiet-notification-prompts do paska adresu Chrome i naciśnij Enter.

Cichsza flaga żądania powiadomienia w Google Chrome 80

Gdy to zrobisz, możesz przejść do ustawień powiadomień Chrome – kliknij menu> Ustawienia> Zaawansowane> Ustawienia witryny> Powiadomienia i włącz opcję „Używaj cichszych wiadomości (blokuje wyświetlanie powiadomień)”.

Włączenie opcji cichszego przesyłania wiadomości w Google Chrome dla powiadomień w Ustawieniach.

Gdy ta funkcja jest włączona w Chrome, zobaczysz ikonę powiadomienia w kształcie dzwonu po prawej stronie omniboksu Chrome, znanego również jako pasek adresu. Najedź na niego myszą, a zobaczysz komunikat „Zwykle blokujesz powiadomienia. Aby pozwolić tej witrynie Cię powiadomić, kliknij tutaj ”.

Podobnie jak w Firefoksie, nadal możesz włączyć powiadomienia, jeśli chcesz. Strony internetowe po prostu nie mogą wielokrotnie przeszkadzać Ci wyskakującymi okienkami z powiadomieniami, które przerywają przeglądanie sieci.

A co z Apple Safari i Microsoft Edge?

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge jest teraz oparta na kodzie Chromium, który obsługuje przeglądarkę Google Chrome. Innymi słowy, spodziewaj się, że Microsoft Edge ograniczy powiadomienia sieciowe w taki sam sposób, jak robi to Google Chrome.

Firma Apple nie ogłosiła jeszcze żadnych planów wyciszenia tych irytujących żądań powiadomień w przeglądarce Safari. Jednak nadal możesz wyłączyć monity powiadomień w ustawieniach Safari. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby Apple poszedł w jego ślady i sprawił, że te żądania powiadomień również były mniej irytujące.

Aktualizacja: Apple dokonał zmiany w powiadomieniach Safari w 2019 roku, chociaż nie uczyniło ich „cichszymi” w taki sam sposób, jak Firefox i Chrome. Witryny nie mogą wyświetlać żądań powiadomień push podczas ładowania strony internetowej. Muszą prosić o uprawnienia do powiadomień w odpowiedzi na interakcję użytkownika na stronie.

Jeśli nie wiesz, Safari była pierwszą dużą przeglądarką, która blokowała żądania powiadomień push, gdy nie wykryto żadnej interakcji użytkownika. Pomaga to znacznie zmniejszyć ilość spamu w powiadomieniach.@googlechrome i @firefox eksperymentują też z podobnymi funkcjami pic.twitter.com/IttYdgejRj

– Luc s ??‍? (@Lucas_Does_Tech) 9 października 2019 r

x