Wyjaśnienie tokenizacji nieruchomości w 5 minut lub mniej

Tradycyjne transakcje na rynku nieruchomości są drogie, powolne i skomplikowane. Tokenizacja nieruchomości sprawia, że ​​proces ten jest ekonomiczny, szybki i prosty.

Wielkość światowego rynku nieruchomości została wyceniona na 3,69 bln USD w 2021 r. Oczekuje się również, że jego tempo wzrostu będzie rosło według złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) na poziomie 5,2% w latach 2022-2030.

W samych Stanach Zjednoczonych przychody z nieruchomości w 2022 roku wyniosą około 370 miliardów dolarów. Ponadto oczekuje się wzrostu CAGR o 3,71% w latach 2022-2025.

To ogromne, prawda?

Żyjemy w najbardziej zaawansowanym technologicznie okresie w historii. Kiedyś osiągnięcie znacznego postępu technologicznego zajmowało dziesięciolecia, ale teraz każda zmiana zachodzi w ciągu kilku lat.

Potężny postęp technologiczny w branży nieruchomości jeszcze się nie wydarzy. I tu pojawia się tokenizacja nieruchomości.

Bądźcie czujni!

Najpierw zrozummy koncepcję tokenizacji.

Co to jest tokenizacja?

Tokenizacja to proces przekształcania rzeczywistych aktywów w tokeny cyfrowe. Wartość każdego żetonu zależy od wartości zasobu i liczby fragmentów.

Tokeny bezpieczeństwa to tokeny cyfrowe reprezentujące aktywa. W przypadku nieruchomości token bezpieczeństwa reprezentuje własność fizyczną.

Własnością fizyczną mogą być grunty, budynki mieszkalne lub komercyjne. Co więcej, możesz kupować i sprzedawać te nieruchomości za pomocą tokenów bezpieczeństwa.

Tokeny cyfrowe są budowane przy użyciu technologii blockchain. Ponadto te tokeny reprezentują Twoją własność zasobu.

Przejdźmy teraz do tokenizacji nieruchomości.

Czym jest tokenizacja nieruchomości?

Tokenizacja nieruchomości to konwersja nieruchomości do postaci tokena cyfrowego. Technologia Blockchain odgrywa ważną rolę w reprezentowaniu i zabezpieczaniu Twoich praw własności.

Oprócz zabezpieczenia praw własności, tokenizacja nieruchomości umożliwia posiadanie ułamkowych udziałów ogromnej nieruchomości. Na przykład możesz kupić kawałek ziemi, który pasuje do twojego budżetu.

Istnieją głównie trzy rodzaje tokenizacji nieruchomości. Oni są:

  • Tokenizacja mieszkaniowa: Ten proces tokenizacji obejmuje własność nieruchomości mieszkalnych dla instytucji, właścicieli aktywów, inwestorów i deweloperów.
  • Tokenizacja komercyjna: Ten proces obejmuje tokenizację nieruchomości komercyjnych za pomocą prawnie akceptowalnych protokołów.
  • Tokenizacja trofeów: tutaj tokenizacja jest powiązana z popularnymi budynkami w ważnych lokalizacjach.
  • Teraz, gdy zrozumiałeś tokenizację nieruchomości, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób blockchain zmienia branżę nieruchomości.

    Jak Blockchain zmienia branżę nieruchomości?

    Jak wspomniano wcześniej, kluczową rolę odgrywa tutaj blockchain. Inteligentne kontrakty i technologia rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) działają razem, aby zrewolucjonizować branżę nieruchomości.

    Technologia Blockchain pomaga rejestrować i egzekwować własność własności cyfrowej. Ponadto możesz cieszyć się tańszymi, wydajniejszymi i szybszymi transakcjami własności.

    Skoro znasz rolę blockchain w tokenizacji nieruchomości, zrozummy, jak to działa.

    Jak działa tokenizacja nieruchomości?

    Główne procesy związane z tokenizacją nieruchomości to:

    # 1. Strukturyzacja transakcji

    W tej fazie właściciele nieruchomości wybierają typ zasobów do digitalizacji. Na tym etapie brane są również pod uwagę obowiązujące przepisy, rodzaj akcjonariuszy i jurysdykcja.

    W tym miejscu jasno określono prawo akcjonariusza do jego majątku. Prawa te składają się z udziałów kapitałowych, dywidend i częściowego zarządzania, w zależności od projektu.

    Ponadto brane są pod uwagę ramy regulacyjne i struktury podatkowe.

    #2. Digitalizacja i selekcja

    Ta druga faza obejmuje przechowywanie informacji opartych na zasobach w łańcuchu bloków. W tej fazie inteligentne kontrakty przechowują informacje.

