Jak zostać pisarzem technicznym

  • Pisanie treści technicznych obejmuje tworzenie różnego rodzaju treści, takich jak wpisy na blogu i recenzje produktów, w sposób łatwy do zrozumienia dla czytelników.
  • Pisanie treści technicznych różni się od pisania treści technicznych, które polega na tworzeniu instrukcji obsługi i dokumentacji dotyczącej produktów firmy.
  • Aby odnieść sukces jako autor treści technicznych, potrzebujesz silnych umiejętności pisania, umiejętności badania złożonych tematów i umiejętności interakcji z ekspertami branżowymi.

Jeśli masz talent do rozumienia złożonych szczegółów technicznych i chcesz pomóc ludziom lepiej zrozumieć takie punkty i dane, pisanie treści technicznych może być dla Ciebie idealną karierą.

Dowiedzmy się, jak możesz się w to zaangażować i osiągnąć wyżyny sukcesu.

Co to jest pisanie treści technicznych?

Autor treści technicznych tworzy treści w formie postów na blogach, artykułów, e-booków, oficjalnych dokumentów, recenzji produktów oraz poradników zakupowych i ostatecznych, które pomogą osiągnąć konkretny cel. Aby osiągnąć konkretny cel, jakim jest tworzenie treści, musisz dowiedzieć się trochę o wyszukiwaniu i używaniu słów kluczowych w swoich treściach oraz pisaniu w tonie i stylu marki.

Musisz także umieć rozłożyć skomplikowane szczegóły techniczne na łatwy do zrozumienia język, pisać zwięźle i unikać niepotrzebnego żargonu. Możesz rozważyć pisanie dla firm SaaS, firm sprzedających oprogramowanie internetowe lub inne produkty, kryptowaluty, blogi o językach programowania, aktualności techniczne, blogi z samouczkami technicznymi i nie tylko.

Teraz, gdy już zrozumiałeś, kim jest autor treści technicznych i jak działa, powinieneś wiedzieć, kim nie jest autor treści technicznych.

Czym nie jest pisanie treści technicznych?

Rozpoczynając ubieganie się o pracę, znajdziesz dwa rodzaje ofert pracy. Jeden będzie pełnił rolę autora treści technicznych na blogu technicznym, a drugi będzie pełnił rolę autora technicznego. Musisz wiedzieć, że obowiązki na tych dwóch stanowiskach znacznie się różnią.

W przeciwieństwie do autora treści technicznych, autor tekstów technicznych tworzy dokumentację, instrukcje obsługi, instrukcje obsługi i ewentualnie oficjalne dokumenty dotyczące produktów firmy.

Różni się także skala wynagrodzeń każdego z pisarzy. Według Wiadomości ze Stanów Zjednoczonych i raport światowy, pisarz techniczny zarabia średnie roczne wynagrodzenie w wysokości około 78 tys. dolarów. Jednak według nich autor treści technicznych zarabia prawie 59 tys. dolarów rocznie Zippia.

Teraz, gdy znasz już różnicę, przejdźmy dalej.

Trzy najważniejsze umiejętności, których potrzebujesz, aby zostać autorem treści technicznych

Oto lista umiejętności, które na pewno chcesz posiadać, aby odnieść sukces jako autor treści technicznych.

1. Solidne umiejętności pisania

Każdy początkujący pisarz musi rozwinąć solidne umiejętności pisania. Możesz zapisać się na kurs uniwersytecki lub wziąć udział w kursach pisania online, aby poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Oprócz doskonałej gramatyki, aby odnieść sukces w tej dziedzinie, musisz także nauczyć się kilku innych umiejętności, takich jak opowiadanie historii, utrzymywanie zaangażowania czytelnika, pisanie przekonujących nagłówków i wpływanie na odbiorców, aby podjęli działanie.

2. Badanie złożonych tematów

Złe badania prowadzą do kiepskiej treści, marnując czas czytelników i klientów. Dlatego rozwijanie dobrych umiejętności badawczych jest koniecznością. Jednym z najlepszych sposobów wyszukiwania informacji jest wyszukiwanie faktów i informacji na blogach autorytetów.

Oznacza to, że szukając informacji w Google, powinieneś znać źródło informacji, z których korzystasz. Trzymaj się najlepszych wyników, sprawdzaj uprawnienia domeny witryny, sprawdzaj miesięczny ruch, jaki generuje blog i nie tylko.

Aby znaleźć te dane, pobierz dowolne z następujących rozszerzeń Chrome:

Pod każdym wynikiem wyszukiwania rozszerzenia pokażą szczegółowe informacje, takie jak uprawnienia domeny, miesięczny ruch, liczba słów kluczowych na połączonej stronie, całkowita liczba słów, atrybuty strony i łączne udziały w mediach społecznościowych.

Krótko mówiąc, wystarczająco dużo informacji, abyś mógł ocenić, czy blog jest wiarygodnym źródłem danych.

3. Interakcja z ekspertami branżowymi

Jeśli poza wyszukiwaniem informacji w Google chcesz tworzyć oryginalne, dogłębne treści, niedostępne gdzie indziej, być może będziesz musiał przeprowadzić wywiady z ekspertami w danej dziedzinie. Mogą to być inżynierowie, badacze, analitycy bezpieczeństwa itp.

