Wyjaśnienie wszystkich obecnych typów Wi-Fi (5, 6, 6e, 7).

WiFi oznacza Wireless Fidelity, co pozwala nam przeglądać Twoją ulubioną aplikację lub łączyć się z Twoim środowiskiem pracy bez martwienia się o kable. W końcu chodzi o wysyłanie sygnałów drogą powietrzną. Tak więc następnym razem, gdy wejdziesz do kawiarni, musisz poprosić o dane uwierzytelniające Wi-Fi, aby się połączyć.

Ponieważ jednak standardy Wi-Fi ewoluują co kilka lat, musisz o nich wiedzieć, zwłaszcza o ich implementacji, specyfikacjach i kompatybilności.

W tym artykule omówiono typy Wi-Fi, w tym 5, 6, 6E i 7. Dowiemy się, w jaki sposób znajomość tych standardów Wi-Fi może pomóc zoptymalizować połączenia Wi-Fi między routerem, tabletem, smartfonem lub innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi, które możesz mieć. Pod koniec tematu będziesz w stanie dobrze zrozumieć typy Wi-Fi.

Zacznijmy.

Co to jest standard Wi-Fi?

Podobnie jak każda inna technologia, Wi-Fi jest również otwarte na interpretacje. To świetnie, ale tylko wtedy, gdy chcesz, aby Wi-Fi działało na małej przestrzeni lub projekcie. Jednak sytuacja może się skomplikować, gdy transmisje Wi-Fi występują między urządzeniami obsługującymi różne standardy Wi-Fi. Znajomość standardów Wi-Fi i uzyskanie urządzeń, które obsługują specyfikacje, jest niezbędne.

Czym dokładnie jest standard Wi-Fi?

Standard Wi-Fi to zestaw protokołów określających sposób działania i działania sieci Wi-Fi w określonym scenariuszu.

Możesz pomyśleć o standardzie Wi-Fi dla sieci Wi-Fi, który dyktuje różne rzeczy w tej sieci:

  • Czy Twoja obecna sieć Wi-Fi jest kompatybilna z urządzeniami opartymi na starszych lub innych standardach?
  • Jaki jest zasięg bezprzewodowy?
  • Jaka jest pojemność danych sygnału?

Te wartości mają znaczenie, zwłaszcza w środowisku biznesowym, w którym właściciel firmy musi przeprowadzić badania przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu sieciowego.

Trzy rodzaje mediów mogą przesyłać sygnały WiFi. Obejmują one:

  • Połączenie Ethernet (802.3)/stacja bazowa: Urządzenie sieciowe działa jako główny host sieciowy i zapewnia routerom uzyskanie połączenia sieciowego.
  • Punkt dostępu: Punkt dostępu akceptuje połączenie Ethernet, a następnie tworzy połączenie bezprzewodowe z połączenia przewodowego, emitując fale radiowe.
  • Uzyskiwanie dostępu do urządzeń: Wreszcie masz urządzenia obsługujące Wi-Fi, które mogą odbierać fale radiowe, dając urządzeniom możliwość komunikacji.

Routery koncentrują się głównie na konwersji fal radiowych na kod binarny. Kod binarny jest następnie tłumaczony na kod wymagany do przeglądania ruchu internetowego.

Czym różni się 2,4 GHz od Wi-Fi 5 GHz?

Wi-Fi działa na zasadzie przesyłania sygnałów elektromagnetycznych. Sygnały te są rozdzielane na wiele kanałów, aby zapewnić przesyłanie danych przy mniejszym interfejsie i ruchu.

Kod binarny generowany przez użytkownika jest przesyłany bezprzewodowo po przekształceniu go w sygnały bezprzewodowe. A chip Wi-Fi w Twoim urządzeniu odbiera, wysyła, koduje i dekoduje sygnały Wi-Fi.

Dwie popularne częstotliwości używane przez nowoczesne urządzenia Wi-Fi do przesyłania fal radiowych to częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz.

  • 2,4 GHz → Jest to najczęstszy zakres częstotliwości wykorzystywany przez urządzenia.
  • 5,0 GHz → Wyższa częstotliwość zdolna do przesyłania większej ilości danych na sekundę.

Różne typy Wi-Fi

Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) opracowuje standardy WiFi dla sieci WLAN. Standard zapewnia poprawną komunikację między urządzeniami bezprzewodowymi a stacjami bazowymi bezprzewodowo.

