Zrozumienie Javy kontra JavaScript

Ludzie często mylą różne rzeczy z ich wspólnymi nazwami, cechami, strukturami itp.; tutaj widzimy podobne zamieszanie między językami Java i JavaScript.

Podobieństwo nazw Java i JavaScript wprawi większość ludzi w zakłopotanie. Czy naprawdę są podobne pod względem aplikacji, struktury, funkcji itp…?

A może to tylko zamieszanie z powodu ich imion?

Dowiedzmy Się.

Jawa

Java to zorientowany obiektowo język programowania wysokiego poziomu, oparty na klasach. I jest to język programowania ogólnego przeznaczenia. Skompilowany kod Javy możemy uruchomić w dowolnym systemie. Jest niezależny od platformy. Kieruje się zasadą Napisz raz, uruchom wszędzie. Wszystko czego potrzebujemy to JRE (Java Runtime Environment) do uruchomienia kodu.

W tamtym czasie był to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Istnieją różne cechy języka Java, które przyciągają do niego programistów. Obecnie na ponad 3 miliardach urządzeń działa Java.

Cechy

W każdym języku programowania będzie wiele unikalnych i wspólnych cech. Tutaj zobaczymy niektóre funkcje Javy.

Zorientowany obiektowo

Java to kompletny obiektowy język programowania. Podąża za modelem obiektowym, ponieważ wszystko w nim jest obiektem. Po programowaniu obiektowym paradygmat sam rozwiązuje wiele problemów.

Niezależna od platformy

Jak widzieliśmy wcześniej, Java jest niezależna od platformy. Możemy uruchomić go na dowolnej platformie i systemie. Java używa środowiska JRE do wykonania kodu.

Wysoka wydajność

Java używa kompilatora o nazwie JIT (Just-in-Time). Umożliwia wysoką wydajność w wykonywaniu kodu Java. Java używa zarówno kompilatora, jak i interpretera. Działa szybciej niż wiele kompilatorów i tłumaczy programistycznych.

Wielowątkowość

Wielowątkowość pozwala nam wykonywać wiele zadań jednocześnie, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. W kodzie Javy możemy zastosować wielowątkowość. Możemy podzielić większe zadanie i użyć wielowątkowości, aby wykonać je szybciej niż w tradycyjny sposób.

Mała przeszłość

Firma Sun Microsystems stworzyła Javę w 1995 roku. Pierwsza nazwa Javy to Oak. Została zmieniona na Javę przez dr Javę (James Gosling) i jego zespół ze względu na istnienie firmy o tej samej nazwie o nazwie Oak.

Aplikacje

Istnieją głównie 4 rodzaje aplikacji, które możemy tworzyć przy użyciu języka Java.

Zobaczmy je jeden po drugim.

# 1. Samodzielne aplikacje

Samodzielne aplikacje są również nazywane aplikacjami komputerowymi. Większość z nas korzysta z różnych aplikacji w naszych systemach, takich jak przeglądarki, oprogramowanie zwiększające produktywność, aplikacje multimedialne, gry itp.,

Zestaw narzędzi widżetów Java Swing służy do tworzenia aplikacji komputerowych opartych na systemie Windows. I możemy użyć wieloplatformowej struktury aplikacji QT do tworzenia aplikacji komputerowych opartych na ubuntu. Qt Jambi jest zaprojektowany specjalnie dla Javy opartej na QT.

#2. Aplikacje internetowe

Istnieje wiele aplikacji internetowych, z których korzystamy w naszym codziennym życiu. Niektóre przykłady aplikacji internetowych to Twitter, Youtube, WordPress itp.; potrafimy tworzyć aplikacje webowe w Javie przy pomocy różnych frameworków typu Spring, Hibernate, Servlet itp.,

#3. Aplikacje korporacyjne

Aplikacje korporacyjne to aplikacje wysokiego poziomu zajmujące się ogromnymi ilościami danych i użytkownikami z dużą bezpieczeństwem. Aplikacje bankowe to główne aplikacje korporacyjne. Możemy tworzyć aplikacje korporacyjne z wykorzystaniem EJB (Enterprise Java Bean) w Javie.

#4. Aplikacje mobilne

Cały Android został opracowany w Javie. Google nadal sugeruje Javę do tworzenia aplikacji na Androida, pomimo wielu platform wieloplatformowych. Możemy tworzyć aplikacje na Androida przy użyciu Java i Android Studio.

JavaScript

JavaScript to lekki, interpretowany lub kompilowany na czas język programowania. A to jeden z najpopularniejszych języków programowania. JavaScript jest jednym z podstawowych języków WWW, obok HTML i CSS.

Od samego początku jest znany jako język skryptowy sieci. Ale różne środowiska, takie jak Node, Deno itp., umożliwiają działanie na różnych platformach.

Jest to wieloparadygmatowy, dynamiczny, oparty na prototypach język programowania wysokiego poziomu. JavaScript działa w oparciu o specyfikacje ECMAScript. Każda aplikacja internetowa musi używać języka JavaScript do interakcji z użytkownikiem. Nie ma dla niego alternatywy.

Cechy

Przyjrzyjmy się niektórym cechom JavaScript.

Dynamiczny

W JavaScript nie ma typów. To zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo dla twórców. Łatwo jest napisać kod i trudno debugować. Istnieje super zestaw JavaScript, który dodał do niego typy, tj. TypeScript.

