4 najbezpieczniejsze opcje wymiany baterii MacBooka

 • Baterie MacBooka zwykle wytrzymują kilka lat, zanim ich pojemność spadnie, dlatego może być konieczna wymiana baterii, nawet jeśli komputer jest w dobrym stanie.
 • Możesz sprawdzić stan baterii MacBooka, aby sprawdzić, czy nadszedł czas na wymianę, zwracając uwagę na wskaźniki stanu baterii i maksymalnej pojemności.
 • Jeśli Twój MacBook jest nadal objęty gwarancją, Apple bezpłatnie wymieni wadliwą lub zniszczoną baterię. Jeśli nie, możesz na przykład zapłacić za wymianę baterii Apple, udać się do zewnętrznego warsztatu lub samodzielnie wymienić baterię.

Nawet jeśli MacBook jest w większości sprawny, po kilku latach może być konieczna wymiana baterii, jeśli chcesz go używać przez dłuższy czas bez ładowarki. Oto możliwości wymiany baterii w MacBooku, ile kosztuje wymiana baterii w MacBooku i jak sprawdzić, kiedy należy to zrobić.

Czy musisz wymienić baterię w MacBooku?

Chociaż Apple produkuje niezawodne maszyny, obecna technologia akumulatorów oznacza, że ​​większość ogniw wytrzymuje zaledwie kilka lat, zanim ich pojemność poważnie spadnie, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu. Oznacza to, że może zaistnieć potrzeba rozważenia wymiany baterii, nawet jeśli poza tym maszyna jest w nieskazitelnym stanie.

Aby uzyskać pomysł, sprawdź stan baterii MacBooka, aby sprawdzić, czy nadszedł czas na wymianę. Aby to zrobić, kliknij menu Apple w lewym górnym rogu komputera i wybierz Ustawienia systemowe, a następnie wybierz Bateria na lewym pasku bocznym. Tutaj wybierz ikonę i po prawej stronie wiersza Stan baterii.

W wyświetlonym oknie w polu Stan akumulatora zostanie wyświetlony komunikat Normalny lub Zalecany serwis. Jeśli widzisz to pierwsze, wszystko działa poprawnie z baterią. Zalecany serwis niekoniecznie oznacza, że ​​coś jest nie tak, ale gdy się pojawi, oznacza to, że bateria trzyma mniej niż kiedyś.

Zobaczysz także maksymalną pojemność baterii. 100% oznacza, że ​​działa tak samo dobrze, jak wtedy, gdy był nowy. Niższy procent, np. 80%, odzwierciedla ilość pierwotnego ładunku, jaki może pomieścić bateria. Na przykład pełne naładowanie może wystarczyć na osiem godzin zamiast 10.

Zobaczysz tutaj także opcję zoptymalizowanego ładowania baterii dla komputera Mac; dzięki temu urządzenie inteligentnie zaczeka na zakończenie ładowania do 100%, aby zmniejszyć zużycie akumulatora.

Pamiętaj, że zalecany serwis nie oznacza potencjalnej szkody — możesz normalnie używać MacBooka, niezależnie od tego, czy wymienisz baterię.

Jak sprawdzić cykle baterii na MacBooku

Aby uzyskać więcej informacji, możesz także wyświetlić dokładną liczbę cykli ładowania i rozładowania baterii komputera Mac. Aby to zrobić:

 • Kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu.
 • Przytrzymaj klawisz Opcja i wybierz wyświetlony element Informacje o systemie.
 • Kliknij opcję Zasilanie na lewym pasku bocznym (w sekcji Sprzęt), a następnie przewiń w dół do nagłówka Informacje o stanie zdrowia i znajdź opcję Liczba cykli.
 • Ta liczba pokazuje, ile razy bateria rozładowała się ze 100 procent do całkowitego wyczerpania. Reprezentuje jednak tylko pełne cykle. Na przykład, jeśli poziom naładowania baterii spadnie do 50 procent, naładujesz ją ponownie do 100 procent i ponownie rozładujesz do 50 procent, będzie to liczone jako jeden cykl.

  Liczba cykli powinna dać ci dobre pojęcie o tym, ile czasu wystarczy baterii, zanim będzie wymagała wymiany. Różne MacBooki mają różne oceny liczby cykli, więc musisz porównać swój wynik z ocenami na stronie Strona pomocy Apple dotycząca cyklu baterii. Prawie każdy nowoczesny MacBook, MacBook Pro i MacBook Air jest przystosowany do pracy na baterii wynoszącej 1000 cykli.

  Nawet jeśli te liczby wyglądają zdrowo, być może zauważyłeś, że żywotność baterii ostatnio znacznie się pogorszyła i zdecydowałeś, że i tak nadszedł czas na wymianę. Kieruj się własnym osądem, aby ocenić, czy koszt jest dla Ciebie tego wart. Upewnij się, że najpierw zastosowałeś się do wskazówek, jak wydłużyć czas pracy baterii MacBooka, a następnie przejdź do wymiany sprzętu, jeśli to nie pomoże.

