Zawsze używam zewnętrznej webcamki z tych 6 powodów

Photo of author

By maciekx

Większość laptopów i część komputerów stacjonarnych ma wbudowane kamery internetowe. Ich jakość bywa zróżnicowana, jednak niewątpliwą zaletą jest ich dostępność bez dodatkowych opłat. Niemniej jednak, pomimo dostępności wbudowanej kamery, preferuję kamery zewnętrzne z sześciu kluczowych powodów. W obecnych czasach, gdy komunikacja online stała się nieodłącznym elementem naszego życia, niezwykle istotne jest korzystanie z rozwiązań gwarantujących **wysoką jakość obrazu**, **wszechstronność** oraz **bezpieczeństwo**. W tym artykule opiszę, dlaczego zawsze wybieram **zewnętrzną** kamerę internetową zamiast tej zintegrowanej oraz jakie korzyści się z tym wiążą.

1. **Doskonalsza Jakość Obrazu**

Głównym argumentem przemawiającym za wyborem zewnętrznej kamery internetowej jest **lepsza jakość obrazu**. Wbudowane kamery często dysponują **matrycami o niskiej rozdzielczości** oraz ograniczoną optyką, co utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu. Na przykład, kamery w laptopach przez długi czas oferowały rozdzielczość jedynie 720p. Dopiero niedawno producenci zaczęli stosować kamery rejestrujące wideo w 1080p (a nawet wyższej rozdzielczości).

Mimo to, większość wbudowanych kamer nadal nie dorównuje jakością obrazu kamerom zewnętrznym, wyposażonym w znacznie lepsze przetworniki. Niektóre zaawansowane modele, takie jak **Insta360 Link**, posiadają soczewki o wysokiej rozdzielczości, zdolne nagrywać wideo w jakości 4K.

2. **Uniwersalność i Możliwość Dostosowania**

Sergio Rodriguez / www

Kolejną ważną zaletą kamer zewnętrznych jest ich **wszechstronność** oraz **możliwość regulacji**. Dzięki zewnętrznej kamerze mogę swobodnie modyfikować kąt ustawienia, by uzyskać optymalną pozycję. Można ją umieścić na statywie lub na górnej krawędzi monitora. Wiele modeli posiada regulowane ramiona, które umożliwiają obracanie lub pochylanie, co ułatwia znalezienie idealnego ujęcia. Natomiast kamery wbudowane mają stałą pozycję na urządzeniu, co nie zawsze jest komfortowe.

Dodatkowym atutem jest możliwość **odłączenia** kamery zewnętrznej, co pozwala na wykorzystanie jej z różnymi urządzeniami. Zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop, mogą dzięki temu korzystać z tego samego, wysokiej jakości urządzenia podczas spotkań online. Kamerę można także łatwo przenosić do nowego komputera po jego modernizacji.

3. **Ochrona Prywatności i Bezpieczeństwo**

Kamery zewnętrzne projektuje się z myślą o **bezpieczeństwie** i **ochronie prywatności**. Zwykle wyposaża się je w fizyczne przesłony, które można zamknąć, gdy kamera nie jest używana. Dodatkową funkcją ochronną jest dioda informacyjna, która sygnalizuje aktywność kamery. To ważne zabezpieczenie, które pomaga zweryfikować, czy urządzenie nie zostało zhakowane. Choć włamanie do kamery nie jest łatwe, takie sytuacje się zdarzają, a wspomniane mechanizmy bezpieczeństwa minimalizują związane z nimi ryzyko.

Niektóre wbudowane kamery także posiadają diodę sygnalizacyjną, fizyczną przesłonę lub obie te cechy, ale nie jest to standardem tak powszechnym jak w kamerach zewnętrznych. Poza tym, kamery zewnętrzne są typu **plug-and-play**, co umożliwia ich odłączenie, gdy nie są potrzebne. Doskonałym wyborem dla osób ceniących prywatność jest na przykład **Razer Kiyo Pro Ultra 4K**, wyposażona w przesłonę, osłonę obiektywu i diodę LED.

4. **Wyższa Wydajność w Słabym Oświetleniu**

Andy Cormier/www

**Wydajność w słabym oświetleniu** to kluczowa funkcja, zwłaszcza dla osób, które, tak jak ja, często pracują nocami. Większość wbudowanych kamer zapewnia akceptowalną jakość obrazu przy dobrym oświetleniu, lecz w trudnych warunkach ich wydajność spada. Słabe oświetlenie wymaga zastosowania większych matryc, a wbudowane kamery zwykle dysponują mniejszymi sensorami. Istnieją sposoby na poprawę jakości obrazu z kamery, jednak nie dorównują one możliwościom dużych matryc.

Zewnętrzne kamery są zoptymalizowane do pracy w słabym oświetleniu dzięki zastosowaniu dużych matryc, które przepuszczają więcej światła, co przekłada się na lepsze zdjęcia nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Na przykład, **Razer Kiyo Pro Ultra** posiada matrycę 1/1.2 cala z przysłoną f1.7. Natomiast kamera **OBSBOT Tiny 2** ma sensor 1/1.5 cala. Takie duże matryce są niedostępne w przypadku wbudowanych kamer.

5. **Szerszy Kąt Widzenia**

Kamery zewnętrzne oferują zwykle **szersze pole widzenia** niż te wbudowane. Te drugie mają często wąski kąt widzenia, ponieważ najczęściej projektuje się je z myślą o używaniu przez pojedynczą osobę, co jednak nie zawsze ma miejsce.

W niektórych sytuacjach, jak chęć pokazania większej części otoczenia podczas wideokonferencji lub rozmowy w grupie, może to stanowić ograniczenie. W takich przypadkach kamery zewnętrzne mają przewagę. Niektóre z nich oferują nawet **regulowane pole widzenia**, co pozwala dostosować jego szerokość do bieżących potrzeb i sytuacji.

6. **Dodatkowe Funkcje**

Sergio Rodriguez / www

Oprócz wspomnianych zalet, kamery zewnętrzne oferują również szereg dodatkowych funkcji, niedostępnych w kamerach wbudowanych. Niektóre z nich posiadają **automatyczne śledzenie**, które pozwala na utrzymanie użytkownika w centrum kadru.

Inne mają wbudowane mikrofony, oferujące znacznie lepszą jakość dźwięku. Kolejne zaś wyposażone są w funkcje sterowania gestami i głosem, filtry oraz zaawansowaną regulację parametrów obrazu.

Kamery zewnętrzne wybieram z wielu powodów, między innymi ze względu na **lepszą jakość obrazu**. Oferują one także funkcje niedostępne w kamerach wbudowanych, a do tego dają większą swobodę w kwestii montażu. Jeśli podobnie jak ja jesteś sfrustrowany ograniczeniami wbudowanej kamery, czas to zmienić.


newsblog.pl