Jak naprawić błąd instalatora „Trwa instalowanie innego programu” w systemie Windows 10

Windows 10 nie obsługuje jednoczesnej instalacji wielu aplikacji. Możesz instalować jedną aplikację po drugiej, ale nie możesz jednocześnie uruchamiać wielu instalatorów.

Dzieje się tak, ponieważ gdy aplikacja jest instalowana, tworzy katalogi i zapisuje w rejestrze. Procesu nie można przerwać ani uruchomić równolegle z innym podobnym procesem. Szanse na błąd byłyby zbyt duże.

Trwa instalowanie innego programu

Błąd „Trwa instalowanie innego programu”

Jeśli próbujesz zainstalować aplikację w systemie Windows 10 i widzisz komunikat „Trwa instalowanie innego programu… Błąd instalatora”, może to oznaczać jedną z następujących sytuacji;

Aplikacja jest aktywnie instalowana, a instalacja nie została ukończona
Aplikacja jest aktualizowana, odinstalowywana lub naprawiana
Instalacja została zakończona, ale sam instalator nie zakończył pracy
Instalator został uruchomiony, ale proces się nie rozpoczął
Instalator przygotowuje się do zainstalowania aplikacji
Instalacja została zakończona, ale oczekuje na ponowne uruchomienie systemu

Jak naprawić Trwa instalowanie innego programu

Bez względu na przyczynę błędu możesz przeprowadzić następujące poprawki i rozwiązać problem.

1. Zaczekaj na zakończenie instalacji

Wiele aplikacji wyświetla na ekranie pasek postępu, gdy przechodzą przez różne etapy instalacji, jednak nie wszystkie z nich to robią. Niektóre aplikacje, szczególnie te, które instalują dodatkowe biblioteki, mogą to robić cicho w tle. Jeśli widzisz komunikat Trwa instalowanie innego programu… Błąd instalatora, zaczekaj co najmniej piętnaście minut na zakończenie instalacji, a następnie spróbuj zainstalować drugą aplikację.

2. Ręcznie zakończ instalację

Jeśli instalacja aplikacji nie zakończyła się po odczekaniu rozsądnego czasu, możesz ją zamknąć ręcznie. Powinieneś wiedzieć, że może to spowodować, że aplikacja nie zostanie poprawnie zainstalowana lub w ogóle.

Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz Menedżer zadań z menu kontekstowego.
Przejdź do zakładki Procesy.
Poszukaj procesu instalatora / EXE / MSI i wybierz go.
Kliknij przycisk Zakończ zadanie w prawym dolnym rogu.

3. Wyjmij nośnik instalacyjny

Spróbuj usunąć wszelkie nośniki instalacyjne podłączone do systemu, np. Dysk DVD, CD lub dysk USB. Spowoduje to prawdopodobnie przerwanie procesu instalacji, ale umożliwi zainstalowanie drugiej aplikacji.

4. Uruchom ponownie system

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz ponownie uruchomić system. Po ponownym uruchomieniu system zamknie wszystkie trwające procesy i nie uruchomią się ponownie po ponownym uruchomieniu komputera.

5. Uruchom skanowanie w poszukiwaniu wirusów

Aplikacja, którą próbujesz zainstalować, może być złośliwa i być jednym z powodów, dla których jej instalacja nie zakończy się lub blokuje instalację innych aplikacji. Uruchom skanowanie w poszukiwaniu wirusów za pomocą programu Windows Defender.

Otwórz program Windows Defender.
Przejdź do zakładki Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.
Kliknij Opcje skanowania.
Kliknij opcję Skanuj teraz.
Przeskanuj cały system i usuń wszelkie znalezione infekcje.

Uwaga: dobrym pomysłem jest również przeskanowanie systemu za pomocą bezpłatnej wersji MalwareBytes.

Wniosek

Jeśli masz aplikację, której instalacja nigdy się nie kończy, może być uszkodzona. Możesz spróbować pobrać go ponownie i uruchomić instalator, ale istnieje duża szansa, że ​​wystąpił problem z samym instalatorem. W tym przypadku niewiele możesz. Znajdź alternatywę dla aplikacji i odinstaluj dowolny składnik aplikacji, który mógł zostać zainstalowany.