11 najlepszych narzędzi do zrzutów ekranu dla laptopa i komputera z systemem Windows

Wykonywanie zrzutów ekranu to czynność, którą wykonujemy niezwykle często, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Właśnie dlatego wszystkie systemy operacyjne oferują różnorodne metody robienia tzw. screenshotów.

W środowisku pracy często zachodzi potrzeba wykonania zrzutu ekranu, aby podzielić się swoimi koncepcjami z kolegami, uzyskać wsparcie techniczne poprzez udostępnienie widoku błędu, czy też szybko poinformować o postępach w realizacji projektu. Również niektóre zadania wymagają udokumentowania postępu za pomocą screenshotów. Przykładowo, jako twórca treści, muszę ilustrować moje wypowiedzi za pomocą zrzutów ekranu, aby pomóc czytelnikom zrozumieć prezentowane zagadnienia.

Nawet w czasie wolnym, kiedy korzystamy z urządzeń elektronicznych, pojawiają się sytuacje, w których potrzebujemy wykonać zrzut ekranu. Podczas zakupów na platformach społecznościowych, możemy potrzebować screenshotu do komunikacji ze sprzedawcą. Może też zajść konieczność zapisania potwierdzenia transakcji finansowej lub zachowania inspiracji związanej z wystrojem wnętrz, którą znaleźliśmy w internecie.

Mimo, że robienie zrzutów ekranu w systemie Windows jest stosunkowo proste – wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Windows + Print Screen – to domyślna funkcja jest dość ograniczona. Brakuje jej rozbudowanego edytora, wielu funkcji automatyzacji, a samo robienie screenshotów w różny sposób może okazać się niewygodne.

Jeżeli często wykonujesz zrzuty ekranu, to warto zainwestować w dedykowane oprogramowanie, które spełni Twoje indywidualne potrzeby. Takie narzędzia pozwalają na robienie screenshotów na wiele różnych sposobów, automatyczne zapisywanie ich w wybranym przez Ciebie folderze (zarówno online, jak i offline) oraz dodawanie adnotacji przy użyciu zaawansowanych narzędzi edycyjnych.

Aby ułatwić Ci znalezienie odpowiedniego oprogramowania do zrzutów ekranu dla systemu Windows, poniżej przedstawiam zestawienie najlepszych dostępnych narzędzi.

Greenshot

Jeśli szukasz prostego, darmowego, a jednocześnie funkcjonalnego narzędzia do zrzutów ekranu, to Greenshot jest moim zdaniem najlepszym wyborem. To aplikacja open source, która działa z poziomu paska zadań, umożliwiając szybkie i łatwe wykonywanie zrzutów ekranu. Możesz robić screenshoty wybranego regionu, aktywnego okna, całego ekranu, ostatnio zaznaczonego obszaru, a także korzystać z wielu skrótów klawiszowych.

Aplikację można skonfigurować tak, aby zapisywała zrzuty ekranu bezpośrednio w określonym folderze, a nawet wysyłała je do wybranego programu. Dodatkowo, dostępna jest opcja przesyłania zrzutów na platformę Imgur zaraz po ich wykonaniu. Greenshot jest również bardzo lekki i nie obciąża systemu, działając w tle, nie przeszkadza w wykonywaniu codziennej pracy.

PicPick

Korzystałem z aplikacji PicPick przez blisko dwa lata, zanim przesiadłem się na Greenshot, ponieważ potrzebowałem czegoś bardziej uproszczonego. Jeżeli jednak potrzebujesz narzędzia, które poza funkcją robienia zrzutów ekranu, oferuje rozbudowany edytor, to PicPick zdecydowanie przewyższa inne aplikacje. Udostępnia osiem różnych metod robienia zrzutów, a następnie otwiera je we wbudowanym edytorze.

Edytor oferuje wszystkie standardowe funkcje edycji obrazów, takie jak efekty, adnotacje, linijka pikseli, skalowanie/przycinanie, rysowanie i wiele innych. Wszystkie wykonane zrzuty ekranu są dostępne w interfejsie PicPick, co ułatwia zarządzanie i edycję. Istnieje także możliwość szybkiego udostępniania obrazów online za pomocą zakładki „Udostępnij”.

PicPick jest całkowicie darmowy do użytku osobistego, jednak nie obejmuje on wsparcia technicznego. Do użytku komercyjnego należy zakupić płatną wersję.