Jednak dotarcie tak daleko w badaniach wymaga czasu i wiedzy w zakresie komunikacji. Jeśli chcesz zostać najlepiej opłacanym autorem treści technicznych pracującym dla wiodących firm, a nie tylko młynów treści, takich jak Upwork, Fiverr czy Craigslist, będziesz potrzebować tej umiejętności.

Jeśli pracujesz nad blogiem z wiadomościami technicznymi, będzie to koniecznością. Dowiedz się więc, jak pisać e-maile, na które otrzymasz odpowiedzi i które są doskonałym sposobem na interakcję i przeprowadzenie wywiadu z kimś. Nauka dodatkowych umiejętności copywritingu nikomu nie zaszkodzi.

Jak zostać pisarzem technicznym bez doświadczenia

Chociaż może to pomóc, formalne wykształcenie w tej dziedzinie nie jest obowiązkowe, jeśli piszesz teksty techniczne, szczególnie w przypadku stanowisk podstawowych. Jeśli chcesz zostać pisarzem technicznym bez wcześniejszego doświadczenia, pierwszym krokiem jest faktyczne nauczenie się i przećwiczenie umiejętności.

Aby to zrobić, możesz rozważyć założenie własnego bloga, odbycie bezpłatnych staży lub pisanie dla organizacji non-profit. Pamiętaj, że ponieważ nie masz jeszcze żadnych referencji, prawdopodobnie nie będziesz zarabiać przez co najmniej kilka miesięcy.

W międzyczasie Twoim zadaniem jest podnoszenie kwalifikacji, nawiązywanie kontaktów z innymi pisarzami, rozpoczęcie pisania CV i przygotowanie portfolio prezentującego Twoje najlepsze prace. Kiedy po około sześciu miesiącach uznasz, że stworzyłeś przyzwoite CV i portfolio, nadszedł czas, aby ubiegać się o pracę na poziomie podstawowym.

Na początku płaca nie będzie zbyt wysoka, ale zaleca się reinwestycję przynajmniej części zarobionych pieniędzy i wykupienie kursów pisania (zobacz nasze zalecenia poniżej), abyś mógł dalej się uczyć i podnosić swoje umiejętności. Pozwoli Ci to wyróżnić się i w przyszłości naliczyć premię za swoje usługi.

Jak włamać się do pisania technicznego

Po zapoznaniu się ze wszystkimi istotnymi szczegółami dotyczącymi pisania treści technicznych, będziesz musiał podjąć decyzję o tym, jak chcesz działać: jako wykonawca/freelancer czy pełnoetatowy pracownik firmy.

Aby zostać niezależnym autorem treści technicznych, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować oszałamiającego dyplomu z dziennikarstwa ani specjalnego doświadczenia w sektorze technologii. Jeśli jednak ją posiadasz, jest to plus. Wszystko, czego potrzebujesz, to umiejętności, które omówiliśmy w poprzedniej sekcji, oraz portfolio (które omówimy za chwilę) i gotowe.

Z drugiej strony, jeśli szukasz pracy w firmie na pełny etat, możesz wziąć pod uwagę wymagania firmy. Rekruterzy poszukują przede wszystkim osób z wykształceniem licencjackim z języka angielskiego lub kierunków związanych z komunikacją. Ponadto mogą również wziąć pod uwagę Twoje wcześniejsze doświadczenie w branży technologicznej – na przykład w informatyce, inżynierii, medycynie i nie tylko.

Ale cokolwiek robisz, musisz mieć portfolio, w którym możesz pokazać swoją pracę. Rekruter, niezależnie od Twojego wykształcenia, będzie chciał wiedzieć, czy potrafisz przekazać to, co mówisz.

Oto kilka sposobów, jak już dziś rozpocząć swoją podróż jako autor treści technicznych:

  • Rozważ zapisanie się na kursy online lub uniwersyteckie. Oto kilka z nich na podstawie ocen:
  • Nawiąż kontakt z profesjonalistami: jeśli chcesz zdobyć dobrych klientów lub pracę w renomowanej firmie, jest to jeden z najlepszych sposobów na początek.
  • Utwórz portfolio tekstów technicznych: Najprostszym sposobem na to jest założenie bloga na Medium. To nic nie kosztuje, a Twoi rekruterzy zrozumieją, że naprawdę wiesz, jak pisać dla odbiorców online. Oto jak stworzyć od podstaw witrynę portfolio.
  • Aplikuj o pracę: Platformy takie jak Rzeczywiście, Potwór, Praca elastyczna, Budowniczy kariery, NastępnyI LinkedIn to kilka świetnych miejsc, od których możesz rozpocząć wyszukiwanie.

Rozpocznij karierę w pisaniu treści technicznych

Jak wszystko, będzie to wymagało konsekwentnego wysiłku i inwestycji czasu. Warto jednak wiedzieć, że branża ta rozwija się z dnia na dzień.

Jeśli więc zawsze kochałeś technologię i posiadasz umiejętności ułatwiające ludziom uczenie się o nowych technologiach i podejmowanie decyzji w oparciu o technologię, to jest Twoja szansa. Doskonal umiejętności omówione w artykule, zgłębij ten temat i rozpocznij nową podróż w stronę pisania treści technicznych.