Spotify kontra YouTube Music: co jest lepsze?

YouTube Music to jedna z wielu alternatyw Spotify, które możesz wypróbować i zawiera zarówno różnorodną bibliotekę, jak i inteligentne funkcje odkrywania muzyki. Ale czy YouTube Music jest lepszy od Spotify? Dowiesz się tego w tym pełnym porównaniu.

1. Spotify kontra YouTube Music: biblioteki muzyczne

Spotify i YouTube Music różnią się pod względem bibliotek muzycznych, ale w dużym stopniu się pokrywają.

Spotify

Według stanu na listopad 2023 r. Spotify ma w swoim katalogu ponad 100 milionów utworów. Niezależnie od tego, czy szukasz najnowszego albumu Post Malone’a, czy muzyki rockowej z lat 60., Spotify ma dla Ciebie wszystko. Wielu nowych artystów zaczyna także od udostępnienia swoich utworów w Spotify, co ogromnie pomaga.

Muzyka z Youtube

YouTube Music, podobnie jak Spotify, udostępnia ponad 100 milionów utworów. Dużą zaletą YouTube Music jest to, że możesz znaleźć mashupy, klipy z koncertów i remiksy, które nie są dostępne w Spotify. Biorąc pod uwagę bliską współpracę YouTube z wytwórniami, prawdopodobnie nie napotkasz zbyt wielu problemów podczas wyszukiwania ulubionych utworów.

Mimo że Spotify posiada tak dużą kolekcję muzyki, w tej kategorii zapewnimy YouTube Music przewagę. Prostym powodem jest integracja YouTube Music z YouTube. Niemniej jednak różnice są marginalne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest YouTube Music, zapoznaj się z tym kompletnym przewodnikiem po YouTube Music dla początkujących.

Zwycięzca: YouTube Music

2. Aplikacje i projektowanie aplikacji

Aplikacje Spotify i YouTube Music działają na komputerach, tabletach i smartfonach. Niemniej jednak aplikacje są zaprojektowane inaczej i dlatego będą atrakcyjne dla różnych użytkowników. Oto porównanie YouTube Music i Spotify pod względem aplikacji i projektu aplikacji.

Spotify

Aplikacja Spotify ma ciemny motyw i starannie zorganizowane sekcje. W sekcji Twoja biblioteka zobaczysz zarówno spersonalizowane, jak i zapisane playlisty – a dzięki przydatnym wskazówkom i wskazówkom dotyczącym playlist Spotify, możesz w pełni wykorzystać swoje wrażenia ze słuchania.

W Spotify możesz także zobaczyć, czego ostatnio słuchałeś, na górze karty Strona główna. Tutaj aplikacja będzie także polecać nowe odcinki podcastów i muzykę, która może Cię zainteresować.

Karta Wyszukiwanie znajduje się pomiędzy Strona główna a Twoja biblioteka. Tutaj możesz szybko wyszukać treści, w które chcesz zagrać.

W aplikacji komputerowej Spotify możesz wyświetlić stronę wykonawcy aktualnie odtwarzanych utworów. Znajdziesz tu także ich biografię i daty nadchodzących tras koncertowych.

Muzyka z Youtube

YouTube Music ma dobrze zaprojektowaną aplikację zawierającą cztery karty:

  • Dom
  • Próbki
  • Badać
  • Biblioteka

Znajdziesz także pasek wyszukiwania.

W zakładce Strona główna znajdziesz listę polecanych teledysków oraz składanek, które przygotowaliśmy dla Ciebie. Działa to podobnie do funkcji Spotify Daily Mix. Ponadto możesz odkryć polecane albumy i nie tylko.

Sekcja Próbki zawiera fragmenty utworów, które mogą Cię zainteresować. Spotify udostępniło podobną funkcję w 2023 r., ale wersja YouTube Music jest nadal prawdopodobnie lepsza.

Karta Eksploruj umożliwia wyszukiwanie nowej muzyki na podstawie właśnie wydanej muzyki, a także list przebojów i różnych gatunków. Tymczasem w Bibliotece znajdziesz wszystkie zapisane utwory, albumy, wykonawców i playlisty.