Snagit

Snagit to profesjonalne narzędzie do robienia zrzutów ekranu i nagrywania wideo. Dostępna jest 15-dniowa wersja próbna, dzięki której można przetestować wszystkie jego funkcje. Jest to bardzo rozbudowana aplikacja, która oferuje szeroki wachlarz opcji zarówno przy robieniu screenshotów, jak i ich edycji i udostępnianiu. Do wyboru mamy aż 12 metod wykonywania zrzutów ekranu, a każda z nich posiada dodatkowe ustawienia, umożliwiające dostosowanie sposobu działania.

Zrobione zrzuty ekranu są otwierane w edytorze Snagit, który posiada wszystkie niezbędne funkcje edycyjne oraz galerię, w której możemy przeglądać wszystkie wykonane screenshoty. Znajdziemy tutaj również listę serwisów internetowych oraz dysków w chmurze, na których możemy natychmiast udostępniać zrzuty ekranu.

Po 15-dniowym okresie próbnym, najnowszą wersję Snagit można zakupić za jednorazową opłatą w wysokości 49,99 USD.

ShareX

Jeśli zależy Ci na szybkim udostępnianiu zrzutów ekranu innym osobom, to ShareX jest oprogramowaniem, które powinno Cię zainteresować. Aplikacja oferuje 7 metod wykonywania screenshotów, a także umożliwia nagrywanie wideo i tworzenie plików GIF. Dodatkowym atutem jest funkcja automatycznego przechwytywania, która automatycznie robi zrzuty ekranu w określonych odstępach czasu.

ShareX posiada dedykowane menu do przesyłania zrzutów ekranu do wielu różnych serwisów online, a kontami możemy zarządzać bezpośrednio z poziomu interfejsu aplikacji. Dodatkowo, generowane są krótkie linki, które ułatwiają udostępnianie.

ShareX jest aplikacją o bardzo rozbudowanych opcjach konfiguracyjnych, co dla niektórych użytkowników może być nieco przytłaczające. Dodatkowo, posiada pewne funkcje dodatkowe, takie jak wbudowany moduł OCR.

Lightshot

Jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo minimalistyczne oprogramowanie do wykonywania zrzutów ekranu, które jest niezwykle lekkie i proste w obsłudze. Lightshot działa z poziomu paska zadań, podobnie jak Greenshot, jednak umożliwia jedynie wykonywanie zrzutów ekranu wybranego regionu lub całego ekranu.

Oprócz niskiego obciążenia systemu, Lightshot pozwala na przesłanie zrzutu ekranu na stronę internetową, umożliwiając tym samym udostępnienie go innym osobom bez konieczności logowania. Możliwa jest również rejestracja, aby móc zapisywać zrzuty ekranu online i nimi zarządzać.

Pomimo tego, że jest to lekkie narzędzie do zrzutów ekranu, oferuje również podstawowy edytor do dodawania adnotacji i udostępniania screenshotów online.

ScreenRec

ScreenRec to tak naprawdę narzędzie, które pozwala zarówno na robienie zrzutów ekranu, jak i nagrywanie wideo, jednak skupię się głównie na funkcji robienia screenshotów. ScreenRec jest umieszczony po prawej stronie ekranu i umożliwia szybkie wykonanie zrzutu ekranu, chociaż region do przechwycenia musimy wybrać ręcznie.

Po wykonaniu zrzutu ekranu, zostaje on otwarty w minimalistycznym edytorze, w którym możemy dodać strzałki i tekst, a następnie zapisać obraz. Aplikacja posiada również własną galerię, w której możemy przeglądać i zarządzać wszystkimi wykonanymi zrzutami i nagraniami. Dodatkowo, darmowe konto daje nam dostęp do prywatnych linków do zrzutów ekranu oraz 2 GB bezpłatnej przestrzeni w chmurze.

ScreenRec jest darmowy, jednak posiada ograniczoną przestrzeń dyskową w chmurze, a aby w pełni wykorzystać funkcje online, konieczna jest rejestracja.

Gyazo

Gyazo pełni zarówno funkcję narzędzia do robienia zrzutów ekranu, jak i menedżera zdjęć online. Wykonane screenshoty są natychmiast przesyłane na stronę Gyazo pod dedykowanym linkiem. Możemy udostępnić ten link dowolnej osobie w celu współpracy lub zwykłego udostępnienia zrzutu ekranu.

Darmowa wersja Gyazo umożliwia jedynie robienie zrzutów ekranu i łatwe udostępnianie ich online. Jeśli chcemy w pełni zarządzać naszymi zrzutami ekranu, to należy wykupić wersję Gyazo Pro (3,99 USD miesięcznie), która oferuje nieograniczony dostęp do zapisanych zrzutów ekranu oraz dodatkowe funkcje edycyjne. W wersji Pro istnieje również możliwość nagrywania filmów i powtórek z gier, a także zarządzania nimi online.

