4 Typowe problemy z procesorem graficznym i sposoby ich rozwiązywania

  • Przegrzanie to częsty problem procesorów graficznych, prowadzący do obniżenia wydajności i potencjalnego trwałego uszkodzenia. Sprawdź wentylację i rozważ wymianę uszkodzonych wentylatorów lub pasty termoprzewodzącej.
  • Spadki klatek i zmniejszona wydajność mogą oznaczać, że GPU działa słabo lub jest niewystarczające do niektórych gier. Monitoruj temperatury pracy i zużycie, aktualizuj sterowniki karty graficznej i w razie potrzeby ponownie zainstaluj kartę graficzną.
  • Czarne ekrany podczas gry lub w innych aplikacjach mogą być spowodowane przestarzałymi lub zepsutymi sterownikami, nieprawidłowo podłączonym sprzętem lub problemami z pamięcią RAM. Aktualizuj sterowniki, sprawdzaj połączenia i sprawdzaj pamięć RAM, aby rozwiązać problemy.
  • Usterki graficzne i artefakty w grach mogą być spowodowane uszkodzonymi plikami gry. Sprawdź spójność plików przed ponowną instalacją gry i sprawdź powiązane przyczyny w innych krokach rozwiązywania problemów.

MUO WIDEO DNIA

PRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Twój procesor graficzny jest prawdopodobnie najdroższą częścią twojego komputera. W związku z tym trzeba o nią dobrze dbać. W końcu od tego zależy, jak dobrze lub jak źle działają Twoje gry na komputerze. Mimo to w pewnym momencie może się nie udać. Tak działa elektronika – mają skończoną żywotność. Mimo to musisz nauczyć się radzić sobie z problemami z GPU.

Oto najczęstsze problemy z procesorem graficznym i sposoby ich prawidłowego rozwiązywania oraz, jeśli to możliwe, naprawy.

1. Przegrzanie i dławienie termiczne

Po pierwsze, problem, który prędzej czy później dotknie wszystkich właścicieli GPU i jeden z najczęstszych problemów z GPU. Mowa oczywiście o przegrzaniu i jego bezpośredniej konsekwencji, jakim jest dławienie termiczne.

Przegrzanie procesora graficznego występuje, gdy komponent sprzętowy, taki jak procesor graficzny, działa w temperaturze znacznie wyższej niż zaprojektowany lub bezpieczny zakres działania. Może się to zdarzyć w przypadku każdego komponentu sprzętowego, ale procesory graficzne i procesory są na to szczególnie podatne. Dzieje się tak z powodu niewłaściwej wentylacji – w zasadzie, jeśli twój GPU nie rozprasza prawidłowo ciepła z tego czy innego powodu, przegrzeje się. Gdy procesor graficzny staje się zbyt gorący, może to prowadzić do różnych problemów, w tym do zmniejszenia wydajności, niestabilności, aw skrajnych przypadkach do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Aby temu zaradzić, Twój GPU zastosuje środek samoochrony zwany dławieniem termicznym, który znacznie obniży wydajność i częstotliwość taktowania, aby nie zostać trwale uszkodzonym przez ciepło. Ostatecznie, jeśli układ jest zbyt duży, aby mógł sobie z tym poradzić samodzielnie, wyłączy się i ulegnie awarii, aby go chronić. Nie chcesz, aby stało się wystarczająco źle, aby stało się to drugie, więc jeśli twój GPU ma dławienie termiczne, powinieneś natychmiast się tym zająć.

Aby rozwiązać przyczyny dławienia termicznego, musisz przyjrzeć się wentylacji wchodzącej i wychodzącej z GPU. Po pierwsze, wentylator może być uszkodzony lub może być konieczne wyjęcie go i wymiana pasty termicznej. Jeśli nie masz pewności, dlaczego Twój procesor graficzny dławi się termicznie, możesz zanieść go do technika, zanim w końcu nastąpi trwałe uszkodzenie.

2. Spadki klatek i zmniejszona wydajność

Jednym z najgorszych problemów z GPU jest spadek wydajności bez wyraźnego powodu. Pomyśl o tym — właśnie otworzyłeś Steam i poszedłeś otworzyć grę, tylko po to, by nie działała ze zwykłą prędkością. Może to być mocno spadające klatki lub niedziałające zgodnie ze specyfikacją. W takim przypadku musisz dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i podjąć odpowiednie środki.

