6 praktycznych powodów, aby zacząć korzystać z maszyny wirtualnej

Jeśli słyszałeś o maszynach wirtualnych, ale nigdy sam ich nie wypróbowałeś, prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego miałbyś z nich korzystać. Przyjrzyjmy się, co oferują maszyny wirtualne i powody, dla których mogą okazać się przydatne.

Co to jest maszyna wirtualna?

Maszyna wirtualna to emulowany system komputerowy. Maszyny wirtualne opierają się na hypervisorach (zwanych także monitorami maszyn wirtualnych), które są elementami oprogramowania obsługującymi mapowanie zasobów komputera na sprzęt wirtualny.

Jako przykład, Wirtualny Box to popularny darmowy hypervisor. Oprogramowanie zajmuje się przydzielaniem części procesora, pamięci RAM, dysku i innych komponentów komputera, aby maszyna wirtualna mogła z nich korzystać do prawidłowego działania. Gdy użyjesz VirtualBox do zainstalowania systemu operacyjnego na dysku wirtualnym, będziesz mieć w pełni funkcjonalną maszynę wirtualną. Wirtualny system operacyjny myśli, że działa na prawdziwym systemie, ale maszyna wirtualna działa tak samo, jak każda inna aplikacja na Twoim komputerze.

Jaki jest cel maszyn wirtualnych dla zwykłych ludzi? Oto kilka praktycznych zastosowań maszyn wirtualnych, z których każdy może skorzystać.

1. Wypróbuj nowe systemy operacyjne

Być może przez całe życie byłeś użytkownikiem systemu Windows, ale masz ochotę na przygodę i chcesz wypróbować Linuksa. Chociaż masz kilka możliwości uruchomienia innego systemu operacyjnego, w tym podwójny rozruch, wirtualizacja to najlepszy sposób na wypróbowanie innego systemu operacyjnego przy niewielkim ryzyku.

Wystarczy zainstalować VirtualBox (lub inny hypervisor), utworzyć nową maszynę wirtualną i dołączyć instalacyjny obraz ISO dla dystrybucji Linuksa. Po zainstalowaniu Linuksa na maszynie wirtualnej tak, jak na prawdziwym komputerze, możesz następnie uruchomić Linuksa (system operacyjny gościa) w oknie systemu Windows (system operacyjny hosta), jak każdy inny program. Nasz przewodnik po instalacji Ubuntu w VirtualBox to świetny przewodnik dla początkujących.

Nie martw się, że wystąpią problemy, ponieważ maszyna wirtualna działa jak piaskownica. Jeśli coś pójdzie nie tak w systemie gościa, na przykład infekcja złośliwym oprogramowaniem lub uszkodzone ustawienia, nie będzie to miało wpływu na system operacyjny hosta.

Jeśli z jakiegoś powodu maszyna wirtualna nie uruchomi się, możesz odtworzyć maszynę wirtualną i ponownie zainstalować system operacyjny. Nie musisz się martwić, że Twój komputer ulegnie awarii tylko dlatego, że wypróbowałeś nieznany system operacyjny.

2. Uruchom stare lub niekompatybilne oprogramowanie

Być może wiele lat temu zacząłeś korzystać z komputera Mac i brakuje Ci jednego oprogramowania działającego wyłącznie w systemie Windows. A może potrzebujesz uruchomić przestarzały program, który nie działa w nowoczesnych wersjach systemu Windows.

Maszyny wirtualne zapewniają doskonałe środowisko do uruchamiania oprogramowania, które nie jest kompatybilne z Twoją obecną maszyną. Jeśli masz dostęp do pliku instalacyjnego programu, nie powinieneś mieć problemów z jego instalacją na wirtualnym systemie operacyjnym.

Ponadto uruchamianie w ten sposób nieaktualnego oprogramowania jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ działa w trybie piaskownicy wewnątrz maszyny wirtualnej. Mamy nadzieję, że obecnie nie trzeba uruchamiać oprogramowania przeznaczonego wyłącznie dla systemu Windows XP, ale istnieje taka możliwość — nawet jeśli po prostu tęsknisz za starą grą na PC.

Jeśli używasz w tym celu VirtualBox, pamiętaj o zainstalowaniu dodatków dla gości VirtualBox. Umożliwia to między innymi uruchamianie aplikacji w trybie płynnym, co umieszcza je obok aplikacji z systemu operacyjnego hosta.

3. Twórz oprogramowanie dla innych platform

Innym ważnym zastosowaniem maszyn wirtualnych jest uproszczenie przepływu pracy podczas testowania aplikacji i stron internetowych na wielu platformach.

Załóżmy na przykład, że tworzysz grę, która działa zarówno na platformach stacjonarnych, jak i mobilnych. Możesz użyć emulacji, aby przetestować różne wersje bezpośrednio na swoim komputerze. Zamiast przenosić pliki instalatora tam i z powrotem do telefonu i innych komputerów testowych, możesz je emulować.

