8 najlepszych aplikacji dla systemu Linux do udostępniania pulpitu

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z platformą Linux i szukasz solidnej aplikacji do zdalnego pulpitu, możesz czuć się przytłoczony. Poczucie, że nie wiesz, od czego zacząć, jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że istnieją dziesiątki aplikacji do udostępniania pulpitu, które walczą o Twoją uwagę.

Aby zmniejszyć bałagan, zebraliśmy wszystkie najlepsze aplikacje zdalne w jedną łatwą do przyswojenia listę. Przewiń i dowiedz się, która aplikacja zdalnego pulpitu jest najlepsza dla Twojego przepływu pracy w systemie Linux!

1. Pulpit zdalny Chrome

Pulpit zdalny Chrome to narzędzie Google do zdalnego połączenia. Działa przez przeglądarkę Chrome i działa w każdym systemie operacyjnym, który może korzystać z Chrome lub Chromium.

Największą zaletą tej aplikacji jest to, że wiele osób korzysta z przeglądarki Google, więc jej instalacja jest bardzo prosta.

Istotne cechy:

Każdy użytkownik może łatwo zainstalować Pulpit zdalny Chrome, ponieważ ładnie współpracuje z bardzo popularną przeglądarką internetową Google.
Umożliwia użytkownikom łatwe i bezpieczne współdzielenie kontroli nad swoim komputerem poprzez wygenerowanie jednorazowego hasła.
Posiada aplikację mobilną (iOS i Android). Aplikacja mobilna jest doskonała i ma ten sam zestaw funkcji, co wersja stacjonarna, bez żadnych ograniczeń.
Oprócz udostępniania komputerów innym, Pulpit zdalny Chrome umożliwia użytkownikom dostęp do ich własnych autoryzowanych komputerów przez Internet.

2. TeamViewer

TeamViewer jest darmowym (do użytku osobistego), zastrzeżonym narzędziem do zdalnego pulpitu. Obsługuje połączenia ze zdalnymi komputerami przez Internet i LAN.

Użytkownicy często korzystają z TeamViewer, zwłaszcza w systemie Linux ze względu na łatwą konfigurację i dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany czat tekstowy, przesyłanie plików i VOIP.

Istotne cechy:

Darmowy do użytku osobistego i ma przyzwoitą obsługę Linuksa za pośrednictwem opakowania programu Wine.
Integruje się z systemem init systemd, dzięki czemu Teamviewer można łatwo włączać i wyłączać, gdy nie jest używany.
Obsługuje przesyłanie plików, obsługę VoIP, czat wideo, tablicę i czat tekstowy, dzięki czemu pomaganie innym jest znacznie płynniejsze.
Łatwa instalacja w systemie Linux dzięki szybkiemu i łatwemu do pobrania pakietom DEB / RPM.
Wbudowany rejestrator sesji umożliwia użytkownikom przechowywanie zapisów sesji połączeń zdalnych.
Umożliwia użytkownikom zapisywanie połączeń zdalnych jako „znajomych” na liście kontaktów w celu ułatwienia dostępu.
Szyfrowanie od końca do końca.

3. Prawdziwe VNC

RealVNC to freemium, autorskie rozwiązanie VNC, które działa na każdej platformie, w tym na Linuksie. Jego największą siłą jest umiejętność „ustawiania i zapomnienia”.

Prawdziwe VNC jest idealny dla tych, którzy potrzebują serwera VNC, ale nie chcą zajmować się konfiguracją i utrzymaniem konfiguracji ręcznie.

Istotne cechy:

Odświeżająco prosta konfiguracja serwera VNC w systemie Linux i na innych platformach.
Darmowy do użytku osobistego, z opcjonalnymi ścieżkami uaktualnień do wersji Pro i Enterprise, z których oba mają więcej funkcji.
Klient VNC jest łatwy w instalacji w systemie Linux, a programista udostępnia wiele różnych sposobów instalacji zarówno składnika klienta, jak i serwera.

4. AnyDesk

AnyDesk, „Najwygodniejsza na świecie aplikacja do zdalnego pulpitu”, oferuje solidnego klienta zdalnego dostępu. Chociaż technologia, z której korzysta, jest dość standardowa, narzędzie to nadrabia, umożliwiając użytkownikom dostęp do ich danych zdalnie, bez zajmowania się „usługami w chmurze”.

