Przeglądarki internetowe wyciszają irytujące wyskakujące okienka powiadomień

„Ta witryna pragnie wyświetlać powiadomienia!” to komunikat, który od lat jest źródłem frustracji dla użytkowników internetu. Wiele stron internetowych nadużywało tej funkcji, która miała na celu poprawę komunikacji, a w rezultacie przeglądarki takie jak Mozilla Firefox i Google Chrome zaczynają podejmować działania w tej sprawie.

Dlaczego przeglądarki są tak denerwujące?

Powiadomienia internetowe miały na celu uczynienie sieci bardziej funkcjonalną platformą. Aplikacje internetowe powinny umożliwiać użytkownikom otrzymywanie powiadomień o nowych wiadomościach i e-mailach, pod warunkiem, że sobie tego życzą. Te powiadomienia powinny być dostępne nawet, gdy strona internetowa jest zamknięta. Gdzie leży problem?

Okazuje się, że przeglądarki prezentowały prośby o powiadomienia w bardzo nieprzyjemny sposób. Gdy odwiedzasz witrynę – nawet tylko po to, by przeczytać artykuł – może się pojawić trudny do zignorowania komunikat. Coraz więcej serwisów zaczęło wprowadzać te żądania. Na przykład, strona informacyjna może przesyłać nowe artykuły do swoich subskrybentów za pomocą powiadomień przeglądarki.

Problem nie leży w samej funkcji powiadomień, ale w sposobie, w jaki są one przedstawiane. Przeglądarki powinny były zająć się tymi uciążliwymi wyskakującymi okienkami już dawno temu.

Mozilla Firefox jako pierwszy wprowadza zmiany

Mozilla była pierwszą przeglądarką, która podjęła działania w celu ograniczenia irytujących powiadomień. Zmiana ta została wprowadzona w Firefoksie 72, który zadebiutował 7 stycznia 2020 roku.

Zamiast dużego komunikatu, który pojawiał się natychmiast po odwiedzeniu strony, użytkownicy zobaczą teraz niewielką ikonę na pasku adresu po lewej stronie linku do witryny. Ikona ta porusza się podczas ładowania strony.

Możesz włączyć powiadomienia dla danej witryny, klikając na ikonę, a następnie wybierając „Zezwalaj na powiadomienia”. Jeśli wolisz, by ikona pozostała nieruchoma, możesz kliknąć „Nigdy nie zezwalaj” lub całkowicie wyłączyć powiadomienia w ustawieniach przeglądarki Firefox.

W każdym razie, nie będziesz już widzieć uciążliwych wyskakujących okienek zaraz po otwarciu strony internetowej. Mozilla twierdzi, że podczas testów około 99% monitów powiadomień nie jest akceptowanych, a 48% jest aktywnie odrzucanych przez użytkowników.

Google Chrome 80 również wprowadza zmiany

Google poszło w ślady Mozilli, wprowadzając zmiany w Google Chrome 80, które zadebiutowało 4 lutego 2020 roku. Nowe funkcjonalności nie będą dostępne dla wszystkich od razu, jednak Google planuje automatyczne włączenie ich dla użytkowników, którzy ciągle odrzucają powiadomienia oraz na stronach, gdzie akceptacja powiadomień jest bardzo niska.

Aby ręcznie aktywować tę funkcję, wystarczy przełączyć flagę „Używaj cichszych wiadomości”. Można to zrobić, wpisując chrome://flags/#quiet-notification-prompts w pasku adresu Chrome i naciskając Enter.

Po aktywacji, ikona powiadomienia w kształcie dzwonu pojawi się po prawej stronie paska adresu. Po najechaniu na nią myszą, zobaczysz komunikat: „Zwykle blokujesz powiadomienia. Aby pozwolić tej witrynie na przesyłanie powiadomień, kliknij tutaj”.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa, użytkownicy mogą włączyć powiadomienia, jeśli tego pragną, ale strony internetowe nie będą mogły natarczywie wyświetlać wyskakujących okienek, które przerywają przeglądanie treści.

A co z Apple Safari i Microsoft Edge?

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge opiera się na silniku Chromium, co oznacza, że można spodziewać się podobnych ograniczeń powiadomień jak w Google Chrome.

Apple na razie nie ogłosiło konkretnych planów dotyczących ograniczenia irytujących żądań powiadomień w Safari. Niemniej jednak, istnieje możliwość wyłączenia tych powiadomień w ustawieniach przeglądarki. Możliwe, że Apple w przyszłości również zdecyduje się na wprowadzenie zmian w tym zakresie.

Warto dodać, że Apple wprowadziło pewne zmiany w powiadomieniach Safari już w 2019 roku, chociaż nie były one tak „ciche” jak rozwiązania w Firefoxie i Chrome. Witryny nie mogą wyświetlać żądań powiadomień podczas ładowania strony, muszą poprosić o zezwolenie w odpowiedzi na interakcję użytkownika.

Jeśli nie wiesz, Safari była pierwszą dużą przeglądarką, która blokowała żądania powiadomień push, gdy nie wykryto interakcji użytkownika. To znacząco ogranicza ilość niechcianych powiadomień. @googlechrome oraz @firefox również testują podobne funkcje pic.twitter.com/IttYdgejRj

– Luc s ??‍? (@Lucas_Does_Tech) 9 października 2019 r


newsblog.pl