    Na tym etapie wybierany jest wymagany łańcuch bloków. Dlatego kryteria wyboru dla blockchaina zależą od zainteresowania inwestora.

    #3. Wydawanie, dystrybucja i marketing

    Podczas tej fazy token jest wydawany przy użyciu oferty tokena zabezpieczającego (STO). STO to proces, który obejmuje początkową sprzedaż tokena zabezpieczającego.

    Aby uzyskać jasny obraz, STO jest podobne do IPO giełdowego (Initial Public Offer). W przeciwieństwie do akcji, STO umożliwia inwestorom kupowanie tokenów zabezpieczających aktywa związane z nieruchomościami.

    Inną metodą jest zarejestrowanie środka trwałego w podmiocie takim jak Real Estate Investment Trust (REIT). W tym procesie token jest tworzony po procesie rejestracji.

    Godnym uwagi przykładem jest tokenizacja St. Regis Aspen Resort. Tutaj właściciel St. Regis Aspen Resort stworzył aktywa REIT, Aspen Digital. Aspen Digital został następnie przekonwertowany na Aspen Coins.

    Monety Aspen zostały zbudowane przy użyciu standardu tokenów ERC-20. Łącznie sprzedano 18 milionów tokenów po 1 USD za token, co dało łączną kwotę 18 milionów USD.

    Przed wydaniem i dystrybucją tokena obowiązkowe jest zakwalifikowanie się do standardów regulacyjnych. Ramy regulacyjne odgrywają kluczową rolę w ustalaniu podatków.

    Gdy tokeny nieruchomości są na sprzedaż, możesz je kupić za stablecoiny, kryptowaluty lub waluty fiducjarne. Dodatkowo zakupione tokeny będą dostępne w Twoim kryptoportfelu.

    Marketplaces prowadzą wreszcie działania promocyjne na różnych platformach internetowych. Proces marketingowy pomaga dotrzeć do inwestorów na całym świecie.

    Kto jest zaangażowany w tokenizację nieruchomości?

    Skoro już wiesz o tokenizacji nieruchomości, poznajmy też osoby zaangażowane w ten proces:

    # 1. Operatorzy

    Zarządcy nieruchomości są odpowiedzialni za zarządzanie aktywami. Odgrywają również kluczową rolę w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje w nieruchomości.

    Większość nabywców tokenów istnieje w różnych częściach świata. W rezultacie operatorzy działają również jako opiekunowie aktywów fizycznych.

    #2. Inwestorzy

    Tokenizacja umożliwia globalnym inwestorom kupowanie tokenów bezpieczeństwa. Ponadto korzystają z przywilejów własnościowych.

    Inwestorzy stanowią trzon całego procesu tokenizacji nieruchomości. Projekty nieruchomościowe z większą liczbą zainteresowanych inwestorów pomagają zwiększyć popyt i cenę tokenów.

    #3. Platformy

    Platformy tokenizacyjne działają jako pomost między operatorami nieruchomości a inwestorami. Rosnąca liczba takich platform pomaga w upowszechnianiu tokenów bezpieczeństwa.

    Ponadto możesz skorzystać z platformy tokenizacji, aby znaleźć nieruchomość odpowiadającą Twoim wymaganiom. Wymagania mogą obejmować przedział cenowy, lokalizację składnika aktywów, przyszły potencjał, opodatkowanie i inne.

    Załóżmy, że chcesz kupić token bezpieczeństwa, który kosztuje około 100 USD. W takim przypadku platforma pomaga filtrować tokeny, które mieszczą się w preferowanym budżecie.

    Korzyści z tokenizacji nieruchomości

    # 1. Przejrzystość i wydajność

    Proces tokenizacji prowadzony z wykorzystaniem blockchain zapewnia przejrzysty system. Dzięki temu możesz sprawdzać i weryfikować transakcje w czasie rzeczywistym.

    Księga publiczna rejestruje każdą informację związaną z transakcją. Przyszli inwestorzy mogą również wykorzystać te zapisane informacje.

    Oprócz przejrzystości tokenizacja nieruchomości korzysta również z wydajnych inteligentnych kontraktów. Tutaj Twoje zlecenie kupna jest realizowane automatycznie.

    #2. Płynność

    Sprzedaż nieruchomości jest gorączkowa i czasochłonna. Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną również w tej kwestii. Tokenizacja nieruchomości rozwiązuje ten problem braku płynności.

    Nie musisz się martwić o znalezienie kupca. Tutaj możesz kupować i sprzedawać tokeny bezpieczeństwa w dowolnym momencie.

    #3. Własność ułamkowa

    Kolejną wielką zaletą jest możliwość posiadania części majątku. Własność ułamkowa pomaga zainwestować nawet niewielką kwotę pieniędzy.

    Własność ułamkowa zapewnia również możliwość dywersyfikacji aktywów. Możesz kupować aktywa z różnych lokalizacji z ograniczonym kapitałem.

