W sieci znajdziemy mnóstwo narzędzi wspomagających proces tworzenia tekstów, zarówno dla studentów, jak i profesjonalnych autorów. Służą one do generowania pomysłów, udoskonalania gramatyki, podnoszenia czytelności artykułów, a nawet do całkowitego wyręczenia w pisaniu. Jednakże, ChatGPT przewyższa większość z nich, oferując te i wiele innych funkcji w jednym, intuicyjnym interfejsie.
ChatGPT, nie będąc przywiązanym do żadnego konkretnego stylu czy tematyki, dostosuje się do różnorodnych potrzeb pisarskich. Co więcej, poprzez odpowiednie zapytania, można go spersonalizować, aby idealnie odpowiadał naszym wymaganiom.
Podczas pracy, mam go zawsze otwartego w osobnej karcie. Pomaga mi zarówno w poszukiwaniu inspirujących tematów, jak i w udoskonalaniu szkiców. Dzięki ChatGPT, zadania wykonuję sprawniej i z większą precyzją. Jeśli Ty również chcesz wykorzystać potencjał tego narzędzia, by usprawnić swój proces pisania, jestem tu, aby Ci pomóc.
W tym artykule przedstawię Ci szereg sposobów, w jakie ChatGPT może wspomóc Twoją pracę pisarską. W miarę możliwości, podam również przykłady zapytań, które możesz dowolnie modyfikować.
Pamiętaj: ChatGPT powinien służyć wyłącznie do ulepszania treści lub generowania pomysłów. Kopiowanie i wklejanie tekstu wygenerowanego przez chatbota jest plagiatem, który można łatwo wykryć.
Ograniczenia wiedzy ChatGPT
Warto omówić ograniczenia ChatGPT, ponieważ może on dostarczać nieścisłych informacji. Korzystam z darmowej wersji, więc o tych limitach będę mówił. Te ograniczenia odnoszą się także do ChatGPT Plus, nawet przy dostępie do internetu.
Chociaż ChatGPT przeszedł trening na ogromnej bazie danych, jego wiedza w wielu obszarach, takich jak religia czy prawo, jest ograniczona. Ponadto, dane, na których bazuje, są aktualne tylko do września 2021 roku, więc nie pomoże w kwestiach związanych z najnowszymi wydarzeniami. Nie ma też własnej opinii, co dodatkowo ogranicza jego możliwości. Niemniej jednak, w kategorii generatorów tekstu opartych na sztucznej inteligencji, jest to zdecydowanie jedno z najlepszych narzędzi.
Co gorsza, ChatGPT potrafi wprowadzać w błąd, choć oczywiście nieświadomie. Został zaprojektowany, aby z pewnością wyrażać swoje myśli, przez co nawet fałszywe informacje podaje w sposób przekonujący. Może to być niebezpieczne dla osób, które nie mają wiedzy w danym temacie.
Zawsze należy weryfikować informacje dostarczane przez ChatGPT, szczególnie definicje i rozumienie pojęć. W razie wątpliwości, wystarczy proste wyszukiwanie w internecie. Oczywiście, nie dotyczy to kwestii stylistycznych, ponieważ gramatyka, pisownia i struktura tekstu pozostają bez zmian. Należy jednak pamiętać o plagiacie generowanym przez chatbota, ponieważ mimo jego gadatliwości, treść generowana przez AI nadal może zostać wykryta.
Poszukiwanie tematów do pisania
Zastosowania ChatGPT są różnorodne. W kontekście pisania, może pomóc w poszukiwaniu tematów, bazując na Twojej wiedzy. Możesz zawężać wyniki, by znaleźć dokładny tytuł, który warto zgłębić. Należy jednak pamiętać o ograniczonej bazie wiedzy narzędzia. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na wykorzystanie ChatGPT do generowania ciekawych pomysłów:
Generowanie pomysłów na podstawie słów kluczowych
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie jest podanie kilku słów kluczowych, a następnie poproszenie narzędzia o wygenerowanie propozycji. Przykładowo, możesz poprosić o 10 pomysłów na artykuły blogowe na podstawie słów kluczowych: Windows, bezpieczeństwo, porady, aplikacje.
Ponieważ narzędzie stara się połączyć wszystkie słowa kluczowe w każdym pomyśle, staraj się nie podawać ich zbyt wielu – 2-4 powinny wystarczyć. Warto również wspomnieć o celu tematu, ponieważ propozycje będą do niego dopasowane. W powyższym przykładzie, celem jest „artykuł blogowy”. Poniżej znajdziesz przykładowe zapytanie:
🤖 Podaj mi 10 tematów na (Twój cel) opartych o te słowa kluczowe:
Chcesz zostać mistrzem zapytań ChatGPT? Sprawdź te potężne podpowiedzi, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał narzędzia.
