Podstawowym sposobem instalacji systemu operacyjnego Linux jest USB. Problem polega na tym, że wielu początkujących użytkowników nie wie, jak utworzyć bootowalny instalator USB. Na tej liście omówimy 4 sposoby utworzenia bootowalnego instalatora USB w systemie Linux.

Wszystkie programy, które omawiamy na tej liście, wymagają napędu flash USB o wielkości co najmniej 2 GB. Zanim spróbujesz wykonać tę listę, aby utworzyć rozruchowy dysk USB, upewnij się, że pamięć flash USB jest wystarczająca.

1. Etcher

Najważniejszym sposobem na utworzenie bootowalnego instalatora USB w systemie Linux jest narzędzie Etcher. Powód? Jest to niezwykle łatwy program, który każdy może zrozumieć. Aby utworzyć rozruchowy instalator USB w systemie Linux za pomocą Etcher, wykonaj następujące czynności.

Najpierw pobierz program Etcher z oficjalnej strony internetowej. Jest w archiwum ZIP i jest plikiem AppImage. Wyodrębnij plik i kliknij go dwukrotnie myszą, aby uruchomić program.

Po uruchomieniu programu pobierz system operacyjny Linux, na którym chcesz utworzyć bootowalny instalator USB. Następnie podłącz dysk flash USB. Po podłączeniu napędu znajdź przycisk „Flash z pliku” w Etcher i kliknij go.

Wyszukaj wcześniej pobrany plik ISO i wybierz go, aby dodać plik ISO do Etcher. Następnie kliknij przycisk „Wybierz cel” i wybierz dysk flash USB.

Po ustawieniu pliku ISO i celu w Etcher kliknij „Flash!” przycisk, aby rozpocząć proces tworzenia. Kiedy to zrobisz, stworzysz bootowalny instalator USB w Linuksie z Etcherem!

Sprawdź -   Jak nagrywać dźwięk z aplikacji w systemie Windows 10 za pomocą Audacity

2. Dyski Gnome

Jeśli nie jesteś fanem aplikacji Etcher, innym łatwym sposobem na utworzenie rozruchowego instalatora USB w systemie Linux jest aplikacja Gnome Disks. Aby rozpocząć proces, musisz zainstalować program.

Aby zainstalować Gnome Disks, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza poleceń w dół, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

sudo apt install gnome-disk-utility

Debian

sudo apt-get install gnome-disk-utility

Arch Linux

sudo pacman -S gnome-disk-utility

Fedora

sudo dnf install gnome-disk-utility

OpenSUSE

sudo zypper install gnome-disk-utility

Po zainstalowaniu programu Gnome Disks na komputerze uruchom go, wyszukując „Dyski” w menu aplikacji. Możesz także nacisnąć Alt + F2 na klawiaturze i wprowadzić polecenie gnome-disk-utility, aby go uruchomić.

Po uruchomieniu aplikacji Gnome Disks na komputerze pobierz plik ISO systemu Linux, którego chcesz użyć do utworzenia rozruchowego urządzenia USB. Następnie wróć do aplikacji Gnome Disks.

Wewnątrz dysków gnomów spójrz na pasek boczny po lewej stronie. Znajdź napęd flash USB i kliknij go myszą. Następnie zlokalizuj przycisk menu w prawym górnym rogu. Jeśli nie możesz go znaleźć, znajduje się po lewej stronie przycisku minimalizacji.

W menu Dyski Gnome znajdź przycisk „Przywróć obraz dysku” i kliknij go myszą. Następnie wybierz plik ISO systemu Linux, aby dodać go do dysków Gnome. Wybierz przycisk „Rozpocznij przywracanie”, aby utworzyć rozruchowy USB.

Sprawdź -   Jak wyciszyć / wyłączyć wyciszenie mikrofonu za pomocą skrótu klawiaturowego w systemie Windows 10

Po zakończeniu procesu utworzysz bootowalny system Linux z dyskami Gnome!

3. DD

Wielu użytkowników Linuksa preferuje konsolę terminali zamiast narzędzi GUI. Jeśli jesteś fanem wiersza poleceń i chcesz utworzyć bootowalne urządzenie USB, oto co możesz zrobić. Najpierw otwórz okno terminala i użyj polecenia lsblk, aby wyświetlić odczyt wszystkich podłączonych urządzeń pamięci masowej na komputerze z systemem Linux. Upewnij się, że pamięć flash USB jest podłączona po uruchomieniu tego polecenia!

lsblk

Przejrzyj komendę lsblk, aby znaleźć etykietę dysku flash USB. Jeśli nie możesz go znaleźć, postępuj zgodnie z tym szczegółowym przewodnikiem na ten temat. Nauczy Cię, jak czytać odczyt polecenia lsblk.

Po ustaleniu etykiety dysku flash USB pobierz plik ISO systemu operacyjnego Linux, dla którego chcesz utworzyć rozruchowy dysk USB, i wykonaj poniższe polecenie.

Uwaga: zmień / dev / sdX w poniższym poleceniu, aby odzwierciedlić etykietę napędu flash USB znalezioną w lsblk.

sudo dd if=/dev/sdX of=~/Downloads/linux-iso-file.iso status=progress

Proces flashowania potrwa trochę czasu. Będziesz wiedział, że proces jest zakończony, gdy numery w terminalu nie są już aktualizowane, i możesz wpisać go ponownie za pomocą klawiatury. Kiedy terminal będzie ponownie użyteczny, utworzysz bootowalny Linux Linux w terminalu z dd!

Sprawdź -   Jak korzystać z ruchomej miniatury zrzutu ekranu w systemie macOS

4. ROSA ImageWriter

ROSA ImageWriter to bardzo przydatne narzędzie GUI, którego można użyć do utworzenia rozruchowego Linux-a USB, jeśli się spieszysz. Aby rozpocząć proces, otwórz okno terminala i pobierz najnowszą wersję aplikacji.

wget http://wiki.rosalab.ru/en/images/7/7f/RosaImageWriter-2.6.2-lin-x86_64.tar.xz

Po zakończeniu pobierania aplikacji rozpakuj ją i uruchom za pomocą trzech poniższych poleceń.

tar xvf RosaImageWriter-2.6.2-lin-x86_64.tar.xz
 
 cd ~/RosaImageWriter
 
 sudo ./RosaImageWriter

Po otwarciu aplikacji ROSA ImageWriter na pulpicie systemu Linux pobierz plik ISO systemu operacyjnego Linux, na którym chcesz utworzyć rozruchowy dysk USB. Następnie kliknij przycisk obok „Obraz”, aby wybrać plik ISO.

Przejdź do „Urządzenia USB” i wybierz dysk flash USB (jeśli ROSA ImageWriter nie zrobi tego automatycznie). Po wybraniu zarówno pliku ISO, jak i napędu flash USB kliknij przycisk „Zapis”, aby rozpocząć proces tworzenia.

Tworzenie rozruchowego USB za pomocą ROSA ImageWriter zajmie trochę czasu. Po zakończeniu procesu bootowalny instalator USB będzie gotowy do użycia!

Wniosek

Na tej liście omówiliśmy 4 sposoby tworzenia rozruchowego instalatora USB w systemie Linux. Każda z metod, którą pokazaliśmy, jest świetna na swój sposób, ale to Ty decydujesz, która z nich będzie najlepsza.

Jaki jest twój ulubiony sposób utworzenia bootowalnego instalatora USB w systemie Linux? Wyłącz dźwięk w sekcji komentarzy poniżej!

newsblog.pl

newsblog.pl