    Załóżmy, że masz 500 $ do zainwestowania w tokeny nieruchomości. W takim przypadku możesz zainwestować 100 USD w pięć różnych aktywów na całym świecie, aby czerpać korzyści z dywersyfikacji.

    #4. Żadnych pośredników

    Ilekroć myślimy o nieruchomościach, na myśl przychodzą agenci i brokerzy. Ale dzięki tokenizacji nieruchomości nie musisz się już o nie martwić.

    Tradycyjny sposób płacenia ogromnych opłat i prowizji maklerskich nie wchodzi już w rachubę. W rzeczywistości możesz kupić więcej tokenów bezpieczeństwa za tę zaoszczędzoną kwotę.

    #5. Szybsze rozliczenie

    Tradycyjne nieruchomości potrzebują dni, a nawet tygodni, aby sfinalizować transakcję. W przeciwieństwie do tego, możesz szybko kupować i sprzedawać tokeny bezpieczeństwa.

    Czas jest bardzo cenny, a tokenizacja nieruchomości pomaga zaoszczędzić czas. W oparciu o szybkość łańcucha blokowego poprawia się również szybkość transakcji.

    Ograniczenia tokenizacji nieruchomości

    Rzućmy też okiem na kilka wad tokenizacji nieruchomości:

    # 1. Przepisy i kwestie podatkowe

    Niepewność związana z regulacjami jest jedną z najważniejszych obaw związanych z tokenizacją nieruchomości. Do szerszego przyjęcia niezbędne są dobrze ugruntowane ramy regulacyjne.

    Zdrowe otoczenie regulacyjne jest niezbędne do zdobycia zaufania inwestorów. Ponadto jasne i uporządkowane zasady przyspieszą szybki rozwój sektora nieruchomości.

    Wraz z obawami regulacyjnymi brak jasności podatkowej to kolejny problem, z jakim boryka się tokenizacja nieruchomości. Tutaj nie ma zdefiniowanych reżimów podatkowych.

    #2. Zmienność

    Płynny charakter tokenizacji może również skutkować dużymi wahaniami cen. Zmiana ceny zmienia się w zależności od zmiany popytu na aktywa bazowe.

    Tokeny zabezpieczające z inwestorami krótkoterminowymi mogą powodować częste kupowanie i sprzedawanie. Lepiej więc wziąć pod uwagę przeszłe wyniki tokena, aby uniknąć bardzo niestabilnych.

    #3. Brak świadomości

    Większość ludzi nie jest świadoma tokenizacji nieruchomości. W rezultacie następuje opóźnienie w szerszym przyjęciu.

    Zachęcenie drobnych inwestorów do udziału może zmienić obecną sytuację. Podobnie, więcej inwestorów zapewnia większą płynność.

    Przyszłość tokenizacji nieruchomości

    Przed tokenizacją stoi świetlana przyszłość. Przyszły potencjał składa się z następujących elementów:

    • Gdy ludzie zapoznają się z tokenizacją nieruchomości, tokeny bezpieczeństwa staną się główną częścią portfela.
    • Wraz ze wzrostem uczestnictwa powstaje więcej rynków, na których można handlować tokenami zabezpieczającymi. Również tokeny bezpieczeństwa stają się aktywami płynnymi.
    • Inwestorzy na całym świecie mogą wykorzystywać tokeny zabezpieczające do dywersyfikacji swoich portfeli poprzez kupowanie aktywów na różnych kontynentach.
    • Wdrożenie Metaverse może zwiększyć wartość aktywów. Ponadto wirtualne wycieczki pomagają inwestorom zrozumieć aktywa bazowe.

    • Istnieje również potencjał do zbudowania silnej społeczności cyfrowej. Na przykład właściciele dużej działki mogą zbudować społeczność liczącą setki członków.

    Notka autora

    Tokenizacja nieruchomości ma ogromny potencjał, by zrewolucjonizować całą branżę nieruchomości. Dzięki technologii blockchain!

    Jako inwestorzy indywidualni możemy kupować tokeny reprezentujące nieruchomość. W razie potrzeby możemy go również sprzedać.

    Wraz z wprowadzeniem bardziej uregulowanych ram, tokenizacja może stać się kolejną wielką rzeczą w branży nieruchomości.

    Tokenizacja nieruchomości niewątpliwie zapewnia ekonomiczny i wygodny proces inwestowania w nieruchomości. Przy większej liczbie osób wchodzących w przestrzeń potencjał wzrostu jest nieograniczony.

    W nadchodzących latach będziemy mogli handlować tokenami bezpieczeństwa podobnie jak w handlu akcjami.

    Następnie możesz sprawdzić fundusze indeksowe kryptowalut i fundusze ETF.