USB4 kontra USB 3: wyjaśniono 7 kluczowych różnic

  • USB4 to najnowszy standard USB, oferujący większą prędkość przesyłania danych i lepsze nazewnictwo produktów w porównaniu do USB 3.
  • USB4 wymaga użycia złącza USB-C, natomiast USB 3 jest kompatybilne z wieloma typami złączy.
  • USB4 ma teoretyczną maksymalną prędkość transferu 120 Gb/s, podczas gdy najszybszy wariant USB 3 osiąga 20 Gb/s.

Od czasu wypuszczenia standardu USB 1.0 w 1996 roku istnieje kilka specyfikacji USB. Większość współczesnych urządzeń konsumenckich jest wyposażona w złącze USB w takiej czy innej formie.

Raz na kilka lat wydawana jest nowa specyfikacja USB, która opiera się na fundamentach stworzonych przez jej poprzedników. Jednak ze względu na charakter interfejsu nie zawsze jest od razu widoczne, co nowa wersja wnosi nad resztę.

Przyjrzyjmy się więc bliżej najnowszej specyfikacji USB, USB4, i ulepszeniom, jakie wprowadza w porównaniu ze starszą wersją USB 3.

1. USB4 a USB 3: Jaka jest różnica?

USB4, określany także jako USB 4, to najnowsza generacja standardu uniwersalnej magistrali szeregowej. Został wydany w sierpniu 2019 roku i jest oparty na specyfikacji Thunderbolt 3, którą Intel udostępnił bezpłatnie w tym samym roku. Z tego powodu Thunderbolt 4 i USB4 są dość podobne. Wymaga użycia złącza USB-C i oferuje kilka ulepszeń, w tym większe prędkości przesyłania danych i lepsze nazewnictwo produktów.

USB 3, znany również jako Super Speed, to trzecia główna wersja standardu uniwersalnej magistrali szeregowej. Pierwsza specyfikacja USB 3.0 została opublikowana w listopadzie 2008 roku i od tego czasu została zastąpiona kolejnymi specyfikacjami: USB 3.1 (2013) i USB 3.2 (2017). USB 3 może być dość mylące, więc zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat różnic między USB-C i USB 3, aby wyjaśnić, jak to wszystko działa.

USB4

USB3

Obsługiwane typy złączy

USB typu C

USB-A, USB-B, USB Micro-B, USB-C

Prędkości transferu (teoretyczne maksimum)

120 Gb/s

20 Gb/s

Dostarczanie mocy (minimalne)

7,5 W

3,0 W

Dostarczanie mocy (maksymalna)

240 W

Do 240 W (przy użyciu USB 3.2 i USB PD 3.1)

Zgodność

Kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi generacjami USB i Thunderbolt 3

Kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi generacjami USB

Marketing

USB X Gb/s

Super prędkość

Cena i wydajność

Mocniejszy i droższy. Głównie dla zaawansowanych użytkowników.

Bardziej opłacalne i obecnie bardziej dostępne

2. Obsługiwane typy złączy

USB4 to pierwszy główny standard USB wymagający użycia specjalnego złącza do działania, w tym przypadku złącza USB typu C. Z tego powodu prędkości transferu USB4 nie uzyskasz za pomocą niczego innego niż kabel USB C-C.

Z drugiej strony specyfikacja USB 3.2 nie wymaga użycia pojedynczego złącza. Zamiast tego współpracuje z czterema różnymi typami wtyczek i gniazd USB: SuperSpeed ​​Type-A (który ma o pięć pinów więcej niż wersja USB 2.0), złącze SuperSpeed ​​Type-B, USB 3.0 Micro-B i USB-C. Jest to ogólnie prawdą, ale USB 3.2 Gen 1 x 2 i Gen 2 x 2 wymagają w pełni funkcjonalnych kabli USB C-to-C do pracy na wielu liniach.

3. Prędkości transferu

Zgodnie z oczekiwaniami USB4 oferuje większą prędkość przesyłania danych niż USB 3. USB 3.2 Gen 2×2, najszybszy wariant USB 3, osiąga maksymalną prędkość 20 Gb/s, co stanowi minimum oferowane przez USB4. USB4 może przesyłać dane z prędkością do 120 Gb/s w porównaniu z USB4 2.0.

USB4 wprowadza również tunelowanie danych, które pozwala wielu protokołom danych i wyświetlania efektywnie dzielić dostępną przepustowość magistrali. Może to skutkować szybszym transferem danych podczas wysyłania mieszanych danych, nawet przy tej samej przepustowości co USB 3.2.

