5 powodów, dla których moduły SBC Raspberry Pi mogą okazać się przesadą dla Twojego projektu

Spora liczba majsterkowiczów i hobbystów elektronicznych wykorzystuje w swoich projektach komputery jednopłytkowe Raspberry Pi, które są całkiem wydajnymi urządzeniami, które można wykorzystać do obliczeń fizycznych. Czasami jednak problemem nie jest to, że Raspberry Pi SBC nie jest w stanie wykonać tego zadania, ale zamiast tego oferuje znaczną ilość zasobów, które mogą zostać zmarnowane na określone aplikacje.

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć użyć w swoim projekcie elektroniki czegoś prostszego niż komputer jednopłytkowy Raspberry Pi.

1. Twój projekt jest wystarczająco prosty dla mikrokontrolera

Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi jest w zasadzie skrzyżowaniem mikrokontrolera z komputerem osobistym. Pozwala majstrować przy sprzęcie i jednocześnie uruchamiać system operacyjny i zasadniczo funkcjonować w samodzielnym środowisku. Oznacza to, że w projekcie elektronicznym można zastąpić Raspberry Pi SBC Arduino (lub mikrokontrolerem Raspberry Pi Pico) i w większości przypadków będzie on działał w ten sam sposób bez żadnych poprawek.

Oznacza to jednak również, że nie wykorzystujesz w pełni znacznie większych zasobów obliczeniowych Raspberry Pi SBC. Nie musi to być koniecznie złe, ale świadome podejście do optymalizacji może zachęcić Cię do dodania większej liczby procesów i zamierzonej złożoności do projektu, co ostatecznie sprawi, że będzie on o wiele bardziej satysfakcjonujący i satysfakcjonujący.

Jeśli ciekawi Cię, czym różni się komputer jednopłytkowy taki jak Raspberry Pi od mikrokontrolera, mamy poradnik, który szczegółowo wyjaśnia te różnice.

2. Ważna jest wydajność w czasie rzeczywistym

Chociaż można na nich zainstalować system operacyjny czasu rzeczywistego lub nawet uruchomić je bez systemu operacyjnego (tj. gołego metalu), aby zmniejszyć jitter i opóźnienia, płyty Raspberry Pi, z wyjątkiem modeli Pico, generalnie nie nadają się do pracy w czasie rzeczywistym operacja.

W przypadku zadań i projektów, które muszą być uruchamiane w czasie rzeczywistym, czyli w określonym przedziale czasowym, znacznie lepiej będzie zastosować mikrokontroler, taki jak Pico lub Arduino. Mikrokontrolery doskonale sprawdzają się w zastosowaniach, w których czas ma kluczowe znaczenie, takich jak robotyka, automatyka domowa, monitory stanu zdrowia i bezpieczeństwo w domu.

3. Chcesz utrzymać zużycie energii na jak najniższym poziomie

Źródło obrazu: raspberrypi.com

Podobnie jak większość komputerów opartych na architekturze ARM, Raspberry Pi są bardzo energooszczędne i zazwyczaj zużywają mniej niż 10 W mocy nawet przy dużym obciążeniu. Często jest to znacznie mniej niż nowoczesny komputer x86 zużywany w stanie bezczynności. Możliwe jest zmniejszenie zużycia energii przez Raspberry Pi do absolutnego minimum poprzez odłączenie urządzeń peryferyjnych, wyłączenie portów i wyłączenie diod LED na płycie.

Jednak nawet najbardziej energooszczędny komputer, taki jak Raspberry Pi, nadal będzie zużywał więcej energii niż konwencjonalny mikrokontroler, ponieważ wymaga znacznie większego obciążenia przetwarzania.

Jeśli dla Twojego projektu kluczowe znaczenie ma utrzymanie jak najniższego zużycia energii, powinieneś rozważyć, czy naprawdę potrzebujesz Raspberry Pi SBC, czy też mikrokontroler równie dobrze poradziłby sobie z tym zadaniem.

4. Chcesz utrzymać koszty na jak najniższym poziomie

Chociaż płyty Raspberry Pi są tak tanie, jak to tylko możliwe, szczególnie teraz, gdy sytuacja w zakresie dostaw uległa poprawie, może zaistnieć potrzeba jeszcze niższego obniżenia kosztów projektu, zwłaszcza jeśli planujesz sprzedaż swoich dzieł. Jeśli planujesz pójść tą drogą, koniecznie sprawdź naszą listę najlepszych rynków dla twórców.

Najtańszy SBC, jaki można kupić od Raspberry Pi, Pi Zero W (z Wi-Fi i Bluetooth) kosztuje około 10 dolarów, podczas gdy mocniejszy Pi Zero 2 W kosztuje około 15 dolarów. Z drugiej strony najtańszy mikrokontroler Raspberry Pi Pico kosztuje zaledwie 5 dolarów. Ekonomiczność to jedna z kluczowych przewag, jakie Raspberry Pi Pico oferuje w porównaniu z innymi modelami.

5. Twój projekt nie wymaga klawiatury ani myszy

Raspberry Pi SBC może być przesadą dla Twojego projektu elektroniki, jeśli nie wymaga wprowadzania danych za pomocą klawiatury lub myszy i może działać bez graficznego interfejsu użytkownika. Ponieważ te komputery jednopłytowe są zaprojektowane do pracy na komputerze stacjonarnym, są wyposażone w porty USB, wyjście HDMI i inne interfejsy do podłączenia wymaganych urządzeń peryferyjnych.

Mikrokontrolery są przeznaczone przede wszystkim do łączenia się z komponentami elektronicznymi, dlatego będą wyposażone w jeden lub więcej rzędów pinów GPIO do komunikacji z tymi urządzeniami, a także port USB do podłączenia do komputera w celu programowania. To sprawia, że ​​nie nadają się do projektów wymagających urządzeń peryferyjnych, takich jak moduł kamery lub ekran dotykowy, ale sprawiają, że projekty są bardziej przenośne i łatwiejsze w konfiguracji.

Ponieważ mikrokontroler wystarczy w wielu projektach elektronicznych, przed wyborem Raspberry Pi SBC ważne jest, aby wziąć pod uwagę rzeczywiste potrzeby projektu.

Nie ma nic złego w użyciu komputera jednopłytkowego Raspberry Pi do prostego, niewymagającego dodatków projektu, jeśli masz go już pod ręką i chcesz od razu zacząć.

Jeśli jednak masz możliwość wyboru pomiędzy SBC a mikrokontrolerem dla projektu, który steruje elektroniką i nie wymaga aż tak dużej mocy obliczeniowej, powinieneś zawsze wybierać najprostszą drogę: mikrokontroler. Dzięki temu dowiesz się, jak pracować z ograniczonymi zasobami i będzie to szczególnie pomocne, jeśli planujesz karierę w rozwoju systemów wbudowanych.

x