Spółka publiczna a prywatna: jakie są różnice?

Rozpoczynasz nowy biznes? Zarządzasz już firmą? Następnie musisz dowiedzieć się, czym jest firma publiczna, a czym prywatna.

Istnieją różne rodzaje i rozmiary firm. Na przykład małe firmy rodzinne, niezależni profesjonaliści tworzący agencję, duże firmy konsultingowe IT, firmy produkujące dobra konsumpcyjne i tak dalej.

Niezależnie od rodzaju działalności, rozróżnienie polega na sposobie, w jaki firma pozyskuje pieniądze na prowadzenie regularnej działalności lub jej rozwój. Nadchodzą firmy publiczne i prywatne. Jeden ma swobodę pozyskiwania pieniędzy z rynku publicznego, podczas gdy drugi może pozyskiwać fundusze wyłącznie prywatnie.

Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się o spółkach publicznych, firmach prywatnych i ich drobnych różnicach. W artykule przedstawimy również niektórych popularnych usługodawców, którzy chcą założyć firmę w USA lub Wielkiej Brytanii.

Co to jest spółka publiczna?

Kiedy jakakolwiek korporacja biznesowa otrzymuje status zbierania funduszy od ogółu społeczeństwa, jest zwykle znana jako spółka publiczna.

Spółka publiczna ma wielu właścicieli. Przede wszystkim udziałowcy publiczni, zarząd firmy i upoważniona przez SEC rada dyrektorów zarządzają spółką publiczną w USA. W przypadku innych krajów, takich jak Wielka Brytania, przepisy są dość podobne.

Takie firmy są zwykle dostępne do handlu akcjami na amerykańskich giełdach krajowych, takich jak NYSE, Nasdaq i AMEX (American Stock Exchange).

Spółki publiczne muszą przechodzić złożone procesy prawne, regulacyjne i sprawozdawcze, aby utrzymać swój status bez zmian. Ponieważ bycie publicznym oznacza, że ​​możesz zbierać fundusze publiczne i wykładniczo rozwijać swoją firmę.

Na przykład Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Berkshire Hathaway, UnitedHealth, Walmart, Meta itp. są spółkami publicznymi.

Co to jest firma prywatna?

Prywatna firma ma kilku właścicieli. Firmy te nie handlują swoimi akcjami na giełdach publicznych, takich jak NYSE, Nasdaq itp. Większość prywatnych firm może w ogóle nie mieć akcji.

Niektóre firmy prywatne mogą posiadać nieoficjalne akcje. Takie firmy handlują tymi akcjami w szarej strefie lub z prywatnymi firmami inwestycyjnymi. Ponieważ prywatne firmy nie mogą uzyskać finansowania publicznego z otwartego rynku. Muszą polegać na funduszach venture capital.

Prywatne firmy muszą jedynie przestrzegać przepisów DOS, aby prowadzić działalność w USA. Nie wymagają publicznego ujawniania sprawozdań finansowych ani przestrzegania przepisów SEC.

Firma prywatna może mieć różne struktury organizacyjne. Oto pięć oficjalnych struktur prywatnych firm w Ameryce Północnej:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC)

LLC zezwala wspólnikom i jednoosobowym właścicielom firmy na własność, ale właściciele nie ponoszą pełnej odpowiedzialności za firmę. LLC jest niezależnym podmiotem prawnym i współdzieli ograniczoną odpowiedzialność z właścicielami. Na przykład w przypadku upadłości władze nie mogą wykorzystać osobistych środków właściciela do spłaty zadłużenia.

Firma jednoosobowa

Taki biznes posiada jedna osoba. Właściciel ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszystko w firmie.

Współpraca

Gdy w jednoosobowej działalności jest kilku właścicieli, jednostka staje się firmą partnerską. Partnerzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania prawne i finansowe firmy.

C-korporacja

Gdy w prywatnej firmie, która nie działa na krajowych giełdach papierów wartościowych, istnieje nieograniczona liczba akcjonariuszy, nazywa się ją C-corporation. Małe i średnie firmy, które chcą wejść na giełdę, muszą przejść na C-corp przed złożeniem oferty publicznej.

