Globalne ocieplenie to narastający problem o zasięgu światowym, który jednak wciąż nie doczekał się powszechnego zrozumienia i akceptacji. Nadmiar różnorodnych źródeł informacji – od działaczy, przez negacjonistów, po polityków i przedsiębiorców – prowadzi do chaosu informacyjnego, zamiast rzetelnej wiedzy. Dlaczego więc nie posłuchać, co o tym zjawisku mają do powiedzenia klimatolodzy?
Niestety, naukowcy często mają trudności z przekazywaniem skomplikowanych danych w sposób przystępny dla przeciętnego odbiorcy. Dlatego właśnie poniższe pięć zasobów internetowych ma na celu przybliżenie zawiłości zmian klimatycznych w sposób prosty i zrozumiały, korzystając z wiedzy ekspertów.
1. „Więcej niż naukowcy” – Krótkie filmy o klimacie z perspektywy naukowców
„Więcej niż naukowcy” to platforma, gdzie badacze zmian klimatycznych dzielą się swoimi przemyśleniami, obserwacjami i doświadczeniami, a także prognozami na przyszłość. Można tu znaleźć m.in. relacje naukowców z wypraw na Antarktydę i przewidywania ekspertów z ponad 40-letnim doświadczeniem w badaniu klimatu.
Filmy można przeglądać, sortując je według daty dodania, popularności, lub filtrując według tematu, np. adaptacja, rodzina, przyszłe pokolenia, optymizm, osobisty konsensus naukowy, ekstremalne zjawiska pogodowe, edukacja, działanie, wpływ na różne sfery życia. Większość z nich trwa zaledwie kilka minut, a naukowcy przedstawiają swoje myśli w przystępny sposób, bez zbędnych statystyk czy prezentacji.
Choć platforma nie jest regularnie aktualizowana od 2018 roku, to poruszane kwestie i spostrzeżenia pozostają aktualne. Strona wciąż przyjmuje zgłoszenia nowych filmów od naukowców, oferując również krótki poradnik, jak nagrywać i przesyłać materiały.
2. „Czy tak się czujesz?” – Emocje naukowców wobec zmian klimatu
Często słyszymy naukowców, którzy omawiają fakty i dane dotyczące zmian klimatycznych, prezentując konsekwencje globalnego ocieplenia. Joe Duggan, specjalista od komunikacji naukowej, postawił sobie za cel kreatywne i angażujące opowiadanie o nauce. Projekt „Czy tak się czujesz?” ma na celu pokazanie ludzkiej strony badaczy, odwołując się do ich emocji.
Duggan zadał czołowym naukowcom pytanie: „Jak się czujesz w związku ze zmianą klimatu?” i poprosił ich o spisanie odpowiedzi na kartce papieru, aby nadać wypowiedziom osobisty charakter. Oryginalny projekt gromadzi te odręczne listy wraz z transkrypcjami dla wygody czytania. Pięć lat później Duggan wrócił do projektu, prezentując odpowiedzi tych samych naukowców po kolejnym okresie zmian klimatycznych i podjętych (lub nie) działaniach.
Projekt spotkał się z dużym odzewem, a kolejni naukowcy zaczęli przesyłać swoje listy. Jak podkreśla Duggan, „to nie są roboty, tylko ludzie, matki, ojcowie, dziadkowie, córki. Oni się martwią.”
3. „Strach i Cud” – Podcast o raporcie IPCC z udziałem autorów
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) to wiodąca międzynarodowa organizacja, która gromadzi dane i analizy dotyczące zmian klimatycznych. Co kilka lat publikuje raport, który jest uznawany za standard w kwestii wiedzy o klimacie. Szósty raport oceniający IPCC (wydany w 2001 roku) to obszerne opracowanie pełne danych, wykresów i specjalistycznego słownictwa, co czyni go trudnym do przyswojenia dla przeciętnego odbiorcy. Mimo to, zrozumienie wniosków płynących z raportu jest kluczowe, aby podejmować odpowiednie działania.
Podcast „Strach i Cud”, prowadzony przez główną autorkę IPCC, dr Joelle Gergis, oraz dziennikarza Michaela Greena, upraszcza i wyjaśnia zawartość raportu. W 8-odcinkowym cyklu prowadzący omawiają poszczególne zagadnienia z raportu, rozmawiając z naukowcami, którzy go współtworzyli. W trwających ok. 45 minut odcinkach Gergis i Green w przystępny sposób tłumaczą techniczne aspekty, omawiając przyczyny, skutki i możliwe działania, korzystając z wiedzy ekspertów.
Wraz z szóstym raportem IPCC udostępniło interaktywny atlas, gdzie można wizualizować dane i przeprowadzać symulacje, co jest bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem do zrozumienia zmian klimatu.
4. „Klimat Adam” – Kanał YouTube z filmami klimatologa
Dr Adam Levy, podczas doktoratu z fizyki atmosfery na Uniwersytecie Oksfordzkim, uświadomił sobie przepaść między dostępnością informacji o zmianach klimatycznych a ich zrozumieniem przez społeczeństwo. Chcąc działać, założył kanał „ClimateAdam” na YouTube.
W swoich filmach ClimateAdam w przystępny sposób tłumaczy zawiłości zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i nauk o środowisku. W sposób charakterystyczny dla najlepszych edukacyjnych kanałów na YouTube, łączy wiedzę z humorem, grafiką i ciekawymi historiami.
Warto zapoznać się z playlistami „ClimateAdam”, gdzie, w przeciwieństwie do wielu twórców YouTube, nie ogranicza się on tylko do własnych materiałów. Jeśli film innego twórcy lepiej tłumaczy dane zagadnienie, z pewnością znajdzie się na playliście.
5. „TILClimate” – Podcast o zmianach klimatycznych w 15 minut
„TILClimate”, czyli „Today I Learned: Climate”, to nagradzany podcast MIT. Zamiast opierać się tylko na wypowiedziach klimatologów, angażuje różnych ekspertów z uniwersytetu, by zrozumieć, jak zmiany klimatyczne wpływają na rozmaite dziedziny, od ekonomii po bezpieczeństwo narodowe.
W każdym odcinku prowadząca Laur Hesse Fisher skupia się na konkretnym problemie, rozmawiając z ekspertem w danej dziedzinie. Krótkie, 15-minutowe odcinki mają na celu proste wyjaśnienie danego zagadnienia, nawet dla osób nie mających o nim pojęcia.
Do tej pory powstały cztery sezony podcastu „TILClimate” (od 2019 roku), każdy z nich zawiera od 8 do 10 odcinków. Ponieważ piąty sezon jeszcze się nie rozpoczął, to dobry moment, by nadrobić zaległości. Jeśli podcast Ci się spodoba, warto również odwiedzić Portal Klimatyczny MIT, gdzie znajdziesz więcej informacji o zmianach klimatycznych i działaniach, które można podjąć.
Jak technologia może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi
Im lepiej rozumiemy naukę o zmianach klimatycznych, wolną od osobistych interesów i agend, tym silniejsza staje się chęć działania. Również technologia może tu być pomocna. Istnieje szereg aplikacji, które mogą pomóc zmniejszyć ślad węglowy, od zmiany wyszukiwarki internetowej po codzienne przypomnienia o małych zadaniach, które mogą prowadzić do dużych zmian.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.