Zadaniem IEEE jest rozwijanie i utrzymywanie standardów przy jednoczesnym zapewnieniu, że strony prawidłowo je rozumieją. Prowadzi to również do niezawodnej współpracy i sprawia, że ​​technologia jest powszechnie akceptowana na całym świecie.

Krótko mówiąc, te standardy Wi-Fi pomagają zrozumieć cel Wi-Fi i zapewnić identyfikację urządzeń różnych producentów. Przejrzyjmy je poniżej.

Stare i przestarzałe: Wi-Fi 1, 2,3, 4

Technologia Wi-Fi została wprowadzona w 1997 roku. W tym samym roku IEEE było odpowiedzialne za standaryzację technologii Wi-Fi. Pierwszym standardem WiFi jest WiFi 1.

Standaryzacja Wi-Fi rozpoczęła się w 1997 roku wraz z pierwszym standardem WLAN o nazwie 802.11. Nazwa „802.11” pochodzi od grupy, która stworzyła ten standard. Jednak nie jest to najszybszy standard WLAN, biorąc pod uwagę, że pojawił się w 1997 roku. Obsługiwał przepustowość sieci 2 Mb/s (megabitów na sekundę) — bardzo niską przepustowość dla obecnej generacji urządzeń, usług i aplikacji sieciowych.

Następnie pojawił się IEEE 802.11b, znany również jako Wi-Fi 2. Jego specyfikacja pojawiła się w 1999 r., ulepszona w stosunku do Wi-Fi 1, oferuje połączenie o przepustowości do 11 Mb/s i wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. Został stworzony z myślą o użytkownikach domowych. W tym samym roku IEEE wypuścił standard 802.11a do użytku komercyjnego. Działa na częstotliwości 5 GHz z maksymalną przepustowością 54 Mb/s.

Wi-Fi 3 (IEEE 802.11g) zostało wprowadzone na rynek w 2003 roku. Szybkość wynosiła 2,4 GHz przy maksymalnej prędkości 54 Mb/s. Zwiększone prędkości zaowocowały lepszym przyjęciem standardu WiFi na całym świecie.

W 2009 roku sygnały WiFi, standard WiFi 4 (IEEE 802.11n), wprowadziły wykorzystanie wielokanałowe. Poprawiła również szybkość transmisji danych na częstotliwościach 2,4 Ghz i 5,0 Ghz, każda z maksymalną przepustowością 600 Mb/s.

Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac

Standard IEEE 802.11ac, znany również jako WiFi 5, jest najczęściej używanym standardem. Został wydany w 2014 roku. Wskaźnik adopcji był również wysoki, ponieważ zwiększył przepustowość danych urządzeń WiFi do oszałamiających 1300 Mb/s. Wraz ze zwiększoną szybkością obsługiwał również szersze kanały, co oznacza, że ​​spełnia wymagania współczesnych potrzeb bezprzewodowego przesyłania dużych ilości danych, takich jak przesyłanie strumieniowe.

Wi-Fi 5 dodało również obsługę Multi-User MiMO (MU-MIMO) — umożliwiając połączenie w celu korzystania z dodatkowych kanałów transmisji Wi-Fi, dzięki czemu jest bardziej niezawodną opcją w domach i biurach z wieloma urządzeniami.

Poza tym routery WiFi 5 wspierały kompatybilność z WiFi 3 i 4, umożliwiając współpracę ze starymi urządzeniami.

# 1. Router Linksys Mesh WiFi 5

Jeśli szukasz solidnego routera WiFi5, router Linksys Mesh WiFi 5 to doskonały wybór.

Zapewnia obsługę ponad 20 urządzeń i zasięg 200 stóp kwadratowych. Router może zapewnić przepustowość 2,2 Gb/s, zapewniając wystarczającą przepustowość do grania, przesyłania strumieniowego i pracy — bez martwienia się o spowolnienia lub opóźnienia.

Wi-Fi 6/6E IEEE 802.11ax

WiFi 6/6E (IEEE 802.11ax) to zestaw standardów zgodny ze standardami ax. Zwiększa przepustowość sieci WiFi do 10-12 Gb/s, co stanowi prawie 40% wzrost w porównaniu ze standardem WiFi 5 ac. Wi-Fi 6E rozszerzyło się na pasmo częstotliwości 6 GHz i opiera się na Wi-Fi 6. I dlatego 6E oferuje dodatkowe widmo do transmisji danych. 6E jest dostępne na kanałach 2,4 i 6 GHz, natomiast Wi-Fi 6 jest dostępne zarówno na kanałach 2,4, jak i 5 GHz.

