7 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Pop!_OS

Czy jesteś nowy w Pop_OS? Nie masz pewności, co zrobić z systemem operacyjnym po jego zainstalowaniu? Jeśli tak, to ta lista jest dla Ciebie! Oto 7 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Pop_OS!

1. Aktualizacja systemu

Po zainstalowaniu Pop_OS na komputerze należy najpierw sprawdzić dostępność aktualizacji systemu i zainstalować je. Istnieją dwa sposoby sprawdzania aktualizacji w Pop_OS: sklep z aplikacjami Pop Shop i terminal.

Jeśli chcesz sprawdzić dostępność aktualizacji dla Pop_OS za pomocą GUI, otwórz sklep z aplikacjami Pop Shop. Po otwarciu znajdź przycisk „Zainstalowane” i kliknij go. Po wybraniu przycisku „Zainstalowane” zobaczysz dostępne aktualizacje systemu operacyjnego. Zainstaluj aktualizacje za pomocą aplikacji Pop Shop.

Aktualizacja terminala

Jeśli Pop Shop nie jest w twoim stylu, możesz również zaktualizować Pop_OS za pomocą terminala. Aby to zrobić, uruchom okno terminala. Możesz uruchomić okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Przy otwartym oknie terminala użyj apt update polecenie, aby sprawdzić Pop_OS pod kątem aktualizacji systemu operacyjnego.

sudo apt update

Po sprawdzeniu dostępności aktualizacji oprogramowania możesz je zainstalować, korzystając z polecenia apt upgrade.

sudo apt upgrade -y

2. Zaktualizuj oprogramowanie

Pop_OS obsługuje aktualizację oprogramowania układowego w systemie operacyjnym. Tak więc, jeśli twój komputer z systemem Linux ma urządzenia sprzętowe obsługiwane przez to narzędzie, dobrze jest użyć narzędzia do aktualizacji oprogramowania układowego Pop_OS.

Aby zaktualizować oprogramowanie układowe w Pop_OS, zacznij od naciśnięcia klawisza Win na klawiaturze. Po naciśnięciu klawisza Win wpisz „Ustawienia” i otwórz ustawienia Pop_OS. Po wejściu do obszaru „Ustawienia” przewiń w dół do „Oprogramowania układowego” i kliknij go myszą.

Po załadowaniu karty „Firmware” sprawdzi dostępność aktualizacji. Zainstaluj aktualizacje oprogramowania układowego, jeśli są dostępne. W przeciwnym razie zamknij okno „Ustawienia”.

3. Utwórz kopię zapasową za pomocą Timeshift

Chociaż Pop_OS nie jest dostarczany z Timeshift, dobrze jest go zainstalować i użyć do utworzenia kopii zapasowej. Utworzenie kopii zapasowej dla Pop_OS oznacza, że ​​będziesz mógł przywrócić kopię zapasową, jeśli coś pójdzie nie tak.

Aby utworzyć kopię zapasową za pomocą Timeshift, zacznij od zainstalowania aplikacji na komputerze. Możesz go zainstalować, wyszukując „Timeshift” w Pop Shop. Lub użyj poniższego polecenia w oknie terminala.

sudo apt install timeshift

Po zainstalowaniu aplikacji Timeshift uruchom ją. Następnie wybierz „Rsync” w obszarze „Wybierz typ migawki”. Następnie wybierz lokalizację zrzutu i poziomy zrzutów.

Po wybraniu poziomów migawek musisz wybrać, które kopie zapasowe chcesz utworzyć w sekcji „Katalogi domowe użytkowników”. Następnie zamknij narzędzie konfiguracyjne.

Po zamknięciu narzędzia konfiguracji Timeshift znajdź przycisk „Utwórz”, aby utworzyć nową kopię zapasową. Wykonanie tej kopii zapasowej zajmie trochę czasu. Jednak po zakończeniu Twoje dane będą bezpieczne.

