7 powodów, dla których warto korzystać z VPN

  • Zachowaj bezpieczeństwo w publicznej sieci Wi-Fi: użyj VPN, aby szyfrować swoje dane i chronić swoje połączenie przed potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.
  • Oszczędzaj pieniądze i uzyskaj dostęp do treści zastrzeżonych: korzystając z VPN, możesz ominąć blokowanie regionalne i uzyskać dostęp do stron internetowych i usług przesyłania strumieniowego z różnych krajów. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze na zakupach online i zyskać dostęp do szerszego zakresu treści.
  • Zapewnij prywatność i omiń cenzurę: sieci VPN pozwalają zachować prywatność w Internecie i ominąć rządową cenzurę lub blokady w niektórych witrynach lub usługach. Jednak korzystanie z VPN w niektórych krajach może wiązać się z ryzykiem, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność.

Słyszałeś o VPNach, ale nie jesteś pewien, czy powinieneś z nich korzystać. Być może używasz VPN w pracy, ale dlaczego warto korzystać z VPN w domu?

Co to jest VPN?

VPN (wirtualna sieć prywatna) to w zasadzie tajny tunel między dwoma komputerami, w którym zaszyfrowane dane są przesyłane między dwoma urządzeniami. Systemy operacyjne zawierają oprogramowanie do konfigurowania VPN między sobą w jednej sieci.

Stefan.co/Shutterstock

Usługi VPN, takie jak NordVPN, ExpressVPN, PrivadoVPN itp., zapewniają szyfrowany, prywatny dostęp za pośrednictwem serwerów VPN do szerszego Internetu. Pomiędzy Twoim komputerem a serwerem dane są ukryte. To dobry sposób, aby pozostać ukrytym w Internecie, chociaż logowanie się do sieci społecznościowych i innych kont niezależnie od tego zmniejszy prywatność.

Oto dlaczego warto korzystać z VPN

Dobrze jest zwiększyć swoją prywatność w Internecie, prawda? Ale jest coraz lepiej — oto główne sposoby, w jakie ludzie korzystają z VPN:

  • Korzystaj bezpiecznie z publicznej sieci Wi-Fi
  • Oszczędzaj pieniądze, robiąc zakupy online i rezerwując wakacje
  • Oglądaj zagraniczne biblioteki Netflix i pokonaj inne usługi blokowane regionalnie
  • Unikaj cenzury rządowej
  • Zapewnij prywatność podczas pracy zdalnej i współpracy online
  • Popraw prędkość Internetu
  • Bezpiecznie korzystaj z sieci peer-to-peer

Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu z tych powodów, dla których warto korzystać z VPN.

1. Bezpieczny dostęp do publicznej sieci Wi-Fi

Każdy czasami korzysta z publicznej sieci Wi-Fi. Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w centrum handlowym, węźle komunikacyjnym, na uczelni, w kawiarni itp., prawie na pewno istnieje bezpłatne Wi-Fi. Ale jak bezpieczne jest to rozwiązanie? Nie można tego łatwo sprawdzić, ale niezabezpieczone routery bezprzewodowe stanowią problem. Nie jest też łatwo rozpoznać, czy łączysz się z prawdziwą siecią Wi-Fi, czy z fałszywą siecią utworzoną przez oszustów – jest to cyfrowa wersja ataku typu Man-in-the-Middle (MITM).

Korzystanie z VPN jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Bezpłatna lub płatna subskrypcja VPN za pośrednictwem wtyczki do przeglądarki, klienta stacjonarnego lub aplikacji mobilnej może szyfrować Twoje dane, chroniąc każde nawiązane połączenie.

Rahai1/Shutterstock

Większość dostawców VPN ma kilka serwerów rozmieszczonych na całym świecie. Umożliwia to obejście blokowania regionów i lokalizacji.

Jednym z rezultatów tego jest to, że możesz zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów online lub rezerwacji hoteli, lotów i wakacji. Wykazano, że sprzedawcy internetowi stosują „dynamiczne ceny”, które są określane na podstawie Twojej lokalizacji i częstotliwości odwiedzania przedmiotu w celu sprawdzenia cen.

Nasz przewodnik dotyczący wyszukiwania tańszych lotów z VPN wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i jak możesz skorzystać z VPN, aby uzyskać tańsze loty. Tę samą taktykę można zastosować w przypadku wielu innych przedmiotów, od samochodów i komputerów po buty i książki.

3. Oglądaj Netflix i pokonaj inne ograniczenia dotyczące transmisji strumieniowej

Prawdopodobnie najbardziej znanym zastosowaniem VPN jest korzystanie z bibliotek Netflix z innych krajów. Na przykład w Indiach kolekcja filmów i programów, które można przesyłać strumieniowo, znacznie różni się od tej dostępnej w USA.