  Opcja 1: Wymień baterię MacBooka w ramach gwarancji Apple

  Korzyści: Usługa jest bezpłatna w ramach obowiązujących gwarancji, co oznacza, że ​​powinna być Twoim pierwszym wyborem.

  Jeśli Twój MacBook jest nadal objęty gwarancją, Apple bezpłatnie wymieni wadliwą lub nadmiernie zniszczoną baterię. W USA Apple zapewnia ograniczoną roczną gwarancję. W przypadku obywateli UE prawo konsumenckie wydłuża ten okres do dwóch lat. Jeśli kupiłeś usługę AppleCare dla MacBooka, ochrona ta rozciąga się na trzy lata.

  Osoby nadal objęte ubezpieczeniem powinny natychmiast skontaktować się z firmą Apple w przypadku jakichkolwiek problemów z baterią. Stan gwarancji możesz sprawdzić na Strona Apple Sprawdź zasięg używając numeru seryjnego urządzenia. Znajdź swój numer seryjny, klikając menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierając Informacje o tym Macu.

  Apple wycofał także część swoich 15-calowych MacBooków Pro sprzedawanych między wrześniem 2015 r. a lutym 2017 r. Firma twierdzi, że baterie w tych urządzeniach mogą się przegrzać i zapalić. Jeśli posiadasz jeden z tych modeli, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś natychmiast wymienić baterię.

  Udaj się do Akcja wycofania baterii 15-calowego MacBooka Pro firmy Apple stronę, aby wprowadzić numer seryjny komputera i sprawdzić, czy konieczna jest jego wymiana. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz sprawdzić, czy Twoje produkty Apple są wycofane.

  Jeśli nie masz gwarancji na wymianę baterii, przyjrzymy się kolejnym najlepszym opcjom wymiany baterii w MacBooku, w tym ich kosztowi.

  Opcja 2: Zapłać za wymianę baterii Apple MacBook

  Korzyści: Twój MacBook jest objęty gwarancją na wady powstałe w wyniku zabiegu. Ponadto Twój zamiennik będzie oryginalnym produktem własnej firmy, a praca nie powinna zająć więcej niż około jednego dnia.

  Firma Apple zaleca korzystanie z własnych lub autoryzowanych centrów serwisowych innych firm w celu wymiany baterii MacBooka. Jest to z reguły najdroższa opcja, ale jednocześnie najbezpieczniejsza. Prawdopodobieństwo niepowodzenia procedury jest mniejsze, a Apple zapewnia 90-dniową gwarancję na każdą wykonaną pracę.

  Zakładając, że usługa nie jest objęta gwarancją ani prawem konsumenckim, ile kosztuje wymiana baterii w MacBooku? Typowa wymiana baterii w MacBooku kosztuje 159 dolarów w przypadku MacBooka Air lub 249 dolarów w przypadku MacBooka Pro. Jeśli chcesz wysłać swoje urządzenie, wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

  Jeśli Twój MacBook jest szczególnie stary, być może lepiej będzie przeznaczyć te pieniądze na wymianę. Zwróć uwagę na typowe oznaki wskazujące, że czas wymienić komputer Mac i nie inwestować w przestarzałą maszynę.

  Aby rozpocząć wymianę baterii MacBooka w Apple, przejdź do Serwis i naprawa komputerów Mac firmy Apple stronie internetowej i kliknij opcję Rozpocznij zgłoszenie serwisowe. Jeśli w pobliżu nie ma sklepów Apple, witryna zasugeruje upoważnione strony trzecie, które w zamian mogą wykonać tę pracę. Technicy ci przechodzą takie same szkolenia jak pracownicy Apple i zapewniają te same gwarancje.

  Opcja 3: Wymień baterię MacBooka w warsztacie komputerowym

  Korzyści: prawdopodobnie zaoszczędzisz trochę pieniędzy, kosztem braku konieczności wykonywania napraw przez technika posiadającego certyfikat Apple. Strony trzecie mogą również używać tańszych części, aby obniżyć koszty, co oznacza, że ​​są bardziej narażone na wcześniejsze uszkodzenia.

  Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, zawsze możesz zapłacić zewnętrznej firmie zajmującej się naprawą komputerów za wymianę baterii w MacBooku Air lub MacBooku Pro. Wiele warsztatów pozyskuje i wymienia baterię, nawet jeśli nie są powiązane z Apple. Jednak dokładny koszt wymiany baterii MacBooka w ten sposób będzie się różnić w zależności od tego, do kogo się zwrócisz.