4. Instalowanie zastrzeżonych formatów

Pop_OS nie jest dostarczany z kodekami z ograniczeniami, które użytkownicy potrzebują do odtwarzania określonych plików wideo i audio po wyjęciu z pudełka. Te kodeki nie są konfigurowane po wyjęciu z pudełka ze względów prawnych. Jeśli jednak planujesz oglądać filmy i odtwarzać pliki MP3, musisz je zainstalować.

Aby zainstalować kodeki, uruchom okno terminala na pulpicie Pop_OS. Możesz to zrobić, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i uruchom go w ten sposób.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, uruchom apt install polecenie i skonfiguruj pakiet „ubuntu-restricted-extras”. Ten pakiet zawiera wszystko, czego będziesz potrzebować do słuchania zastrzeżonych plików audio, a także zastrzeżonych plików wideo.

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

5. Włącz zaporę

Inną rzeczą, którą użytkownicy powinni zrobić zaraz po zainstalowaniu Pop_OS, jest włączenie zapory. Aby zainstalować, uruchom Pop Shop. Po wejściu do Pop Shop wpisz „Gufw” i wybierz aplikację „Konfiguracja zapory” w wynikach wyszukiwania.

Zainstaluj „Konfigurację zapory” za pośrednictwem Pop Shop. Następnie uruchom go w Pop_OS, wyszukując „Konfiguracja zapory” w menu aplikacji.

Po otwarciu aplikacji „Konfiguracja zapory” na pulpicie Pop_OS znajdź suwak obok „Stan” i kliknij go, aby włączyć zaporę. Następnie możesz go zamknąć, gdy jest włączony, ponieważ domyślne ustawienia są wystarczające dla większości użytkowników. Lub dostosuj zasady, jeśli masz wiedzę.

6. Włącz lampkę nocną

Pop_OS używa powłoki Gnome. Gnome ma funkcję znaną jako nocne światło. Ta funkcja dostraja wyświetlacz, aby chronić oczy, dopasowując go do pory dnia. Jeśli martwisz się o zdrowie swoich oczu, dobrym pomysłem jest włączenie tej funkcji po zainstalowaniu Pop_OS.

Otwórz okno „Ustawienia” w Pop_OS, aby włączyć lampkę nocną. W oknie „Ustawienia” przewiń w dół i wybierz opcję „Wyświetlacze”. W obszarze „Wyświetlacze” kliknij przycisk „Podświetlenie nocne”, aby uzyskać dostęp do ustawień funkcji.

W sekcji „Światło nocne” znajdź przycisk suwaka obok niego i kliknij go, aby włączyć funkcję w Pop_OS.

7. Włącz przyciski minimalizacji i maksymalizacji

Pop_OS używa Gnome Shell, a Gnome Shell domyślnie ukrywa przyciski minimalizacji i maksymalizacji. Chociaż ta funkcja może być fajna, wielu użytkowników jej nie lubi. Na szczęście ponowne włączenie jest łatwe.

Aby ponownie włączyć przyciski minimalizacji i maksymalizacji, uruchom Pop Shop, kliknij pole wyszukiwania, wpisz „Gnome Tweaks” i zainstaluj. Uruchom go na pulpicie Pop_OS po zainstalowaniu „Gnome Tweaks”; uruchom go na pulpicie Pop_OS.

Po otwarciu „Gnome Tweaks” znajdź sekcję „Paski tytułów okien” i kliknij ją. Następnie wybierz suwaki obok „Maksymalizuj” i „Minimalizuj”, aby ponownie włączyć przyciski w oknach.

Wniosek

Na tej liście omówiliśmy 7 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Pop_OS na komputerze. Mamy nadzieję, że pomoże to nowym użytkownikom Pop_OS poczuć się bardziej komfortowo podczas korzystania z systemu operacyjnego.

Post 7 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Pop!_OS pojawił się jako pierwszy na newsblog.pl.