Istnieje duża różnica między GPU działającym źle, a GPU niewystarczającym do uruchomienia czegoś. Być może wypróbowujesz nową grę i widzisz, że działa wolno, podczas gdy w rzeczywistości po prostu ta konkretna gra to za dużo dla tego układu GPU. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy Twój układ GPU działa zgodnie ze specyfikacją, jest uruchomienie testu porównawczego, takiego jak PassMark lub AIDA64 Extreme. Jeśli wcześniej nie przeprowadzałeś testu porównawczego na swoim komputerze, powinieneś wyszukać Google, aby zobaczyć, jaki jest średni wynik dla twojego GPU. Jeśli uzyskany wynik jest niższy niż powinien, prawdopodobnie powinieneś podjąć kroki, aby to naprawić.

Jeśli działa źle, w pierwszej kolejności należy sprawdzić temperaturę roboczą GPU. Jeśli GPU działa zbyt gorąco, powinieneś wrócić do pierwszego punktu, w którym wyjaśniamy, jak radzić sobie z dławieniem termicznym. Możesz także monitorować użycie GPU, a nie tylko temperaturę. Wąskie gardło GPU może być prawdopodobne, jeśli jest ono zbyt często wykorzystywane.

Możesz także spróbować zaktualizować sterowniki karty graficznej. Wreszcie, jeśli nic tego nie zrobi, być może wyjęcie go fizycznie i ponowne umieszczenie wraz z kablami zasilającymi może załatwić sprawę.

3. Czarny ekran

Ten może być szczególnie irytujący. Odpalasz grę, ale zamiast rzeczywistej gry pojawia się czarny ekran. Czarny ekran może nawet pojawić się w trakcie gry lub nawet w innych aplikacjach, psując wrażenia i powodując awarie. Na szczęście sprawca tutaj nie jest trudny do ustalenia.

Dla odmiany, prawdopodobnie nie jest to związane z problemami termicznymi. Musisz jednak sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, możesz chcieć sprawdzić, czy możesz zaktualizować sterowniki, ponieważ oznacza to, że sterownik jest nieaktualny lub zepsuł się w inny sposób. Ponowne zainstalowanie ich lub zainstalowanie najnowszej wersji może zdziałać cuda. Możesz także odinstalować ostatnio zainstalowany sprzęt i sprawdzić fizyczne połączenie między monitorem a komputerem. Sprawdź także, czy Twój GPU jest prawidłowo podłączony do gniazda PCI Express i czy otrzymuje odpowiednią moc.

Może nawet nie być związany z GPU. Może to być również problem z pamięcią RAM, więc uruchom sprawdzanie pamięci RAM.

Jeśli nie spotkałeś winowajcy, spróbuj przełączyć komputer w tryb awaryjny. Spowoduje to odrzucenie wszystkich problemów związanych z oprogramowaniem. Jeśli problem będzie się powtarzał, mogło dojść do fizycznego uszkodzenia procesora graficznego, który należy wymienić.

4. Usterki graficzne i artefakty

Wreszcie, jest to mniej oczywisty z problemów, o których tutaj wspomnieliśmy, ale wciąż jest to jeden z problemów, z którym wiele osób spotyka się stosunkowo regularnie. Idziesz grać w swoją grę, tylko po to, by znaleźć paskudne usterki i renderowane dziwne artefakty.

Najpierw sprawdź, czy pliki gry nie są uszkodzone, co zdarza się częściej niż myślisz. Twoja gra lub program uruchamiający (na przykład Steam) może mieć narzędzie do weryfikacji integralności plików, więc jeśli jest dostępne, użyj go. Omówiliśmy, jak naprawić i zweryfikować pliki na prawie każdym programie uruchamiającym i warto to zrobić przed odinstalowaniem i ponownym zainstalowaniem gry.

Jeśli problem będzie się powtarzał, sprawdź kroki i wskazówki w sekcjach drugiej i trzeciej, ponieważ może to być jedna z tych samych przyczyn.

Rozwiązywanie problemów z GPU nie jest trudne

Istnieje kilka powodów, dla których Twój GPU może mieć problemy. Wiele z nich jest ze sobą powiązanych i jest spowodowanych przez te same rodzaje problemów, dlatego zwykle zaleca się wykonanie tych samych ogólnych czynności, ale rozwiązanie problemu i znalezienie problemu nie jest trudne. A jeśli naprawdę nie możesz tego zrobić samodzielnie, śmiało zanieś go do technika, który może to dla Ciebie sprawdzić.