12 rzeczy, które są łatwiejsze do zrobienia w wierszu poleceń Linuksa

Graficzne interfejsy użytkownika (GUI) zostały wymyślone, aby ułatwić życie użytkownikom komputerów, więc jest sprzeczne z intuicją, że używanie ich do wykonywania większości codziennych zadań może być wolniejsze i trudniejsze.

W Linuksie króluje linia poleceń i często znacznie szybciej – choć nie zawsze prościej – jest otwarcie terminala i uruchomienie polecenia, które zrobi dokładnie to, czego chcesz.

Oto kilka rzeczy w systemie Linux, które są znacznie łatwiejsze do wykonania w wierszu poleceń niż w oprogramowaniu graficznym.

1. Otwórz Terminal

Pierwszy wpis na liście jest trochę oszustwem, ponieważ odnosimy się do skrótu klawiaturowego, a nie do rzeczywistego polecenia. Ale ponieważ używasz klawiatury, powiemy, że to się liczy.

W kontrolowanym teście na Manjaro Linux z pulpitem Xfce stwierdziliśmy, że naciśnięcie Ctrl + Alt + T było znacznie szybsze niż przeciągnięcie myszą do rogu ekranu, rozwinięcie menu systemowego i wybranie Terminalu z lista wpisów.

Co więcej, możesz przypisać jeszcze krótsze kombinacje klawiszy, aby jeszcze szybciej dostać się do wiersza poleceń.

2. Szybko sprawdź wydajność systemu

Większość środowisk graficznych ma wbudowane monitory systemowe, chociaż nie zawsze od razu widać, jak uzyskać do nich dostęp. Na przykład na naszej maszynie wirtualnej Manjaro z Xfce klikasz menu System > System, a następnie masz do wyboru otwarcie Htop lub Menedżera zadań. Oba dostarczają podobnych informacji, ale zmarnowałeś cenne sekundy, aby się tam dostać i niepotrzebnie obciążasz nadgarstki.

O wiele łatwiej i szybciej jest otworzyć terminal, wpisać top, htop lub btop i nacisnąć Enter. Natychmiast zobaczysz zużycie pamięci, uruchomione procesy, użycie procesora i więcej. Nie są to jedyne narzędzia wiersza poleceń do monitorowania wydajności systemu, a każde z nich można szybko otworzyć z poziomu terminala.

3. Zabij dowolny program

Czasami programy działają nieprawidłowo i chcesz je natychmiast zamknąć. Za pomocą polecenia killall możesz bez problemu usunąć kłopotliwe narzędzie.

Jeśli chcesz zamknąć przeglądarkę internetową Midori, ale nie odpowiada:

 killall midori 

… powinien wykonać swoją pracę.

4. Sprawdź użycie dysku

Ważne jest, aby wiedzieć, ile masz miejsca na dysku w systemie Linux, aby móc instalować niesamowite nowe programy, grać w gry AAA i pobierać duże pliki bez zatrzymywania komputera.

W systemie Ubuntu dostęp do wbudowanego narzędzia Disk Usage Analyzer można uzyskać, klikając menu System > Narzędzia > Analizator użycia dysku.

Początkowy ekran pokaże twoje dyski i ich dostępne miejsce.

Jeśli otworzysz terminal i wpiszesz:

 df -h 

Zobaczysz informacje o dysku, w tym rozmiar oraz używane i dostępne miejsce dla każdego dysku, partycji, a nawet tymczasowych systemów plików.

5. Sprawdź pogodę

Sprawdzanie pogody może być uciążliwe — musisz wstać z kanapy, potknąć się o okno i odsunąć zasłony, aby zobaczyć, czy spędzisz dzień w piekle czy w powodzi.

Możesz także otworzyć przeglądarkę i przejść do strony swojej ulubionej usługi pogodowej lub skorzystać z jednej z wielu dostępnych aplikacji GUI.

Co więcej, możesz otworzyć terminal i uruchomić jedno polecenie, które pobierze piękną trzydniową prognozę dla wybranej lokalizacji, wraz z grafiką ASCII przedstawiającą słońce, deszcz, chmury i błyskawice.

Możesz to osiągnąć za pomocą polecenia curl, aby wysłać zapytanie do usługi pogodowej wttr.in:

 curl wttr.in/your_town 

6. Zmień rozdzielczość ekranu

Dostosowanie rozdzielczości ekranu jest czymś, co możesz robić regularnie — zwłaszcza jeśli chcesz tworzyć przydatne zrzuty ekranu do samouczków.

Graficzna metoda zmiany rozdzielczości ekranu różni się w zależności od dystrybucji, a kiedy w końcu znajdziesz ekran umożliwiający zmianę listy, musisz wybrać preferowaną opcję z listy rozwijanej, kliknąć Zastosuj, a następnie kliknąć Zachowaj zmiany lub Przywróć , w wyświetlonym oknie dialogowym.

Zamiast tracić czas na GUI, otwórz terminal i wpisz:

 xrandr 

Zobaczysz listę wszystkich dostępnych rozdzielczości ekranu. Zdecyduj, który chcesz, a następnie ustaw go za pomocą:

 xrandr -s 1920x1080 

Nie ma irytującego okna dialogowego potwierdzenia, a jeśli nie podoba ci się nowa rozdzielczość ekranu, po prostu ponownie uruchom xrandr!

7. Prześlij pliki na swój serwer

Większość serwerów na świecie działa pod Linuksem i można z łatwością uruchomić serwer na prostym Raspberry Pi.

Jeśli chcesz przesyłać pliki na swój serwer, zwykle korzystasz z protokołu FTP (File Transfer Protocol), a dla systemu Linux dostępnych jest kilku świetnych klientów FTP.

