Poznaj popularne biblioteki i narzędzia klienckie HTTP dla Node.js, które umożliwiają aplikacjom internetowym, stronom WWW i innym programom wymianę danych z różnymi serwerami.
Jeżeli planujesz stworzenie aplikacji, która będzie współpracować z serwerami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, aby pobierać dane i realizować zadania takie jak wysyłanie wiadomości czy składanie zamówień, Twoja aplikacja musi mieć możliwość komunikacji z internetowymi interfejsami API. Ta komunikacja odbywa się poprzez generowanie żądań HTTP.
Zamiast samodzielnie tworzyć moduł do obsługi żądań HTTP, programiści korzystają z różnorodnych bibliotek przeznaczonych dla Node.js. Większość tych narzędzi jest udostępniana na otwartej licencji, co eliminuje dodatkowe koszty.
Wykorzystanie klientów HTTP i bibliotek żądań w Node.js to nowoczesne podejście do tworzenia aplikacji. Wielu programistów uczy się tych technik na początku swojej kariery. Jeśli jesteś nowicjuszem w programowaniu lub po prostu chcesz poznać popularne biblioteki żądań HTTP dla Node.js, trafiłeś we właściwe miejsce. Zachęcamy do lektury i odkrycia fascynujących narzędzi do obsługi zapytań HTTP.
Czym są zapytania HTTP?
Aplikacja internetowa lub mobilna, działając jako klient, wysyła żądania HTTP do konkretnego hosta. Ten host zazwyczaj znajduje się na serwerze wewnętrznym lub zewnętrznym. Klient wykorzystuje elementy adresu URL, takie jak host, schemat, parametry zapytania i ścieżka, aby wykonać wywołanie HTTP do hosta na serwerze.
Aplikacja internetowa lub mobilna może generować wiele zapytań HTTP. Niezależnie od ich przeznaczenia, każde prawidłowo skonstruowane zapytanie HTTP musi zawierać następujące składniki:
- Linia żądania HTTP.
- Pola nagłówka HTTP, umieszczone w serii.
- Opcjonalnie, treść wiadomości.
Linia żądania
W komunikacie żądania HTTP linia żądania jest jego pierwszym elementem. Składa się ona z trzech części: metody żądania, ścieżki żądania oraz wersji protokołu HTTP.
Metoda żądania to jednowyrazowa komenda wysyłana do serwera. Standardowe metody to na przykład GET, HEAD, POST, PUT, CONNECT i inne. Pomiędzy metodą a wersją HTTP musi znajdować się ścieżka lub lokalizacja zasobu na serwerze.
GET /applications/htp/cics/index.html HTTP/1.1
Aby umożliwić odbiorcy uzyskanie ważnych informacji o żądaniu, należy dołączyć nagłówek wiadomości. Informuje on serwer odbiorcy, czym jest wiadomość, zawiera informacje o nadawcy i sposobie komunikacji.
Na przykład, jeśli aplikacja ma pobrać dokumenty, które zostały zaktualizowane 11 stycznia 2022 o godzinie 10:00:00 GMT w języku angielskim i francuskim, to nagłówek powinien wyglądać następująco:
Accept-Language: en, fr
If-Modified-Since: Tue, 11 Jan 2022 10:00:00 GMT
Treść wiadomości
Treść wiadomości HTTP stanowi treść encji lub treść komunikatu. Nie jest ona wymagana dla wszystkich metod żądania. Przykładowo, nie jest konieczne dodawanie treści w przypadku metody GET.
Z drugiej strony, jeśli używasz metody POST do wysyłania danych na serwer, musisz dołączyć treść wiadomości z instrukcjami dotyczącymi publikowania danych.
Czym są żądania HTTP w Node.js?
W aplikacjach działających w czasie rzeczywistym oraz aplikacjach internetowych, gdzie program musi komunikować się z serwerami zewnętrznymi lub wewnętrznymi w celu pobrania danych, niezbędne jest wykonywanie żądań HTTP w Node.js. W takim przypadku aplikacja kliencka i serwer działają jak dwa osobne komputery.
Zapytanie HTTP wysłane ze środowiska uruchomieniowego Node.js jest pierwszym krokiem w wymianie danych między tymi dwoma komputerami. Serwer docelowy przetwarza to zapytanie i odsyła pakiet danych, który nazywamy odpowiedzią.
Programiści często wykorzystują Node.js do tworzenia czatów, zbierania danych z formularzy, gier przeglądarkowych, interfejsów API baz danych obiektów, strumieniowania danych, kolejkowania danych i innych. W każdym z tych zastosowań żądania HTTP w Node.js odgrywają kluczową rolę.
Dlaczego potrzebne są biblioteki klienta HTTP dla Node.js?
Biblioteki żądań HTTP dla Node.js udostępniają prosty i intuicyjny interfejs użytkownika do generowania wywołań HTTP. Ułatwiają one zadania związane z żądaniami HTTP. Korzystanie z takich narzędzi eliminuje konieczność pisania wielu linijek kodu i zmniejsza rozmiar aplikacji.
