5 najlepszych narzędzi Open Source do zarządzania serwerem OpenStack

Efektywnie zarządzaj OpenStack za pomocą tych narzędzi typu open source.

W świecie chmury podstawową zasadą jest automatyzacja wszystkiego, co pojawia się w usługach chmurowych na żądanie. Praca przy produkcji oprogramowania zwykle sprowadza się do ciągłych wdrożeń i obsługi środowiska rozproszonego na całym świecie, w szczególności z usługami chmurowymi na żądanie.

OpenStack to platforma typu open source, która pozwala zbudować chmurę infrastruktury jako usługi (IaaS), która działa na zwykłym sprzęcie. Technologia stojąca za OpenStack składa się z sekwencji podobnych projektów dostarczających różne komponenty do rozwiązania infrastruktury chmury. Może obsługiwać dużą pulę pamięci masowej i zasoby sieciowe w centrum danych jako indywidualna chmura lub na zewnątrz jako chmura publiczna.

Aby zarządzać infrastrukturą chmurową OpenStack, musisz zarządzać konfiguracją poszczególnych usług chmurowych. Główną zaletą OpenStack jest skalowalność pozioma, więc dodanie sieci i systemów pamięci masowych staje się oczywiste w miarę upływu czasu.

Aby nauczyć się OpenStack, sprawdź to niezbędny kurs.

Istotną częścią skalowalności chmury jest wartość czasu potrzebnego do skonfigurowania i uruchomienia chmury, a tym samym skalowania, a także zmniejszenia kosztów operacyjnych. Do tego wszystkiego potrzebna jest zautomatyzowana infrastruktura wdrażania i konfiguracji, która obejmuje systemy zarządzania konfiguracją.

Dostępnych jest wiele narzędzi typu open source do instalowania, zarządzania i uruchamiania chmury OpenStack. Najważniejszym pytaniem jest, jak wybrać najlepszy.

Szef kuchni

Szef kuchni to świetna platforma automatyzacji, która ułatwia konfigurowanie serwerów i aplikacji w dowolnej lokalizacji rzeczywistej, wirtualnej lub w chmurze, bez względu na zakres infrastruktury. Chef to produkt po prostu skoncentrowany na bazie użytkowników programistów. Szef kuchni zawiera książki kucharskie do angażowania się w różne preferencje OpenStack.

Wykorzystuje Ruby jako język programowania i składa się z przeszukiwalnego portalu, w którym można uzyskać techniki i książki kucharskie opracowane przez społeczność. Chef automatyzuje obsługę konfiguracji zarządzania, upewniając się, że systemy są skonfigurowane prawidłowo i spójnie.

Chef ma architekturę opartą na agencie, która obejmuje klienta na każdej maszynie wirtualnej lub instancji serwera, będąc kierowaną przez centralnego agenta głównego. Szef Kuchni cieszy się również szerokim wsparciem w postaci wielu książek kucharskich i dokumentacji. Niektóre z jego funkcji obejmują:

 • Używaj prostych definicji deklaratywnych do prostych zadań administracyjnych.
 • Skonfiguruj różne usługi SaaS w chmurze i zintegruj interfejsy API do obsługi administracyjnej w chmurze
 • Przedstawia jeden proces do zarządzania osiedlami lokalnymi i chmurowymi.
 • sprawia, że ​​infrastruktura jest bardzo elastyczna, wersjonowalna i dokładnie testowalna
 • Zapewnia spójne konfiguracje w całym cyklu rozwoju
 • Automatycznie popraw dryf konfiguracji
 • Obejmuje zestaw Chef Development Kit, który zawiera solidne narzędzia testowe do walidacji zmian w infrastrukturze

To narzędzie do automatyzacji i konfiguracji IT jest dobrze przystosowane do projektów infrastrukturalnych zorientowanych na rozwój. Zapewnia zarządzanie konfiguracją i wiele zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą przy użyciu receptur.

Ansible

Ansible to narzędzie do automatyzacji infrastruktury, które umożliwia konfigurowanie systemów, wdrażanie oprogramowania i konfigurowanie bardziej zaawansowanych zadań wymagających dużego zaangażowania IT, takich jak spójne wdrożenia i brak przestojów podczas instalowania aktualizacji. Moduły Ansible OpenStack można wykorzystać do zarządzania wszelkiego rodzaju operacjami w chmurze.

Ansible to coś więcej niż proste wdrożenie.

Główne cele Ansible to prostota i łatwość użytkowania. Ponadto kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność. Ansible zapewnia potężne narzędzia do konfigurowania i zarządzania OpenStack — do udostępniania, konfigurowania i wdrażania aplikacji oraz pracy w chmurze.