Szybszym i lepszym sposobem zarządzania serwerem jest użycie kombinacji narzędzi wiersza poleceń Secure Shell (SSH) i Secure Copy (SCP).

Aby połączyć się przez SSH z serwerem, aby móc się rozglądać i wykonywać operacje na plikach, po prostu wpisz:

 ssh [email protected] 

Podczas kopiowania plików użyłbyś:

 scp /path/to/your/files [email protected]:/path/you/want/files/to/go/ 

Prosty!

8. Wykonaj kopię zapasową plików Linuksa

Ochrona plików przed uszkodzeniem oznacza, że ​​należy regularnie tworzyć kopie zapasowe i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Kopiowanie wszystkich plików na dysk USB to jedna z opcji, a wiele dystrybucji ma wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, które pomaga tworzyć archiwum kopii zapasowych. Na przykład oferta Ubuntu to trafnie nazwane Kopie zapasowe.

Timeshift jest jednym z najlepszych zewnętrznych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych dla systemu Linux i może pomóc w planowaniu i tworzeniu kopii zapasowych, które będą uruchamiane w dowolnym momencie.

Timeshift używa narzędzia rsync do tworzenia kopii zapasowych, więc dlaczego nie pominąć pośrednika, używając narzędzia wiersza poleceń rsync do tworzenia kopii zapasowych plików na zdalnym serwerze i używać crona do planowania ich wykonania?

9. Zainstaluj nowe oprogramowanie dla systemu Linux

Istnieje wiele sposobów instalowania oprogramowania w systemie Linux, a większość z nich ma interfejs GUI. Najpopularniejsze dystrybucje będą dostarczane z centrum oprogramowania, w którym możesz wyszukiwać i instalować aplikacje w swoim systemie.

Ale sklepy z oprogramowaniem w systemie Linux nie są pozbawione problemów, a większość z nich w przeszłości miała problemy z powolnym działaniem, brakiem odpowiedzi i nie najlepszymi w znajdowaniu tego, czego szukasz.

Instalowanie pakietów w wierszu poleceń może być bardzo proste. Na przykład w dystrybucjach pochodzących z Debiana możesz przeszukiwać repozytoria za pomocą:

 apt search package_name 

…i zainstaluj wybrany pakiet z:

 sudo apt install package_name 

Odpowiednie narzędzia istnieją dla Arch Linux, Fedory, openSUSE i Alpine.

Korzystając z wiersza poleceń, możesz także dodawać oprogramowanie z niestandardowych PPA, a nawet kompilować ze źródła.

10. Zarządzaj swoją listą rzeczy do zrobienia

Lista rzeczy do zrobienia jest niezbędna, jeśli chcesz faktycznie coś zrobić, i chociaż możesz użyć Google Keep do utworzenia listy rzeczy do zrobienia, a nawet utworzyć niestandardową listę rzeczy do zrobienia w Arkuszach Google, są one niepotrzebnie skomplikowane.

Taskwarrior to narzędzie wiersza poleceń, które ułatwia zarządzanie listami rzeczy do zrobienia i jest dostępne w domyślnych repozytoriach większości głównych dystrybucji.

Po zainstalowaniu zarządzanie zadaniami jest łatwe. Możesz dodać zadanie za pomocą:

 task add write an article for MUO 

Wypisz swoje zadania z:

 task 

Oznacz zadanie jako ukończone za pomocą:

 task done x 

…gdzie x to liczba odpowiadająca zadaniu.

Dostępnych jest więcej opcji zarządzania zadaniami, ale podstawy będą wystarczające dla większości ludzi iz pewnością jest to bardziej wydajne niż tworzenie dokumentu w Arkuszach Google!

11. Zaktualizuj swoje oprogramowanie

Przyjazne dla początkujących dystrybucje, takie jak Ubuntu, są dostarczane z automatycznym aktualizatorem oprogramowania, którego graficzny interfejs użytkownika zawsze pojawia się, gdy robisz coś ważnego i wymagającego czasu.

Zamiast polegać na tym narzędziu, czekać na monit o podanie hasła i spędzać czas w stanie lekkiej irytacji, otwórz terminal, a jeśli korzystasz z Ubuntu lub Debiana, wpisz:

 sudo apt update && sudo apt upgrade - y 

Użytkownicy Archa mogą zamiast tego wpisać:

 sudo pacman -Syu 

12. Wyszukuj i oglądaj filmy z YouTube

YouTube to prawdopodobnie największe repozytorium filmów na świecie, ale nie musisz otwierać przeglądarki internetowej ani narażać się na irytujące reklamy, aby z niego korzystać.

Zamiast tego możesz użyć ytfzf w swoim terminalu do oglądania filmów z YouTube. ytfzf to narzędzie wiersza poleceń, które używa Invidious API do wyszukiwania żądanego wideo, a następnie wykorzystuje yt-dlp do pobierania i przesyłania strumieniowego wideo do mpv.

Jest to proste, łatwe i wydajne i możesz to zrobić z dowolnego okna terminala.

Możesz robić rzeczy wydajniej w terminalu Linux!

Wszystkie 12 rzeczy, które wymieniliśmy w tym artykule, oferują łatwiejszy lub wydajniejszy sposób robienia rzeczy, do których w przeciwnym razie sięgnąłbyś po GUI.

Terminal Linux nie musi być przerażający, a gdy już poczujesz się komfortowo podczas wykonywania typowych zadań, istnieją sposoby na skrócenie poleceń, aby uczynić je jeszcze bardziej wydajnymi.