Dodatkowo oszczędzasz czas, unikając tworzenia od podstaw modułu żądań HTTP dla Node.js, który obsługuje wszystkie funkcje. Nie musisz również zlecać tego zadania zewnętrznemu programiście, co generuje oszczędności kosztów rozwoju.
Możesz wybrać bibliotekę żądań HTTP dla Node.js, która najlepiej pasuje do Twojego projektu i pozwolić jej na obsługę wszystkich wywołań HTTP wykonywanych przez Twoją aplikację.
Wszystkie te biblioteki, zarówno te darmowe, jak i płatne, posiadają zdefiniowaną strukturę do tworzenia żądań HTTP. Ta struktura opiera się na wbudowanych klasach HTTP Javy. Dodatkowo, biblioteki te wykorzystują Simple Logging Facade for Java (SLF4J) jako jedyną zewnętrzną zależność, dzięki czemu ich kod jest wyjątkowo lekki.
Jak działają żądania HTTP w Node.js?
Żądania HTTP można porównać do przeglądarki internetowej na komputerze, która umożliwia połączenie ze zdalnym serwerem obsługującym aplikacje.
Kiedy klikasz w link rejestracyjny, Twoja przeglądarka wysyła żądanie o dane do serwera. Następnie, gdy wypełniasz formularz, przeglądarka wysyła dane do serwera z prośbą o ich zapisanie.
Aby żądania HTTP działały, programiści korzystają z różnych metod, o których wspomniano poniżej:
GET
Metoda GET jest najczęściej wykorzystywana do wywołań API i innych żądań HTTPS, gdzie nie są wymagane żadne zmiany danych. Umożliwia ona nawiązanie połączenia z serwerem i pozwala aplikacji klienckiej pobierać dane.
DELETE
Gdy zachodzi potrzeba usunięcia zasobów z serwera, środowisko uruchomieniowe Node.js inicjuje wywołanie HTTP z wykorzystaniem metody DELETE.
POST
Żądania HTTP oparte na metodzie POST są wykorzystywane, gdy aplikacja internetowa lub mobilna wymaga zapisu danych klienta na serwerze.
PUT
Załóżmy, że korzystasz z aplikacji społecznościowej i zmieniasz informacje o swoim koncie. W takiej sytuacji aktualizujesz dane na serwerze. W takich przypadkach, środowisko uruchomieniowe generuje zapytania HTTP za pomocą metody PUT.
OPTIONS
Serwer zdalny może nie obsługiwać wszystkich metod przesyłania danych, które obsługuje Twoja aplikacja. Zatem aplikacja musi wykonać żądanie HTTP za pomocą metody OPTIONS, aby ustalić, jakie metody komunikacji są obsługiwane przez serwer.
HEAD
Biblioteka wywołań HTTP użyje metody HEAD, gdy dane przesyłane są duże, a treść wiadomości w odpowiedzi nie jest potrzebna.
TRACE
Metoda TRACE dla żądań HTTP pomaga aplikacji klienckiej w śledzeniu ścieżki komunikacji z serwerem.
Poznałeś już podstawy, potrzeby i działanie bibliotek żądań HTTP dla Node.js. Teraz przejdziemy do przeglądu różnych klientów HTTP i bibliotek dostępnych dla Node.js, które mogą uczynić Twoje oprogramowanie, aplikacje i strony internetowe bardziej dostępnymi i wydajnymi.
Oto narzędzia, które powinieneś sprawdzić, jeśli interesują Cię żądania HTTP:
Axios
Axios to popularna, lekka biblioteka oparta na obietnicach, przeznaczona do obsługi żądań HTTP w Node.js, napisana w języku JavaScript. Ten klient HTTP jest kompatybilny z nowoczesnymi przeglądarkami internetowymi oraz aplikacjami Node.js. Oprócz Google Chrome i Mozilla, dobrze współpracuje również z Internet Explorerem 8 i nowszymi wersjami przeglądarek opartych na Microsoft.
Powinieneś rozważyć użycie Axios zamiast natywnych bibliotek HTTP lub HTTPS Node.js do wykonywania wywołań API, ze względu na następujące zalety:
- Axios jest idealnie dostosowany do zarządzania zadaniami związanymi z żądaniami.
- Jest kompatybilny zarówno ze starszymi, jak i nowoczesnymi przeglądarkami.
- Zapewnia ochronę przed CSRF.
- Umożliwia ustawienie limitu czasu odpowiedzi.
- Oferuje automatyczną transformację danych JSON.
- Umożliwia tworzenie wizualizacji postępu przesyłania.
- Axios jest kompatybilny z API Promise.
Bibliotekę można pobrać za darmo z serwisu GitHub. Jest ona dostępna na licencji MIT, co daje duże możliwości ponownego wykorzystania kodu.
Got
GOT to zaawansowana i przyjazna dla użytkownika biblioteka żądań HTTP dla Node.js. W momencie pisania tego artykułu, ponad 8000 pakietów i ponad 4 miliony projektów korzystało z GOT do obsługi wywołań HTTP w Node.js.
Dodatkowo, biblioteka jest aktywnie rozwijana przez zespół doświadczonych programistów, aby zapewnić stabilność i niezawodność Twoich aplikacji.
