Zrozumienie list znajomych z Facebooka i Twojej prywatności

Photo of author

By maciekx

Facebook stał się integralną częścią życia społecznego, a jego negatywne aspekty mogą zniszczyć przyjaźnie i relacje międzyludzkie. W przeszłości zastanawialiśmy się, czy warto dodać swojego szefa lub kolegę do znajomych, ale obecnie nikt już nie zadaje sobie tego pytania. Na szczęście Facebook oferuje skuteczne narzędzia do zarządzania prywatnością, które nie wywołują poczucia lekceważenia; mowa tu o listach. Listy pozwalają na organizację kontaktów oraz kontrolę nad tym, co widzą inni, ale co zrobić, gdy dodasz kogoś do „Listy z ograniczeniami”? Przyjrzyjmy się bliżej funkcji list w Facebooku i ich zastosowaniom w tym artykule.

Na początku warto uspokoić: nikt nie ma wglądu w to, do jakiej listy dodajesz konkretne osoby. Możesz stworzyć listę „Osoby, których nie lubię” i dodawać do niej znajomych (choć lepiej po prostu je usunąć), a oni nie będą o tym nic wiedzieć. Teraz przejdźmy do omówienia poszczególnych list.

Listy generowane automatycznie na podstawie historii edukacji i zatrudnienia

Listy te są tworzone automatycznie w oparciu o miejsca pracy lub szkoły, w których ludzie się kształcili. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dodasz osoby, z którymi pracowałeś lub uczyłeś się, dlatego te listy są automatycznie aktualizowane, gdy dodajesz nowych znajomych z tych samych instytucji.

Prywatność: wszystko, co publikujesz na Facebooku, jest widoczne dla tych osób (chyba że wyraźnie wykluczysz daną listę).

Kanał aktualności: aktualizacje od członków tych list nie są wyświetlane częściej ani rzadziej niż od innych znajomych.

Znajomi

Ta lista nie ma na celu ochrony prywatności, lecz ma za zadanie poprawić Twój kanał aktualności. Nikt nie dodawany jest automatycznie, w przeciwieństwie do list związanych z pracą i edukacją. Ta lista jest idealna dla osób, z którymi nie chcesz utrzymywać częstych kontaktów; może to być irytująca ciotka, sąsiad z dzieciństwa czy koleżanka, która non stop publikuje zdjęcia z serii „Zmierzch”. Osoby z tej listy mają dostęp do wszystkiego, co publikujesz.

Prywatność: wszystkie publiczne posty, zdjęcia, lista znajomych oraz pełne dane osobowe są widoczne.

Kanał aktualności: od osób z tej listy zobaczysz niewiele aktualizacji.

Bliscy przyjaciele

Podobnie jak w przypadku listy znajomych, ta lista ma na celu filtrowanie Twojego kanału informacyjnego, nie wprowadzając żadnych ograniczeń ani dodatkowego dostępu do Twoich informacji dla osób, które się na niej znajdują. Ta lista jest stworzona dla osób, od których chcesz widzieć więcej aktualizacji. Jest oddzielona od listy rodziny, chociaż Facebook sugeruje, by dodawać członków rodziny także do tej grupy.

Prywatność: wszystko, co publikujesz na Facebooku, jest widoczne dla osób z listy Bliscy przyjaciele.

Kanał aktualności: zobaczysz więcej aktualizacji od osób z tej listy.

Profil ograniczony

Domyślnie lista profili z ograniczeniami nie blokuje żadnych treści publikowanych na Facebooku. Zamiast tego pokazuje listę osób, które możesz później ograniczyć w przeglądaniu, kiedy coś udostępniasz. Zalecamy dodanie do tej listy osób, którym nie chcesz ujawniać zbyt wielu szczegółów. Może to obejmować współpracowników lub przełożonych.

Prywatność: osoby na tej liście nie zobaczą treści, które są ograniczone, chyba że zostaną oznaczone w poście.

Kanał aktualności: ta lista nie wpływa na aktualizacje, które widzisz od tych osób, jednak zazwyczaj będzie ich mniej niż od bliskich przyjaciół lub znajomych.

Ograniczony

To prawdopodobnie jedyna lista, która ma na celu ochronę prywatności niektórych Twoich udostępnień bez konieczności wcześniejszego konfigurowania. Jeśli często bierzesz zwolnienia z pracy, to jest to miejsce, gdzie możesz umieścić swojego szefa. Jeśli nie możesz uczestniczyć w urodzinach przyjaciela, ta osoba również powinna znaleźć się na tej liście.

Prywatność: widoczne są jedynie posty publiczne oraz aktualne dane osobowe. Osoby na tej liście nie mogą zobaczyć Twoich wcześniejszych miejsc pracy ani szkół.

Kanał informacyjny: brak wpływu.


newsblog.pl