Wirtualizacja umożliwia także kompilację do innych typów plików wykonywalnych. Nawet jeśli korzystasz ze środowiska wieloplatformowego, możesz kompilować pliki .APP tylko na komputerze Mac i pliki .EXE w systemie Windows. Zamiast podwójnego uruchamiania każdej kompilacji, wirtualizacja upraszcza ten proces.

Czasami nic nie zastąpi uruchamiania aplikacji na prawdziwym sprzęcie, ponieważ emulacja nie jest idealna. Jednak w wielu zastosowaniach emulacja jest wygodnym sposobem na bezproblemowe uruchamianie programów w innych systemach operacyjnych.

4. Bezpiecznie postępuj z potencjalnym złośliwym oprogramowaniem

Jak widzieliśmy, jedną z głównych zalet maszyny wirtualnej jest jej izolacja od głównego systemu. Oznacza to, że możesz podjąć ryzyko bezpieczeństwa maszyny wirtualnej, którego normalnie byś unikał.

Na przykład możesz chcieć pobrać program, ale nie masz pewności, czy witryna, z której pochodzi, jest legalna. A może chcesz przetestować oprogramowanie antywirusowe, aby upewnić się, że spełnia swoje zadanie — bez ryzyka przedostania się infekcji.

Mniej praktycznie, może jesteś znudzony i chcesz zobaczyć, co wirus robi z systemem operacyjnym. Możesz nawet przetestować teorie, które psują Twój komputer, na przykład usunięcie folderów systemu Windows, których nigdy nie powinieneś dotykać.

Nie jest to w 100% bezpieczne: zawsze istnieje niewielka szansa, że ​​złośliwe oprogramowanie wykryje jego działanie w środowisku wirtualnym i spróbuje się przedostać. Chociaż ryzyko jest niskie, nie należy postępować lekkomyślnie.

5. Łatwe odwracanie zmian w systemie operacyjnym

Maszyny wirtualne umożliwiają eksplorację i eksperymentowanie z systemem operacyjnym bez obawy o konsekwencje. Może to być ciekawy sposób, aby dowiedzieć się więcej o systemie operacyjnym lub przetestować zmiany, których wprowadzenie w systemie głównym Cię niepokoi.

Na przykład możesz zwirtualizować drugą kopię systemu Windows 10 w systemie Windows 10 i użyć wersji gościa, aby majstrować przy modyfikacjach rejestru. Może chcesz nauczyć się niektórych poleceń manipulacji plikami w systemie Linux bez obawy, że przypadkowo coś schrzanisz. W maszynie wirtualnej znacznie łatwiej jest naprawić błąd niż w działającym systemie. Dzieje się tak głównie dzięki migawkom: jednej z najlepszych funkcji maszyn wirtualnych, która pozwala na cofanie błędów przy niewielkim wysiłku.

Wykonanie migawki powoduje dodanie do zakładek pełnego stanu maszyny wirtualnej, dzięki czemu można ją później przywrócić. Jeśli wprowadzisz zmianę, której nie chcesz, lub napotkasz krytyczny problem, nie musisz ponownie instalować systemu operacyjnego — przywrócenie migawki jest znacznie szybsze. Można także zachować wiele migawek, aby przełączać się między konfiguracjami (np. aktualizacjami funkcji systemu Windows), co nie byłoby możliwe na prawdziwym sprzęcie.

Co więcej, migawki zapisywane są jako pojedyncze pliki. Możesz w ten sposób przenieść je w inne miejsce na komputerze hosta, a nawet wysłać je znajomemu. Dotyczy to również ogólnie plików VM; ponieważ wszystko na Twojej maszynie wirtualnej jest przechowywane w kilku plikach, łatwo jest przenieść je na inny komputer.

6. Utwórz laboratorium domowe

„Laboratorium domowe” odnosi się do uruchamiania komputera w domu jako serwera dla innych komputerów w sieci. Możesz wykorzystać to miejsce jako centralną lokalizację kopii zapasowych, do uruchamiania kamer CCTV, jako serwer multimediów do domowego przesyłania strumieniowego lub po prostu do nauki, jak działa serwer.

Serwer wirtualny na maszynie wirtualnej, którą kontrolujesz, jest do tego świetną opcją. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, w przeciwieństwie do uruchamiania maszyny wirtualnej w chmurze (przy użyciu usług takich jak Azure) lub wydawania pieniędzy na nową maszynę. Jest to doskonały sposób na „zdobycie drugiego komputera” bez zajmowania miejsca fizycznego, zwłaszcza jeśli masz mocny komputer, który może bez przerwy obsługiwać maszynę wirtualną.

Teraz nie musisz się zastanawiać, dlaczego kiedykolwiek miałbyś używać maszyny wirtualnej; mam nadzieję, że jeden lub więcej z tych powodów podekscytował Cię wypróbowaniem jednego z nich. Jeśli Twój komputer ma wystarczającą ilość zasobów, aby przeznaczyć maszynę wirtualną, spróbuj ją uruchomić i zobaczyć, co myślisz.