Mimo, że biblioteka jest dostępna na licencji MIT open source, jest ona zaufana przez wiele renomowanych firm i marek do obsługi żądań HTTP. Do przykładów należą Segment, Antora, GetVoIP, Exoframe, Natural Cycles, Microlink i inne.
Superagent
SuperAgent to kolejna popularna biblioteka do obsługi żądań HTTP wśród programistów. Jest to progresywne API ajax, które jest lekkie i nie obciąża niepotrzebnie kodu aplikacji. Zostało ono zaprojektowane z myślą o czytelności i elastyczności podczas wykonywania zapytań HTTP.
Kluczowe funkcje tej biblioteki to:
- Opcja ustawienia limitu czasu, pozwalająca przerwać żądanie, jeśli serwer docelowy nie odpowiada.
- Możliwość włączenia uwierzytelniania dla dodatkowego bezpieczeństwa za pomocą metody .auth().
- Ten klient żądań HTTP oferuje przesyłanie danych strumieniowo do żądania.
Jeśli testowałeś już wiele klientów HTTP dla Node.js i uznałeś je za zbyt skomplikowane, warto wypróbować Superagent, ponieważ ma on bardziej przystępną krzywą uczenia się w porównaniu z konkurencją.
Node Fetch
Kolejną często pobieraną biblioteką do obsługi żądań HTTP dla Node.js z npm jest Node Fetch. W chwili pisania tego tekstu, biblioteka ta odnotowywała ponad 36 milionów pobrań tygodniowo.
Najważniejsze cechy tego klienta HTTP Node.js to:
- Spójna obsługa interfejsu API window.fetch.
- Biblioteka dokonuje świadomych kompromisów podczas implementacji specyfikacji strumienia i standardowych implementacji pobierania WhatWG.
- Wykorzystuje natywną bibliotekę obietnic, ale można ją zamienić na inną.
- Oferuje natywne strumienie węzłów dla treści zarówno w odpowiedzi, jak i żądaniu.
- Umożliwia dekodowanie treści z wykorzystaniem takich metod jak deflate lub gzip.
Podobnie jak jego konkurenci, Node Fetch jest dostępny na licencji MIT i można go swobodnie wykorzystywać w aplikacjach komercyjnych i internetowych.
KY – Przyjemne zapytania HTTP
KY wykorzystuje API pobierania przeglądarki, aby działać jako klient żądań HTTP. Jest minimalistyczny, elegancki i w całości napisany w języku JavaScript. Nadaje się do środowiska Deno i różnych nowoczesnych przeglądarek. Jego zaletą jest to, że nie używa żadnych zależności, dzięki czemu jest lekki.
Jeśli dotychczas korzystałeś z funkcji pobierania i szukasz czegoś nowszego, wypróbuj KY. Oferuje wiele korzyści, takich jak prostsze API, ponawianie nieudanych zapytań, obsługę limitu czasu, opcję JSON, opcję prefiksu adresu URL i inne funkcje.
Needle
Needle to wydajny klient żądań HTTP dla Node.js. Jego kod opiera się tylko na dwóch zależnościach, co czyni go lekką biblioteką. Do jego godnych uwagi funkcji należą:
- Wykonywanie żądań HTTPS/HTTP za pomocą standardowych metod.
- Obsługa opcji TLS węzła, takich jak odrzucanie nieautoryzowanych połączeń, szyfry, bezpieczny protokół itp.
Jest to biblioteka open source udostępniana na licencji MIT.
Undici
Undici, co po włosku oznacza jedenaście, to klient HTTP/1.1 do obsługi wywołań HTTP w aplikacjach internetowych opartych na środowisku uruchomieniowym Node.js. Moduł jest dostępny na licencji MIT i może być wykorzystywany w projektach open source.
W chwili pisania tego artykułu npm odnotował ponad 2 miliony pobrań tygodniowo. Jest popularny wśród programistów, ponieważ stanowi kompletny klient żądań HTTP, który nie korzysta z żadnych zewnętrznych zależności.
Słowo na koniec
Poznałeś potężne i popularne biblioteki klientów HTTP i żądań dla Node.js. Wszystkie z wymienionych bibliotek i narzędzi mają zarówno standardowe, jak i unikalne funkcje. To właśnie unikalne cechy powinny wpływać na Twój wybór.
Przed wyborem konkretnego klienta lub biblioteki żądań HTTP, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. W przeciwnym razie możesz napotkać błędy, problemy i negatywne doświadczenia użytkowników w trakcie realizacji projektu.
Na przykład, technologia wykorzystana w projekcie powinna podpowiedzieć, które API będzie najlepsze. Innym ważnym aspektem jest ilość wywołań HTTP, które będzie wykonywać Twoja aplikacja lub strona internetowa. Istotna jest również częstotliwość tych zapytań.
Ostatecznie, w zależności od tego, czy chcesz, aby Twój projekt był lekki, czy bardziej rozbudowany, musisz wybrać odpowiednie API żądań HTTP na samym początku.
Możesz być także zainteresowany najlepszymi pakietami i narzędziami do budowania dla Node.js, a także narzędziami do monitorowania Node.js.
newsblog.pl