Udoskonalanie pomysłów
Poprzez powyższe zapytanie otrzymasz ogólne pomysły związane ze słowami kluczowymi, które są zazwyczaj powszechne. Poniżej znajdziesz informacje, które możesz dodać do zapytania, aby doprecyzować propozycje:
- Podaj długość artykułu, np. praca dyplomowa na 9000 słów lub krótki artykuł na 700 słów.
- Jeśli to możliwe, zapytaj o podtematy w głównym temacie.
- Określ grupę docelową, np. dzieci, eksperci w danej dziedzinie, początkujący czy właściciele małych firm.
- Zaznacz, że interesują Cię unikatowe i mniej znane pomysły (ChatGPT ma wiedzę o popularności słów kluczowych).
- Możesz wspomnieć o aspekcie tematu, np. „pomysły powinny być kontrowersyjne lub porównywać dwa produkty”.
🤖 Na przykład: „Znajdź pomysły na posty blogowe o Windows 11, skupiając się na jego bezpieczeństwie. Upewnij się, że pomysły są unikalne i mniej znane. Powinny być na tyle obszerne, by napisać post na 2000 słów”.
Poniżej znajduje się zrzut ekranu z wygenerowanymi propozycjami.
Zrozumienie potrzeb związanych z tematem
Po wybraniu tematu możesz zapytać ChatGPT o jego znaczenie i powody, dla których ktoś mógłby chcieć go zgłębić. Zadawaj dalsze pytania, aby dowiedzieć się o zapotrzebowaniu i potencjalnej grupie odbiorców.
Jeśli nie jesteś pewien samego tematu, możesz skorzystać z narzędzia „People Also Ask” w Google.
Łączenie różnych tematów
Możesz także łączyć różne tematy, które dobrze ze sobą współgrają. Poproś ChatGPT o stworzenie pomysłów, które je połączą. Na poniższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć przykłady połączenia Gmaila i ChatGPT.
Badanie tematu
Po wyborze tematu, czas na jego zbadanie, aby go lepiej zrozumieć i zgromadzić potrzebne informacje. Ten proces zazwyczaj wiąże się z przeszukiwaniem internetu, ale ChatGPT może to znacznie ułatwić. Zobaczmy, w jaki sposób to narzędzie może pomóc w badaniach:
Kompleksowe omówienie tematu
To pierwsza rzecz, o którą pytam ChatGPT, aby uzyskać ogólny obraz wszystkiego, co może być omówione w danym temacie. Nie jest to zazwyczaj dokładny opis, a ChatGPT często podaje błędne informacje, starając się omówić wszystkie aspekty. Jednakże, zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu jest bardzo wygodne.
Przykładowo, w temacie „Sposoby na zwolnienie miejsca w systemie Windows 11” mogę zapytać:
🤖”Wymień wszystkie możliwe sposoby na zwolnienie miejsca w systemie Windows; uwzględnij wszystko, nawet jeśli uwalnia tylko niewielką ilość lub jest trudne do zrealizowania”.
Z mojego doświadczenia wynika, że ChatGPT nigdy nie podaje wszystkich informacji za pierwszym razem. Dlatego zazwyczaj po prostu wpisuję „kontynuuj” lub „więcej?”, aż do wyczerpania wiedzy, kiedy zaczyna się powtarzać lub podawać błędne informacje. Zwykle wystarczy to zrobić 2-3 razy.
Pamiętaj, aby nie traktować tych informacji jako pewnik; wiele z nich będzie zbędnych lub niepoprawnych, ponieważ ChatGPT stara się uwzględnić wszystko. Nie można ich również po prostu skopiować, należy je przeformułować. W tym celu można użyć edytorów zdań, by poprawić styl pisania.
Podsumowanie obszernej treści
W procesie poszukiwania informacji często musimy czytać obszerne teksty. ChatGPT może przyspieszyć ten proces, podsumowując długie artykuły w kilku zdaniach. Wystarczy skopiować tekst i poprosić chatbota o jego podsumowanie w wybranej liczbie słów.
Możesz również skorzystać z rozszerzeń do Chrome, takich jak ReaderGPT, które automatycznie podsumowują artykuły online z użyciem różnych parametrów, bez potrzeby kopiowania i wklejania.
Wyszukiwanie źródeł internetowych
Gdy potrzebujesz przeszukać internet, ChatGPT może wyświetlić listę źródeł, które dobrze opisują dany temat. Może to obejmować strony informacyjne, oficjalną dokumentację, kanały YouTube, książki, subreddity, fora itp. Poniżej znajdziesz przykładowe zapytanie:
🤖 Wymień wszystkie źródła internetowe, które mogą pomóc mi dowiedzieć się więcej o (Twój temat). Upewnij się, że uwzględniłeś wszystkie, nawet te mniej oczywiste.
