Kiedy używać ich w swoich projektach

Jako projektant cyfrowy lub ilustrator prawdopodobnie słyszałeś o RGB, CMYK i Pantone, ale czy wiesz, co one wszystkie oznaczają? Aby uzyskać najlepszą, stałą jakość wyników, ważne jest, aby używać odpowiednich profili kolorów w projektach cyfrowych.

Czym są profile kolorów?

Profile kolorów lub tryby kolorów to rodzaj kolorów używanych w dokumencie grafiki cyfrowej. Ogólne tryby kolorów to CMYK, RGB i Pantone, ale jest w nich więcej specjalistycznych trybów kolorów.

Różne oprogramowanie lub urządzenia mają czasami określone tryby kolorów. Na przykład Procreate ma do wyboru profile kolorów, a także niektóre specyficzne profile RGB dostępne tylko dla Apple. Możesz także użyć różnych profili kolorów w zależności od regionu globalnego, w którym drukujesz projekty.

Kolory nie zawsze są wyświetlane jednakowo na ekranach. Różne profile kolorów są używane podczas drukowania projektu, tworzenia projektu na ekranie lub profesjonalnego drukowania projektów na dużą skalę w wielu seriach.

Jeśli tworzysz grafikę cyfrową lub drukowaną, powinieneś poznać profile kolorów i wiedzieć, kiedy prawidłowo ich używać. Dzięki temu wyniki będą zawsze prawidłowe, spójne i najwyższej możliwej jakości.

Co to jest CMYK?

CMYK to profil kolorów oparty na druku, który oznacza cztery kolory: cyjan, magenta, żółty i czarny (znany jako klucz w branży projektowej). Mieszając te cztery kolory, w druku można uzyskać wszystkie pozostałe kolory.

CMYK jest również znany jako czterokolorowy kolor procesowy lub kolor procesowy, nazwany tak, ponieważ w procesie drukowania wykorzystywane są cztery płyty drukarskie. CMYK to proces addytywny, co oznacza, że ​​drukowanie CMYK dodaje każdą warstwę koloru za pomocą techniki rastrowej, co skutkuje wydrukami w pełnym kolorze.

Kiedy używać CMYK

Jeśli masz zamiar drukować, powinieneś zawsze tworzyć dokumenty w profilu CMYK. Jeśli na przykład tworzysz przewodnik po stylu marki lub logo, powinieneś, jeśli to możliwe, dostarczyć odmiany kolorów CMYK wraz z RGB i Pantone.

Znacznie łatwiej jest przekonwertować dokument z RGB na CMYK i wiele drukarek internetowych to robi, na przykład podczas drukowania z drukarni Canva. Jeśli jednak z początkowego projektu wiesz, że wydrukujesz wynik, najlepiej utworzyć dokument w trybie CMYK, zamiast go później konwertować, ponieważ nie daje to doskonałych rezultatów.

W porównaniu z RGB kolory CMYK często wydają się stonowane. Wynika to z addytywnego charakteru druku CMYK i braku możliwości odtworzenia jasnych barw. Aby uzyskać jaśniejsze drukowane kolory, należy zastosować kolory Pantone.

Co to jest RGB?

RGB to profil kolorów używany w grafikach i obrazach cyfrowych lub ekranowych i oznacza czerwony, zielony i niebieski. Do tworzenia koloru wykorzystuje się proces redukcyjny ze światłem, który zapewnia znacznie większy zakres kolorów niż CMYK.

Im więcej światła, tym jaśniejsze odcienie, a im mniej światła, tym ciemniejsze odcienie – tak powstaje czerń w RGB, przy całkowitym braku światła.

Kolory RGB mają charakter redukcyjny. Oznacza to, że im więcej kolorów – lub światła – zostanie użytych, tym jaśniejsze i bielsze będą się one wydawać. Im mniej kolorów – czyli światła – zostanie użytych, tym ciemniejsze będą się one wydawać. Podobnie jak włączanie i wyłączanie światła.

