Jak wyświetlić podgląd czcionek w wierszu poleceń w systemie Linux

Każdy system operacyjny Linux ma fabrycznie zainstalowanych wiele czcionek. Niestety nie ma wbudowanego sposobu podglądu tych czcionek, a użytkownicy muszą je przeglądać za pomocą różnych nieoficjalnych aplikacji, z których wiele jest mylących w użyciu.

Jeśli masz dość używania mylących narzędzi do podglądu czcionek, sprawdź Fontpreview. Jest to aplikacja wiersza polecenia, która automatycznie wykrywa zainstalowane czcionki i pozwala łatwo przeglądać je w przyjaznym tekstowym interfejsie użytkownika.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować program Fontpreview w systemie Linux. Omówimy również, jak z niego korzystać, aby wyświetlić wszystkie czcionki w systemie.

Instalowanie Fontpreview w systemie Linux

Zainstalowanie aplikacji Fontpreview na komputerze z systemem Linux wymaga pobrania programu z GitHub, ponieważ nie ma go w żadnych repozytoriach oprogramowania głównego. Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby uruchomić aplikację.

Uwaga: używając Arch Linux i nie masz ochoty ręcznie instalować programu? Skieruj swojego ulubionego pomocnika AUR na pakiet fontpreview żeby działało.

Krok 1: Pierwszym krokiem w instalacji aplikacji Fontpreview w systemie Linux jest zainstalowanie zależności niezbędnych do pomyślnego uruchomienia programu. Obecnie potrzebujesz Fontpreview wymaga Imagemagick, xdotool, fzf i sxiv.

Ubuntu (19.10+)

sudo apt install imagemagick xdotool fzf sxiv

Debian (10 i Sid)

sudo apt-get install imagemagick xdotool fzf sxiv

Arch Linux

sudo pacman -S imagemagick xdotool fzfsxiv

Fedora

sudo dnf install imagemagick xdotool fzf sxiv

OpenSUSE

sudo zypper install imagemagick xdotool fzf sxiv

Ogólny Linux

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Linux i korzystasz z dystrybucji, która nie należy do głównego nurtu (Ubuntu, Debian, Fedora itp.), Musisz ręcznie pobrać zależności. Udaj się do GitHub projektu. Określa dokładne nazwy pakietów i może pomóc w procesie instalacji.

Krok 2: Po zainstalowaniu zależności Imagemagick nadszedł czas, aby pobrać najnowszą wersję Fontpreview na komputer z systemem Linux. Używając wget polecenie, pobierz oprogramowanie.

Uwaga: Interakcja z plikami archiwów ZIP wymaga programu Rozpakuj. Jeśli twój system Linux nie ma zainstalowanego rozpakowania (z jakiegoś powodu), możesz znaleźć informacje, jak go zainstalować, klikając tutaj.

wget https://github.com/sdushantha/fontpreview/archive/master.zip

Krok 3: Kiedyś master.zip plik jest pobierany, będziesz mieć wszystkie dane niezbędne do zainstalowania Fontpreview na komputerze z systemem Linux. Oprogramowania nie można jednak używać, dopóki nie zostanie wyodrębnione z pliku master.zip. Wydobywać master.zip użyj poniższego polecenia unzip.

unzip master.zip

Krok 4: Po rozpakowaniu pliku master.zip w katalogu domowym zobaczysz folder z nazwą aplikacji. Aby uzyskać dostęp do tego nowego folderu, skorzystaj z poniższych Płyta CD Komenda.

cd fontpreview-master

Spójrz na zawartość folderu, wykonując ls Komenda.

ls

Krok 5: Zmień uprawnienia do pliku binarnego fontpreview, aby komputer z systemem Linux mógł go wykonać. Aby zmienić uprawnienia, użyj chmod polecenie poniżej.

sudo chmod +x fontpreview

Krok 6: Zainstaluj plik binarny fontpreview w /usr/bin informator. Umieszczenie tego pliku pozwoli ci wywołać go w dowolnym miejscu terminala jako zwykły program.

Jeśli nie możesz wygodnie umieścić pliku binarnego fontpreview w /usr/bin, możesz ustawić go w niestandardowej lokalizacji i dodać do swojego ŚCIEŻKA $ jeśli jesteś ekspertem od Linuksa.

sudo mv fontpreview /usr/bin

Z plikiem binarnym fontpreview w /usr/bin katalogu na komputerze z systemem Linux, będziesz mógł uzyskać dostęp do programu Fontpreview w dowolnym momencie, wykonując poniższe polecenie.

fontpreview

Dodatkowo uzyskaj dostęp do informacji o programie, wykonując:

fontpreview --help

Podgląd czcionek systemu Linux

Po skonfigurowaniu aplikacji fontpreview na komputerze z systemem Linux możliwe jest przeglądanie zainstalowanych czcionek. Aby wyświetlić różne czcionki w systemie, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Wykonaj polecenie fontpreview w dowolnym otwartym oknie terminala. To polecenie wywoła interfejs Fontpreview, a także wyświetli listę wszystkich zainstalowanych czcionek w systemie.

fontpreview

Krok 2: Używając Strzałka w górę / w dół klawisze na klawiaturze, poszukaj czcionki, którą chcesz wyświetlić w systemie. Po znalezieniu czcionki do podglądu naciśnij Wchodzić klucz. Fontpreview uruchomi następnie narzędzie do wyświetlania, aby pokazać czcionkę.

Badawczy

Aplikacja fontpreview nie pokazuje tylko czcionek z listy do wyboru. Możesz także wyszukać nazwę dowolnej czcionki, aby zobaczyć jej podgląd. Aby uruchomić wyszukiwanie dowolnej czcionki w systemie Linux, wykonaj następujące czynności.

Krok 1: Uruchom podgląd czcionek w terminalu.

fontpreview

Krok 2: Zacznij wpisywać nazwę czcionki, której podgląd chcesz wyświetlić w aplikacji. Powinien natychmiast pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Krok 3: Wybierz czcionkę z listy wyników wyszukiwania za pomocą Strzałka w górę / w dół klawisze i naciśnij Wchodzić aby to zobaczyć.