Monitor Apple Studio Display, wyceniony na 1599 dolarów, stanowi spory wydatek. Choć urządzenia Apple często wiążą się z wyższymi kosztami, obecnie na rynku dostępne są bardziej atrakcyjne alternatywy, które czynią ten monitor przestarzałym. W związku z tym, sugerujemy rozważenie innych opcji, na które warto przeznaczyć swoje oszczędności.
ZOBACZ FILM DNIA
1 Monitor MSI MPG 321URX 4K QD-OLED
Ten 32-calowy monitor 4K QD-OLED od MSI nie jest dedykowany komputerom Mac, a raczej graczom, którzy poszukują wysokiej częstotliwości odświeżania bez kompromisów w jakości obrazu.
Podczas gdy Apple Studio Display korzysta z 27-calowego panelu IPS LCD o rozdzielczości 5K, MSI MPG 321URX wykorzystuje panel QD-OLED trzeciej generacji firmy Samsung. Ten zapewnia głęboką czerń, intensywne barwy oraz nieskończony współczynnik kontrastu, co przekłada się na niezrównaną jakość obrazu.
Oprócz większego, 32-calowego ekranu, otrzymujemy też znacząco lepszy, błyszczący panel OLED z obsługą HDR, co stanowi przewagę nad ofertą Apple. Monitor ten doskonale nadaje się do precyzyjnej obróbki kolorów i innych profesjonalnych zastosowań.
Nie można zapomnieć, że Apple Studio Display oferuje jedynie częstotliwość 60 Hz, podczas gdy monitor MSI 4K QD-OLED, po podłączeniu do komputera Mac za pomocą wysokiej jakości kabla Cable Matters USB-C do DisplayPort, osiąga odświeżanie na poziomie 120 Hz.
Wyjątkowość tego monitora podkreśla jego cena, która w momencie pisania tego tekstu wynosiła zaledwie 950 dolarów. W porównaniu z nią, ceny Apple za Studio Display wydają się być mocno zawyżone. Należy jednak pamiętać o konieczności zakupu adaptera z USB-C na DisplayPort.
Jeśli preferujesz zakrzywione ekrany, ten sam panel Samsung QD-OLED znajdziesz w obudowie Alienware AW3225QF. Oba modele oferują zbliżoną specyfikację, jednak Alienware kosztuje 1199 dolarów.
Zakup: Monitor MSI MPG 321URX QD-OLED (949,99 USD)
2 Monitor Samsung Odyssey OLED G9 Super Ultrawide (G95SC)
Monitory superultraszerokokątne to potężne narzędzia zwiększające produktywność, a ten model nie jest wyjątkiem. 49-calowy Samsung Odyssey OLED G9 to jakby mieć dwa 27-calowe monitory QHD ustawione obok siebie.
Osoby zajmujące się głównie edycją wideo na komputerach Mac docenią dużą przestrzeń roboczą, jaką zapewnia ten monitor. Pozwala na wygodne wyświetlanie całej osi czasu w programach do edycji wideo, takich jak Final Cut Pro czy Adobe Premiere Pro. Warto jednak zwrócić uwagę, że ekran jest zakrzywiony o promieniu krzywizny 1800R.
Jedyną wadą Odyssey OLED G9 jest rozdzielczość. Pomimo wymiarów 5120 x 1440 pikseli, nie jest to wyświetlacz 5K, jak w ofercie Apple. Studio Display oferuje dwukrotnie wyższą rozdzielczość pionową, jednak naszym zdaniem superultraszerokokątna konstrukcja w połączeniu z panelem OLED, rekompensuje tę różnicę.
Wariant G95SC modelu Odyssey OLED G9 oferuje funkcje Smart TV, jest wyposażony w pilota i działa na procesorze opartym na architekturze ARM. Zatem w tej cenie otrzymujemy coś więcej niż tylko zwykły monitor.
Pomimo sugerowanej ceny detalicznej wynoszącej 1800 dolarów, obecnie Odyssey OLED G9 G95SC można znaleźć na Amazonie za mniej niż 1200 dolarów, co jest wyjątkową okazją, zwłaszcza w porównaniu z wyświetlaczem Studio Display. Pamiętajmy jednak o zakupie wysokiej jakości kabla USB-C do DisplayPort, aby uzyskać odświeżanie 120 Hz.
Zakup: Samsung Odyssey OLED G9 G95SC (1199,99 USD)
3 Ultraszerokokątny monitor Alienware AW3423DWF QD-OLED
Jeśli Odyssey G9 jest zbyt duży na Twoje biurko, warto rozważyć standardowy monitor ultrawide. Dell Alienware AW3423DWF to jeden z najpopularniejszych monitorów QD-OLED na rynku. Wykorzystuje panel QD-OLED pierwszej generacji firmy Samsung, o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli.