Apowersoft

Należy zaznaczyć, że to narzędzie bardzo często wyświetla monity o aktualizację do płatnej wersji. Płatna wersja Apowersoft Screenshot posiada kilka unikalnych cech, które czynią ją wartą swojej ceny.

Apowersoft umożliwia wykonywanie zrzutów ekranu na 12 różnych sposobów, w tym przy użyciu różnorodnych kształtów. Zrzuty ekranu otwierają się w edytorze, który przypomina aplikację MS Paint, jednak posiada kilka interesujących funkcji adnotacji.

Ciekawą funkcją jest Harmonogram zadań, który pozwala zaplanować automatyczne wykonywanie zrzutów ekranu. Możemy ustawić powtarzanie, dzięki czemu aplikacja będzie cyklicznie wykonywać screenshoty w określonych odstępach czasu.

Awesome Screenshot

Jeżeli najczęściej wykonujesz zrzuty ekranu z poziomu przeglądarki internetowej lub nie chcesz instalować dodatkowej aplikacji na komputerze, to rozszerzenie do przeglądarki Chrome może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Awesome Screenshot to rozszerzenie do Chrome, które umożliwia robienie screenshotów stron internetowych i innych aktywnych aplikacji.

Rozszerzenie oferuje wiele metod robienia zrzutów ekranu, a następnie umożliwia ich edycję w nowej karcie przy użyciu podstawowych narzędzi. Zrzuty ekranu można udostępniać online za pomocą wbudowanych linków do serwisów internetowych lub przesyłać do chmury Awesome Screenshot. Przesyłanie do chmury pozwala na prywatne udostępnianie zrzutów ekranu i zarządzanie nimi online.

Awesome Screenshot umożliwia także robienie screenshotów całych stron internetowych, bez konieczności przewijania w dół.

Aby uzyskać dostęp do rozszerzonych narzędzi edycyjnych i funkcji przechowywania w chmurze, konieczne jest wykupienie wersji Pro.

Nimbus Capture

Nimbus Capture to narzędzie do robienia zrzutów ekranu, nagrywania wideo i tworzenia plików GIF, które jest proste w obsłudze i szybko wykonuje swoją pracę. Mimo, że funkcje nagrywania wideo i tworzenia GIF są dostępne tylko po wykupieniu Subskrypcji Pro, to funkcja wykonywania zrzutów ekranu jest bezpłatna.

Nimbus Capture pozwala na robienie zrzutów ekranu wybranego regionu lub całego ekranu. Osobiście podoba mi się zachowanie aplikacji po wykonaniu zrzutu ekranu, ponieważ natychmiast otwiera mały widżet, który umożliwia dodanie adnotacji na miejscu i pobranie/udostępnienie screenshotu. Zrzuty ekranu można również przesyłać na konto online Nimbus Capture, gdzie można dodawać do nich notatki i nimi zarządzać.

Screenpresso

Screenpresso umieszcza mały widżet na górze ekranu, który możemy uruchomić najeżdżając na niego kursorem myszy. Widżet ten pozwala na wykonywanie zwykłych zrzutów ekranu, opóźnionych zrzutów ekranu, a także przewijanych zrzutów ekranu. Za pomocą tego samego widżetu możemy również wybrać kolor z dowolnego miejsca na ekranie lub użyć funkcji OCR na dowolnym zrzucie ekranu.

W ustawieniach Screenpresso znajdziemy bardzo ciekawą funkcję automatycznego dodawania gotowych efektów, znaku wodnego i zmiany rozmiaru zrzutów ekranu zaraz po ich wykonaniu. Istnieje również możliwość zmiany tła pulpitu tylko na czas robienia zrzutu ekranu.

Większość funkcji związanych ze zrzutami ekranu jest bezpłatna, jednak OCR i nagrywanie wideo bez znaku wodnego są dostępne w wersji Pro.

Podsumowanie 👨‍🏫

Korzystam z dedykowanej aplikacji do edycji zdjęć, więc do moich potrzeb związanych ze zrzutami ekranu używam Greenshota, ponieważ jest łatwy w obsłudze i automatycznie zapisuje screenshoty podczas ich wykonywania. Gdybym nie miał dedykowanego edytora obrazów, to zdecydowałbym się na PicPick, ponieważ uważam, że jego narzędzie do zrzutów ekranu i edytor należą do najlepszych, jakie oferuje darmowe oprogramowanie.

Szukasz tylko wbudowanych narzędzi? Oto 6 metod na wykonywanie zrzutów ekranu w systemie Windows 11.