S-korporacja

Kiedy prywatna firma sprzedaje swoje akcje łącznie 100 inwestorom (nie na giełdzie publicznej), w tym zarządowi, staje się S-korporacją. S-corps zwykle mają zarząd, który składa różne raporty do stanowych i federalnych agencji rządowych.

Największe prywatne korporacje w USA to Cargill, Koch Industries, Fidelity Investments, Mars, Publix Super Markets, C&S Wholesale Grocers itp.

Spółka publiczna a prywatna: różnice w skrócie

Poniżej znajduje się zwięzła tabela, w której omówiono cechy firm publicznych i prywatnych:

Charakterystyka Firma publiczna Firma prywatna Nazewnictwo Musi być zgodne z XXX Format ograniczony Musi być zgodny z YYY Format prywatny z ograniczoną odpowiedzialnością CzłonkowieCo najmniej 7Co najmniej 2Poziomy właścicieliNieograniczoneMaksymalnie 200Pozycje dyrektorskieCo najmniej 3 dyrektorówCo najmniej 2 dyrektorówPubliczny obrót akcjamiDozwoloneNiedozwoloneWalne ZgromadzenieWalne ZgromadzeniePowinno być fizycznie obecnych co najmniej 5 członków podczas ZWZPowinno być fizycznie obecnych co najmniej 5 członków podczas ZWZ WZAUstawowe zgromadzenieObowiązkoweOpcjonalneUjawnianie informacji publicznejObowiązkoweNiewymaganeProspekt emisyjnyObowiązkoweNiewymaganeZgłoszenia SECObowiązkoweNiewymaganeZgłoszenia DOSObowiązkoweObowiązkowePrzeniesienie akcjiŁatwiejsze niż firma prywatnaZłożone i nie mogą być przekazywane do ogółu społeczeństwaWielkość firmyWiększe niż firmy prywatneZwykle mniejsze niż firmy publiczne. środki od venture capital

Spółka publiczna a prywatna: wyjaśnienie różnic

Dostęp do Funduszy Biznesowych

Krytyczna różnica między firmami publicznymi a prywatnymi polega na pozyskiwaniu funduszy.

Spółka publiczna może pozyskiwać fundusze za pomocą kilku opcji, takich jak akcje publiczne, obligacje, papiery wartościowe rynku kapitałowego, inwestorzy venture capital itp.

Wręcz przeciwnie, prywatne firmy mogą pozyskiwać fundusze tylko dzięki pożyczkom bankowym i inwestycjom venture capital.

Zgodność z wytycznymi SEC

Spółka notowana na giełdzie musi składać do SEC różne raporty regulacyjne. Te godne uwagi są wymienione poniżej:

 • Kwartalny raport finansowy (FORM 10-Q)
 • Roczne sprawozdanie finansowe (FORMULARZ 10-K)
 • Skalowane wymagania dotyczące ujawniania
 • Raporty bieżące na FORMULARZU 8-K
 • Rejestracja ustawy giełdowej

Z drugiej strony prywatna firma nie musi składać powyższych raportów regulacyjnych do SEC.

Ujawnienia publiczne

Spółka notowana na rynku musi udostępniać publicznie raporty, wydarzenia i decyzje za pośrednictwem stron internetowych lub tablic ogłoszeniowych w swojej siedzibie. Ujawnienia te powinny dotyczyć działów administracji, zarządzania, kont i finansów firmy.

Z drugiej strony prywatna firma nie musi upubliczniać powyższych zdarzeń ani raportów.

Handel akcjami

Spółki publiczne składają oferty sprzedaży akcji w wielu formach, takich jak IPO, FPO, emisja praw poboru itp. Takie firmy mogą swobodnie sprzedawać swoje akcje ogółowi społeczeństwa za pośrednictwem krajowych giełd papierów wartościowych.

Wręcz przeciwnie, prywatna firma nie może sprzedawać swoich finansowych papierów wartościowych w ofertach publicznych. Musi sprzedawać swoje udziały inwestorom venture capital lub kupującym w szarej strefie.