Aby zoptymalizować i zwiększyć wydajność transferów Wi-Fi, Wi-Fi 6/6E dodało obsługę wielodostępu z podziałem na ortogonalne częstotliwości (OFDMA) — ponieważ dzieli dane na mniejsze podkanały. MU-MIMO również otrzymuje aktualizacje, umożliwiając więcej jednoczesnych połączeń w celu lepszej obsługi wielu urządzeń.

Wi-Fi 6/6E to nowe technologie. Jednak nadal można uzyskać routery WiFi, które nie tylko obsługują standardy 6/6E, ale są również kompatybilne ze starszymi. Zalecamy sprawdzenie następujących routerów.

# 1. Linksys Atlas Pro 6

Linksys Atlas Pro 6 to dwuzakresowy router Mesh WiFi, który obsługuje ponad 30 urządzeń i ma zasięg 2700 stóp kwadratowych.

Router jest łatwy w konfiguracji i oferuje dobrą prędkość nawet na duże odległości w domu lub biurze. Chipset routera może również obsługiwać wiele zadań, w tym przesyłanie strumieniowe i granie.

#2. Netgear Orbi WiFi 6E

System siatki Netgear Orbi WiFi 6E może pokryć 9000 stóp kwadratowych i do 200 urządzeń. Posiada 10-gigabitowy port internetowy — co czyni go idealnym wyborem dla biznesu.

Netgear Orbi jest wyposażony w obsługę 6E, oferując lepszą obsługę widma przy wyższej wydajności transmisji danych.

TP-Link Deco Mesh obsługuje standardy 6E, oferując prędkość 4800 Mb/s w paśmie 5 i 6 GHz. Prędkości w kanale 2,4 GHz są również niewiarygodne i wynoszą 1148 Mb/s.

System mesh jest również kompatybilny ze starszymi standardami bezprzewodowymi, dzięki czemu możesz korzystać ze wszystkich swoich urządzeń bez obaw o kompatybilność. Ogólnie rzecz biorąc, Deco Mesh to świetny router WiFi 6 mesh.

#4. Wi-Fi 7 IEEE P802.11be

WiFi 7 to standard Wi-Fi nowej generacji oparty na projekcie poprawki IEEE P802.11be. Prace nad standardem wciąż trwają, a IEEE pracuje nad wydaniem ostatecznej wersji dla konsumentów i firm. Przenosi wydajność Wi-Fi na nowy poziom dzięki ulepszeniom w stosunku do Wi-Fi 6 i 6E.

Technicznie rzecz biorąc, będzie zawierać kanały 320 MHz i 4K QAM (kwadraturowa modulacja amplitudy). Kanał 320 MHz może przesyłać dwa razy więcej danych w porównaniu z poprzednią generacją. 4K QAM sprawia, że ​​dane są gęściej upakowane w każdym sygnale niż 1K QAM WiFi 6/6E.

Mimo że Wi-Fi 7 nie jest oficjalnie dostępne, możesz już uzyskać routery obsługujące Wi-Fi 7. Te routery będą obsługiwać Wi-Fi 7 po jej sfinalizowaniu.

Uwaga: sprzęt tego routera jest zgodny ze wstępną wersją roboczą standardów Wi-Fi 7 i powinien obsługiwać Wi-Fi 7, gdy jest niedostępny.

Router siatkowy TP-Link BE22000 może obsługiwać Wi-Fi 7 po jego wyłączeniu.

Posiada 8 anten o wysokim zysku i oferuje 12-strumieniowe połączenie 22 Gb/s z przewodowymi portami 2 x 1G i 2 x 2,5G. Router może pokryć obszar do 9600 stóp kwadratowych.

#6. MeshForce M7

Meshforce M7 to trójzakresowy system siatki dla całego domu, który obsługuje Wi-Fi 7. Pozwala pokryć zasięgiem ponad 7 pokoi, łącząc ponad 75 urządzeń bez żadnych spadków wydajności na powierzchni 6000 stóp kwadratowych.

Ostatnie słowa

Jak każda inna technologia, Wi-Fi stale ewoluuje. Standardy Wi-Fi pomagają w dalszym rozwijaniu technologii Wi-Fi, zapewniając jednocześnie producentom możliwość tworzenia kompatybilnego sprzętu o wysokiej wydajności dla konsumentów i firm.

Poznając różne typy Wi-Fi, możesz z pewnością określić swoje potrzeby, ułatwiając modernizację pod względem szybkości i kompatybilności.

Następnie sprawdź, jak bezpiecznie udostępnić hasło Wi-Fi z iPhone’a.