Kiedy używać RGB

W przypadku wszelkich projektów cyfrowych tworzonych z myślą o ekranie należy używać profili kolorów RGB. Obejmuje to animacje i wideo, posty w mediach społecznościowych, odmiany logo, portrety postaci i wszystko, co można oglądać na ekranie lub urządzeniu.

Oczywiście czasami możesz chcieć wydrukować coś później, po wykonaniu tego w trybach kolorów RGB. W takim przypadku znacznie łatwiej jest stworzyć dokument w formacie RGB i przekonwertować go na CMYK w celu wydruku, niż na odwrót.

Podczas konwersji RGB na CMYK, ponieważ profile RGB tworzą większą gamę kolorów, odpowiednik CMYK będzie często bardziej wyciszony niż oryginalny dokument RGB. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli kolory są integralną częścią projektu.

Co to jest Pantone?

Kolory Pantone nie są dokładnie profilem kolorów, w którym można utworzyć dokument, ale zapewniają globalną spójność kolorów. Znany również jako PMS — Pantone Matching System — Pantone to rodzaj koloru, którego można używać w drukowanych projektach i dokumentach artystycznych za pomocą próbek kolorów.

Jak zapewne już wiecie, Pantone jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się kolorami. Zazwyczaj Pantone specjalizuje się w farbach, ale w świecie projektowania kolory Pantone są również światowym wzorcem spójności.

Kiedy stosować kolory Pantone

W przypadku hobbystycznego projektanta, ilustratora lub artysty cyfrowego być może nigdy nie będziesz musiał używać kolorów Pantone. Jeśli jednak projektujesz i drukujesz dopasowane kolorystycznie przedmioty na dużą skalę – szczególnie w przypadku marek rozpoznawalnych na całym świecie – Pantone będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o precyzyjne kolory.

Oprogramowanie Adobe Creative Cloud utrzymywało w swoich programach paletę kolorów Pantone, ale zostało usunięte w 2022 r. Jeśli chcesz używać spójnych kolorów w dużych brandach, musisz zapłacić za broszurę Pantone. Kolory broszury zapewniają wydrukowaną próbkę z tytułem i numerem — w ten sposób Kolor roku Pantone jest wyświetlane.

Kolor Pantone lub kolor dodatkowy można wykorzystać do tworzenia kolorów specjalnych, takich jak neony i metaliczne, których nie można wydrukować w typowym procesie czterokolorowym. Możesz także skorzystać z aplikacji Pantone Studio, w której możesz tworzyć palety kolorów.

Korzystając z systemu kolorów Pantone, masz pewność, że uzyskasz dokładnie taki kolor, jaki jest wymagany w danym zadaniu, niezależnie od kalibracji ekranu i miejsca drukowania. Należy jednak zawsze skalibrować monitor, aby uzyskać dokładne kolory, aby uniknąć rozczarowania podczas drukowania z nieskalibrowanego monitora.

W dużej mierze z systemów dopasowania Pantone korzystają marki o precyzyjnych i kultowych kolorach, takie jak Amazon czy UPS, gdzie marka może być rozpoznawalna na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie, być drukowana w różnych krajach lub przez różnych producentów. Kolor PMS zapewnia dokładne kolory we wszystkich obszarach, niezależnie od tego, kto projektuje i kto drukuje materiały dodatkowe.

Dowiedz się, jakiego profilu kolorów użyć

Znałeś akronimy profili kolorów, ale przy tak dużej liczbie opcji trudno się zdecydować, których użyć. W przypadku ogólnych projektów drukowanych należy stosować dowolny typ profilu CMYK, a RGB w przypadku projektów przechowywanych na ekranach i urządzeniach. Kolory Pantone powinny być zarezerwowane dla profesjonalnego druku marki, aby zapewnić globalną spójność bez względu na to, gdzie, jak i kiedy projekt jest drukowany.

x