Niezależna od platformy

JavaScript może działać w dowolnej przeglądarce z silnikiem JavaScript. Może być również uruchamiany w różnych środowiskach przy użyciu Node i innych środowisk JavaScript.

Asynchroniczne i synchroniczne

JavaScript pozwala nam kodować asynchronicznie i synchronicznie. Synchroniczne pozwala nam wykonywać instrukcje jedna po drugiej. Instrukcja nie zostanie wykonana, dopóki nie zostanie wykonana poprzednia. Asynchroniczne pozwala nam wykonywać instrukcje bez czekania na zakończenie poprzednich instrukcji.

Funkcje

Funkcje w JavaScript są potężne. To są elementy składowe JavaScript. Pozwala na różne składnie i tryby pisania funkcji.

Przeglądarka

W przeglądarce możemy zrobić prawie wszystko, czego potrzebuje aplikacja internetowa. JavaScript pozwala nam kontrolować manipulowanie DOM, sprawdzanie poprawności danych, kontrolowanie kart przeglądarki, trybu ekranu itp.,

Mała przeszłość

Brandan Eich stworzył JavaScript w 1995 roku. Jest programistą w Netscape. Stworzył go w ciągu 10 dni, co jest niewiarygodne.

JavaScript jest po raz pierwszy nazwany Mocha. A później zmieniono go na LiveScript, a następnie na JavaScript.

Zmiana z LiveScript na JavaScript odbywa się z powodu umowy licencyjnej pomiędzy Sun i Netscape. To jak marketing, ponieważ Java była wtedy popularnym językiem programowania.

Co to jest ECMAScript? JavaScript ogromnie się rozwinął w ciągu 2 lat od jego wydania. Netscape nie jest w stanie utrzymać tego wszystkiego w pojedynkę. Dlatego Netscape przekazał ją ECMA (Europejskiemu Stowarzyszeniu Producentów Komputerów) w celu utrzymania i rozwijania specyfikacji językowych. A specyfikacje językowe są oznaczone jako ECMA-262 i ECMAScript.

Aplikacje

JavaScript pozwala nam tworzyć różnego rodzaju aplikacje. Zobaczmy je jeden po drugim.

# 1. Aplikacje internetowe

JavaScript został stworzony dla sieci. Nic dziwnego, że możemy przy jego pomocy tworzyć aplikacje internetowe. Istnieje wiele frameworków, takich jak React, Vue, Angular itp., które umożliwiają łatwe tworzenie aplikacji internetowych. Wszystkie te frameworki zostały w całości napisane w JavaScript.

#2. Samodzielne aplikacje

Electron to platforma do tworzenia wieloplatformowych aplikacji komputerowych. Pozwala nam tworzyć wieloplatformowe aplikacje desktopowe przy użyciu HTML, CSS i JavaScript. Github stworzył Electron i utrzymuje go. Główny edytor tekstu dla programistów JavaScript, tj. VS Code, jest rozwijany przy użyciu JavaScript.

#3. Aplikacje mobilne

Możemy również tworzyć aplikacje mobilne z wykorzystaniem JavaScript. Nie jest tak skuteczny jak Java. Ale możemy tworzyć wieloplatformowe aplikacje mobilne przy użyciu różnych frameworków, takich jak React Native, Ionic itp.,

#4. Gry

Możemy tworzyć gry mobilne i przeglądarkowe za pomocą JavaScript. Różne silniki JavaScript, takie jak Phaser, Pixi.js, Babylon.js itp., do tworzenia gier międzyplatformowych.

Java vs. JavaScript

Czy znalazłeś jakieś podobieństwa lub związek między Javą a JavaScriptem?

Myślę, że nie (z wyjątkiem umowy między ich firmami). Tak, to jedyna relacja między Javą a JavaScriptem. Zarówno Java, jak i JavaScript są zupełnie różne pod względem semantyki, składni itp.,

Kod

Zobaczmy program Hello, World w obu językach.

Jawa

class Main {
  public static void main(String[] args) {
    System.out.println("Hello, World!");
  }
}

JavaScript

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>newsblog.pl</title>
    <link href="https://wilku.top/understanding-java-vs-javascript/style.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
  </head>
  <body>
    <script>
        alert("Hello, World!");
    </script>
  </body>
</html>
console.log("Hello, World!");

Jeśli zobaczysz programy Java i JavaScript, możesz zauważyć, że nie ma między nimi podobieństwa. Istnieją zupełnie różne od siebie.

Konwencja nazewnictwa

Konwencja nazewnictwa stosowana zarówno w Javie, jak i JavaScript jest podobna. Zarówno Java, jak i JavaScript są zgodne z konwencją nazewnictwa camelCase jako standardową.

Jeśli chcemy, możemy porównać funkcje Javy i JavaScriptu. Ale te rzeczy są wspólne dla różnych języków programowania. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe punkty tworzenia i używania Javy i JavaScriptu są zupełnie inne.

Wniosek

Jak widać, nie ma podobieństw między Javą a JavaScriptem. To dwa różne światy. I są jednym z najpopularniejszych języków w swoim regionie. Ludzie często mylą się z podobieństwem imion. Zarówno Java, jak i JavaScript to popularne języki programowania. Istnieje cała strona internetowa o nazwie JavaScript nie jest Javą mówiąc, że JavaScript i Java to dwa różne języki.

Miłego poznania 🙂