Spotify jest tutaj niekwestionowanym zwycięzcą. Konstrukcja jest bardziej praktyczna, a interfejs znacznie bardziej intuicyjny. YouTube Music wprowadziło wiele ulepszeń, ale nadal wymaga trochę pracy, zanim będzie mogło konkurować.

Zwycięzca: Spotify

3. Odkrywanie muzyki

Czy Spotify jest lepsze od YouTube Music w odkrywaniu muzyki? Wiele osób odpowiedziałoby, że tak, ale różnice nie są tak wyraźne, jak mogłoby się wydawać. Oto podsumowanie oferty Spotify i YouTube Music w tym zakresie.

Spotify

Od lat największą siłą Spotify są funkcje odkrywania muzyki. Dzięki narzędziom takim jak cotygodniowa lista odtwarzania i możliwość dodawania polecanej muzyki do utworzonych list odtwarzania możesz z łatwością spędzić cały dzień na odkrywaniu nowych, wspaniałych utworów i artystów.

Ponadto Spotify udostępnia określone gatunki odpowiadające nastrojom i aktywnościom. Dzięki temu możesz po prostu wyszukiwać tematy takie jak „Focus”, a Spotify natychmiast wyświetli listy odtwarzania z białym szumem. Zautomatyzowaną stację radiową można uruchomić z dowolnego utworu lub artysty, który Ci się podoba.

To nie wszystko. Algorytmy Spotify tworzą dla Ciebie specjalne codzienne i cotygodniowe playlisty. Poza tym firma twierdzi, że istnieje ponad 4 miliardy playlist stworzonych zarówno przez kuratorów Spotify, jak i innych użytkowników. Możesz także odwiedzić witryny Spotify, aby znaleźć nową muzykę i playlisty.

Możesz nawet użyć funkcji AI DJ Spotify, aby połączyć swój strumień muzyczny z sugestiami nowych utworów.

Muzyka z Youtube

Chociaż YouTube Music ma narzędzia do odkrywania, często mogą one wydawać się ograniczone w porównaniu do Spotify. Strona Eksploruj pozwala wyszukiwać różne nastroje i gatunki, ale nie jest na tym samym poziomie, co Spotify.

Jednym z obszarów, w którym YouTube Music wyróżnia się na tle Spotify, jest możliwość oglądania nowych teledysków w aplikacji. Podobnie jak w przypadku szwedzkiej usługi przesyłania strumieniowego, możesz także przeglądać listy przebojów dla różnych krajów wraz z wieloma popularnymi utworami. YouTube Music jest również przydatny, jeśli chcesz usługi, która podejmuje decyzje za Ciebie.

Pomimo zalet YouTube Music, Spotify jest tutaj wyraźnym zwycięzcą. Dzięki Spotify masz większą kontrolę nad tym, czego chcesz słuchać.

Zwycięzca: Spotify

4. Funkcjonalność wyszukiwania

Zarówno YouTube Music, jak i Spotify mają funkcję wyszukiwania. Oprócz wyszukiwania nazw konkretnych utworów i albumów, możesz także skorzystać z tej funkcji, aby znaleźć muzykę na podstawie tekstu.

Wyniki wyszukiwania YouTube Music działają podobnie do wyników wyszukiwania w Google i YouTube. Wpisz, czego chcesz szukać, a następnie możesz wybrać z listy sugestii. Po wybraniu tej opcji zobaczysz listę najlepszych wyników.

Z drugiej strony Spotify generuje wyniki wyszukiwania w trakcie wyszukiwania. Dzięki temu możesz szybko znaleźć to, czego szukasz. A jeśli szukasz utworu na podstawie tekstu, zobaczysz tekst pasujący do tekstu.

YouTube Music ma rozbudowaną funkcję wyszukiwania i nie jest to zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę jej powiązania z Google. Jednak z punktu widzenia słuchania muzyki Spotify jest ponownie bardziej intuicyjne.

Zwycięzca: Spotify

6. Podcasty

Jednym z obszarów, w którym Spotify z łatwością pokonuje YouTube Music, jest możliwość strumieniowego przesyłania podcastów. Spotify ma bogatą platformę podcastów z mnóstwem tematów do odkrycia.