  Źródło obrazu: David O’Brien/Flickr

  Podążając tą drogą, rezygnujesz z gwarancji Apple i może się okazać, że firma korzysta z części innych firm, próbując zaoszczędzić pieniądze. Te części niekoniecznie są gorsze, ale użycie części innych niż Apple może skutkować niższą wydajnością lub innymi problemami w przyszłości. Sprawdź sklepy komputerowe w Twojej okolicy, aby uzyskać wyceny dotyczące kosztów wymiany baterii MacBooka, a następnie porównaj je z ofertami Apple.

  W zależności od modelu MacBooka lokalny warsztat może odmówić naprawy, jeśli bateria jest przyklejona – co ma miejsce w przypadku wszystkich nowoczesnych modeli MacBooka. Jeśli nie masz bardzo starego komputera, oficjalna naprawa Apple może być jedyną opłacalną opcją.

  Opcja 4: samodzielnie wymień baterię MacBooka

  Korzyści: Biorąc sprawy w swoje ręce, zaoszczędzisz dużo pieniędzy – kosztem własnego czasu i ryzyka, że ​​coś pójdzie nie tak.

  Najtańszą opcją jest zamówienie własnej baterii zamiennej do MacBooka i samodzielne jej wymienienie. Oznacza to, że zapłacisz jedynie koszt części (plus czas potrzebny na wykonanie pracy). Oprócz nowej baterii będziesz potrzebować zestawu narzędzi do otwierania komputera Mac, antystatycznej opaski na nadgarstek i sposobu na bezpieczne pozbycie się starej baterii.

  Najlepszą opcją w tym podejściu jest użycie oficjalnych zestawów do samodzielnej naprawy firmy Apple. Na stronie samoobsługowego sklepu naprawczego Apple możesz zamówić oryginalne części i uzyskać dostęp do instrukcji dotyczących tego procesu. Wprowadź model lub numer seryjny MacBooka oraz typ naprawy, aby zobaczyć, co możesz zamówić. W przypadku mojego MacBooka Air M1 2020 sama bateria kosztuje około 140 dolarów, ale nie obejmuje innych potrzebnych części.

  Jeśli nie chcesz używać oficjalnych zestawów naprawczych Apple, skorzystaj z usług innego szanowanego dostawcy w tym obszarze naprawię to. Oprócz zestawów części zawiera także przewodniki tekstowe i wideo dotyczące wszystkiego, od prostych napraw po skomplikowane demontaże. Na przykład w chwili pisania tego tekstu znajdziesz zestaw zastępujący 16-calowego MacBooka Pro z 2019 r. za 139,99 USD.

  Gdziekolwiek kupujesz części, powinieneś kupować je wyłącznie od firmy, która cieszy się dobrą reputacją dzięki dostarczaniu części wysokiej jakości. Nie chcesz tracić czasu na wymianę baterii, aby wkrótce potem uległa ona awarii.

  Należy mieć świadomość, że wymiana baterii w nowoczesnych modelach MacBooka nie jest prostą sprawą. Ze względu na wklejone baterie proces ten wymaga sporo pracy. Próbuj tego na własne ryzyko; będzie to wymagało godzin i odłączania dziesiątek części. Jeśli nie jesteś pewien, co robisz, ryzyko, że coś pójdzie nie tak, jest wysokie.

  Jeśli jednak zechcesz podjąć ryzyko i postępować zgodnie z instrukcjami, dowiesz się wiele o wewnętrznym funkcjonowaniu komputera. Może nawet spodoba ci się ten proces!

  Nie zapomnij o odpowiedzialnym recyklingu baterii

  Jeśli zdecydujesz się na wymianę baterii w MacBooku samodzielnie, upewnij się, że utylizujesz zużytą baterię w sposób odpowiedzialny.

  Baterie litowe należy poddać odpowiedniemu recyklingowi, aby zapobiec szkodom dla siebie, innych i środowiska. Skontaktuj się z lokalnymi władzami zajmującymi się gospodarką odpadami, jak najlepiej poddać recyklingowi starą baterię laptopa — nie wyrzucaj jej po prostu do śmieci lub do zwykłego recyklingu.

  Większość samorządów lokalnych będzie posiadać punkty nadania lub programy zbiórki, które kładą nacisk na bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Jeśli zdecydujesz się na serwisowanie laptopa przez firmę Apple, zajmie się ona baterią i zutylizuje ją za Ciebie (niestety, nie oferuje usługi zwrotu).

  Czy warto wymieniać baterię w MacBooku?

  Teraz, gdy wiesz, jak wymienić baterię MacBooka, możesz zastanawiać się, czy rzeczywiście powinieneś ją wymienić. Jeśli Twój Mac działa dobrze bez baterii, zapłacenie kilkuset dolarów za wymianę, która zapewni mu kilka kolejnych lat życia, jest znacznie tańsze niż kupno nowej maszyny.

  Jeśli jednak Twój MacBook jest stary, prawdopodobnie nie warto wymieniać wewnętrznej baterii. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na nowy komputer Mac.