Istotne cechy:

Niesamowita szybkość klatek oznacza, że ​​dostęp do komputerów zdalny w systemie Linux lub w innym miejscu jest bezbolesny.
AnyDesk bardzo ciężko pracuje, aby zapewnić natychmiastowe połączenia zdalne, a połączenia zdalne w sieci LAN trwają nawet 16 milisekund.
Idealny dla osób z ograniczeniami danych. Według dewelopera AnyDesk zużywa zaledwie 100 kB na sekundę.

5. NoMachine

NoMachine to freemium, rozwiązanie zdalnego pulpitu klasy korporacyjnej z niezwykle przydatnymi funkcjami, takimi jak szyfrowanie SSH, generowanie plików cookie, optymalizacja szybkości i udostępnianie zasobów.

Ponieważ aplikacja jest „klasy korporacyjnej”, No Machine oferuje najlepsze funkcje klientom płacącym. Jednak darmowa wersja jest całkiem przydatna dla tych, którzy chcą łączyć się z komputerami zdalnie (w systemie Linux lub w inny sposób), zachowując nienaruszoną prywatność.

Istotne cechy:

Obsługa wielu platform, w tym Linux i Raspberry Pi (ARM Linux).
Do użytku publicznego.
Obsługuje zdalne odtwarzanie wideo i audio, poprzez sprzętowe dekodowanie / kodowanie H.264.
Automatyczne aktualizacje.
Szybkie wykrywanie komputerów zdalnych w sieci lokalnej.
Zawiera przydatne narzędzia, takie jak nagrywanie ekranu, tablica i czat tekstowy.

6. Remmina

Remmina jest aplikacją zdalnego pulpitu GTK dla Linuxa i BSD, która obsługuje wiele różnych protokołów. W szczególności aplikacja obsługuje MS RDP, VNC, NX, XDMCP, SSH i Telepathy.

Istotne cechy:

Oprócz obsługi dziesiątek protokołów, Remmina ma inne przydatne funkcje, takie jak interfejs z zakładkami, tryb „szybkiego połączenia”, zarządzanie grupami i wiele innych.

Obsługa wielu różnych protokołów zdalnego pulpitu.
Wbudowana obsługa SSH.
Może zapisać poprzednie połączenia za pomocą „szybkiego połączenia”.
Obsługuje wtyczki innych firm za pośrednictwem „remmina-plugins”.
Używa Telepathy do automatycznego wykrywania połączeń w sieci.

7. TigerVNC

TigerVNC to popularna implementacja VNC, która oferuje znakomitą kompresję JPEG, obsługę nowszych wersji serwera Xorg itp.

Chociaż TigerVNC to kolejna konfiguracja klienta / serwera VNC typu open source, jest dobrze znana z łatwego procesu konfiguracji.

Istotne cechy:

Dość prosty proces konfiguracji serwera VNC w systemie Linux.
Klient przeglądania VNC jest wykonany w Javie, więc będzie działał nawet na najbardziej nieznanych systemach operacyjnych Linux.
Dodaje obsługę połączeń VNC we wszystkich systemach operacyjnych.
Klient TigerVNC zużywa bardzo mało zasobów, co czyni go dobrym wyborem dla użytkowników Linuksa na komputerach z ograniczeniami zasobów.

8. Vinagre

Vinagre jest oficjalnym klientem Gnome Shell VNC / SSH. Narzędzie jest przyjazne dla oczu i ma przydatne funkcje, takie jak graficzny tryb przeglądania, połączenia bez hasła (dzięki Gnome Keyring) oraz obsługę łączenia się z wieloma komputerami jednocześnie.

Istotne cechy:

Doskonała kompresja liczby klatek na sekundę oznacza, że ​​dostęp do zdalnych komputerów nie powoduje opóźnień.
Może jednocześnie łączyć się ze zdalnymi komputerami lub serwerami.
Może udostępniać schowek do kopiowania / wklejania między klientem zdalnym a serwerem lokalnym.
Może łączyć się z wieloma różnymi zdalnymi protokołami, w tym z Microsoft Windows RDP.
Interfejs z zakładkami do łatwej nawigacji między wieloma połączeniami zdalnymi.
Obsługa połączeń tunelowych SSH.
Integracja z Gnome Keyring umożliwia użytkownikom szybkie łączenie się ze zdalnymi maszynami bez haseł.
Funkcja zakładek umożliwia użytkownikom Vinagre zapisywanie połączeń zdalnych w celu łatwego dostępu w późniejszym terminie.

x