Jeżeli jesteś graczem z długim stażem i odnosisz wrażenie, że coś się zmieniło, być może doświadczasz zjawiska wypalenia gamingowego. Poważne przypadki tego rodzaju wypalenia mogą mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie psychiczne, a nawet na stan fizyczny.
Jesteśmy tu po to, aby wspomóc Cię w walce z wypaleniem gamingowym, proponując kilka rozwiązań, które warto przetestować.
Na czym polega wypalenie gamingowe?
Wypalenie gamingowe, podobnie jak inne rodzaje wypalenia, wynika z wyczerpania psychicznego, emocjonalnego, a niekiedy również fizycznego.
Zbyt długie sesje z grami mogą być obciążające dla organizmu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im brak ruchu i nieprawidłowa postawa. Uzależnienie od gier i silna z nimi zależność mogą również prowadzić do uczucia wyczerpania psychicznego i emocjonalnego, szczególnie gdy często towarzyszy Ci frustracja lub złość.
Najgorsze co możesz zrobić, gdy czujesz się wypalony, to nie wprowadzać żadnych zmian. Możesz odczuwać ogromny stres, a nawet popaść w stan przygnębienia. Jeśli doświadczasz wypalenia gamingowego, oto kilka wskazówek, jak sobie z nim poradzić:
1. Eksploruj nowe platformy i gatunki gier
Gdy przez długi czas gra się w te same, wybrane typy gier, może nadejść moment, gdy nic już nie wywołuje zaskoczenia. Nowości wydają się przewidywalne i pozbawione świeżości.
W takiej sytuacji warto spróbować gier innego rodzaju. Może to być gatunek, którego do tej pory unikałeś, na przykład zmiana gier FPS na MOBA i na odwrót. Poproś znajomych o rekomendacje i daj szansę tytułom, co do których masz uprzedzenia.
Rozważ też przetestowanie innej platformy. Nie musisz od razu inwestować pieniędzy, jeżeli budżet na to nie pozwala. W przypadku komputerów PC, możesz wypróbować emulację. Jeśli jesteś konsolowcem, możesz skorzystać z komputera przyjaciela.
Rynek oferuje również wiele niedrogich konsol retro i urządzeń przenośnych. Sony PSP może być dobrym wyborem, ponieważ umożliwia emulację Game Boya, co zwiększa atrakcyjność zakupu. Jeśli nie chcesz niczego kupować, możesz zawsze skorzystać z emulacji na swoim smartfonie.
Kto wie, być może odkryjesz nowy gatunek, który pochłonie Cię na długie godziny.
2. Zanurz się w świat gier niezależnych
Gry niezależne wyróżniają się na tle komercyjnych hitów tym, że często charakteryzują się dużą różnorodnością i unikalnością. Gry indie to nie tylko konkretny gatunek, lecz cała branża napędzana pasją graczy-twórców, którzy chcą stworzyć grę, w którą sami chcieliby zagrać.
Odkryjesz tam świeżą mechanikę, oprawę graficzną, narrację i wiele innych elementów, których nie znajdziesz w typowych grach. Dużym plusem jest zazwyczaj silne zaangażowanie społeczności, a twórcy są otwarci na sugestie i ulepszenia od graczy.
Gry niezależne mogą Cię wciągnąć w fascynujący świat, pełen niespodzianek, z wciągającą fabułą, oryginalną mechaniką i wysokim współczynnikiem regrywalności. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, sprawdź listę gier indie dostępnych na Nintendo Switch. Część z nich jest także dostępna na PC i innych platformach.
3. Podejmuj unikatowe wyzwania
Wyzwania to świetny sposób na to, aby odkryć w grze więcej niż to, co oferuje standardowo. Traktuj je jako dodatkową warstwę zabawy.
Możesz spróbować speedrunów, wyzwań polegających na konkretnym sposobie zabijania przeciwników, zdobywania osiągnięć i wielu innych. Możesz też pójść w ekscentrycznym kierunku i spróbować przejść całą grę z ograniczeniem do 15 klatek na sekundę. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.