Biblioteki Netflix różnią się w zależności od kraju, więc możesz łatwo zmieniać lokalizację, aby zobaczyć, co jest dostępne na całym świecie. Ma to drugorzędną zaletę; jeśli często podróżujesz i masz konto w serwisie Netflix, możesz nadal oglądać ulubione programy ze swojego kraju, zamiast ograniczać się do opcji lokalnych.

Oczywiście Netflix nie jest jedyną usługą przesyłania strumieniowego online; większości z nich możesz używać w ten sam sposób.

Nie wszystkie usługi VPN oferują rozwiązanie blokowania regionu, dlatego przed rejestracją sprawdź te funkcje.

Dzięki VPN można również uniknąć innych ograniczeń lokalizacyjnych. Dostęp do gier wydanych na terytorium A można uzyskać poprzez terytorium B, pod warunkiem, że połączysz się z serwerem VPN w pierwszej lokalizacji.

4. Unikaj cenzury rządowej

Elnur/Shutterstock

Niektóre kraje i strefy ekonomiczne na całym świecie stosują brutalne ograniczenia ludzkiej ekspresji. Inne po prostu blokują dostęp do określonych usług online.

Do obalenia tych blokad można użyć sieci VPN, choć nie jest to pozbawione ryzyka. Niektóre kraje, na przykład Chiny, zablokowały VPN, choć niektóre raporty wskazują, że nadal możliwe jest łączenie się z serwerami należącymi do głównych dostawców VPN.

Szyfrowane połączenia internetowe nie mogą być obserwowane przez agentów rządowych. W rezultacie dysydenci i rządowe grupy opozycyjne w opresyjnych państwach mają możliwość gromadzenia i dzielenia się informacjami. Taka działalność wiąże się oczywiście z ryzykiem.

5. Spotykaj się i pracuj wspólnie, zachowując prywatność

Korzystanie z VPN zawsze zapewniało pożądany poziom prywatności, ale stało się to kluczowym argumentem przemawiającym za pracą zdalną i współpracą międzynarodową po rewolucji „pracy z domu”, napędzanej wydarzeniami z 2020 roku.

Chociaż usługi czatów wideo i narzędzia do współpracy online oferują szyfrowanie, nie zaszkodzi dodać dodatkową warstwę ochrony. Jest to podwójnie prawdziwe, jeśli masz połączenie z zasobem korporacyjnym.

Prywatność Twojej pracy i Twoich współpracowników jest zwiększona dzięki usłudze VPN.

6. Szyfrowanie może poprawić prędkość Internetu

Oto nieco zaskakujące zastosowanie VPN. Pomimo tego, że cała dynamika korzystania z VPN wiąże się z wykonaniem dodatkowego połączenia (z serwerem VPN), korzystanie z niego może faktycznie przyspieszyć dostęp do Internetu.

Dzieje się tak dlatego, że dostawcy usług internetowych korzystają z tzw. „kształtowania ruchu” w celu identyfikacji danych przechodzących przez ich węzły i odpowiedniego ustalania ich priorytetów. Zatem bankowość, zakupy online, firmy i inne ważne dane są przesyłane szybciej niż gry, strumieniowe przesyłanie wideo i standardowe przeglądanie.

Ponieważ jednak dostawcy usług internetowych nie są w stanie zidentyfikować zaszyfrowanych danych, nie można nadać im priorytetu. W rezultacie często okazuje się, że szyfrowanie połączenia za pomocą VPN zapewnia niewielką poprawę prędkości w przypadku standardowego użytku domowego.

7. Bezpiecznie korzystaj z sieci torrent

sdx15/Shutterstock

Ostatnim głównym powodem korzystania z VPN jest bezpieczny dostęp do sieci peer to peer, takich jak BitTorrent. Chociaż niektóre torrenty naruszają prawa autorskie i mogą wpędzić Cię w wiele kłopotów, to nie jest pełna historia.

Torrenting i inne sieci peer-to-peer mają różne zastosowania prawne, od dostępu do dzieł należących do domeny publicznej po pobieranie dystrybucji Linuksa. Niektórzy nadgorliwi dostawcy usług internetowych blokują każdą witrynę zawierającą łącza BitTorrent, nawet jeśli umożliwiają one pobieranie i udostępnianie legalnych plików.

Dzięki aktywnej sieci VPN na komputerze lub urządzeniu mobilnym możesz uzyskać dostęp do plików torrent bez takich blokad.