Jak nawigować po katalogach i folderach w wierszu poleceń systemu Windows

 • Otwórz wiersz poleceń jako administrator, aby uniknąć ograniczeń. Wpisz „Wiersz poleceń” w wyszukiwarce Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz poleceń i wybierz Uruchom jako administrator.
 • Użyj polecenia „cd”, aby zmienić katalogi i polecenia „dir”, aby wyświetlić listę dostępnych katalogów. Użyj „cd..”, aby utworzyć kopię zapasową z katalogu, w którym aktualnie się znajdujesz, i „cd \”, aby przejść do katalogu głównego dysku.
 • Aby zaoszczędzić czas, możesz także otworzyć Wiersz Poleceń w określonym katalogu z Eksploratora plików, wpisując „cmd” w pasku adresu.

Jeśli chcesz zmodyfikować atrybuty określonego pliku, przeskanować określony folder lub wykonać jakąkolwiek inną akcję w wierszu poleceń, musisz najpierw przejść do tego katalogu. Na szczęście nawigacja po katalogach i folderach w wierszu poleceń systemu Windows jest prosta, jeśli masz w zanadrzu kilka poleceń.

Otwórz wiersz poleceń z uprawnieniami administracyjnymi

Najpierw otwórz Wiersz Poleceń z uprawnieniami administratora. Ten krok jest kluczowy; w przeciwnym razie system Windows może w niektórych przypadkach nie pozwolić na przełączanie katalogów. Aby to zrobić, wpisz „Wiersz poleceń” w wyszukiwarce Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz poleceń i wybierz Uruchom jako administrator. Jeśli w oknie UAC pojawi się monit, kliknij Tak.

Ta czynność spowoduje uruchomienie okna wiersza poleceń z podwyższonym poziomem uprawnień, umożliwiającego wykonywanie zadań administracyjnych bez ograniczeń. Uważaj na uprawnienia administratora, ponieważ łatwiej jest spowodować problem, jeśli popełnisz błąd.

Polecenia umożliwiające poruszanie się po katalogach w wierszu poleceń

Aby poruszać się po folderach w wierszu poleceń, musisz znać dwa główne polecenia:

 • Zmień katalog: cd
 • Lista katalogów: reż

Polecenie list katalog wyświetli listę dostępnych katalogów, do których możesz wejść, natomiast polecenie zmiany katalogu przeniesie Cię do żądanego katalogu. Jeśli znasz nazwę katalogu, do którego chcesz przejść, wpisz ją po „cd”, aby się tam przenieść (np. „cd downloads”). Jeśli chcesz wrócić do poprzedniego katalogu, dodaj dwie kropki obok polecenia „cd”. W ten sposób: „cd..”

Lista katalogów jest konieczna tylko wtedy, gdy nie masz pewności, dokąd się udać. Jeśli znasz już nazwę katalogu, użycie polecenia „dir” nie jest konieczne.

Jak korzystać z poleceń „cd” i „dir” w wierszu poleceń

Przyjrzyjmy się bliżej, jak nawigować po katalogach w wierszu poleceń za pomocą poleceń „cd” i „dir” na przykładzie.

Załóżmy, że chcesz przejść od punktu początkowego (C:\Windows\system32) do folderu Pobrane (C:\Users\\Downloads).

Najpierw musisz wrócić na dysk C:. Aby to zrobić, użyj dwukrotnie polecenia „cd..”, aby wyjść z folderów System32 i Windows, co spowoduje powrót do katalogu głównego.

Jeśli nie masz pewności co do dokładnej nazwy pierwszego folderu, do którego chcesz przejść, możesz wyświetlić listę dostępnych katalogów, aby znaleźć ten właściwy — wpisz „dir”, aby wyświetlić listę.

Wiedząc, że musisz przejść do folderu Użytkownicy, wpisz „cd Users”, a zostaniesz przekierowany do C:\Users. Stamtąd możesz przejść do kolejnych dwóch folderów za pomocą polecenia „cd” w następujący sposób:

cd <username>
cd Downloads

Pamiętaj, że w Twoim systemie nie będzie pokazanego powyżej folderu ehtas; ta nazwa użytkownika jest unikalna dla mojego systemu. Wpiszesz tam swoją nazwę użytkownika.

2 polecenia ułatwiające nawigację po katalogach w wierszu poleceń

Oprócz poleceń, które już omówiliśmy, kilka dodatkowych poleceń ułatwi nawigację po katalogach w wierszu poleceń:

 • Możesz użyć polecenia „cd \”, aby powrócić do katalogu głównego bieżącego dysku. Na przykład, jeśli jesteś w folderze C:\Windows\System32\AppLocker i chcesz wrócić bezpośrednio do głównego dysku C:, wpisz to polecenie i naciśnij Enter.
 • Podobnie, aby przełączyć dyski z katalogu głównego (lub dowolnego innego), wprowadź literę dysku, po której następuje dwukropek, na przykład „S:”.
 • Jak otworzyć wiersz poleceń w określonym katalogu w Eksploratorze plików

  Otwarcie okna CMD z Eksploratora plików eliminuje potrzebę nawigowania między folderami przy użyciu różnych poleceń w wierszu poleceń.

  Otwórz Eksplorator plików, klikając ikonę folderu na pasku zadań. Przejdź do katalogu, do którego chcesz uzyskać dostęp, w wierszu poleceń. Wpisz „cmd” w pasku adresu i naciśnij Enter. Ta czynność spowoduje otwarcie wiersza poleceń w bieżącym katalogu.

  Poruszanie się po wierszu poleceń może wydawać się przytłaczające i z pewnością wymaga przyzwyczajenia się. Ale gdy już będziesz mieć pod ręką kilka poleceń nawigacyjnych, będziesz mógł z łatwością przeglądać katalogi na swoim komputerze.