W Internecie znajdziesz filmy, na których gracze przechodzą strzelanki za pomocą kierownicy, grają w Resident Evil na macie do tańca i wykonują wiele innych, szalonych rzeczy. Nie musisz od razu robić tego samego, ale jeśli zbierzesz ekipę znajomych i wspólnie podejmiecie takie wyzwanie, to dobra zabawa gwarantowana.
Jeśli nie masz pomysłów na wyzwania, nie martw się, mamy dla Ciebie kilka inspiracji.
4. Unikaj gier wykorzystujących uzależniające mechanizmy
Wiele współczesnych gier ma na celu przede wszystkim generowanie zysków. Chcą Cię wciągnąć i utrzymać w poczuciu FOMO (strachu przed przegapieniem).
Ich konstrukcja zakłada celowe uwalnianie dopaminy, abyś chciał grać dalej w poszukiwaniu tego uczucia. Wykorzystują te emocje, aby zmusić Cię do wydawania pieniędzy lub do ciągłego powtarzania tych samych czynności w grze. Takie emocjonalne manipulacje mogą być bardzo wyczerpujące, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, co w konsekwencji prowadzi do wypalenia.
Jest to szczególnie widoczne w grach mobilnych. Chociaż nie wszystkie gry mobilne są złe, warto zdawać sobie sprawę z ich uzależniających mechanizmów. Gry typu gacha, przypominające symulatory hazardu i tytuły, które wymagają natychmiastowej reakcji na „nagłe sytuacje”, mogą przejąć kontrolę nad Twoim życiem.
Jeżeli masz problem z grami o uzależniającym charakterze, kolejna wskazówka może być dla Ciebie szczególnie istotna.
5. Zrób sobie przerwę od gier
Przerwa od grania jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli wypalenie jest spowodowane uzależnieniem lub nałogiem.
Podczas przerwy staraj się unikać wszystkiego, co związane z grami. Nie rozmawiaj o nich, nie myśl o nich i nie oglądaj ich. Odseparowanie się od gier to sposób, aby Twoje ciało i podświadomość naprawdę odpoczęły. Możesz po prostu poczytać książkę lub odciąć się od internetu i wyjechać na plażę lub na kemping.
Długość przerwy zależy od Ciebie. Niektórym wystarczy jeden dzień odpoczynku, inni mogą potrzebować dłuższego czasu. Jeżeli powodem przerwy jest uzależnienie, należy rozważyć dłuższą abstynencję.
6. Nie traktuj gier zbyt poważnie
Z własnego doświadczenia wiem, że po sesjach frustracji w Counter-Strike, mniej poważne podejście do gry zdecydowanie poprawiło komfort z rozgrywki.
Gry o charakterze rywalizacji mogą być dość toksyczne, szczególnie jeśli angażujesz się w próby zdobywania wyższych rang w MOBA lub strzelankach. Możemy być tak skupieni na poprawie umiejętności, że porażki generują frustrację i złość.
Niektórzy gracze lubią rywalizację, ale ta również może okazać się niezdrowa. Nawet zawodowi gracze muszą umieć zarządzać swoimi emocjami, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Złość zaburza osąd, pogarsza grę i niszczy całe doświadczenie.
Oczywiście, nadal możesz podchodzić do gier poważnie, ale nadmiar czegokolwiek może być szkodliwy.
Rozpal ponownie pasję do gier
Jeżeli wiesz, że chcesz dalej grać, ale nie odczuwasz tej samej radości co wcześniej, najprawdopodobniej jesteś wypalony. Niezależnie od tego, jak bardzo coś kochamy, przesyt tą rzeczą może sprawić, że straci ona swój urok.
Nie musisz jednak myśleć, że Twoja przygoda z grami dobiegła końca. Wystarczy, że spróbujesz nowych rozwiązań, aby znów czerpać przyjemność z tego, co kochasz.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.