Co więcej, możesz przeglądać najpopularniejsze kanały i śledzić jeden z nich, aby otrzymywać powiadomienia o dodaniu nowego odcinka. YouTube Music nie oferuje jeszcze obsługi podcastów.

Zwycięzca: Spotify

7. Dźwięk

Jakość transmisji strumieniowej w YouTube Music różni się od jakości Spotify. Odtwarzacz internetowy Spotify umożliwia przesyłanie strumieniowe z szybkością AAC 256 kb/s, jeśli jesteś subskrybentem Premium. Jeśli jednak tak nie jest, liczba ta zostanie zmniejszona o połowę do 128 kb/s. Maksymalna prędkość w aplikacji Spotify wynosi 320 kb/s dla użytkowników Premium i 160 kb/s dla użytkowników Spotify Free.

Zawsze możesz dostosować wiele ustawień, aby poprawić dźwięk Spotify, na przykład zmieniając korektory i nie tylko.

YouTube Music może odtwarzać treści z szybkością transmisji bitów do 256 kb/s AAC. Minimalna szybkość transmisji, której możesz użyć w YouTube Music, to 48 kb/s, czyli więcej niż w Spotify (24 kb/s). Chociaż YouTube Music ma lepszą przepływność niż Spotify Free, nie dorównuje wersji płatnej. Co więcej, Spotify ma większą elastyczność w wyborze wysokiej jakości dźwięku lub zachowania danych.

Z tych powodów musimy dać Spotify zwycięstwo również tutaj. Różnice są jednak stosunkowo niewielkie i większość użytkowników ich nie zauważy.

Zwycięzca: Spotify

8. Dodatkowe funkcje

Chociaż YouTube Music nie oferuje nic więcej poza ofertą muzyczną, możesz oglądać w YouTube bez reklam, ponieważ jest to objęte subskrypcją YouTube Premium. Jeśli korzystasz z dużej ilości treści z YouTube, prawdopodobnie uznasz to za bardzo pomocne. Co więcej, możesz płynnie przełączać się między wersjami audio i wideo słuchanych utworów.

Spotify wprowadziło szereg przydatnych funkcji. Możesz przeczytać tekst swojej piosenki (jeśli jest dostępny) wraz z możliwością przejścia między utworami. Co więcej, możesz śledzić swoich znajomych i zobaczyć, czego słuchają.

Kolejną dużą zaletą korzystania ze Spotify jest funkcja Spotify Wrapped, która zapewnia pełny przegląd Twoich nawyków związanych ze słuchaniem muzyki w ciągu roku.

Zwycięzca: Spotify

9. Ceny

Spotify ma bezpłatną wersję, ale zawiera reklamy, które po pewnym czasie mogą stać się dość irytujące. Ceny subskrypcji Premium zależą od tego, gdzie mieszkasz, ale w przypadku słuchaczy z USA zapłacisz 10,99 USD miesięcznie za usługę Premium Individual i 14,99 USD za wersję Premium Duo. Studenci mogą uzyskać tę usługę za jedyne 5,99 USD miesięcznie, a plan rodzinny kosztuje 16,99 USD miesięcznie.

Podczas słuchania muzyki na YouTube bez subskrypcji Premium nie można słuchać w tle. YouTube Music kosztuje 10,99 USD miesięcznie, a YouTube Music i YouTube Premium łącznie będą kosztować 13,99 USD miesięcznie.

Chociaż miesięczne ceny członkostwa w obu przypadkach są podobne, Spotify oferuje lepszy stosunek jakości do ceny z punktu widzenia słuchania muzyki.

Zwycięzca: Spotify

Spotify kontra YouTube Music: którą wybrać?

Czy Spotify jest lepsze od YouTube Music? Cóż, jeśli spojrzysz na ocenione przez nas kategorie, w większości z nich Spotify zajmuje pierwsze miejsce. YouTube Music to świetny dodatek, jeśli masz już YouTube Premium, ale naszym zdaniem funkcje aplikacji są dość ograniczone w porównaniu do Spotify.

Ponieważ możesz skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego na obu platformach, warto wypróbować obie. Musisz także wziąć pod uwagę swoje potrzeby; zwykli słuchacze mogą preferować YouTube Music, natomiast poważni powinni prawdopodobnie wybrać Spotify.

x