Prywatność spółki publicznej: wycofanie z giełdy

Spółka publiczna może stać się spółką prywatną, jeśli rozpocznie postępowanie w sprawie wycofania z krajowego rynku giełdowego. Po pierwsze, jego promotorzy muszą wykupić wszystkie pozostające w obrocie akcje od akcjonariuszy publicznych.

Zazwyczaj firmy dokonują następujących transakcji, aby stać się prywatnymi:

 • Firma zewnętrzna lub firma inwestycyjna składa wezwanie do kupna wszystkich akcji będących w posiadaniu publicznym.
 • Korporacja publiczna łączy się z inną firmą prywatną.
 • Spółka publiczna ogłasza odwrócenie podziału akcji w celu zmniejszenia liczby akcjonariuszy publicznych.

Prywatna spółka wchodząca na giełdę: IPO

Jeśli chcesz wejść na giełdę, musisz złożyć wniosek o IPO na krajowych giełdach papierów wartościowych, takich jak NYSE, Nasdaq, AMEX, itp. Zanim to zrobisz, musisz zatrudnić agencję bankowości inwestycyjnej, aby przejrzała finanse Twojej firmy i ubezpieczyła Twoją IPO (15c211) rejestracja.

Następnie musisz zatrudnić sekretariat firmy, aby składał do SEC różne raporty finansowe, administracyjne i zarządcze. Nie wspominając o przesyłaniu różnych dokumentów rejestracyjnych, takich jak FORM S-1, FORM 10 itp.

Co więcej, będziesz także potrzebował brokera do składania wniosków o IPO. Musisz także pozyskać minimalne finansowanie od głównych inwestorów (kwalifikowanych inwestycji instytucjonalnych) przed sprzedażą IPO.

Do tej pory poznałeś dwa najważniejsze rozróżnienia firm w zależności od ich zobowiązań finansowych i sprawozdawczych. Teraz znajdź poniżej kilku dostawców usług inkorporacyjnych, którzy pomogą Ci założyć różne rodzaje firm:

Dostawcy usług rejestracji online w USA

ZenBiznes

Włączenie się jest trudnym zadaniem, ponieważ musisz zarejestrować swoją firmę w stanie w USA. Będziesz także musiał złożyć kilka wniosków i formularzy regulacyjnych, aby zachować zgodność z wytycznymi dotyczącymi rejestracji. Jednym z najlepszych sposobów jest zatrudnienie ekspertów, którzy mają doświadczenie w tego typu działaniach. Możesz rozważyć ZenBusiness.

Niektóre z zadań, które ZenBusiness wykona dla Ciebie to:

 • Pomóż wybrać opcje zgłoszenia
 • Prześlij swoje dokumenty założycielskie do urzędów państwowych
 • Śledź postępowanie państwowe po złożeniu wniosku
 • Dostarcz dokumenty założycielskie do swojego pulpitu nawigacyjnego
 • Pomóż w przestrzeganiu przepisów stanowych i federalnych, aby utrzymać się na powierzchni jako korporacja

Platforma pomaga małym firmom rozwijać się poprzez pozyskiwanie środków od firm inwestycyjnych w procesie inkorporacji.

Filenow

Filenow pomaga w składaniu wniosków biznesowych dla struktur firm, takich jak LLC, korporacje i korporacje S. Możesz wybrać Filenow, jeśli chcesz skoncentrować się na swojej firmie i pozwolić ekspertom na prowadzenie prac związanych z rejestracją biznesową.

Jego najważniejsze cechy to:

 • Zajmuje się wszystkimi dokumentami biznesowymi
 • Elektroniczne dostarczanie dokumentów firmowych
 • Ekspresowa wysyłka, jeśli potrzebujesz dokumentów fizycznych
 • Gwarancja bezbłędnego składania lub zwrotu pieniędzy
 • Żadnych ukrytych opłat

Filenow jest nie tylko dla istniejących firm. Możesz również założyć nową firmę. Oferuje aplikację Filenow Wizard do tworzenia firmy. Następnie eksperci ds. ewidencji biznesowej sprawdzają Twoje dokumenty.

Usługodawca składa również dokumenty w Departamencie Stanu (DOS) i przekazuje dokumenty pakietu korporacyjnego, gdy Twoja firma zostanie zatwierdzona.