Dodatkowe użycie „kontynuuj”, pozwala upewnić się, że ChatGPT uwzględnił wszystkie źródła.
Pomoc w dodawaniu statystyk
Statystyki mogą być bardzo pomocne, aby uzasadnić swoje stanowisko i nadać artykułowi wiarygodności, szczególnie w kontekście tekstów naukowych. Możesz poprosić ChatGPT o sugestie dotyczące danych statystycznych, które można dodać do tekstu. Oczywiście, nadal będziesz musiał samodzielnie poszukać w internecie, aby zweryfikować ich aktualność.
🤖 Po prostu zapytaj: „Podaj mi możliwe rodzaje danych statystycznych, które mógłbym dodać do mojego (rodzaj tekstu) na temat (temat)”.
Nauka skomplikowanych koncepcji
Nauka złożonych pojęć i terminów technicznych jest łatwiejsza z ChatGPT, ponieważ możesz prowadzić rozmowy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. W większości tematów, powinien dostarczyć rzetelnych informacji, ale zawsze warto je dodatkowo zweryfikować w internecie.
Wykorzystanie potencjału AI zależy od precyzji zapytań. Zastanów się, jak możesz stać się ekspertem od tworzenia promptów w 2023 roku.
Tworzenie tytułu i konspektu
Przed rozpoczęciem pisania warto stworzyć ogólny zarys i nadać tekstowi intrygujący tytuł. ChatGPT może pomóc w wygenerowaniu tych elementów, dając Ci wyobrażenie o tym, co powinieneś omówić i w jakiej kolejności.
Wymyślanie tytułu
Powiem szczerze, tytuły proponowane przez ChatGPT są w większości przypadków natarczywe i nienaturalne. Próbowałem używać słów takich jak: interesujący, wciągający, fantazyjny, profesjonalny, aby otrzymać różne typy tytułów, ale rezultaty były zawsze podobne.
Mimo wszystko, propozycje tytułów często pomagają mi znaleźć ciekawe słowa i formaty, więc nie jest to zupełnie bezużyteczne. Po prostu zapytaj o 10 pomysłów na interesujące tytuły na (Twój temat) dla (rodzaj tekstu). Możesz zamienić „interesujące” na inny typ tytułu, który Cię interesuje. Powinno to dać Ci kilka pomysłów na stworzenie własnego tytułu.
Możesz także podać już stworzony tytuł i poprosić o jego dalsze dopracowanie. Osobiście wolę słowo „dopracować” niż „ulepszyć”, ponieważ ChatGPT wprowadza wtedy jedynie subtelne poprawki.
Tworzenie ogólnego konspektu
Prośba o stworzenie konspektu jest nieco trudniejsza, ponieważ musisz dostarczyć kilku informacji, aby uzyskać odpowiedni rezultat. Po stworzeniu tytułu, skopiuj go i wklej do ChatGPT, a następnie poproś o stworzenie zarysu na podstawie poniższych warunków:
- Typ tekstu, np. esej, praca dyplomowa, post na blogu.
- Długość tekstu (bardzo ważne).
- Poproś o dodanie odpowiednich nagłówków i podtytułów o intrygujących nazwach.
- Jeśli w tekście występują podtematy, poproś o ich odpowiednie ułożenie.
Możesz również zapytać ChatGPT, co należy omówić w każdej sekcji, aby uzyskać podstawowy zarys, co ma się w niej znaleźć. Zazwyczaj robi to już w przypadku większości konspektów, ale domyślnie jest to bardzo zwięzłe.
Możesz wykorzystać ten zarys jako podstawę do stworzenia własnego lub edytować go, aby dopasować do swojego stylu. Ponownie, nie kopiuj nazw nagłówków, ponieważ zazwyczaj są one ogólne lub zbyt nachalne. Zamiast tego, skorzystaj z profesjonalnych narzędzi do pisania.
Gdzie dodać elementy wizualne?
Po sfinalizowaniu konspektu, możesz przekazać go do ChatGPT i zapytać o elementy wizualne, które można w nim umieścić i gdzie dokładnie. Narzędzie zasugeruje możliwe zrzuty ekranu, infografiki i wykresy, wraz z wyjaśnieniem, co powinny przedstawiać.
Znajomość elementów wizualnych przed pisaniem może pomóc w uwzględnieniu ich podczas procesu twórczego.
Pisanie wciągającego wstępu
Wstęp jest kluczową częścią artykułu, ponieważ ma za zadanie przyciągnąć uwagę czytelnika. ChatGPT może pomóc w napisaniu lepszego wstępu, oferując porady i recenzując go.
Co uwzględnić?