Opiera się na prostej, bezagentowej architekturze, więc nie ma potrzeby konfigurowania maszyn wirtualnych ani stacji roboczych przed instalacją. Ansible może normalnie pracować z nimi za pomocą wiersza poleceń. Niektóre z jego funkcji obejmują:

 • Zapewnia proste rozwiązania wszystkich problemów związanych z zarządzaniem konfiguracją.
 • Umożliwia niezawodną i powtarzalną konfigurację infrastruktury IT
 • Został zaprojektowany tak, aby był łatwy do nauczenia dla administratorów i programistów.
 • Zapewnia administratorom systemów język sterowania, który wykorzystuje moduły lub procedury do tworzenia różnego rodzaju zadań na węzłachNajbezpieczniejszy system zdalnego zarządzania konfiguracją
 • Składa się z ponad 1300 modułów z aktywną społecznością wsparcia i rozwoju.

Paliwo

Paliwo to oparte na graficznym interfejsie użytkownika narzędzie dla administratorów systemów do konfigurowania i zarządzania chmurą OpenStack. Fuel to wstępny projekt OpenStack, który koncentruje się na automatyzacji wdrażania i testowania OpenStack oraz szeregu opcji innych firm.

Paliwo automatycznie wykrywa wszystkie wirtualne węzły podłączone do sieci. Składa się z kilku oddzielnych elementów. Niektóre komponenty można również ponownie wykorzystać oddzielnie od paliwa bez żadnych modyfikacji, a niektóre wymagają drobnych poprawek. Oto niektóre z jego funkcji.

 • Przeprowadza kontrole po wdrożeniu, a także przeprowadza testy sprawdzające wdrożoną chmurę OpenStack.
 • Może rozkręcać i zarządzać wieloma klastrami OpenStack
 • Zawiera wsparcie dla CentOS i Ubuntu
 • Pomaga administratorowi śledzić logi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem GUI OpenStack Cloud.

Marionetka

Marionetka jest językiem deklaratywnym do „napisz raz, wdrażaj wiele” pakietów do konfiguracji Openstack na żądanie i zarządzania wersjami. Puppet jest wdrażany w konfiguracji klient/serwer lub w trybie bezserwerowym, w którym klienci okresowo odpytują serwer o wymagany stan i dostarczają do serwera rekordy stanu.

Puppet może planować i aktualizować węzły oraz zarządzać nimi przez cały cykl ich życia. Wszystkie moduły i konfiguracje są tworzone w języku specyficznym dla Puppet, opartym na samym Ruby lub Ruby, i dlatego będą wymagały specjalistycznej wiedzy programistycznej w zakresie rozszerzenia umiejętności administrowania systemem. Obejmuje interfejs sieciowy i narzędzia do raportowania.

Puppet Enterprise pozwala na zarządzanie węzłami w czasie rzeczywistym za pomocą gotowych modułów obecnych na serwerach głównych. Narzędzia do raportowania są w pełni opracowane i zawierają szczegółowe informacje na temat wydajności agentów i wprowadzonych zmian. Niektóre z jego funkcji obejmują:

 • Obsługuje automatyzację na pełną skalę z określonymi czynnikami raportowania i zgodności.
 • Posiada integracje i moduły z Kuźni
 • Sprawia, że ​​łatanie i aktualizowanie jest bezstresowe.
 • Tworzy wzmocnione konfiguracje bazowe w celu spełnienia norm prawnych
 • Automatyzuj i egzekwuj zarządzanie poprawkami oraz zmniejsz potencjalne luki w zabezpieczeniach.

Kompas

Kompas służy do automatycznego wdrażania i zarządzania OpenStack.

Zmniejsza złożoność, zarządza czasem i kontroluje wszelkiego rodzaju błędy w zarządzaniu serwerem centrum danych. Obsługuje inicjowanie puli serwerów skorelowanej z dowolną platformą chmury z odsłoniętych metalowych węzłów.

Compass pomaga administratorom systemów w określaniu sprzętu, wdrażaniu systemu operacyjnego i hipernadzorcy, a także zapewnia kompleksowe zarządzanie konfiguracją. Kilka dodatkowych funkcji, jak poniżej.

 • Umożliwia implementację różnych smaków konfiguracji za pomocą metadanych.
 • Pomaga w przygotowaniu ładowania początkowego infrastruktury, a także zapewnia programowalność dla operatorów, aby to zrobić.
 • Implementuje rozszerzalność poprzez asymilację kilku narzędzi konfiguracji klastra OpenStack.
 • Rdzeń Compass łączy się z wieloma innymi narzędziami do wykrywania zasobów, planowania systemu operacyjnego i wdrażania pakietów.

Wniosek

Powinieneś sprawdzić i przetestować każde z narzędzi od samego początku, aby upewnić się, które z nich spełnia Twoje wymagania. Jeśli chodzi o OpenStack, jest wystarczająco dużo narzędzi i technik, aby zmniejszyć ból głowy związany z instalacją i konfiguracją; Proponuję skorzystać z Fuel lub Ansible, jeśli zastanawiasz się nad założeniem prywatnej chmury. Z przyjemnością przeczytasz również o 8 Cloud Object Storage do przechowywania danych publicznych i prywatnych.

x