Choć nie osiąga on rozdzielczości 5K monitora Studio Display, panel QD-OLED w połączeniu z wyższą częstotliwością odświeżania, to cechy, które trudno zignorować. Zapewnia znacznie wierniejsze i intensywniejsze kolory, idealną czerń oraz nieskończony współczynnik kontrastu, co czyni go doskonałym wyborem do tworzenia treści i innych profesjonalnych zastosowań.
Otrzymujemy też większą powierzchnię ekranu niż w przypadku monitora 16:9, takiego jak Studio Display, co sprawia, że jest to idealna propozycja dla komputerów Mac mini lub Mac Studio. A najlepsze? Kosztuje zaledwie 900 dolarów, co czyni go najtańszym monitorem na tej liście. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne niezbędne akcesoria do komputera Mac.
Zakup: Alienware AW3423DWF (899,99 USD)
4 Monitor Samsung ViewFinity S9 5K
Kolejny na liście monitor Samsunga, który wyglądem bardzo przypomina Studio Display. Oferuje on w większości te same parametry, a w przeciwieństwie do LG UltraFine 5K, panel IPS LCD firmy Samsung może osiągnąć jasność szczytową na poziomie 600 nitów.
Wyposażony jest w modułową kamerę internetową 4K, która jest lepsza od kamery Studio Display o rozdzielczości 12 MP, której rozdzielczość jest ograniczona do 1080p. Niestety, wbudowane głośniki są słabe i nie dorównują systemowi audio z sześcioma głośnikami w ofercie Apple.
Monitor oferuje port Thunderbolt 4 do podłączenia komputera Mac oraz trzy standardowe porty USB-C do podłączania akcesoriów. Dodatkowo dostępny jest Mini DisplayPort, jeśli chcemy podłączyć inny komputer.
ViewFinity S9 posiada także funkcje Smart TV i obsługę Apple AirPlay, co pozwala na wyświetlanie ekranu iPhone’a na monitorze. Dołączony pilot ułatwia dostęp do aplikacji Smart TV, takich jak Netflix, Disney+, Apple TV czy Spotify.
Samsung wypuścił ViewFinity S9 w 2023 roku za 1599 dolarów, czyli w cenie porównywalnej do Studio Display. Na szczęście, w 2024 roku można go znaleźć na Amazonie za mniej niż 1000 dolarów, dlatego polecamy go jako doskonałą alternatywę.
Zakup: Samsung ViewFinity S9 5K (989,90 USD)
5 LG 27-calowy ultradokładny wyświetlacz 5K
Jeśli rozdzielczość 5K jest Twoim priorytetem i nie zależy Ci na zaletach monitora OLED o wysokiej częstotliwości odświeżania, wyświetlacz LG UltraFine 5K stanowi dobrą alternatywę dla monitora Studio Display i może zmieścić się w Twoim budżecie.
Pod względem specyfikacji, jest bardzo podobny do monitora Studio Display, z tą różnicą, że oferuje maksymalną jasność wynoszącą 500 nitów, podczas gdy oferta Apple może osiągnąć nawet 600 nitów. Poza tym, to standardowy panel LCD IPS obsługujący gamę kolorów DCI-P3.
Jednak nie znajdziemy w nim funkcji specyficznych dla Apple, takich jak scena centralna i dźwięk przestrzenny, a kamera internetowa 1080p i wewnętrzne głośniki stereo nie dorównują monitorowi Studio Display. Apple oferuje aparat 12 MP i sześciogłośnikowy system audio w podobnej cenie.
Z drugiej strony, wyświetlacz LG UltraFine 5K jest tańszy od monitora Studio Display o ponad 400 dolarów; można go znaleźć na Amazon za mniej niż 1200 dolarów. Niestety, jest on droższy niż większość monitorów, które wymieniliśmy tutaj, ale możliwości są dość ograniczone, jeśli poszukujemy niedrogiego wyświetlacza 5K.
Zakup: LG UltraFine 5K (1176,63 USD)
Niezależnie od tego, czy zależy Ci na doskonałym panelu OLED z wyższą częstotliwością odświeżania, czy na wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości 5K, masz lepsze opcje niż Studio Display. Aby uzyskać idealne skalowanie w systemie macOS w różnych aplikacjach, zalecamy monitor 5K, taki jak ViewFinity S9.
Jeśli jednak potrzebujesz wszechstronnego ekranu z większą powierzchnią roboczą, trudno przeoczyć ultraszerokokątny lub superultraszerokokątny monitor OLED. Wszystko zależy od Twoich preferencji i sposobu, w jaki planujesz używać swojego komputera Mac.
newsblog.pl