4. Dostarczanie mocy

Pierwsza specyfikacja Power Delivery, USB PD 1.0, mogła zapewnić do 100 W przy użyciu sześciu stałych profili mocy. Power Delivery 2.0 wprowadziło bardziej elastyczne zasady, a USB PD 3.1 zwiększyło maksymalną ilość mocy, jaką można dostarczyć za pomocą kabla USB do 240W.

Zarówno USB4, jak i USB 3 obsługują dostarczanie mocy do 240 W, ponieważ dostarczanie energii jest funkcją złącza USB-C, a nie protokołu. Wszystko, czego potrzebujesz, to wysokiej jakości, w pełni funkcjonalny kabel USB C-na-C, aby w pełni wykorzystać potencjał USB PD. Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak wybrać kabel USB odpowiadający Twoim potrzebom.

Główna różnica między USB 3 a USB4 PD polega na tym, że minimalna moc wyjściowa wynosi od 3,0 W do 7,5 W w USB4, ale maksymalna moc pozostaje taka sama i wynosi 240 W.

5. Kompatybilność wsteczna

Dla standardu USB ważna jest wsteczna kompatybilność (tak jak powinna), a nowsze wersje są zaprojektowane do współpracy ze starszymi. Nie musi to koniecznie oznaczać fizycznej kompatybilności, ponieważ niektóre złącza USB są przeznaczone do podłączenia do określonych portów USB i nie można ich podłączyć do innych typów.

Oznacza to raczej, że urządzenie USB zawsze będzie mogło komunikować się z innym po fizycznym podłączeniu, niezależnie od generacji.

Dlatego USB 3 i USB 4 są wstecznie kompatybilne ze specyfikacjami, które je poprzedzały. USB4 dodaje do miksu kompatybilność z Thunderbolt 3, chociaż jest to głównie funkcja opcjonalna.

6. Konwencje nazewnictwa

Oprócz oficjalnych nazw produktów, specyfikacje USB zawsze miały nazwę marketingową skierowaną do klienta. USB 1.0 miał nazwę Full Speed, USB 2.0 nazwano High Speed, a USB 3.0 wprowadził markę SuperSpeed, która stała się dość myląca i ostatecznie została zniesiona wraz z pojawieniem się USB4.

Teraz porty i kable USB są identyfikowane za pomocą schematu nazewnictwa wykorzystującego składnię „USB XGbps”, gdzie X to prędkość transferu w Gb/s. Moc może być również uwzględniona obok szybkości transferu, aby wskazać wartość znamionową dostarczania mocy.

USB4 wprowadza zestaw minimalnych standardów, które producenci muszą spełnić, aby oznaczyć swoje produkty jako USB4. Po pierwsze, wymaga użycia złącza typu C. Wymaga także obsługi trybu alternatywnego DisplayPort, pracy na dwóch pasach i Thunderbolt 3.

Natomiast USB3 nie ma żadnych obowiązkowych funkcji, z wyjątkiem tych specyficznych dla złącza lub wymaganych dla określonego trybu działania.

8. Cena a wydajność

Zaawansowane funkcje USB4 i względna nowość oznaczają, że kable i urządzenia je obsługujące będą droższe w porównaniu do USB 3. Jednakże w miarę upowszechniania się USB4 i spadku kosztów produkcji, USB4 będzie prawdopodobnie stawał się coraz bardziej przystępny cenowo. Mimo to USB4 oferuje prawie te same funkcje co Thunderbolt 4, a jednocześnie jest znacznie tańszy. Zatem wszystko jest dość względne.

USB 3 to opcja przyjazna dla budżetu, zapewniająca wysoką wydajność w niższej cenie. USB 3 spodoba się użytkownikom poszukującym ekonomicznego rozwiązania dla swoich podstawowych potrzeb w zakresie łączności. Z drugiej strony USB4 będzie bardziej przydatne dla graczy, montażystów wideo i innych zaawansowanych użytkowników. Przyda się również, gdy będziesz chciał zmienić komputer i będziesz musiał przenieść dużo plików.

USB4 kontra USB 3: który jest dla Ciebie najlepszy?

Chociaż nie powinno być zaskoczeniem, że nowszy standard deklasuje poprzedni, nadal robi wrażenie, że USB4 oferuje wyraźną i zdecydowaną poprawę w stosunku do USB3, zwłaszcza w porównaniu z Thunderbolt 3 i 4.

W większości przypadków naprawdę nie można się pomylić z żadną z opcji. To Ty decydujesz, czy nowe, błyszczące funkcje USB4 są warte dodatkowej ceny.