Podaj ChatGPT swój temat i zapytaj, co koniecznie należy omówić we wstępie. Zazwyczaj da Ci dobre wskazówki, które możesz wykorzystać podczas tworzenia wstępu. Upewnij się, że podałeś rodzaj tekstu, ponieważ wstępy różnią się w zależności od treści.
Pomoc w tworzeniu chwytliwego otwarcia
Chwytliwe otwarcie jest kluczowe, aby zaciekawić czytelnika. Możesz poprosić ChatGPT o podanie propozycji ciekawych otwarć. Domyślnie będzie polecać pytania. Jeśli nie chcesz ich stosować, poinformuj chatbota, aby ich unikał i powiedz, czego dokładnie oczekujesz. Może to być np. otwarcie z cytatem, przykładem, porównaniem, historią itp.
Dodawanie przykładów i analogii
Dodawanie przykładów i analogii to świetny sposób na uatrakcyjnienie tekstu, a ChatGPT może w tym pomóc. Podaj chatowi tytuł posta i poproś o 10 przykładów i analogii, które można dodać do wstępu. Wygeneruje 10 pomysłów, które mogą Cię zainspirować.
Możesz również poprosić o podanie powiedzeń lub idiomów związanych z tematem. W przypadku dłuższych tekstów może być konieczne odświeżenie ChatGPT. Nie martw się jednak, historia czatu jest bezpieczna, ponieważ istnieją sposoby na odzyskanie utraconej historii ChatGPT.
Recenzja wstępu
Po napisaniu wstępu, skopiuj go i wklej do ChatGPT (wraz z tytułem) i poproś o jego recenzję. Możesz zapytać, jakie informacje powinieneś jeszcze dodać lub ewentualnie usunąć, aby tekst brzmiał lepiej. Poniżej znajdziesz przykładowe zapytanie, którego możesz użyć po wklejeniu tytułu i wstępu:
🤖 Spraw, aby ten wstęp brzmiał lepiej bez zmiany zdań. Po prostu go ulepszaj, nie dodawaj zbędnych słów, które mogłyby zwiększyć jego długość. Ponadto, przekaż opinię, co jeszcze mógłbym dodać lub usunąć, aby go ulepszyć.
Korzystaj tylko z sugestii i poprawek, które Ci się podobają. W większości przypadków jego poprawki sprawią, że tekst będzie brzmiał sztucznie, ponieważ narzędzie próbuje użyć synonimów.
Pisanie treści
Sama treść artykułu powinna być napisana przez Ciebie. ChatGPT niewiele może pomóc w tym aspekcie, nie generując przy tym plagiatu. Może jednak pomóc w ulepszeniu treści lub udzieleniu odpowiedzi na pytania, gdy utkniesz. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, w jakie ChatGPT może pomóc podczas pisania:
Poprawa gramatyki i interpunkcji
Jeśli jeszcze nie korzystasz z narzędzi takich jak Grammarly, możesz użyć ChatGPT do poprawienia gramatyki, pisowni i interpunkcji. Skopiuj i wklej tekst do ChatGPT i poproś:
🤖 „Popraw gramatykę, pisownię i interpunkcję bez zmieniania treści”.
Ulepszanie zdań
ChatGPT może poprawić brzmienie zdań, a nawet akapitów. Skopiuj zdanie i poproś o jego ponowne napisanie, tak aby brzmiało lepiej. Aby otrzymać subtelne zmiany, poproś o dopracowanie tego, co już napisałeś. Dobrze jest również poinformować chatbota, aby zdanie nie było dłuższe niż jest.
Pomoc ChatGPT w trakcie pisania
Gdy utkniesz podczas pisania, możesz poprosić ChatGPT o pomoc. Może on na przykład stworzyć przykład do sekcji, pomóc lepiej zrozumieć pojęcie, sprawdzić fakty (może być konieczne wyszukiwanie w internecie), lub po prostu zasugerować bardziej odpowiednie słowo.
Otrzymanie feedbacku
Po zakończeniu pisania, skopiuj tekst do ChatGPT i poproś o opinię. Zapytaj, czy temat jest dobrze omówiony i czy powinieneś coś dodać lub usunąć. Możesz również zadawać pytania dotyczące konkretnych sekcji tekstu, aby uzyskać szczegółowy feedback.
Miłego pisania ✍️
Współpraca z ChatGPT jest wygodna, ponieważ można zadawać dodatkowe pytania, aby lepiej zrozumieć temat lub precyzyjniej generować informacje. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z tych wskazówek w tym samym oknie czatu, dzięki czemu ChatGPT może zaoferować lepszą pomoc znając kontekst. Skoro poważną część mamy już za sobą, możesz sprawdzić, w jaki sposób ChatGPT może zapewnić Ci rozrywkę.
Jeśli preferujesz innego chatbota niż ChatGPT, te wskazówki również powinny Ci pomóc.