DelawareInc.com

Jeśli chcesz cieszyć się różnymi korzyściami biznesowymi w amerykańskim stanie Delaware, możesz złożyć dokumenty założycielskie w DelawareInc.com.

Kluczowymi usługami, które przynoszą korzyści Twojej firmie są:

 • Certyfikat dobrej pozycji ze stanu Delaware
 • Uzyskaj nowy numer EIN lub federalny numer identyfikacji podatkowej
 • Uzyskaj uwierzytelnione kopie dokumentów firmowych
 • Usługi apostille dokumentów
 • Zgłoszenia biznesowe do kwalifikacji zagranicznych
 • Zmiany nazwy firmy

Firma obsługiwała zgłoszenia biznesowe dla ponad 300 000 firm w Delaware. Dlatego musisz sprawdzić tego usługodawcę, ponieważ ma duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Dostawcy usług rejestracji online w Wielkiej Brytanii

I formacje

Pierwsze formacje pomagają założyć firmę w Wielkiej Brytanii w czterech prostych krokach. Stworzyła bazę danych zarejestrowanych firm. Po prostu sprawdzasz nazwę firmy w swojej pamięci w tej bazie danych, aby sprawdzić, czy jest ona dostępna.

Następnie wystarczy wybrać pakiet usług z 1. Formacjami i przesłać informacje o firmie na jej portalu. Twój partner biznesowy odbierze stąd. W trakcie rejestracji nowej firmy możesz również uzyskać bezpłatne konto czekowe firmowe w niektórych placówkach partnerskich.

1st Formations oferuje szeroki zakres usług firmowych, niektóre z nich to:

 • Oświadczenie potwierdzające
 • Zmiana nazwy firmy
 • Sekretariat firmy
 • Emisja i przeniesienie akcji
 • Powołanie i rezygnacja dyrektora

Szybkie formacje

Rapid Formations pomogło ponad 750 000 firm rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii. Jeśli szukasz bezbłędnego zgłoszenia rejestracji, możesz sprawdzić tego agenta rejestracji firmy.

I to nie tylko dla obywateli Wielkiej Brytanii. Cudzoziemcy, którzy chcą założyć legalnie związaną korporację w Wielkiej Brytanii, mogą również uzyskać pomoc od Rapid Formations.

Pomaga również założyć nową firmę w prostych krokach, takich jak wybór nazwy firmy, wybór planu płatności, uiszczenie opłat i wypełnienie zlecenia zgłoszenia firmy. A jeśli przebywasz za granicą, możesz zakończyć proces w zaciszu swojego domu.

Firmy stają się proste

Firma Companies Made Simple oferuje naprawdę szybkie usługi tworzenia firmy w ciągu zaledwie 3 godzin roboczych. Jego usługi w zakresie składania wniosków biznesowych są odpowiednie dla wielu struktur firmy, w tym:

 • Wielka Brytania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • LLP
 • Ograniczona akcjami lub gwarancją
 • PLC
 • Płaska firma zarządzająca
 • Firmy uśpione lub półkowe

Firma Companies Made Simple zapewnia szereg usług korporacyjnych, dzięki czemu możesz wykonywać wszystkie transakcje z osobami trzecimi pod jedną zaufaną nazwą. Jego dodatkowe oferty usług to:

 • Wirtualne rozwiązania biurowe
 • Przekazywanie maila
 • Uzupełniające dokumenty firmowe
 • Zaświadczenie o dobrym stanie
 • Usługi akcji spółki
 • Doradztwo księgowe
 • Usługi sekretariatu firmy

Wniosek

Do tej pory ten artykuł dotyczący firmy publicznej i prywatnej powinien rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące różnych rodzajów firm w zależności od ich finansowania. Musisz również mieć jasny pomysł, czy chcesz pozostać jako firma prywatna, czy wejść na giełdę.

Co więcej, odkryłeś pewne zaufane usługi tworzenia firm, aby włączyć swoją firmę w Wielkiej Brytanii i USA.

Możesz również zainteresować się wskazówkami, jak zbudować jednoosobową firmę.